Strona główna serwisu
"Washington Post" krytykuje nowy polski rząd i Jarosława Kaczyńskiego

"Washington Post" krytykuje nowy polski rząd i Jarosława Kaczyńskiego

W "Washington Post" ukazał się krytyczny komentarz na temat nowych polskich władz. Publicysta gazety Jackson Diehl wyraził zaniepokojenie działaniami PiS i przestrzegł, że mogą one sygnalizować odejście Europy od politycznego umiarkowania. - Jarosław Kaczyński, podobnie jak premier Węgier Viktor Orban, to wytwór ohydnego, przedwojennego populizmu, będącego mieszanką ksenofobii, antysemityzmu, prawicowego katolicyzmu i ciągot autorytarnych - czytamy.
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński ()
Jackson Diehl w komentarzu zatytułowanym "Polska niepokojąco przechyla się w prawo" wymienia długą listę niepokojących, jego zdaniem, działań rządu Beaty Szydło. Są wśród nich m.in. nominacje dla Antoniego Macierewicza i Mariusza Kamińskiego, przejęcie kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym, próba zablokowania premiery spektaklu we Wrocławiu i groźby pod adresem dziennikarki publicznej telewizji.

Publicysta "Washington Post" nie szczędzi słów krytyki pod adresem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, porównując go do Viktora Orbana i twierdząc, że jest on produktem "zamrożonego w czasach komunizmu przedwojennego populizmu". Diehla wyjątkowo rażą wypowiedzi szefa PiS na temat muzułmanów, które porównuje z retoryką Donalda Trumpa.

Jackson Diehl tłumaczy zwrot na prawo w Polsce zmęczeniem wyborców Platformą Obywatelską i brakiem dla niej alternatywy w centrum i po lewej stronie sceny politycznej. Zdaniem Diehla, jest to również element narastającego na Starym Kontynencie sprzeciwu wobec europejskich instytucji oraz ich liberalnej ideologii tolerancji.


Komentarz Jakcsona Diehla należy do nielicznych publikacji w Stanach Zjednoczonych na temat sytuacji w Polsce. Jest on o tyle znaczący, że ukazał się w prestiżowym dzienniku "Washington Post", który jest czytany przez amerykańskich polityków i kręgi opiniotwórcze.

Autor publikacji był w latach 80. korespondentem w Warszawie, a obecnie pełni funkcję zastępcy szefa działu opinii "Washington Post". Jako komentator tej gazety Diehl zajmuje się polityką międzynarodową, w tym sprawami europejskimi.

IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (429)
Nie zgadzam się z opinią
298
Zgadzam się z opinią
952
~Polak 2015-12-01 (08:19) 3 godziny i 24 minut temu

wszyscy krytykują PiS z a to ,że dba o interesy Polski.I nie godzi się na podpisywanie niekorzystnych umów gospodarczych dla naszego kraju.A poprzednie rządy podpisywali wszystko na niekorzyść naszego kraju.I dlatego media zachodnie krytykują tak samo jak Orbana ,który dba o swój kraj.Mam nadzieję ,że ten rząd bedzie dbał o interes Polski i nie ugnie się pod naporem krytyki zachodu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 21

Nie zgadzam się z opinią
176
Zgadzam się z opinią
806
~niko 2015-12-01 (08:29) 3 godziny i 14 minut temu

Jackson Diehl kumpel Anne Applebaum-Sikorskiej odznaczony w 2014 roku przez polski rząd Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za" wybitne zasługi na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce" no i chyba w tym temacie wszystko jasne w taki sposób PO kupowała sobie przychylne głosy zagranicznych dziennikarzy a tekst podrzuciła jego kumpela Applebaum

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
105
Zgadzam się z opinią
456
~jagoda 2015-12-01 (08:28) 3 godziny i 15 minut temu

Polskie rządy nie są do poklasku USA czy Niemiec. Róbmy swoje !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3