więcej

Mocne słowa nt. dzieci z in vitro. Ksiądz się z nich nie wycofuje .

TVN24 |  dodane 2013-02-24 (22:42) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 16 godzin i 29 minut temu
drukuj

- Rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci, ale sam nie zdecydowałbym się na in vitro, gdybym był w ich sytuacji - stwierdził ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier. Duchowny odradzałby zastosowanie tej metody każdemu, kto by go o to spytał.


- Zadaję pytanie: jakie są konsekwencje dotyczące natury, relacji z rodzicami i wreszcie tego, że człowiek stawia się w pozycji twórcy życia - kontynuował ks. Longchamps de Berier.

W niedawnym wywiadzie dla "Uważam Rze", ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier stwierdził, że "są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą już, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych".

Dziś w "Faktach po Faktach" ks. Longchamps de Bérier odnosił się do stwierdzeń, jakich użył w wywiadzie dla "Uważam Rze".

- Podstawowym problemem, przed którym stajemy, nie jest straszenie kogokolwiek czymkolwiek (metodą in vitro- red.) (...). Podstawowe pytanie dotyczy tego, czy nie robimy czegoś, czego natura nie wybaczy - powiedział ks. prof. Longchamps de Berier.

W jego opinii trzeba jednak mówić o tym, że w przypadku dzieci poczętych in vitro ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest o 30 proc. większe niż w przypadku dzieci poczętych metodą naturalną.


(pg, asz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 153 48.73%
nie 161 51.27%

Przeczytaj też

Bartosz Arłukowicz: 1 od lipca dostępna refundacja in vitro

dodane 2013-03-20 (13:27) 1 rok 9 miesięcy 2 dni 1 godzinę i 44 minuty temu

Ks.prof. Franciszek Longchamps de Bérier tłumaczy się ze słów o "bruździe dotykowej"

dodane 2013-03-02 (10:29) 1 rok 9 miesięcy 20 dni 4 godziny i 42 minuty temu

Kolejne zarzuty ws. śmierci półtorarocznego chłopca ze Szczecina

dodane 2013-02-24 (17:15) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 21 godzin i 56 minut temu

Matka zakleiła dla zabawy głowę dziecka taśmą klejącą

dodane 2013-02-24 (02:25) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 12 godzin i 46 minut temu

Policja w Szczecinie aresztuje podejrzanych i szuka ciała dziecka

dodane 2013-02-23 (11:34) 1 rok 9 miesięcy 29 dni 3 godziny i 37 minut temu
materiał wideo

Matka przyniosła zwłoki 6-letniego dziecka do szpitala w Żarach

aktualizacja 2013-02-23 (20:17) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 18 godzin i 54 minuty temu

Wałbrzych liderem wśród miast o najwyższym odsetku nieślubnych dzieci

dodane 2013-02-22 (19:01) 1 rok 9 miesięcy 29 dni 20 godzin i 10 minut temu

Ambasador USA w Rosji apeluje, by nie wykorzystywać śmierci chłopca

dodane 2013-02-22 (18:25) 1 rok 9 miesięcy 29 dni 20 godzin i 46 minut temu

materiał wideo

Śmierć 1,5-rocznego dziecka w Szczecinie. Matka usłyszała zarzuty

aktualizacja 2013-02-22 (12:06) 1 rok 10 miesięcy 3 godziny i 5 minut temu

W innych serwisach

Kontrowersje wokół in vitro

Myślałaś o tym zabiegu? Poddałaś się metodzie in vitro? Podziel się swoją opinią Prześlij swój komentarz!


Opinie (609)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

276
57
~Dom 2013-02-25 (02:56) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 12 godzin i 15 minut temu

Mamy córeczke z in vitro, mąż przeszedł zapalenie jader w dzieciństwie i w tradycyjny sposób nie możeby mieć dzieć. Przez takie wypowiedzi nie chodzę do kościoła. Moja córeczk anie ma żadnej skazy dotykowej a gwaratuje że rozwija się laepiej niż nie jedno dziecko poczęte drogą akceptowaną przez Kościół. Klechą mówię wara od naszych spraw juz nie wyznaje waszej relijii i nie chcę miec z wami nic wspólnego, do moich spraw się nie mieszajcie. Macie swoje problemy jak np pedofilia tym się zajmijcie a nie szukacie winy u innych. Co może wiedziec o pragnieniu posiadania dziecka osoba która z przyżekła czystośc a w związku z tym wybrała że nei chce mieć dzieci.

odpowiedz

pokaż 24 ukryte odpowiedzi

128
18
~tremiti 2013-02-24 (23:54) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 17 minut temu

Mialam dzisiaj dyskusje z moja mama, ktora jest wspaniala kobieta i najmadrzejszym moim autorytetem. I zapytalam ja: Skoro Bog stworzyl nas na obraz i podobienstwo swoje, czy on nosil okulary? Bo moja mama nosi i ja tez.... W zwiazku z tym pytam..... (nie tylko moja mame, ktora jest bardzo gorliwa katoliczka)... Czy skoro Bog nie nosil okularow, to my tez nie mozemy? Skoro Bog pozwolil mi byc matka, (mam wspanialego syna :) ), to inne matki nie moga korygowac swoich ''brakow'' poprzez bycie matkami za pomoca in vitro? Skoro Bog nas stworzyl na obraz i podobienstwo swoje, to nie mozemy przeprowadzac operacji ratujacej zycie?? Na litos Boska!! Niech Kosciol wreszcie zrozumie dramaty rodzin. Bo nie kazdy, kto chce byc rodzicem, musi adoptowac porzucone dziecko. Dajmy wreszcie rodzinom decydowac. Szczegolnie w swerze in vitro, ktore jest najwspanialszym dobrem nauki!! To pisalam ja, katoliczka, ktora ma rozumku troche :) Pozdrawiam tych, ktorzy teraz mnie obrzuca blotem :)

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

112
28
~aaa 2013-02-24 (23:14) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 57 minut temu

Pogląd naukowy poparty latami labolatoryjnych badań w seminarium duchownym.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

97
14
~adi 2013-02-25 (07:57) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 7 godzin i 14 minut temu

Tylko dzieci poczęte przez księży są zdrowe jak byki

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

79
19
~iiiiiivvvv 2013-02-24 (23:45) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 26 minut temu

Niech ten Ksiądz nie będzie taki mądry...on nigdy nie stanie przed takim wyborem i nigdy nie zrozumie kobiety która dostanie diagnozę niedrożne jajowody... czyli że nigdy nie zostanie matka w sposób naturalny...wiem adopcja...ale nie każdy czuje się do tego powołany odpowiedzialny... ja mam własnie taką diagnozę... i od 11 miesięcy jestem mamą cudownego synka z in vitro jest zdrowy pełen życia i kocham go najbardziej na świecie i po stokroć nie żałuję swojej decyzji...

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

66
15
matter21 2013-02-25 (05:42) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 9 godzin i 29 minut temu

Myślę , że Kościół ma przed sobą o wiele większe problemy , niż zapłodnienie in vitro . I to problemy , z którymi nie potrafi sobie poradzić . Chociaż są w jego gestii . To problem pedofilii . W samej Polsce w ciągu ostatnich 10 lat skazano 27 kleryków z zaburzeniami . To tylko osoby skazane . Przypuszczam , że to nie pełna lista . Statystycznie w Polsce w tym okresie skazywano no co 4 miesiące kleryka za tę powiedzmy przypadłość . To bardzo dużo . Natomiast problem in vitro na razie nie istnieje jako taki . Nie wykazano problemów rozwojowych u dzieci poczętych w ten sposób. Pozostawmy zatem temat naukowcom , a najpierw należy posprzątać wokół siebie . Amen .

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

63
13
~jon 2013-02-25 (07:58) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 7 godzin i 13 minut temu

jakiś dziwny "profesor"....

