więcej

Pół roku czekania na wizytę u lekarza specjalisty.

Polska - The Times  Naszemiasto.pl | dodane 2011-11-09 (10:10)

fot. Jupiterimages

opinie
drukuj

- W ubiegłym tygodniu dostałam skierowanie do kardiologa, na badania i po kolejną dawkę leków. Te, które przyjmuję, powoli mi się kończą, poza tym serce mi ostatnio dokucza - przyznaje 65-letnia pani Jadwiga z dzielnicy Dziesiąta. - W poradni kardiologicznej Okręgowego Szpitala Kolejowego odprawiono mnie z kwitkiem. Syn obdzwonił chyba wszystkie szpitale w mieście. Wszędzie to samo. Co mam robić? - pyta emerytka.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja. - Niestety, nie prowadzimy już zapisów do poradni kardiologicznej na ten rok - usłyszeliśmy w szpitalach i większości lubelskich przychodni. - Czas oczekiwania na konsultację kardiologiczną w naszej placówce wynosi ponad 2 miesiące - informuje Marta Podgórska, rzeczniczka szpitala klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego. Tylko w I półroczu bieżącego roku tutejsi kardiolodzy udzielili 8796 porad schorowanym mieszkańcom Lublina i regionu. - Gdybyśmy mieli większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, moglibyśmy przyjąć więcej pacjentów, a tak musimy się dostosować do limitu - tłumaczy.

Już
We wrześniu w kolejce do kardiologa ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej trzeba było czekać aż 176 dni, czyli prawie pół roku
we wrześniu w kolejce do kardiologa ze Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej trzeba było czekać aż 176 dni, czyli prawie pół roku. W szpitalu MSWiA w kolejce ustawiły się 882 osoby. Ci, którzy nie zapisali się do lekarza wczesną jesienią, teraz już tego nie zrobią. - Czas oczekiwania na wizytę w poradni kardiologicznej wynosi 3-4 miesiące - mówi Jarosław Buczek, rzecznik szpitala przy ul. Grenadierów.

- Do końca roku nie prowadzimy już zapisów do kardiologów ani lekarzy "naczyniowców". Jesteśmy na etapie renegocjowania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wznowimy zapisy, kiedy będzie "po wszystkim" - informuje Grzegorz Majcher, kierownik działu rozliczeń Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie.

Tak tłumaczą się również inne placówki. - Staramy się trzymać limitów kontraktu, bo każda nadwyżka to nasza strata - przyznaje Marta Podgórska, rzeczniczka szpitala kliniczne-go nr 4 w Lublinie. Ale czasem pacjentom nie da się odmówić. Od stycznia do końca czerwca bieżącego roku poradnia kardiologiczna przy ul. Jaczewskiego wykonała prawie 105% limitu. Przez trzy kolejne miesiące - już 119%.

W Lublinie, w ramach umów z NFZ-em, przyjmuje 20 poradni kardiologicznych. Tylko w trzech zostały jeszcze pojedyncze wolne miejsca na ten rok. - Najbliższy wolny termin to 5 grudnia. Do specjalisty należy mieć skierowanie - usłyszeliśmy wczoraj w NZOZ "Kadrema" przy ul. Kalinowszczyna. - Znajdzie się coś na 14 listopada - powiedziano nam w rejestracji NZOZ Sanus przy ul. Magnoliowej. - Zapraszamy 23 listopada, ze skierowaniem oczywiście - usłyszeliśmy w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Nałkowskich.

W pozostałych NZOZ oraz szpitalach w tym roku do kardiologa już się nie zapiszemy. Prawdopodobnie na początku grudnia zaczniemy rejestrować pacjentów na 2012 rok - zapewnia większość placówek.

Ale kolejki są też do innych specjalistów. - Na rok bieżący nie mamy już miejsc do neurologa, ginekologa, endokrynologa, diabetologa i ortopedy dziecięcego. Okres oczekiwania do niektórych poradni, np. kardiologicznej i neurologicznej wynosi 3-4 miesiące - tłumaczy Jarosław Buczek, rzecznik szpitala MSWiA w Lublinie.

- Zamknęliśmy listy do kardiologa, urologa i gastrologa - usłyszeliśmy w Szpitalu Wojskowym. - Pacjenci, którzy chcieliby skonsultować się z hematologiem, onkologiem czy chirurgiem naczyń muszą poczekać do przyszłego roku - poinformowano nas w szpitalu klinicznym nr 1 przy ul. Staszica.

Polecamy także: Sondaż CBOS: Pielęgniarki przed lekarzami, czyli kogo bardziej szanujemy

(msz)

oceń
4
1
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~lekarz [2011-12-23 22:27]

mi ostatnio kazali do każdej wizyty jakieś kody dobierać i wypełniać. nie mam zamiaru poświęcać czasu mojej rodziny na dodatkowe siedzenie w przychodni wiec liczbę pacjentów zredukowałem o 30% - teraz czekają na wizytę do mnie około 3 miesięcy.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~troll [2011-12-08 22:26]

no dobra,moge poczekac pół roku na wizyte u specjalisty,ale w zwiazku z tym zus tez poczeka pół roku na moja składkę....ciekawe jakby zus do tego podszedł....otóż zapewne by mi na konto w banku wszedł....pytanie,dlaczego ja mam państwu płacic za ubezpieczenie zdrowotne w terminie,a państwo ma mnie gdzieś?to ja juz wolę nie płacic i leczyc się prywatnie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Jerzy [2011-11-19 20:45]

Zreformowana służba zdrowia!!!!Niech lekarze zaczną zarabiać a nie jak dotychczas brać pieniądze za nic!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~sceptyk [2011-11-18 06:28]

po prostu pacjentka nie rozumie tego że ma poprzeć budżet czynem czyli ma umrzec przed terminem poniewaz do tego sprawadzja sie tzw reformy funkcjonowana polskiej słuzby zdrowia pacjentka nie zdaje sobie sprawy jakich oszcedności przysporzy budżetowi, zmiejszy koszty leczenia, nie będzie pbierać emerytury, pozowli ogłosic sukces w zakresie reformy tzw polskiej słuzby zdrowia czyli skrócenie kolejki oczekujących na poradę naglasnianych przez polskojezycznych pismaków

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ella [2011-11-15 13:33]

to jeszcze nic. byłam u neurologa w poliklinice przy psk 4 (jaczewskiego) 18.01.2011. po wizycie poszłam do rejestracji zapisać się na kolejną. no i się zapisałam-najbliższy wolny termin to 19.12.2011r. czyli 11 m-cy. można zejść w tym czasie

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~promyk [2011-11-12 23:58]

Kochani1Za darmo,rozumiecie!Za darmo mozecie otrzymac uzdrowienie z wszelkich chorob.Jest lekarz ktory powiedzial,ze kto prosi ten otrzyma.Sprobuj ,to nic nie kosztuje,czy chcialbys skorzystac ? Wiec idz przed Najświętszy Sakrament i proś Jezusa o uzdrowienie duszy i ciała.Jestem świadkiem uzdrowienia męża z raka krtani i natychmiastowego ustąpienia obrzęku kolana.Syna ,za uzdrowienie z rakowych zman na twarzy .Sama tez otrzymałam uzdrowienie z kilku dolegliwości.Przed każdym posiłkiem modle sie i czynie znak krzyża,i nic mi nie szkodzi,cokolwiek zjem,a wcześniej wiele potraw,nie mogłam jeść.Uwierzcie,na te czasy Bog Wam dal te obietnice,,ze kazdy kto poprosi głębi serca i uwierzy,ze Jezus go uzdrowi,stanie mu sie to o co prosi.I dz i pros lub szukaj Wspólnoty Odnowy w Duchu Swietym,aby grupa osob charyzmatycznych pomodliła sie nad Toba,jeśli sam nie masz odwago prosic i nie umiesz sie modlić. Nie masz nic do stracenia.Ludzie maja taka pomoc w zasięgu reki,ale taka małą wiarę w Moc Boga!A On jest i czeka na Swoje dzieci i przychodzi do chorych strapionych i utrudzonych,tylko uwierz!!!! Bogu dziękuje za łaski uzdrowienia i za wszelka pomoc ,a szczególnie,za to,ze mnie kocha taka jaka jestem,ze słabościami i grzeszną ,zapomina o moich występkach i pragnie mego szczęścia.Chwała Panu!

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~52 [2011-11-12 23:09]

I tak nas Tusk i Platforma chcą wykończyć. Kuleję na nogę od ponad pół roku termin do lekarza mam dopiero za dwa tygodnie, płacę składkę z 2 etatów a chca ze mnie zrobić kalekę. Ta reforma platformy to eutanazja narodu

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~tralalaj [2011-11-12 13:35]

Ma Pani dalej z emerytuty płacić na składkę zdrowotną - o jej zagospodarowanie zadba już "magik finansów". I nie ma co liczyć na litość i wyrozumiałość ze strony służby zdrowia. Dlatego tak właśnie ją "zreformowano", by ów "magik" mógł Pani składkę wykorzystać dla dobra NIEKTÓRYCH Polaków, zasiedziałych na wysokich stołkach i fotelach.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~zosienka [2011-11-11 17:27]

Pół roku to i tak mniej ode mnie. Zapisano mnie do kardiologo na termin za 9 miesięcy. Liczą, że nie dożyję?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~UK king [2011-11-10 10:41]

A ja zaraz jade do lekarza, wszystko za free :)) hehe i od ręki :)) hehe
Prywatnie też mogę iść ale to by mnie kosztowało 250 Ł hehe

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [4]
~zez. [2011-11-09 11:40]

Brak pieniędzy na leczenie Polaków, ale nie brakuje na awanturniczą wojenkę w Afganistanie,Libii ..... . KTO nami rządzi ?. Odpowiedź brzmi : OBCY !. Rządzi nami żydomafia !.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Mamba [2011-11-09 13:30]

Moja mama (78 lat) dostała skierowanie do kardiologa. Poszła się zarejestrować i dostała termin na czerwiec 2012. TEN SAM kardiolog przyjął mamę nazajutrz. Prywatnie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~kenaj [2011-11-09 19:00]

No i proszę.Jakoś obecność krzyża w Sejmie nie zapobiegła opisanym sytuacjom.O krzyż trwa walka,o zdrowie obywateli jakoś mniej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~pacjentka [2011-11-10 10:54]

lekarze
Najpierw pozowlili tylu specjalistom wyjechać na zachód, a teraz jeszcze daja limity przyjęć dla tych, co zostali. I jak ma być lepiej?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~eb [2011-11-10 10:50]

Bzdury...
Żeby lekarz pierwszego kontaktu przepisał leki ,musi mieć co roku nowe zaświadczenie o leczeniu od specjalisty i koło się zamyka.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~eb [2011-11-10 10:50]

Bzdury...
Żeby lekarz pierwszego kontaktu przepisał leki ,musi mieć co roku nowe zaświadczenie o leczeniu od specjalisty i koło się zamyka.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~dr [2011-11-10 10:46]

TO po co płącicie podatki , leczenie lipa , emerytura lipa, reta lipa, inne lipa
Odbierzcie skłądki i idzcie prywatnie , ktoś za to powinien równo beknąć !!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~eb [2011-11-10 10:37]

A miało być tak pięknie?
Tak wygląda leczenie w poradniach specjalistycznych w całej Polsce.A tak miało być pięknie po wprowadzeniu reformy?Po co komu leczenie za ileś tam miesięcy?Oczywiście nie ma winnych,a praktyka w gabinetach prywatnych kwitnie.Lekarze tak dobrze jak po reformie nigdy nie mieli.A chorzy?najwyżej będzie mniej emerytów i o to chyba chodzi.Nikt nie poczuwa się do winy.Dla mnie jest to zakamuflowana forma ludobójstwa w majestacie prawa.

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~denat [2011-11-10 10:35]

zakopacz pacjentów
i PO sprawie

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Ola [2011-11-10 09:34]

To wyglada na celowe nisczenie tego narodu i panstwa
czyzby nowy plan ostatecznego rozwiazania?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej