więcej

To był rok tego polityka? "Ktoś nad nim pracuje".

PAP | dodane 2011-12-30 (06:55)
zobacz galerię

fot. PAP / Jacek Turczyk Bronisław Komorowski

opinie
drukuj

Rola rozgrywającego na scenie politycznej jest poza zasięgiem Bronisława Komorowskiego, rządzi premier, prezydent pełni funkcję reprezentacyjną - uważa dr Jarosław Flis. Z kolei dr Bartłomiej Biskup ocenia, że w mijającym roku pozycja Komorowskiego wzrosła. - Widać, że ktoś nad tym pracuje i jest jakaś strategia w tej sprawie przyjęta. Prezydent staje się coraz bardziej aktywny i samodzielny - stwierdził politolog.

Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis ocenił, że pozycja prezydenta w Polsce jest pochodną siły premiera. - Gdyby się okazało, że wynik wyborów parlamentarnych osłabił Donalda Tuska, to wtedy prawdopodobnie prezydent mógłby odgrywać większą rolę i - jak można wnosić z jednej z jego przedwyborczych wypowiedzi - do tego się szykował - zaznaczył Flis.

Tak - według socjologa - należy rozumieć przypominanie, że prezydent nie musi desygnować zwycięzcy wyborów na premiera. Ale - jak podkreślił Flis - okazało się, że "rola rozgrywającego jest jednak poza zasięgiem prezydenta Komorowskiego". W ocenie socjologa, wynik wyborów nie tylko potwierdził pozycję Tuska, ale ją umocnił, gdyż jest on pierwszym premierem, który zachował władzę po kolejnych wyborach.

-
W tej chwili piłka jest na boisku premiera, to on będzie rządził krajem i jego rola jest tutaj decydująca. Prezydent ma rolę wyłącznie reprezentacyjną. Napięcia między prezydentem a rządem, które się dotąd pojawiały, to tylko marginessocjolog z UJ, Jarosław Flis
W tej chwili piłka jest na boisku premiera, to on będzie rządził krajem i jego rola jest tutaj decydująca. Prezydent ma rolę wyłącznie reprezentacyjną. Napięcia między prezydentem a rządem, które się dotąd pojawiały, to tylko margines - ocenił socjolog.

Zastrzegł jednak, że nie zmienia to faktu, iż dla wzajemnych relacji prezydenta i premiera kluczowe znaczenie ma "przyszły spór, który jeszcze się w tej chwili nie ujawnił". - Kiedyś bowiem trzeba będzie rozstrzygnąć, kto będzie kandydatem PO na prezydenta w 2015 roku - powiedział.

- W tej chwili notowania prezydenta w oczach opinii publicznej są bardzo dobre, jednak jego relacje z PO nie są szczególnie ciepłe - otacza się raczej politykami nieistniejącej już Unii Demokratycznej - zwrócił uwagę Flis.

Przypomniał też, że z kolei premier zapowiedział, że będzie sprawował swój urząd jeszcze tylko w tej kadencji. - Nie jest zatem wcale oczywiste czy Komorowski dostanie w 2015 błogosławieństwo PO, czy też jednak Donald Tusk sam będzie wolał być prezydentem - zaznaczył socjolog.

Jego zdaniem, walka o prezydenturę w 2015 roku to jeszcze "daleka przyszłość, mnóstwo niewiadomych po drodze", stąd - jak mówił - nie spodziewa się na razie "żadnych gwałtownych ruchów". - W tym momencie nikomu na nich nie zależy - ocenił.

Według Flisa, Tuskowi konflikt z prezydentem na pewno nie pomoże w rządzeniu, stąd ekspert spodziewa się utrzymania status quo. - Prezydent będzie pokazywał się jako miły, sympatyczny człowiek, o którym wszyscy wiedzą, że nie rządzi krajem, ale on nie daje tego po sobie poznać, a nikt mu o tym publicznie nie przypomina - mówił socjolog.

A - jak dodał - premier zapewne w 2012 r. nie będzie poruszał kwestii wyborów prezydenckich w 2015. - Będzie zabiegał, aby prezydent wspierał jego działania i nie rzucał kłód pod nogi. Jednak najpewniej nie będzie chciał sprawiać wrażenia, że prezydent realnie rządzi. W interesie Tuska jest powszechne przekonanie, że o wszystkim decyduje on - zaznaczył Flis.

"Widać, że ktoś nad nim pracuje"

Z kolei politolog dr Bartłomiej Biskup uważa, że choć na początku prezydent był mało aktywny, "nie było wiadomo, o co chodzi w jego polityce", to teraz widać, że "ktoś nad tym pracuje i jest jakaś strategia w tej sprawie przyjęta". W ocenie Biskupa, prezydent staje się coraz bardziej aktywny i samodzielny.

- Oczywiście jest zdecydowanie nieodłącznym członkiem PO, co podkreśla zawsze, ale coraz więcej jego działań wychodzi ponad to. Dlatego, że on będzie walczył o reelekcję i musi na tyle się otworzyć, żeby nie być kojarzonym tylko z jedną partią polityczną, która nie wiadomo jak będzie wyglądać za cztery lata. I wydaje się, że teraz prezydent to robi - zaznaczył Biskup.

Dodał, że druga połowa roku w wykonaniu prezydenta była dosyć aktywna; działania Komorowskiego wpisywały się "w wizję ewentualnej kolejnej kadencji", nie była to "prezydentura partyjna".

Ocenił też, że w dziedzinie polityki zagranicznej Komorowski chce wyraźnie wyjść poza to, co ustalił Tusk, mówiąc, że prezydentura to jedynie "prestiż, żyrandol, pałac". - Bo jednak tak nie jest. I wszyscy, którzy się znają na konstytucji wiedzą, że prezydent też ma współodpowiedzialność m.in. za politykę zagraniczną - podkreślił Biskup.


oceń
3
40
Podziel się

Przeczytaj też

Tusk: ta ustawa jest nie do ruszenia

aktualizacja 2012-01-04 (16:28)

Jakie są Wasze postanowienia na 2012 rok?

aktualizacja 2011-12-31 (10:40)




materiał foto

365 dni Komorowskiego

dodane 2011-07-05 (10:31)
materiał foto

Prezydent na Podhalu

dodane 2011-05-31 (12:54)

materiał foto

Maluchy u Komorowskich

dodane 2011-02-23 (13:43)
materiał foto

"Bronisław Wpadka"

dodane 2011-02-10 (09:35)

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Clara Veritas [2012-05-18 06:50]

W Polosce nie ma POlityków za to mnóstwo SPRZEDAWCZYKÓW !!! - co nie POwinno nikogo dziwić !!!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~koli [2012-01-24 22:35]

BURAK a nie prezydent

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~popo [2012-01-11 21:55]

Prezydent, którego trzeba szpalerem policji, płotków i przestrzenią odgradzać od Polaków. Boi się Polaków, których prezydentem się nazywa.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Wpadka [2012-01-04 18:36]

Tak,to byl dla Nas wyjatkowo POmyslny Rok!

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~coach WSI 24 [2012-01-04 16:48]

Ciężko jest z niczego cokolwiek zrobić, przynajmniej powstrzymaliśmy wszędzie tworzone błędy ortograficzne (ogromny sukces). A wiecie jak? Zakazaliśmy pisać słowa "bul i nadzieji" :).

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~skwar [2012-01-04 16:47]

A wogole to on jest, jego nie ma, jest jak marionetka w teatrzyku, wychiodzi tylko zeby sie uklonic i odebrac brawa, najgorszy prezydent nie tylko 3ciej rzeczpospolitej ale w calej historii niepodleglej polski.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~awo [2012-01-04 16:23]

wstyd mi za tego wtórnego analfabetę.

