więcej

Szukaj w serwisie

Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis - Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się szeroko pojętą socjologią polityki, a także socjologią ekonomiczną i socjologią organizacji. W kręgu jej zainteresowań znajdują się problemy transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej, teoria realnego socjalizmu i postkomunizmu, a także globalizacja.

Prof. Staniszkis wykłada na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu.

Autorka wielu książek, m.in. "Samoograniczająca się rewolucja" (1985), "Ontologia socjalizmu" (1988), "Postkomunizm" (2002), "Władza globalizacji" (2003), "O władzy i bezsilności" (2006).

Od stycznia 2008 pisze felietony w serwisie Wiadomości Wirtualnej Polski.

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Oskar Górzyński Oskar Górzyński

Kryzys w Calais. Tysiące migrantów chce dotrzeć do Wielkiej Brytanii

Setki nieudokumentowanych migrantów codziennie starają przedostać się z Francji do Wielkiej....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Statistica: morderstwa w Polsce i w Europie

W 2013 r. w Polsce zamordowano 574 osoby - niemal dwukrotnie mniej niż 12 lat temu. Pod względem....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

B. wicepremier Rosji: Putin szykuje się do dużej wojny z Zachodem

Zimna wojna jest nową rzeczywistością, na którą Rosja będzie skazana, dopóki Putin będzie u władzy....

Magda Kazikiewicz Magda Kazikiewicz

To oni mogliby zastąpić Ewę Kopacz na stanowisku premiera

Do wyborów parlamentarnych zostało pięć miesięcy. Jeśli PO chce pokonać napędzany sukcesem Andrzeja....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: Adam Bodnar, czyli lewak Rzecznikiem Praw Obywatelskich

- Jako Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar będzie mógł rozwinąć skrzydła, promując już wyłącznie....

Rafał Woś Rafał Woś

Rafał Woś: No i zrobili z nas eurosceptyków

- Myślicie, że kryzys grecki niczego nie zmienił? Przecież w końcu się „dogadali”....

Grzegorz Wysocki Grzegorz Wysocki

Szymon Hołownia: kiedy będziemy wystarczająco bogaci, by zacząć być ludźmi?

- Słowa Kukiza o uchodźcach to brednie. Mieszanina kompleksów à la zaściankowy Mesjasz z....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Turcja włącza się w kampanię przeciwko Państwu Islamskiemu. Wojna wszystkich ze wszystkimi

Naloty, masowe aresztowania, użyczenie baz siłom USA - wszystko wskazuje na to, że po długim czasie....

Agnieszka B. Gorzkowska Agnieszka B. Gorzkowska

Włosi coraz bardziej doceniają Polaków. Zadziwiająca zmiana stosunku do polskich imigrantów

W ciągu ostatnich dwóch dekad stosunek Włochów do polskich imigrantów uległ zadziwiającej....

Paweł Lisicki Paweł Lisicki

Paweł Lisicki: kieszonkowy zapateryzm w natarciu

- Późno, bo późno, ale jednak stało się to, na co przez lata czekały liberalne salony. Ewa Kopacz....

Jakub Bierzyński Jakub Bierzyński

Cały świat ma na rękach krew ofiar Holokaustu. Polacy nie są wyjątkiem

Wypowiedź dyrektora FBI Jamesa Comeya wywołała w Polsce prawdziwą burzę. Jednogłośny chór potępienia....

Aleksandra Słabisz Aleksandra Słabisz

USA: Ku Klux Klan znów dał o sobie znać - jeszcze nie powiedział ostatniego słowa?

Po latach nieobecności na pierwszych stronach gazet znowu zrobiło się głośno o Ku Klux Klanie (KKK)....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Poruszający apel matki Iwony Wieczorek

Zapraszamy na przegląd wydarzeń wczorajszego dnia. Mówimy o apelu, który wystosowała matka....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Barbarzyństwo obrzezania kobiet - trwa walka o małe "Kwiatki Pustyni"

Kiedy przed laty Waris Dirie, pochodząca z Somalii modelka, wydała książkę "Kwiat Pustyni", nie było....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Andrei Soldatov: w tym tkwi największe niebezpieczeństwo związane z Putinem

- Nie było żadnego planu na Krym - przekonuje w rozmowie z WP Andrei Soldatov. Rosyjski dziennikarz....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Dżihadystyczne "lwiątka" - jak Państwo Islamskie robi dzieciom pranie mózgu

Państwo Islamskie od dawna grozi w swoich propagandowych filmikach, że zajmie święte dla islamu....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: kościoły pustoszeją z winy naszych biskupów

- Polskie kościoły pustoszeją z winy naszych biskupów, którzy do dzieci poczętych metodą in vitro....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

Talibowie, Państwo Islamskie, rząd w Kabulu - Afganistan pół roku po wycofaniu ISAF

Po pół roku od opuszczenia Afganistanu przez wojska koalicji ISAF talibowie mogą okazać się....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Strach rodzić w Polsce? Prof. Romuald Dębski: myślałem, że piany dostanę

Afery medialne oraz postawa b. ministra Bartosza Arłukowicza, który obiecywał, że "z tym....

Robert Cheda Robert Cheda

Putin, UFO i początki ludzkości. Rosyjska propaganda sięga po mistycyzm i historyczne fałszerstwa

Co mają ze sobą wspólnego Putin, UFO i zamierzchłe początki ludzkości? Nic - odpowie zdrowy....

Jacek Żakowski Jacek Żakowski

Jacek Żakowski: Goście odchodzą

- Sikorski, Rostowski, Belka, Kalisz, Cimoszewicz. Wiele wskazuje na to, że za rok żadnego z nich....

Jakub Majmurek Jakub Majmurek

Jakub Majmurek: JOW-y, czyli ordynacja dla oligarchii

- JOW-y bardzo szybko zmienią nasz kraj w „republikę baronów”. Głos za JOW-ami na pewno....

Michał Staniul Michał Staniul

Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata pogrąża się w chaosie

Żołnierze armii Sudanu Południowego gwałcili, a następnie palili żywcem młode dziewczyny - krzyczały....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

Bomba atomowa i "zielone ludziki" - tak Putin zgarnął Ukrainę

Oficjalne wypowiedzi, loty bombowców strategicznych i ćwiczenia wojskowe świadczą o tym, że Rosja....

Mariusz Szymczuk Mariusz Szymczuk

PO z ugrupowaniem Kukiza? Grzegorz Schetyna dla WP: Jest dobry początek do rozmowy

"Ja już nie ufam żadnemu z polityków, Schetynie też nie. Ale z jego frakcją byłbym w stanie....

Monika Krześniak Monika Krześniak

200 osób pod lupą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Służby specjalne monitorują 200 osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne dla Polski....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

O. Rydzyk dogadał się z Piechocińskim. "PiS może na tym wiele stracić"

Lider ludowców, Janusz Piechociński nawiązał regularne kontakty z o. Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Szczyt Rosji, Chin i spółki. Próba stworzenia Nowego Jedwabnego Ładu Światowego

Po ubiegłotygodniowym połączonym szczycie BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Ufie....