więcej

łódzkie

Dramat mieszkańców łódzkiego schroniska dla bezdomnych.

Polska Dziennik Łódzki |  aktualizacja 2010-01-25 (18:43) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 18 godzin i 18 minut temu
drukuj

Po miesiącach upokorzeń i mieszkania w urągających warunkach, bezdomni ze schroniska przy ul. Wólczańskiej 27 w Łodzi odważyli się opowiedzieć o gehennie, jaką przechodzą.

Z relacji bezdomnych wyłania się dramatyczny obraz warunków i zwyczajów panujących w schronisku. Mieszkają bez prądu, ciepłej wody, ogrzewania, gazu. Do tego przez szefów placówki byli karmieni przeterminowanym jedzeniem. Nie mogli się nikomu poskarżyć, bo za to groziło wyrzucenie na ulicę. - Ale nie mamy już nic do stracenia. Może jak ktoś się dowie o tym, co się tu dzieje, pomoże nam - mówi drżącym głosem bezdomny Zbigniew Kowalczyk.

Schronisko mieści się w kamienicy przy ul. Wólczańskiej, użyczonej przez miasto Stowarzyszeniu Ludzi Bezdomnych. Tuż przy wejściu na klatce schodowej wisi deska z napisem "Ostatnia deska ratunku". Ale mury tego budynku wcale nie chronią bezdomnych przed kilkunastostopniowym mrozem. Powód? Budynek nie jest ogrzewany. Żyjący tu mężczyźni siedzą ubrani w grube zimowe kurtki, w czapkach na głowach i rękawiczkach. W schronisku jest sześć pomieszczeń z łóżkami oraz kuchnia i łazienka. Obie nieużywane. Zmarznięci mężczyźni załatwili sobie piec elektryczny. Problem w tym, że w budynku nie ma prądu. - Więc teraz ten piec to jeszcze jeden nieużywany mebel. Zresztą pozostałe części wyposażenia też musieliśmy sami zorganizować - denerwują się podopieczni schroniska.

Z 20 żyjących tu bezdomnych połowa to ludzie z poważnymi problemami zdrowotnymi. - W ubiegłym roku miałem operację serca. Ludzie z sąsiedniego pokoju ciągle mają zapalenie płuc - opowiada Zbigniew Kowalczyk.

Ich sytuacja dramatycznie pogorszyła się w październiku ubiegłego roku. Wtedy przestali płacić składki na Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych, które zarządza schroniskiem. Według podopiecznych placówki, dyrekcja schroniska pobierała od nich 150 zł miesięcznie, tłumacząc, że tyle kosztuje opłacenie rachunków za media.

- Tylko jakie media, skoro tu nie ma wody, prądu, ogrzewania? - emocjonalnie gestykuluje Marek, bezdomny. - Ale płaciliśmy, by nas stąd nie wyrzucono. Pieniądze dawał ten, kto akurat pracował. Próbowaliśmy rozmawiać z dyrekcją placówki, ale nas zbywali. A do tego straszyli, że jak pójdziemy się gdzieś poskarżyć, znów wylądujemy na ulicy.

Mieszkańcy schroniska opowiadają także o przeterminowanym jedzeniu, którym już nieraz się zatruli. - W końcu zgłosiliśmy sprawę do sanepidu, a oni potwierdzili, że w restauracji dyrektora schroniska, gdzie przygotowywano posiłki, nie były spełnione wymogi sanitarne, a produkty, z których je robiono, były przeterminowane - mówi Henryk Józef Arabski, który przychodził do schroniska na obiady.

Łódzki sanepid w październiku ubiegłego roku zakazał wydawania posiłków. Jednak bezdomni dostawali przeterminowaną żywność do grudnia.

Dyrektor schroniska Andrzej Terlecki twierdzi, że wszystko jest w porządku. I dodaje, że bezdomni go oczerniają. - To roszczeniowo nastawieni do życia ludzie. Nie umieją docenić, że ktoś chce im pomagać - mówi Andrzej Terlecki. - A pieniądze? Schronisko ma status pozarządowy. Dlatego ludzie mają obowiązek płacić składki. Za to mają ciepłą wodę, gaz i elektryczność.

Zaskoczona formą działalności Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych jest Eliza Ziółkowska-Lewandowicz, kierowniczka oddziału do współpracy z podmiotami i uprawnionymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej z marca 2004 roku, zasady odpłatności w schroniskach reguluje uchwała rady miejskiej. Nie można ot tak zabierać pieniędzy bezdomnym - przekonuje Eliza Ziółkowska-Lewandowicz.

W świetle tej uchwały powinien płacić bezdomny, który samodzielnie mieszka w schronisku, a jego dochód przekracza 477 zł. Wtedy dyrektor schroniska może zażądać 10% zarabianej kwoty. W przypadku rodzin mowa jest o 351 zł, z których małżonkowie muszą odprowadzać 20%. To samo prawo egzekwowania pieniędzy funkcjonuje w schroniskach miejskich i niepublicznych.

- Tego prawa trzeba przestrzegać. Schroniska mają też obowiązek być wyposażone w łóżka i podstawowe meble. O to nie muszą się martwić bezdomni - dodaje Eliza Ziółkowska-Lewandowicz.

Przeczytaj więcej na stronie "Polski Dziennika Łódzkiego"

(Jakub Kusiak)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Przeczytaj też

"Nie usypiajcie bezdomnych psów"

dodane 2010-04-30 (15:45) 4 lata 6 miesięcy 21 godzin i 16 minut temu

Polski bezdomny podpalony w Rzymie

dodane 2010-01-28 (12:14) 4 lata 9 miesięcy 3 dni i 47 minut temu

14 tys. odbiorców w całej Polsce nadal bez prądu

aktualizacja 2010-01-24 (21:10) 4 lata 9 miesięcy 6 dni 15 godzin i 51 minut temu

Zima zabrała im prąd i wodę

aktualizacja 2010-01-18 (08:50) 4 lata 9 miesięcy 13 dni 4 godziny i 11 minut temu

W innych serwisach

Oficjalne wydanie internetowe: Polska - Dziennik Łódzki


Opinie (42)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~polak 2010-01-26 (09:48) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 13 minut temu

bezdomni
ludzie kochani to i bezdomni już protestują? niech się wezmą za robotę i uporządkują budynek w którym śpią, a w dzień do jakiejś pracy ruszać się żeby było cieplo. Jedzenie przeterminowane,a ileż ludzi kupuje, a nie dostaje produkty w marketach, których termin ważności kończy się za kilka dni, bo są tańsze i jakoś się nie zatruwają. Najlepiej to weżcie ich do jakiegoś extra hotelu, zapłaccie za to , dajcie porządne jedzenie i coś na ząb nie ch się bezdomni nie męczą.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
1
~jasiek 2010-01-26 (10:53) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 2 godziny i 8 minut temu

mają zimno - chyba z lenistwa
Dlaczego nie wyjdą na zewnątrz schroniska i nie nazbierają: np. starych, wyrzuconych mebli? Będą mieli czym się ogrzać. Mogą zwrócić się z prośbą do firm które dokonują tzw. pielęgnacyjnego cięcia drzew. Dostaną tyle gałęzi do porąbania, że cho! Chcieć to móc, a móc to chcieć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~tulniki@wp.pl 2010-01-26 (12:20) 4 lata 9 miesięcy 5 dni i 41 minut temu

bezradność
Przez przypadek byłem całą noc na dworcu w Kielcach. Ze zdziwieniem stwierdziłem że polowa ludzi bezdomnych to ludzie wykształceni i wcale nie nadużywajacy alkoholu. Większość została pozbawiona mieszkań przez byłe małżonki i bezduszne sądy. Nie wytrzymała tej nieustającej presji. Nasz urząd pod nazwą sąd jest najgorzej działajacym urzedem w Polsce. Tam czlowiek jest śmieciem. Jaś

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~krystyna 2010-01-26 (11:20) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 1 godzinę i 41 minut temu

a rząd łasi się w komforcie
do czego sorumpowany kraj doprowadził kogo obchodzi z senatu czy rządu bieda w Polsce aktorzy za odcinki z rodzinami zarabiają po 9,000zł a narod bez prądu jedzenia pracy zlodziejski kraj tylko dla siebie i swoich rodzin .Może wreszcie czas wykopać to co okrada emerytów młodzież bez pracy i rodziny co wegetują wstyd to za małe określenie pisząc o ziemi po której się chodzi, a oni wszyscy się śmieją .

odpowiedz

0
2
~HELA 2010-01-26 (11:16) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 1 godzinę i 45 minut temu

BEZDOMNY
MIELI ŁADNY DOM ,WOLELI WYBRAĆ BEZDOMNOŚĆ,CHYBA TO CHORE.

odpowiedz

0
1
~b 2010-01-26 (08:52) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 4 godziny i 9 minut temu

... lenie i nieroby
A kto im zabrania odśnieżyć codziennie ulice i zarabiać ?? Kto im zabrania pomóc przy wrzucaniu węglą . Dlaczego np. nie wynajmą po 5-ciu mieszkania 3-pokojowego ? Wypadłoby po z górą po 200 zł na osobę . Ale oni zamiast zbierać przez cały rok na zimę latem nic nie robią . Piją , łażą i oczekują , że ktoś im da. Nie ma tak ... Wolność i nieróbstwo sami wybrali więc niech będą konsekwentni

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~kasjerka 2010-01-26 (08:42) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 4 godziny i 19 minut temu

mam już tego dosyć
bezdomnym daj,biednym daj,patologicznym daj,niepełnosprawnym daj a zwykłym uczciwie pracującym KTO da??? nikt

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
~POIUW 2010-01-26 (09:45) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 16 minut temu

NIECH KTOŚ IM POMOŻE!
JA Z CHĘCIĄ TYLKO POWIEDZCIE JAK! PODAJCIE NR KONTA, COKOLWIEK, ADRES!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~urodzona w komunie 2010-01-26 (10:44) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 2 godziny i 17 minut temu

