więcej

Matka Boska bez Wałęsy.

Magdalena Środa

wp.pl  | dodane 2008-09-01 (05:24)

fot. wp.pl / Konrad Żelazowski

W powszechnym bagnie, którego "wiarygodności" strzeże IPN, tylko braciom Kaczyńskim udało się zachować cnotę i czystość, którą dziś z nadęciem obnoszą

Magdalena Środa

drukuj

Ze związku zawodowego "Solidarność" wystąpiłam na drugim zjeździe, gdy jej przywódcy zadeklarowali, że podstawą ideologiczną działań związku będzie społeczna nauka Kościoła. Wydało mi się co najmniej dziwne, że związek zawodowy zamiast twardej walki o interesy pracujących zamierza obiecywać zbawienie, które stać się ma udziałem tych, co pokornie cierpią biedę w doczesności. Albo walka o równość i dobrobyt tu, na Ziemi, albo mamienie się obietnicami ośmiu błogosławieństw. Albo nowoczesność albo feudalna tradycja. "Solidarność" wybrała feudalną tradycję i Kościół, i teraz Kościół pochłonął "Solidarność". Więcej. Kościół wchłonął państwo. I tyle zostało z sierpnia ‘80.

W roku ‘80. "Solidarność" była politycznym i kulturowym cudem. Cudem jedności, nagłej wolności, walki i zmiany. "Solidarność", jako społeczny ruch, dowodziła naszej siły i umiejętności konsolidacji przeciw wrogiemu systemowi, przede wszystkim jednak fundowała podstawy pod nowoczesne, egalitarne, wolne społeczeństwo. Teraz modli się do poprzebieranych w złoto biskupów miłujących tyleż Boga, co doczesną władzę, i odrzuca swoich bohaterów, bo nie pasują jej do polityki historycznej uprawianej w celu legitymizacji aspiracji politycznych jednej niewielkiej partii z fałszywie brzmiącym słowem „sprawiedliwość” w nazwie. Dla jej promocji, unieważniono dawnych bohaterów, bo, jak się okazuje, "Solidarność" była ruchem zorganizowanym przez "tajnych współpracowników" przeciwko "jawnym współpracownikom" komunistycznego systemu. W powszechnym bagnie, którego "wiarygodności" strzeże IPN, tylko braciom Kaczyńskim udało się zachować cnotę i czystość, którą dziś z nadęciem obnoszą, bo mają władzę i posłuch wśród ludzi, którzy z sierpniowej idei solidarności niewiele zrozumieli. Sponiewierano idee solidarności, współpracy, nowoczesności, równości. Polska jest co prawda wolna, ale wewnętrznie skłócona, bez jasnej wizji przyszłości (chyba, że lokujemy ją w naszej wielkiej przyjaźni z Bratem zza Atlantyku), bez woli modernizacji.

W Europie, Polska z kraju, który należał do politycznej awangardy, staje się kuriozalnym katolickim zaściankiem, odrzucającym, coraz jawniej, idee równości, emancypacji i sprawiedliwości społecznej na rzecz tradycji i religijnego fundamentalizmu. Kaczyńscy robią to z przekonaniem, Tusk stara się zachować pozory nowoczesności, ale mu nie wychodzi. A z wielkiego sierpnia została tylko Matka Boska, bez Wałęsy.

Magdalena Środa specjalnie dla Wirtualnej Polski


(sm)

oceń
1
0
Podziel się

Magdalena Środa

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab., adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą.


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~patriot [2008-09-01 12:46]

Religia jest po obu stronach barykady
tylko ja uważam, że wiara w Chrystusa i wartości biblijne jest bardziej pożyteczna dla ludzkości. Daje nadzieję i siłę by iść dalej i tworzyć lepszy świat. Religia pieniądza i samorealizacji, którą wyznaje Pani Środa i ludzie jej pokroju (często nie wiedzą nawet, że należą do sekty) daje siłę ale tylko w grupie (niech Pani spróbuje zrobić coś sama, he, he, poza partią), dopuszcza tzw. kompromisy czyli niech giną tybetańczycy, serbowie, chorwaci, irakijczyci, afgańczycy byle by nam się PKB nie zmniejszyło. To jest, Pani Środo sekta, czy się to Pani podoba czy nie. Działa Pani według konkretnych przykazań i reguł i oddaje Pani cześć ideologii, którą śmiało można nazwać religią. Idolem jej jest pieniądz. Wszystko jest mu podporządkowane w Pani religii. Mam 38 lat, mój syna ma 5,5 roku, już dzisiaj świadomie wierzy w Boga, wie że zostaliśmy stworzeni i że czuwa on nad nami. Ponadto zawsze nosi bluzę z wielkim orłem w koronie na plecach (sam ją wybrał) bo ma szacunek dla naszego godła i historii narodowej. A ta historia zawsze przeplatała się z wiarą w Boga. Wy chcecie wyprzeć tą wiarę i zastąpić ja swoim kultem. Na szczęście są tacy, którzy się na to nie godzą.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kiil [2008-09-01 12:44]

pani profesor
czyżby chciała pani zająć miejsce Matki Bożej - pani słowa coraz bardziej brzmią jak nowe objawienie dla ciemnego narodu - jedyna sprawiedliwa i mądra - gratuluję pewności siebie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ktoś [2008-09-01 12:41]

cała prawda o PIS
bardzo trafny felieton

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~AHA [2008-09-01 12:39]

Zacofanie...
... ciemnota i klapki na oczach.Pomieszajmy je w uroczej proporcji z poczuciem nieomylności i z wiarą w misyjność swojej postawy. Wychodzi coś między wtorkiem a czwartkiem...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wiktoria [2008-09-01 12:39]

obmawianie
jak nie ma co powiedziec konstruktywnego ta pani to gada zawsze na Kosciol Katolicki. A wara ci babo, bo wyroslas na wartosciach, o ktore walczyli wielcy patrioci, dla ktorych byly hasla Bog - Honor i Ojczyzna, do takich nalezeli Jan Pawel II, Ksiadz Jerzy Popieluszko, Kardynal Stefan Wyszynski. A teraz te wartosci opluwasz! Wsyd!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bosek [2008-09-01 12:08]

matka boska
Dziękuję Pani Środzie, że wytłumaczyła kołtunom polskim, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.Bóg zapłać!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Thinker [2008-09-01 12:35]

Zastanawiające...
Bardzo często inne kraje starały się w nas zabić religijność i walczyć z Kościołem (np. podczas zaborów). Po wojnie Rosja walczyła z pobożnością i wiarą w Polsce. Udało nam się jednak obronić przed tymi próbami. A dziś? Dziś sami sobie chcemy zabrać to, co nas kiedyś uratowało. Dziś sami naszczymy naszą kulturę ("kultura" pochodzi od słowa KULT). TO JEST żAłOSNE. Potrafiliśmy stawić czoła innym, a dziś sami za nic mamy to, czego jeszcze dwadzieścia lat temu broniliśmy. OTWóRZCIE OCZY!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~olek [2008-09-01 12:35]

Bardzo trafna opinia
zgadzam sie z nia calkowicie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mit [2008-09-01 12:24]

pani środzie
nie zależy na pracujących!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~viki [2008-09-01 12:34]

powtórka z rozrywki
Treść artykułu jak zawsze przesadzona i trąci jadem. Zwracam autorce uwagę, że katolicy nie modlą się do biskupów, ani do księży, czy innych osób duchownych będących na służbie kościoła katolickiego; znowu pisze Pani bzdury, ale z drugiej strony skąd Pani z tytułem "profesora" może to wiedzieć........

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Gdy1 [2008-09-01 12:30]

Zaścianek Europy!
To jest oczywiste!-tylko gorsze jest to ,że nikt nie chce tego zmienić!Nie zmienią tego nawet artykuły M.Środy -środowiska Rydzykowe wyśmieją to!Polsce potrzebny jest wstrząs i to porządny wstrząs!-bo na razie ludzie wierzą tylko Kościołowi,który niestety już chyba zatracił trzeźwe myślenie-zaślepiony mamoną i popierający w zdecydowanej większości ''guru'' z Torunia!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pozdro [2008-09-01 12:30]