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
~Łukasz [2011-12-30 09:01]

"...uważa dr Jarosław Flis. Z kolei dr Bartłomiej Biskup..." Ciekawe który z dr. w 2012będzie prof.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +9 [9]
~lolo [2012-01-01 01:30]

pracuje nad nim WSI

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~ARW [2012-01-02 14:17]

Przeczytajcie "Z mocy bezprawia" Wojciecha Sumlińskiego. Dowiecie się sporo ciekawych rzeczy o tym panu... W każdym praworządnym i rzeczywiście demokratycznym państwie ktoś taki odpowiadałby przed sądem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~Dyzio [2012-01-04 16:07]

duch Lecha nad nim pracuje cały czas!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~wyrocznia [2012-01-02 17:38]

Do wszystkich wierzących w Palikota, PO, SLD i inne odpadki z "nocnej zmiany": uważacie się za postępowych i nowoczesnych - czy macie zatem wiedzę i kompetencje w zakresie implementacji współczesnych instytucji rozwoju społecznego i gospodarczego takich jak: ordoliberalizm, komunitaryzm, ekonomia szczęścia (happiness economics), kapitał społeczny? Czy jesteście w stanie krzewić nowe formy przywództwa i aktywności społecznej, takie jak: przywództwo służebne (servant leadership), samoprzywództwo (self-leadership), przywództwo oddolne (Grassroots Leadership), upełnomocnianie (empowerment)?

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~tom [2012-01-01 19:42]

Ze wzgledu na notoryczna kompromitacje,jakiej nam codziennie dostarcza.ostatnio w Chinach,i niby zaniemowil na pogrzeb Havla,a udzielal wywiadow w TV.Zalosny-no ale ma za doradcow komuchow nalecza,Litynskiego,.Jaki pan-taki kram.

odpowiedz

Ocena: +13 [13]
~tuwim [2011-12-31 14:59]

Ktoś nad nim pracuje. Robi już tylko dwa błędy ortograficzne w jednym zdaniu a robił trzy. Jest wyraźny postęp.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~sierra2000 [2012-01-01 14:09]

Pracuje nad nim Naczelny Rabin Izraela - żeby w kibucu prezydenckim panował dostatek !!! SOLIDARNOŚĆ i solidaryzm " wiecznie żywe " !!!

odpowiedz

Ocena: -18 [20]
czarr806 [2011-12-30 09:38]

Tak, kochanie pisiaczki, wasz prezesik wygrywa tylko w jednej dyscyplinie, a mianowicie w robieniu z siebie pajaca.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -17 [17]
~SWOJAK [2011-12-30 09:47]

JESTEM URZĘDNIKIEM.nie rozumiem dlaczego ludzie w polsce tylko narzekają i jęczą.do roboty.ja nie narzekam.dobrze zarabiam.mam premie,trzynastki,czternastki,dowody wdzięczności.to wszystko dzięki unii.rządowi i wujowi,który załatwił mi intratną posadę.pracuję jak mogę najlepiej.mam też czas na kawę ,pogaduchy i net.inni tylko jęczą.z głową trzeba.pocwaniakować trochę,jak trzeba to kościołowi się pokłonić,szukać swoich ludzi wszędzie.MI DOBRZE.NIECH KAŻDY DBA O SIEBIE.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -10 [12]
~marks [2011-12-30 09:36]

PO jest partią potrzebną.daje narodowi i ludzkosci siłę i energię.to jest partia na trudne czasy.Bóg ją wybrał,powołał i uczynił swoim reprezentantem na ziemi.tworzą ją ludzie pobożni i uczciwi oddani religi katolickiej i duchowienstwu.w sejmie marszałkiem powinna być osoba duchowna.posłowie posiedzenia powinni zaczynać od mszy.na ławach poselskich należy umieszczać modlitewniki i pisma katolickie.na ścianach izby poselskiej powinny wisieć święte obrazy i podobizny świętych a także biskupów.PO NADZIEJĄ LUDZKOŚCI.TRZEBA SIĘ MODLIĆ.PO JEST PARTIĄ ,KTÓRA ZBAWI NARÓD I ŚWIAT.TA PARTIA PRZESZŁA WIELE CIERPIEŃ.NIC NIE ZOSTAŁO JEJ ZOOSZCZĘDZONE ANI BÓL,ANI STRACH.JEST NAKAZ BOŻY:WYBIERAJCIE PO

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [7]
~j23jedrek [2011-12-31 15:33]

W tytule zapomnieli napisac ze to negatywny rok bo jak moze byc inaczej jak jest w cieniu Tuska i cicho siedzi.Odezwie sie przed wyborami

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
~e [2011-12-31 14:45]

Znam tą strategię. Najbardziej aktywny będzie tuż przed wyborami i wygra. Taka jest tradycja III RP.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 1186