Strona główna serwisu
Śląskie Boże Narodzenie -​ luteranie uczestniczyli w jutrzniach

Śląskie Boże Narodzenie -​ luteranie uczestniczyli w jutrzniach

• Luteranie na Śląsku Cieszyńskim głosili Dobrą Nowinę
• Jutrznie odprawionych przed świtem w wielu świątyniach, m.in. w Cieszynie, Jaworzu, Bielsku-Białej i Puńcowie
Jutrznie spełniają podobną rolę jak katolickie pasterki. Przypominają, że w nocy narodził się Zbawiciel. Są istotnym elementem tradycji i tożsamości luteran na Śląsku Cieszyńskim. Jak podkreśliła rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska rozpoczynają one Święta Narodzenia Pańskiego u wiernych w tym rejonie kraju. - W pozostałych częściach Polski ewangelicy spotykają się w pierwszy i drugi dzień Świąt na uroczystych nabożeństwach - dodała.

Wielu luteran podkreśla szczególną atmosferę jutrzni. Do kościoła idą przed świtem, często w mrozie i śniegu. Dawniej wychodząc z domu stawiali w oknach świecę, które symbolizowały światłość, jaka zeszła na świat.

Liturgia jutrzni ma podniosły charakter. Wierni słuchali proroctw starotestamentowych z Ksiąg Izajasza i Micheasza oraz fragmentów Ewangelii św. Łukasza lub św. Mateusza. Świątynie wypełniły kolędy.


Jutrznie nawiązują do historii pastuszków, którzy zauważyli na polach betlejemskich jasność, gdy urodził się Jezus. Nie wiadomo, kiedy pojawiła się tradycja ich odprawiania. Odbywały się już jednak w czasie, gdy w 1781 r. wydany został przez cesarza Austrii Józefa II tzw. Patent Tolerancyjny, który kończył w Cesarstwie Austriackim kontrreformację. Zezwolono wówczas protestantom organizować się w parafie i budować kościoły.

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska dodała, że w wigilijny wieczór, który poprzedzał jutrznie, ewangelickie rodziny zgromadziły się przy uroczystej wieczerzy, by przygotować się do świętowania pamiątki pierwszego przyjścia na świat Zbawiciela. Pielęgnowane były polskie zwyczaje, m.in. łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, spożywanie wigilijnych potraw z danego regionu, śpiewanie kolęd i obdarowywanie się prezentami.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy 70 tys. wiernych. Diecezja cieszyńska jest największa. Łączy ok. 38 tys. luteran. Reformacja na Śląsk Cieszyński dotarła wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 roku. 40 lat później książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie wolnej parafii - w Puńcowie - przez ewangelickiego kapłana.


Zobacz także: Świąteczne życzenia od pary prezydenckiej

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (34)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
129
~jan 2015-12-25 (11:09) 7 godzin i 45 minut temu

Luteranie to przecież chrześcijanie więc co w tym dziwnego, że świętują Boże Narodzenie. Wesołych Świąt!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
57
~Z Mazur 2015-12-25 (11:01) 7 godzin i 53 minut temu

Wszystkim Zycze Wesolych i pogodnych Swiat. Tak obchodzimy swieta Bozego Narodzenia ( tytul mozna zrozumiec ze jest to czyms nowym lub niezwyklym).Obchodzimy rowniez Wielkanoc( w kosciele ktory czci Jezusa Chrystusa jest rownie waznym dniem moze i wazniejszym niz Boze Narodzenie).Czemu ma sluzyc ten artykol? Uswiadomieniu spoleczenstwa iz od setek lat w polsce jest inna wywodzaca sie z niemiec religia, ktorej wyznawcy nauczyli sie zyc w symbiozie z innymi Chrzescijanskimi wyznaniami? Osobiscie nigdy nie spotkalem sie z okresleniem i obrzadkiem opisanym w tekscie a jestem rowniez Ewangelikiem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
42
~Mariusz 2015-12-25 (12:40) 6 godzin i 14 minut temu

Też jestem Ewangelikiem. Wszystkim, zarówno moim współwyznawcom jak i braciom katolikom, życzę wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Narodzenia Pańskiego!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji