Strona główna serwisu
Powstanie muzeum "Żołnierzy Wyklętych" i więźniów politycznych PRL

Powstanie muzeum "Żołnierzy Wyklętych" i więźniów politycznych PRL

• Podpisano akt utworzenia muzeum "Żołnierzy Wyklętych" i więźniów politycznych PRL
• Dokument podpisał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
• Wcześniej odbyła się konferencja nt. "Żołnierzy Wyklętych"
• Jarosław Kaczyński: podejmujemy dzieło, które zainicjował mój brat
Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Zofia Pilecka zwiedzają areszt śledczy Warszawa-Mokotów Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Zofia Pilecka zwiedzają areszt śledczy Warszawa-Mokotów ()
- Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umacnianiu pamięci, oddaniu czci tym, którzy walczyli za ojczyznę, i które ma jednocześnie służyć kształtowaniu świadomości Polaków, która dzisiaj (...) jest często niepełna, ułomna, bo przez wiele dziesięcioleci historia polskiej walki o wolność po 1945 roku była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana, to w sposób całkowicie nieprawdziwy, opaczny, znaki wartości były przesunięte - podkreślił Kaczyński w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Jak powiedział, "ci, którzy walczyli o wolność, byli przedstawiani jako jej wrogowie, przestępcy, bandyci, a ci, którzy wolność zwalczali, którzy niszczyli, zniewalali polski naród, byli prezentowani jako obrońcy dobra, niekiedy wręcz jako bohaterowie".

Według niego, świadomość "poważnych grup społecznych" pozostaje w tej kwestii niezmieniona. Dlatego - jak zaznaczył - należy przekazać prawdę o walce, która "była i pozostaje sensem polskiej historii".


Prezes PiS podkreślił, że zmianę w polskiej polityce historycznej zainicjował śp. prezydent Lech Kaczyński. Jak przypomniał, prezydent stworzył Muzeum Powstania Warszawskiego, chciał także powołać muzeum "żołnierzy wyklętych" i więźniów politycznych PRL. - Nie zdążył, zginął, my dzisiaj podejmujemy to dzieło - zaznaczył.

Prezes PiS wyraził nadzieję, że z czasem cały budynek dawnego więzienia mokotowskiego stanie się muzeum służącym pamięci, edukacji, kształtowaniu świadomości i badaniom.

- To przedsięwzięcie będzie miało także wymiar symboliczny, będzie, jak sądzę, jednym z elementów ostatecznego zakończenia epoki przejściowej, epoki, w której Polska była już wolna, sama mogła wyłaniać swoje władze, ale w której te władze na różne sposoby były związane z tym, co było przedtem. Musimy tę epokę skończyć - podkreślił Kaczyński.


- Zwracam się do ministra (Ziobry), by - w imię pamięci, którą podnosił, w imię pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale przede wszystkim w imię pamięci tych, którzy tutaj i w bardzo wielu innych miejscach w Polsce ginęli, byli torturowani, żyli w strasznych warunkach - podpisał tutaj akt, który będzie początkiem tego dzieła (...). Akt, który ustanowi muzeum; początkowo tutaj w tym gmachu, niewielkie, ale z czasem - miejmy nadzieję - obejmujące całe byłe już wtedy więzienie i będące nowym ważnym elementem całego systemu budowania i podtrzymywania polskiej pamięci - powiedział prezes PiS.

"Żołnierze wyklęci przez blisko pół wieku przedstawiani byli jako bandyci, tak piętnowała ich władza komunistyczna i tak opisywali ich ludzie złej woli, którzy chcieli fałszować prawdę historyczną" - mówił minister Ziobro. Jak zaznaczył, za poświęcenie i przelaną krew spotykało ich zło, krzywda i zacieranie pamięci.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wyraził nadzieję, że placówka powstanie w ciągu 4 lat.

W uroczystości wzięła udział m.in. Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego. Prezes Kaczyński, minister Ziobro i Zofia Pilecka złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w mokotowskim więzieniu. Podczas uroczystości w areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał akt utworzenia muzeum "żołnierzy wyklętych" i więźniów politycznych PRL.

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest 1 marca.


Dzień ten ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (23)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
22
~igla 2016-02-29 (16:29) 1 godzinę i 59 minut temu

nie zapomnijcie w tym muzeum upamiętnić wszystkich dokonań Ognia i Burego.Dopiero otoczycie ich chwała i pamięcią

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
24
~marzyciel 2016-02-29 (16:34) 1 godzinę i 54 minut temu

Powinno jeszcze powstać Muzeum Życiorysów Rodziny Kaczyńskich bo już jest ich wiele więc warto zgromadzić wszystkie które są i powstaną.Czekam na nowy życiorys jak Jarosław zatrzymuje tramwaj, później skacze przez mur i prowadzi strajk i zmusza Jaruzelskiego i Kiszczaka do podpisania wszystkich warunków które on im dyktuje - warunki do życiorysu na razie w stadium przemyśleń.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~nieładnie 2016-03-01 (02:26) 16 godzin i 2 minuty temu

a co z Polakami zamordowanymi w katowniach i obozach w ZSRR, wybiórcze to wasze podejście, podobnie z żołnierzami AK, którzy zostali zamordowani przez okupanta w Warszawie przed powstaniem. Cisza i wybiórcze oddawanie czci jedynie niektórym z bohaterów. Arogancja i brak wiedzy zarządzających Muzeum Powstania to hańba

odpowiedz

zgłoś do moderacji