KURONIÓWKI wymyslono zeby zrójnowac
dzis wszystkich ludzi zdeptac zniszczyc dawali zupe ,,ratatuj 2 jaja i xxx" teraz macie łatwo sie poddaliscie znicza nas wdepcza w ziemie

odpowiedz

0
0
~zbyszek 2010-01-26 (10:40) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 2 godziny i 21 minut temu

sama,
sama se daj i pomyśl o innych

odpowiedz

0
0
~pajaCYK 2010-01-26 (10:00) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 1 minutę temu

DRAMAT BEZDOMNYCH
A gdzie jest Owsiak,Ochojska i reszta tej podwodnej orkiestry-jakos zamilkli!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~zbyszek 2010-01-26 (10:21) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 2 godziny i 40 minut temu

ja tez ,kiedys byłem bezdomnym i wiem
ja tez kiedys byłem bezdomnym i wiem na czym ten proceder polega tym panem kierownikem powinna zająć się policja .On w bardzo sprytny sposób zbija kase ito jaka w głowie sie to nie mieśći popprostu znam to To nie tylko włodzi ale w całej Polsce tak bardzo podobnie .Sp Marek Kotanski w grobie się przewraca jak słyszy o tym co z jegą schedą robią nie odpowiedni ludzie

odpowiedz

0
0
~karolinka 2010-01-26 (10:16) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 2 godziny i 45 minut temu

Na parkingu ...
przy dworcu PKP bezdomny prosił o pieniądze na zupę w dworcowej jadłodajni więc powiedziałam, że jak odśnieży mi auto dam mu 10 złotych - zawinął się na pięcie i odszedł do następnego kierowcy ...

odpowiedz

2
0
~Theo 2010-01-26 (09:44) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 17 minut temu

Obszar biedy jest w Polsce ogromny i często...
nie wynika wcale z niechęci do pracy. Nie wszyscy mają szczęście w kasynie. Tymczasem w Łodzi prowadzono wojnę o 500 milionów zł. na Centrum Kulturalne. To dobry pomysł - taki obiekt na pewno przesłonił by trochę slumsów w okolicy. I nie negując tego, że pomysł jest zacny to czy nie wypada jednak zachować pewnej symetrii i na początek może ogrzać noclegownię dla bezdomnych i nieco zmniejszyć rozmach projektu?

odpowiedz

0
0
~pilot 2010-01-26 (09:42) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 19 minut temu

przeniesc ich do siedziby ZUS
TAM BEDZIE WYGODNIE

odpowiedz

1
0
~Ruda 2010-01-26 (09:39) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 22 minuty temu

Kim wy jesteście
bo nie ludźmi!Nie macie serc i dusz.Zamiast tego pewnie tylko w was kał płynie.To straszne i jak znam życie ten przytułek prowadzą katolicyi zapewne na tym zarabiają.I mówią że mamy lepiej.Komuno wróć!!!

odpowiedz

1
1
~wolny 2010-01-26 (09:28) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 33 minuty temu

pomagamy w wojnach a nie ma dla swoich
pomagamy w wojnach rozpętanych przez usa , a nie mamy dla swoich z których wielu znalazło się na ulicy nie z własnej winy, za pieniądze wydane na wojnę w iraku mogliśmy wybudować kilkadziesiąt obiektów dla społeczeństwa , pomóc służbie zdrowia,nasze władze powinny się zastanowić co jest ważniejsze dla kraju, bo jak do tej pory to nie mamy korzyści z udziału w awanturach wywołanych przez usa a tylko straty i śmierć naszych żołnierzy

odpowiedz

0
0
~wolny 2010-01-26 (09:28) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 33 minuty temu

pomagamy w wojnach a nie ma dla swoich
pomagamy w wojnach rozpętanych przez usa , a nie mamy dla swoich z których wielu znalazło się na ulicy nie z własnej winy, za pieniądze wydane na wojnę w iraku mogliśmy wybudować kilkadziesiąt obiektów dla społeczeństwa , pomóc służbie zdrowia,nasze władze powinny się zastanowić co jest ważniejsze dla kraju, bo jak do tej pory to nie mamy korzyści z udziału w awanturach wywołanych przez usa a tylko straty i śmierć naszych żołnierzy

odpowiedz

0
0
~AM 2010-01-26 (09:16) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 45 minut temu

źle o bezdomnych
wypowiadają się nowobogaccy i męczennicy spod znaku "S".Dla nich obecny porządek to Eldorado.Różne są powody bezdomności, ja myślę o tej tzw. wolności i demokracji którą ludzie sobie zgotowali.Swietnie sie mają męczennicy "S",sprzedawczyki majątku narodowego i watykańscy funkcjonariusze.

odpowiedz

1
0
~pół-bezdomny 2010-01-26 (08:53) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 4 godziny i 8 minut temu

Ten Terlecki
mówi że jest prąd itd czy on kłamie jeśli tak ukarać go, bezdomni też ludzie nie wolno im urągac

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 5 godzin i 56 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 4 godziny i 16 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 5 godzin i 16 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 3 godziny i 55 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 22 godziny i 54 minuty temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 8 godzin i 6 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.