Strona główna serwisu
Baw się w sylwestra pod chmurką

Baw się w sylwestra pod chmurką

Wielkie imprezy w centrach Warszawy, Krakowa i Wrocławia, Sylwester "Zbójnicki" w Zakopanem - to niektóre atrakcje, przygotowywane dla amatorów zimowej zabawy sylwestrowej pod gołym niebem w niektórych polskich miastach.
top

Galeria

galeriaZobacz 
galerię
Sylwester małych i dużych
top
Kraków: największa impreza w kraju

Ponad 15 mln zł będzie kosztowała organizacja oraz promocja w mediach i na ulicznych bilbordach tegorocznego sylwestra na Rynku Głównym w Krakowie. Ponad dwa mln zł wyda na ten cel miasto, resztę - partnerzy, przede wszystkim telewizja Polsat, która będzie transmitować zabawę. Szacujemy, iż rynkowa wartość świadczeń promocyjnych i rzeczowych dla miasta osiągnie rekordową sumę 13 mln zł - podkreśla dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Agnieszka Gilarska.

Na krakowskim Rynku wystąpią m.in. Shakin' Stevens, Boney M original Maizie Williams, Lou Bega, Edyta Górniak, Budka Suflera, Urszula, Justyna Steczkowska, Golec Orkiestra, Beata Kozidrak i Bajm oraz Szymon Wydra & Carpe Diem. Artyści wystąpią na scenie o wymiarach 20 na 13 m i wysokości 12 m. Na Rynku rozstawione będą też cztery potężne ekrany diodowe. Impreza będzie filmowana z 18 kamer, także z powietrza, i transmitowana przez 6 godzin w technologii HD, zapewniającej najwyższą jakość obrazu.


Tegoroczny sylwester na krakowskim Rynku rozpocznie się o 20. i potrwa do 1.30. O północy życzenia uczestnikom zabawy złoży prezydent Krakowa Jacek Machowski. Noworoczne fajerwerki wystrzelą nad Rynek z pobliskiego Placu Szczepańskiego. Według przedstawicieli biura festiwalowego, krakowski sylwester jest największą tego rodzaju imprezą plenerową w kraju. Przed rokiem w noc sylwestrową na Rynku zgromadziło się 140 tys. osób, a przed telewizorami - kilka milionów widzów. Organizatorzy mają nadzieję, że podobnie lub jeszcze lepiej będzie w tym roku.

Warszawa: dwie sceny i żurek

W Warszawie impreza sylwestrowa "pod chmurką" zostanie zorganizowana po dwóch latach przerwy - w 2005 r. zabawa została odwołana ze względów bezpieczeństwa, rok później urząd miasta poinformował, że zorganizowanie imprezy jest niemożliwe ze względu na brak czasu na jej przygotowanie. W tym roku na imprezie przed Pałacem Kultury i Nauki organizatorzy spodziewają się nawet 100 tys. osób. Koszt imprezy szacuje się na ok. 3,5 mln zł.


Na placu Defilad powstaną dwie sceny z wielkimi ekranami. Dla publiczności zostanie przygotowany gorący poczęstunek - bezpłatne porcje żurku będą wydawane od godz. 20. Zabawa pt. "Zakochaj się w Warszawie" potrwa do godz. 2.30. Nowy Rok stolica powita 10-minutowym pokazem sztucznych ogni.

Jak informuje urząd miasta, który jest organizatorem imprezy, sylwester w Warszawie jako jedyny w Polsce będzie miał dwie sceny. Na mniejszej, zlokalizowanej z lewej strony PKiN, od godz. 20 zacznie grać DJ Adamus, po którym mają wystąpić Motema Africa, Lidia Kopania i The Beatles Revival.

Na scenie głównej zabawa rozpocznie się o godz. 21.15. Wystąpi na niej 11 wykonawców m.in. September, Lady Pank, Tatiana Okupnik, Kasia Kowalska, T.Love, The Jet Set a także - na początku - zespół Zygmunta Kukli, który wspólnie z Ireną Santor i Majką Jeżowską wykona program złożony ze współczesnych aranżacji warszawskich piosenek.

Na teren wokół PKiN nie będzie można wnosić alkoholu, ani sztucznych ogni. W godz. 20-1.00 nie będzie funkcjonowała stacja metra Centrum. Od godz. 20 zamknięta będzie ul. Marszałkowska na odcinku między ul. Świętokrzyską i rondem Dmowskiego. Teren imprezy zostanie ogrodzony. Wejścia czynne od godz. 19, będą zlokalizowane przy ul. Marszałkowskiej od strony ronda Dmowskiego i przy sklepie EMPiK. Na imprezę będzie też można się dostać od ul. Chmielnej.

Przez całą noc metro będzie kursowało co 15 minut. Ponadto w Al. Jana Pawła II będą czekały tramwaje, które po zakończeniu imprezy pojadą w kierunku osiedli mieszkaniowych na Gocławek, Annopol, Żoliborz, os. Górczewska, Nowe Bemowo. Na ulice wyjedzie więcej autobusów nocnych, a dodatkowo przez całą noc będzie kursował autobus linii nr 508 oraz tramwaj linii nr 9.


Wrocław: Doda i Big Cyc

Koncerty m.in. Dody, Kayah, Pawła Kukiza, zespołów Perfect, Big Cyc i Kombi, losowanie samochodu osobowego oraz nauka tańców latynoamerykańskich to niektóre z atrakcji "Sylwestra pod dobrą gwiazdą", który w odbędzie się we Wrocławiu. Jak powiedział dyrektor biura promocji miasta Paweł Romaszkan, zabawa na wrocławskim Rynku rozpocznie się o godz. 20.55 i potrwa do godz. 1 w nocy. Oprócz polskich wykonawców, na scenie pojawią się także pochodzący ze Szwecji Basshunter oraz Velvet. Imprezę poprowadzą Grażyna Torbicka i Krzysztof Skiba. Będzie ona transmitowana przez drugi program Telewizji Polskiej. Natomiast o godz. 24 tradycyjnie już rozpocznie się pokaz sztucznych ogni.

Na wrocławskim Rynku powstaje już mająca blisko scena o powierzchnii 400 m kw. Ma ona ok. 70 metrów szerokości i 18 m wysokości, składa się z 3400 elementów. Zamontowanych zostanie na niej prawie 15 ton oświetlenia. Na Rynku rozstawione będą również trzy telebimy.

Jak zapowiedział Romaszkan zabawa we Wrocławiu zacznie się już 30 grudnia. W niedzielę na Placu Solnym obok Rynku, odbędzie się festiwal rzeźb lodowych. Atrakcją tego dnia będą także występy "Tercetu Egzotycznego" który przypomni swe największe przeboje - mówił.

Romaszkan zapowiedział, że w poniedziałek przed rozpoczęciem zabawy, mieszkańcy będą mięli możliwość nauczenia się podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich. Zaprezentują je dwie mistrzowskie pary taneczne.


Na teren Rynku nie będzie można wnosić m.in. szklanych butelek i ostrych przedmiotów. Jak powiedział wicekomendant wrocławskiej Straży Miejskiej Waldemar Forysiak, na potrzeby imprezy zamknięty zostanie niemal cały obszar Rynku. Na ulicach już w piątek maja się pojawić znaki zakazujące parkowania, a także zapory uniemożliwiające wjechanie samochodem na teren zabawy.

Zakopane: pociąg retro i góralskie żarty

W Zakopanem pod Nosalem w zbójeckiej kompanii spędzi w tym roku Sylwestra kilkaset osób - powiedziała Grażyna Wolińska-Gąsienica z Centrum Organizacji Turystyki. Organizujemy tę plenerową imprezę od trzech lat. W pierwszym roku bawiło się około 100 osób, w tym spodziewamy się nawet 300. W programie będą m.in. ognisko, góralskie żarty czyli "śpasy", zbójnickie zwyczaje, nauka góralskiego tańca i regionalne jedzenie - dodała.

Fundacja Era Parowozów proponuje zabawę sylwestrową w pociągu retro na trasie Chabówka - Zakopane - Chabówka. Uczestnicy wyjadą ze skansenu kolejowego w Chabówce pociągiem, który poprowadzi parowóz użyty przez Stevena Spielberga w filmie "Lista Schindlera". Zaplanowano zabawę taneczną w wagonie balowym, ciepły posiłek w zabytkowym wagonie barowym a po przyjeździe do Zakopanego toast noworoczny na Krupówkach.

Od kilku miesięcy zarezerwowane na sylwestrową noc są wszystkie schroniska tatrzańskie. Miłośnicy tradycyjnych bali bawić się będą w hotelach i pensjonatach. Mimo, że w Zakopanem nie będzie organizowanej przez miasto zabawy sylwestrowej, mieszkańcy i turyści spotkają się pod choinką przy oczku wodnym na Krupówkach. Jak co roku wiele osób bawić się będzie na szczycie Gubałówki.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.