więcej

Szukaj w serwisie

Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się szeroko pojętą socjologią polityki, a także socjologią ekonomiczną i socjologią organizacji. W kręgu jej zainteresowań znajdują się problemy transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej, teoria realnego socjalizmu i postkomunizmu, a także globalizacja.

Prof. Staniszkis wykłada na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu.

Autorka wielu książek, m.in. "Samoograniczająca się rewolucja" (1985), "Ontologia socjalizmu" (1988), "Postkomunizm" (2002), "Władza globalizacji" (2003), "O władzy i bezsilności" (2006).

Od stycznia 2008 pisze felietony w serwisie Wiadomości Wirtualnej Polski.

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Monika Krześniak Monika Krześniak

Pokaz śmigłowca uderzeniowego T129 ATAK w Warszawie. Zbrojeniowi giganci walczą o kontrakt

Polskie wojsko chce pozyskać śmigłowce uderzeniowe. O kontrakt dla armii rywalizują ze sobą potężni....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Polacy wierzą w Andrzeja Dudę. Co sądzą o Ewie Kopacz?

Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń. Przedstawiamy wyniki najnowszego sondażu TNS....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy Kanał Sueski - megaprojekt Egiptu na poprawę samopoczucia

Gdy na ceremonię otwarcia Nowego Kanału Sueskiego przybyła śmietanka światowych przywódców, Państwo....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

Uciekinierzy ujawniają, jak Państwo Islamskie poluje na gejów

Jeszcze trzy miesiące temu musiał ukrywać się przed islamistami na terenie Syrii. Teraz jako....

Jacek Żakowski Jacek Żakowski

Jacek Żakowski: 6 września spotkajmy się na grzybach

- Zadawanie tego rodzaju pytań milionom obywateli uważam za nieprzyzwoite zawracanie głowy i....

Jakub Bierzyński Jakub Bierzyński

Cały świat ma na rękach krew ofiar Holokaustu. Polacy nie są wyjątkiem

Wypowiedź dyrektora FBI Jamesa Comeya wywołała w Polsce prawdziwą burzę. Jednogłośny chór potępienia....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Skandaliczna wypowiedź Putina. Roger Moorhouse: Rosja ma problem ze swoją historią

Rosja, jako państwo, czuje się upokorzona, bo jeszcze 25 lat temu granica jej wpływów sięgała do....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

Jak Turcja (nie) walczy z Państwem Islamskim

Na pierwszy rzut oka Turcja wykonała pod koniec lipca znaczącą woltę w swej dotychczasowej polityce....

Bartosz Marczuk Bartosz Marczuk

Bartosz Marczuk: Emerytalne gruszki na wierzbie

Prezydent Andrzej Duda – zgłaszając kolejną propozycję referendum - dolał oliwy do ognia....

Paweł Lisicki Paweł Lisicki

Paweł Lisicki: cała władza w ręce PiS

Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie zdążył na dobre rozgościć się w pałacu, a już premier Ewa Kopacz....

Mariusz Szymczuk Mariusz Szymczuk

Ekspert o referendum: to resztka pozieleniałej kiełbasy wyborczej. Jej spożycie może być groźne

"Karty do referendum są już drukowane i rozwożone" - informuje w przesłanym Wirtualnej Polsce....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Pokaz śmigłowca szturmowego Tiger w Warszawie. Wielki bój o kontrakt dla polskiej armii

Na lotnisku na warszawskim Bemowie odbył się pierwszy w Polsce powietrzny pokaz śmigłowca....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Statistica: morderstwa w Polsce i w Europie

W 2013 r. w Polsce zamordowano 574 osoby - niemal dwukrotnie mniej niż 12 lat temu. Pod względem....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: W poszukiwaniu najbardziej prawdziwej lewicy

- Polska lewica tak pięknie się od kilku miesięcy jednoczy, że na dwa miesiące przed wyborami....

Robert Cheda Robert Cheda

Ukraina - szansa czy zagrożenie dla Polski?

Ostatnie zawirowania dyplomatyczne to dobry moment na refleksję, jakie są stosunki....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Rosyjskie służby pozbywały się islamistów, pomagając im wyjechać do Syrii? Eksperci komentują dla WP

Czy rosyjskie służby bezpieczeństwa nie tylko nie przeszkadzały, ale nawet pomagały islamistom z....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Iran do 2050 roku podwoi populację?

Po latach restrykcyjnej polityki kontrolującej narodziny, Iran nie tylko zniósł ograniczenia, ale....

Agnieszka B. Gorzkowska Agnieszka B. Gorzkowska

Włosi coraz bardziej doceniają Polaków. Zadziwiająca zmiana stosunku do polskich imigrantów

W ciągu ostatnich dwóch dekad stosunek Włochów do polskich imigrantów uległ zadziwiającej....

Tomasz Wróblewski Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski dla WP: do czego przydaje się lewica?

Ze wszystkich stron otaczają nas politycy, którzy chcą żebyśmy byli lepsi. Dla uchodźców z Syrii....

Oskar Górzyński Oskar Górzyński

Coraz więcej uchodźców w Europie. Czy dotrą także do Polski?

Europejski problem z napływem uchodźców i migrantów przybiera coraz bardziej dramatyczne kształty....

Aleksandra Słabisz Aleksandra Słabisz

Amerykanie jedzą mniej - fatalne nawyki żywieniowe od lat rujnowały ich zdrowie

Przez kilkadziesiąt lat nawyki żywieniowe przeciętnego mieszkańca USA pogarszały się, przyczyniając....

Mariusz Staniszewski Mariusz Staniszewski

Mariusz Staniszewski dla WP: idealny sposób na wyeliminowanie PO ze sceny politycznej

Nic lepiej nie opisuje sytuacji, w jakiej znalazła się Platforma Obywatelska niż fakt, że dwóch....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Chiny spowolnione. Będzie głęboki zwrot polityczny?

Czy niedawna spektakularna katastrofa przemysłowo-ekologiczna w portowym mieście Tianji jest kolejną....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: Wojna Kukiza z samym sobą

- Koniec Kukiza ogłosili niektórzy po jego wywiadzie w Telewizji Republika, zakończonym, już poza....

Jakub Majmurek Jakub Majmurek

Jakub Majmurek: Zanim przyjmiemy euro

- Od dawna słyszymy, że Polska musi wejść do strefy euro, by dokończyć integrację z Europą. Czy to....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

B. wicepremier Rosji: Putin szykuje się do dużej wojny z Zachodem

Zimna wojna jest nową rzeczywistością, na którą Rosja będzie skazana, dopóki Putin będzie u władzy....

Magda Kazikiewicz Magda Kazikiewicz

To oni - według Giertycha - stoją za zarzutami dla szefa NIK

Prokuratura podejrzewa, że w Najwyższej Izbie Kontroli były ustawiane konkursy na niektóre....

Grzegorz Wysocki Grzegorz Wysocki

Szymon Hołownia: kiedy będziemy wystarczająco bogaci, by zacząć być ludźmi?

- Słowa Kukiza o uchodźcach to brednie. Mieszanina kompleksów à la zaściankowy Mesjasz z....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

O. Rydzyk dogadał się z Piechocińskim. "PiS może na tym wiele stracić"

Lider ludowców, Janusz Piechociński nawiązał regularne kontakty z o. Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Ale zaskoczenie! Jarosław Kaczyński "wyciął" rzecznika kampanii PiS

Ale zaskoczenie! Marcin Mastalerek bez miejsca na listach PiS. Byłego rzecznika PiS, obecnie....

Rafał Woś Rafał Woś

Rafał Woś: Jak dobrze być lewakiem…

- Ekonomiczny lewak nie ma u nas dobrej prasy. Zwykło się uważać, że jest oderwanym od realiów....