więcej

Testy CRP pomogą ograniczyć zażywanie atybiotyków.

Życie Warszawy  PAP/Życie Warszawy | dodane 2008-01-28 (01:35)

fot. Jupiterimages

opinie
drukuj

Lekarze rodzinni mają pomysł, jak walczyć z nadużywaniem antybiotyków. Chcą wykonywać pacjentom tzw. testy CRP, które pozwoliłyby zmniejszyć liczbę przyjmujących te leki nawet o 85%! - informuje "Życie Warszawy".

W wielu gabinetach lekarskich panuje zasada, że bezpieczniej jest podać antybiotyk, a niebezpieczniej jest go nie podać - przyznaje dr Jarosław Załuski z Sochaczewa. Efekt? Aż 88% chorych, którzy przychodzą do przychodni z objawami infekcji, dostaje antybiotyki. Każdego dnia przyjmuje je aż 25 na każdy tysiąc Polaków! Tylko w czterech europejskich krajach ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. To oznacza, że leczymy ludzi na ślepo - mówi prof. Waleria Hryniewicz, przewodnicząca Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. W Europie od pacjenta podejrzanego o bakteryjne zakażenie pobiera się wymaz, by ustalić przyczynę choroby. W gabinecie lekarskim dostępny jest np. zestaw określający, czy zapalenie gardła jest spowodowane bakterią i wymaga antybiotyko-terapii, czy też wirusem i wtedy antybiotyku nie stosujemy - wyjaśnia. Właśnie dlatego dr Załuski zdecydował się na stosowanie u swoich pacjentów testów CRP. One po prostu pomagają w diagnozie - mówi.

Z badania "Przydatność szybkich testów CRP w codziennej pracy lekarza rodzinnego" wynika, że zrobienie takiego testu oznacza spadek liczby pacjentów, którym wypisano antybiotyk aż o 85%! Przy prawidłowej interpretacji wyników te testy pomogą nam ograniczyć stosowanie antybiotyków - mówi prof. Andrzej Steciwko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Choć lekarzom rodzinnym testy CRP podobają się, pewnie nieprędko uda się je wprowadzić. Powód? Nie ma komu za nie płacić. Przeprowadzenie jednego testu kosztuje ok. 15 złotych.

Nadużywanie takich leków grozi pojawieniem się w bakteriach mutacji na nie opornych. Dlatego lekarze coraz częściej znajdują się w sytuacji, w której nie mają czym leczyć pacjentów z ciężkimi zakażeniami. Antybiotyki wyjaławiają organizm, czyli niszczą jego naturalną florę bakteryjną w zależności od grupy mogą wywoływać różne i uciążliwe działania niepożądane. Antybiotyki działają również szkodliwie na wątrobę i nerki. Niektóre z nich są toksyczne dla szpiku kostnego i niszczą struktury ucha wewnętrznego. (PAP)
TAGI: lekarz, leki, choroba
oceń
0
0
Podziel się

Przeczytaj też

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej