Strona główna serwisu
Rodzina Blidy odwoła się od wyroku uniewinniającego byłego oficera ABW

Rodzina Blidy odwoła się od wyroku uniewinniającego byłego oficera ABW

• Decyzja zapadła: rodzina Barbary Blidy odwoła się od wyroku sądu
• Sąd w ponownym procesie uniewinnił byłego oficera ABW Grzegorza S.
• Mężczyzna był oskarżony o niedopełnienie obowiązków podczas zatrzymania Blidy
Rodzina Barbary Blidy odwoła się od wyroku sądu, który w ponownym procesie uniewinnił byłego oficera ABW Grzegorza S., oskarżonego o niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania byłej posłanki - poinformowała pełnomocniczka rodziny.

Podczas próby zatrzymania w 2007 r. Barbara Blida popełniła samobójstwo.

Ostatni wyrok w tej sprawie zapadł 21 października ub. roku przed Sądem Rejonowym w Siemianowicach Śląskich. Niejawny proces toczył się po raz drugi, ponieważ poprzednie orzeczenie - w którym sąd skazał S. na pół roku więzienia w zawieszeniu - uchylił katowicki sąd okręgowy. W ponownym procesie siemianowicki sąd uniewinnił oskarżonego.


Wiceprezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich Katarzyna May powiedziała, że obecnie trwa sporządzenie uzasadnienia ostatniego wyroku. Sędzia, który prowadził proces ma na to czas do 9 lutego.

- Czekamy na to uzasadnienie i na pewno będziemy składać apelację - powiedziała pełnomocniczka rodziny Blidów mec. Stanisława Mizdra.

- Jestem całkowicie zaskoczony tym wyrokiem i tym, jak szybko proces się skończył. Sędzia jakby nagle, w połowie sprawy, uznał, że po prostu wyda orzeczenie - powiedział syn Barbary Blidy, Jacek, który jest w procesie oskarżycielem posiłkowym.


Nie jest przesądzone czy wyrok zaskarży także Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która oskarżyła S. - Złożyliśmy wniosek o pisemne uzasadnienie, co jest zapowiedzią apelacji. Ostateczną decyzję podejmiemy po zapoznaniu się z uzasadnieniem - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Grzegorz S. kierował tzw. grupą realizacyjną, powołaną do zatrzymania Blidy. Łódzka prokuratura oskarżyła go o niedopełnienie obowiązków służbowych, a przez to - o działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego "poprzez stworzenie niebezpieczeństwa dla prawidłowego przebiegu czynności procesowych oraz dla życia i zdrowia Barbary Blidy".

Pierwszy proces Grzegorza S. toczył się przed siemianowickim sądem od listopada 2009 r. do lipca 2013 r. Sąd uznał go wtedy za winnego i wymierzył mu karę pół roku więzienia w zawieszeniu. Podzielił wówczas argumentację prokuratury, że podczas zatrzymywania Blidy Grzegorz S., jako osoba odpowiedzialna za prawidłowy przebieg działań, nie wydał dwóm pozostałym funkcjonariuszom ABW polecenia przeszukania Blidy i łazienki w jej domu. Sam też nie podjął działań w tym kierunku.

Tamtego wyroku nie skarżyła Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która przed jego ogłoszeniem domagała się dla Grzegorza S. kary roku więzienia w zawieszeniu, grzywny i 5-letniego zakazu zajmowania stanowisk związanych z prowadzeniem postępowań przygotowawczych i wykonywania czynności w ich ramach.


Apelację złożył natomiast oskarżony i jego obrońca, który przekonywał, że jego klient jest niewinny. W październiku 2010 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił wyrok i nakazał powtórzenie procesu.

W procesie odpowiadał jedynie S. Prokuratura uznała, że zebrane dowody nie dały podstaw do przedstawienia zarzutów dwóm pozostałym funkcjonariuszom ABW z grupy realizacyjnej, wypełniali bowiem obowiązki w zakresie poleceń wydawanych przez Grzegorza S. W związku z tym postępowanie umorzono.

Umorzone zostały też wątki śledztwa dotyczące zabezpieczenia śladów i dowodów w domu Blidy po jej śmierci, nacisków na prokuratorów zaangażowanych w prowadzenie postępowania oraz działań katowickich prokuratorów już po śmierci Blidy. W wątku śledztwa dotyczącym ewentualnych nacisków na prokuratorów ze strony polityków bądź przełożonych przesłuchani zostali m.in. uczestnicy narad u ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Także umorzeniem zakończyła się sprawa Witolda Marczuka - który kierował ABW od listopada 2005 do września 2006 r. Łódzka prokuratura, która zarzucała mu przekroczenie uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego w śledztwie dot. przygotowania ABW do zatrzymania Blidy i filmowania akcji w jej domu, ostatecznie nie dopatrzyła się przestępstwa.

Sprawę śmierci Blidy badała też sejmowa komisja śledcza (powołana w grudniu 2007 r., przyjęła raport końcowy w lipcu 2011 r.). Zgodnie z jej głównymi wnioskami i rekomendacjami b. premier Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a byli szef oraz wiceszef ABW Bogdan Święczkowski i Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (127)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
29
~grusza 2016-02-01 (18:49) 22 godzin i 48 minut temu

PYTAM - po co uczciwej kobiecie pistolet?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
32
~sceptyk 2016-02-01 (18:36) 23 godzin i 1 minutę temu

Oj Blidy, Blidy! Jeżeli przyjęliscie spadek po tej świeckiej świętej, to możecie jeszcze odpowiadać z paragrafu o PASERSTWO! Bo majatek Blidy pochodził z przestępstwa, i to nie jednego!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
30
~maria 2016-02-01 (18:44) 22 godzin i 53 minut temu

A ci znowu przypomnieli sobie o Blidzie to jest sprawa polityczna kobieta popełniła samobójstwo bo nie widziała innego wyjścia z sytuacji w jakiej się znalazła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji