Strona główna serwisu
UNHCR i UNICEF tworzą 20 ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców w Europie

UNHCR i UNICEF tworzą 20 ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców w Europie

• W Europie powstanie 20 specjalnych ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców i migrantów
• "Blue Dots" zostaną uruchomione w ciągu trzech miesięcy w pięciu krajach
Dzieci w ośrodku dla uchodźców w Salonikach Dzieci w ośrodku dla uchodźców w Salonikach ()
20 specjalnych ośrodków pomocy dla dzieci uchodźców i migrantów powstanie wzdłuż dróg, którymi uchodźcy najczęściej poruszają się po Europie. Tzw. "Blue Dots" zostaną uruchomione w ciągu trzech miesięcy w Grecji, Macedonii, Serbii, Chorwacji i Słowenii.

To najnowsza inicjatywa UNICEF oraz Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Ośrodki będą ulokowane w strategicznych miejscach, w których uchodźcy i migranci przekraczają granice, a także w dużych miastach. Będą także miały swoje mobilne odpowiedniki. W każdym z nich będzie miejsce przyjazne dzieciom i specjalne pomieszczenie dla mam i niemowląt. Eksperci i wolontariusze Czerwonego Krzyża i lokalnych organizacji pozarządowych będą pomagać w szukaniu bliskich, otoczą uchodźców opieką psychologiczną i socjalną a także zapewnią im pomoc prawną.


"Ośrodki zapewnią im pewien poziom przewidywalności i bezpieczeństwa w ich niepewnym życiu, staną się miejscem, gdzie będą mogły uzyskać pomoc i wsparcie, które są prawami każdego dziecka. Dodatkowo ośrodki będą przyczyniać się do umocnienia krajowych systemów ochrony dzieci" - mówi koordynatorka UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie Marie-Pierre Poirier, cytowana w komunikacie.

UNICEF podkreśla jednak, że ośrodki nie powinny zdejmować z krajów odpowiedzialności za zapewnienie opieki i wsparcia dzieciom przemieszczającym się bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami.

Ośrodki "Blue Dots" są tworzone w czasie, kiedy kobiety i dzieci stanowią dwie trzecie wszystkich osób przybywających do Europy. We wrześniu 2015 r. kobiety i dzieci stanowiły ponad jedną czwartą osób przybywających drogą morską. W lutym br. było to już 60 proc. - alarmują eksperci.


Jak podkreślają, zidentyfikowanie dzieci, które potrzebują pomocy, jest trudne. W niektórych krajach przemieszczający się młodzi ludzie przedstawiają się jako osoby pełnoletnie, z obawy, że w innym wypadku ich podróż zostanie opóźniona. W ubiegłym roku, głównie w Niemczech i Szwecji, zarejestrowano ponad 90 tys. dzieci, które podróżowały samotnie lub zostały rozdzielone z rodzinami - podaje UNICEF.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają głównie przez Morze Śródziemne.

Z danych UNHCR wynika, że ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy w 2015 r. (118 tys. - od początku 2016 r.; ponad połowa to kobiety i dzieci). W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej w zeszłym roku zginęło co najmniej 3,7 tys. ludzi (ponad 400 osób - od początku 2016 r.). Jak wynika z danych Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC, ok. 30 proc. migrantów, którzy utonęli, to dzieci.

ENOC przygotował raport, w którym wskazuje na inne niebezpieczeństwa czyhające na "dzieci w drodze", m.in. oddzielenie od rodziców, handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne czy przemoc w ośrodkach dla uchodźców

Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (193)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
673
~Polka 2016-02-27 (08:28) 15 godzin i 50 minut temu

Szkoda, że polskimi dziećmi żyjącymi w skrajnej biedzie i ubóstwie nikt się tak nie martwi...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
620
~j24 2016-02-27 (08:24) 15 godzin i 54 minut temu

To może nie spodoba się co powiem, ale ci wszyscy, którzy podkładali bomby i strzelali w Paryżu - też bylli kiedyś dziećmi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
585
~Bryt Olek 2016-02-27 (08:26) 15 godzin i 52 minut temu

Kolejne wylęgarnie terrorystów !!!! Ta banda celowo rozłazi sie po świecie , tak nakazali im ich Imamowie !!!! Celem jest zalanie Europy islamem i jej przejęcie !!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2