Strona główna serwisu
Polska Agencja Wywiadu przewodniczy komitetowi wywiadowczemu NATO

Polska Agencja Wywiadu przewodniczy komitetowi wywiadowczemu NATO

• Agencja Wywiadu przewodniczy w tym roku Cywilnemu Komitetowi Wywiadowczemu NATO
• W jego skład wchodzi ponad 40 cywilnych służb wywiadowczych i bezpieczeństwa
• Komitetowi ze strony polskiej współprzewodniczy w tym roku ABW
Przewodnictwo służb jednego kraju trwa rok. AW jest podczas przewodzenia komitetowi służbą wiodącą. Ze strony polskiej współprzewodniczy komitetowi ABW.

Civilian Intelligence Committee (CIC) powstał w NATO w 2010 r. Jest jedną z trzech głównych struktur wywiadowczych NATO - obok Wojskowego Komitetu Wywiadowczego (Military Intelligence Committee - MIC) oraz Rady Zarządzającej ds. Wywiadu (Intelligence Steering Board - ISB}.

Powstanie CIC miało wzmocnić rolę cywilnych służb specjalnych w NATO, gdzie wcześniej kluczową rolę odgrywały służby wojskowe. Zdaniem Agencji konieczność zacieśniania współpracy wywiadowczej państw członkowskich NATO i zwiększenia wymiany informacji wywiadowczych udowodniły m.in. konflikt na Ukrainie i zagrożenia terrorystyczne w Europie i jej najbliższym otoczeniu.


Agencja Wywiadu zamierza koordynować prace CIC nad dostosowaniem sojuszniczych struktur współpracy wywiadowczej do nowych wyzwań. Przewodnictwo ma też służyć budowie pozytywnego wizerunku polskich służb specjalnych w NATO.

AW zapewniła, że przewodnictwo w komitecie będzie jednym z priorytetów jej pracy w 2016 r. Przypomniała też, że polskie przewodnictwo przypada w roku, w którym w Warszawie 8 i 9 lipca ma się odbyć szczyt Sojuszu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (38)
Nie zgadzam się z opinią
44
Zgadzam się z opinią
88
~polak 2016-01-05 (12:21) 16 godzin i 31 minut temu

a jaki obryw z tego interesu mają następne spółki pana Owsiaka czyli "Złoty melon", "Mrówka cała " oraz te których nie znamy. Ile by zarobiono sprzedając czas antenowy oraz poświęcony czas urzędników i pracowników TVP temu tematowi. Policzcie to zobaczycie jaki to interes popierania lemingów. A co z odsetkami za rok bo zbiera w styczniu kupuje w grudniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
14
~olas 2016-01-05 (12:27) 16 godzin i 25 minut temu

ale jaja polska i wywiad

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~pytam 2016-01-06 (13:12) 15 godzin i 40 minut temu

Dlaczego niemiecka WP nie pisze o atakach imigrantów w noc sylwestrową na kobiety w Kolonii , Hamburgu i innych miastach niemieckich. Czy to taka polityka "wolnych" mediów niemieckich. I dlaczego atakuje polskie zmiany w mediach?

odpowiedz

zgłoś do moderacji