wolna wola i oto chodzi
Z tym że powodem było to że być może jest pani nie wierząca, i dobrze, wolna wola, ale jak zwykle pani spostrzeżenia to pomieszanie z poplątaniem. Europa jest niestety socjalizująca, kosciół katolicki nie-ma zbytnio wypracowanej koncepcji gospodarczej, lub o niej zapomniał, i też jest trochę socjalizujący, a jeżeli jest przykazanie nie kradnij (zasada ochrony własności) to socjalizm trochę stoi w sprzeczności z religią ale jakby nasi Hierarchowie tego zbytnio nie dostrzegają, prosta rzecz dochód też jest moją własnoscią, ale jak państwo każdemu obywatelowie zabiera okoła 70 % dochodu (ZUS i podatki pośrednie) jakoś nikt tego nie dostrzega, ani politycy ani związki zawodowe, ani pani, ja też nie jestem w żadnych związkach ale z innego powodu jak słyszę postulaty o wcześniejszych emeryturach z które ja mam płacic a nie inwestować w swoje dzieci i inne bzdury o godnym życiu , to mi sie odechciewa, może wprowadźmy postulat o "godne" poodatki i inne obciąźenia (czyli niskie) ale u nas to nie przejdzie Wbrew pozorom bliżej pani do tych związków zawodowych niż mi

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zaniepokojony [2008-09-01 12:29]

Środa - pseudo etyk
Jakie moralne prawo ma ta pani wypowiadać się w imieniu Polaków , albo kościoła . Przecież ona jest feministka i tego nie kryje , a poza tym jej poglądy równają się zeru .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Hajotka [2008-09-01 12:26]

Niestety.
Smutne, że niestety jest to prawdziwe. Szacunek Pani Profesor, że Pani jest i ma odwagę pisać, co my w większości myślimy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Maksym [2008-09-01 10:31]

modernizacja=antyklerykalizm ?
Czy biskupi zabraniają modernizacji kraju, zakładania organizacji, partii politycznych, udziału w demokracji, prezentowania poglądów ? Myślę, że religijność Polaków jest trwalsza, niż okazało się nasze przywiązanie do idei Solidarności, gdyż na tej się wielu zawiodło. Skuteczniejszy politycznie w swoim (niedawnym) czasie okazał się postkomunizm niestety a ideowo materializm i hasło "bogaćcie się". Jedynym trwałym oparciem duchowym w czasach transformacji okazała się dla wielu wiara. Nie tyle kościół jako instytucja i hierarchia (kościół to też ludzie, a ludzie są ułomni) ile RELIGIA. I to jak trwałym, niezniszczalnym oparciem i fundamentem ! Wciąż jesteśmy słabi, rozbici, skłóceni i nieufni jako społeczeństwo i jeżeli potrafimy się czasem zorganizować, to pod znakiem krzyża wychodzi nam to najlepiej. Wiara daje nam DUCHA.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~marek [2008-09-01 12:23]

Brawa dla prof. Środy!
Za odwagę wypowiedzenia tego, co tak wielu myśli....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~a [2008-09-01 12:22]

język nienawiści
Idż kobieto z powrotem do synagogi przemyśleć to jeszcze raz.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~oki [2008-09-01 12:22]

Matka Boska bez Wałęsy
Zgadzam się całkowicie z Panią Magdaleną Środą.Spostrzeżenia i uwagi jej są trafne. Żenujące i chamskie wpisy świadczą o tym, że ma rację : bo gdy komuś brakuje argumentów to pisze tak ja to można przeczytać w niektórych opiniach.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bolek [2008-09-01 12:22]

Matka Boska bez Wałęsy
I chwała Jej za to.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Realista 1 [2008-09-01 09:31]

Korzenie Kościoła tkwią w Watykanie
Tam jest ojczyzna kleru i ostoja ich materialnych interesów

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Magdalena Środa

Dr hab. prof. UW Magdalena Środa - teoretyczka etyki, filozofka, publicystka, feministka. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą, była minister w rządzie Marka Belki.

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Komentują dla nas

Marta Tychmanowicz Marta Tychmanowicz

Wet za wet: śmierć trzech Polaków za trzech Rosjan

65 lat temu, w nocy z 27 na 28 maja 1947 roku, na dworcu PKP w Lesznie między żołnierzami polskimi a....

Piotr Czerwiński Piotr Czerwiński

Piotr Czerwiński: Europa nie ma chleba, ale będzie miała igrzyska

Dzień dobry Państwu albo dobry wieczór. "Macie dosyć upałów? Przyjeżdżajcie do Irlandii! Tu zawsze....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: czego politycy nie zrobią dla wzrostu słupków

Jak ci politycy nas - wyborców - zupełnie nie rozumieją. Wydaje im się, że wystarczy zrobić jakieś....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

To będzie początek końca NATO?

Po co nam NATO? - zastanawiają się coraz częściej niektórzy członkowie paktu. Choć na oficjalnych....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Kaczyński ogłasza rozejm. To wywoła tylko ironiczne komentarze

Skuteczniejszym sposobem zapewnienia spokoju na Euro byłoby podjęcie się przez opozycję mediacji (i....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Po katastrofie smoleńskiej Konstytucja RP zdała egzamin. Teraz wymaga zmian?

Można mówić o wielu niedomaganiach państwa w obliczu katastrofy smoleńskiej, ale nie o tym, że....

Piotr Czerski Piotr Czerski

Boleść Palikota. Bezlitośnie został wyszydzony

Na temat Anti-Counterfeiting Trade Agreement w ciągu minionego tygodnia napisano w Polsce....

Igor Janke Igor Janke

Bez Tomaszewskiego PiS-owi w Łodzi byłoby trudniej

Tomaszewski ma prawo wstępować i działać gdzie chce, a nawet uzasadniać, że to wszystko trzyma się....

Jamie Stokes Jamie Stokes

Sprytna Ukraina ma paranormalną świnię. A Polska?

Jestem zaskoczony, że trwało to tak długo, ale klisza zwierzęcia-medium pojawiła się w końcu....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Jarosław Kaczyński ostro o Tomaszu Lisie i okładce "Newsweeka"

- Prawda jest taka, że brutalizacja polskiej polityki, jej języka, ma jednego reżysera, a jest nim....

Waldemar Kuczyński Waldemar Kuczyński

Państwo nie może być "wołowate"

Od kiedy pojawił się pomysł likwidowania Trzeciej Rzeczpospolitej i zastępowania jej Czwartą, mocno....

Michał Sutowski Michał Sutowski

"Barbarzyńcy" zasiedli w polskim parlamencie

"Cywilizacyjny" wróg prawicy, ich "barbarzyńcy" nie dobijają się już do wrót twierdzy, ale zajęli....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

"Czerwona kartka dla Ukrainy" - problemy przed Euro 2012

Nadal nie wiadomo, kto stoi za eksplozjami w ukraińskim Dniepropietrowsku, gdzie zostało rannych 30....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Jarosław Kaczyński ostro o Tomaszu Lisie i okładce "Newsweeka"

- Prawda jest taka, że brutalizacja polskiej polityki, jej języka, ma jednego reżysera, a jest nim....

Paulina Piekarska Paulina Piekarska

Arłukowicz - minister na zakręcie

Był już celebrytą i gwiazdą lewicy. Teraz stał się głównym wrogiem pacjentów i lekarzy. Triumfalny....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

"Oskarżony o przestępstwa bezkarnie podróżuje po UE"

"Europejskim liderom brakuje jaj" - taką bezpardonową opinię wyraził w wywiadzie prezydent Białorusi....

Lech Wałęsa Lech Wałęsa

Lech Wałęsa: Euro 2012 to kłopot PiS

Kaczyński ogłosił koniec PiS. Ale tylko na czas mistrzostw Europy. Wie przecież, że jego partia....

Janina Paradowska Janina Paradowska

Paradowska: Kaczyński nie może spokojnie patrzeć na to, co robi Ziobro

Janusz Palikot powinien poważniej zastanowić się nad trwałością pozycji Leszka Millera, a Jarosław....

Anna Korzec Anna Korzec

Nie mogła uwierzyć, gdy zobaczyła ten przelew!

112 tys. zł - taka kwota wpłynęła na konto Kasi Wolińskiej w Fundacji Normalna Przyszłość po....

Piotr Gabryel Piotr Gabryel

Piotr Gabryel: kompromitacja PO

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma - zapewne z takiego założenia wychodzi znaczna....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Jarosław Kaczyński proponuje nową lokalizację dla pomnika Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński zaproponował w Warszawie nową lokalizację dla pomnika Lecha Kaczyńskiego. Czy....

Elżbieta Radziszewska Elżbieta Radziszewska

To zdarzyło się naprawdę - zginęło nawet pół miliona osób

Ta tragedia wydarzyła się naprawdę. Zabijano całe rodziny. Po wojnie pamięć o tym zatarła się..