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

72
25
~Kleryk 2013-02-25 (07:03) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 8 godzin i 8 minut temu

Ksiądz bluźni przeciwko Bogu. Gdyby Bóg chciał aby in vitro nie było to nie dałby takiej wiedzy lekarzom. Gdyby Bóg chciał to Jezus narodził by się w inny sposób a nie in vitro. Niepokalane Poczęcie było wskazówką dla następnych pokoleń. Bóg nie nakazał celibatu więc skąd się wziął? A skoro nie nakazał to znaczy uznał za niepotrzebne. I kto tu łamie nakazy Boskie????????

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

65
20
~marta 2013-02-24 (23:24) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 47 minut temu

mam dwoje wnuków poczętych metodą in vitro-oboje ponadprzeciętnie inteligentni,uzdolnieni,ładni i ZDROWI !!!!! Głupoty jakie opowiada ksiądz,niby fachowiec/-od czego?/ robią ludziom wode z mózgu.Księża w takich sprawach nie powinni wogóle zabierać głosu...

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

44
2
~zsbeh 2013-02-24 (23:52) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 19 minut temu

profesor? prooofeeesooor? z lekka *ujotowy "profesor". dzieci z in vitro mozna poznac po bruzdach a pedofilow po koloratkach. nienawisc sie we mnie obudzila

odpowiedz

45
5
~iksuś 2013-02-25 (07:44) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 7 godzin i 27 minut temu

A czy taki "mądry i uczony" ksiądz wężmie kasę od człowieka poczętego in vitro .... ? Hipokryzja nie zna honoru ani granic !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

57
18
~M 2013-02-25 (00:05) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 6 minut temu

To on ma bruzdę na mózgu. Taki człowiek nie powinien być księdzem! Domagam się badań psychiatrycznych dla kleryków a potem co pięć lat dla księży! Te osoby mają duży wpływ na ludzi i mogą głupimi kazaniami zrobić komuś krzywdę.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

48
10
~q 2013-02-25 (05:40) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 9 godzin i 31 minut temu

Jezus to też dziecko z in vitro

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

44
10
~aksal 2013-02-25 (05:14) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 9 godzin i 57 minut temu

Tytuł artykułu "Mocne słowa..." , powinno być...SKRAJNIE SKANDALICZNE słowa księdza...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
5
~madzia 2013-02-24 (23:52) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 19 minut temu

A co ksiadz ma sie do wypowiadania o IN VITRO .Czy on jest w stanie zrozumiec małzenstwo,ktore chca dziecka ,a nie moga miec.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

45
11
~Magda 2013-02-24 (23:30) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 41 minut temu

Księża! kto Wam dał prawo wypowiadać się w imieniu Boga .Wszystko się dzieje za Jego sprawą .To Bóg dał rozum naukowcom ,którzy tworzą metody zapewniajace ludziom długie życie ,wymianę narządów i rodzenie dzieci metoda in-vitro .Mam w rodzinie takie dziecko i to dziecko piękne ,zdrowo i kochane ponad wszystko .Nie tak jak dzieci urodzone naturalnie przez przypadek i potem unicestwiane .Więcej pokory wobec nauki czarni wstrzymywacze postępu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

44
11
~on57 2013-02-24 (23:47) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Czarni znają się najlepiej na wszystkim nawet na poczęciu jak to najlepiej zrobić. Tylko takie głupoty można mówić w takim zacofanym kraju,i nic za to nie grozi.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

38
7
~el 2013-02-25 (09:01) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 6 godzin i 10 minut temu

księża nie powinni mieć prawa wypowiadania się na temat dzieci i rodziny - bo nie mają o tym pojęcia

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

36
6
~cycu 2013-02-25 (08:36) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 6 godzin i 35 minut temu

A ja u niego widzę lekko opadające kąciki oczu charakterystyczne dla konio-trzepaczy lub jak to mówią księża tarmoszenie mnicha.

odpowiedz

40
10
belzebub 2013-02-25 (04:51) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 10 godzin i 20 minut temu

Ciekawe jakie wady genetyczne miał Jezus , wszak też poczęty metodą in vitro.

odpowiedz