Strona główna serwisu
Policja odzyskała prawdopodobnie fragment papieskiej bulli

Policja odzyskała prawdopodobnie fragment papieskiej bulli

• Policja odzyskała prawdopodobnie fragment z papieskiej bulli
• Obiekt zakupiła na aukcji internetowej mieszkanka Gdańska
• Odzyskany przedmiot może pochodzić z XV wieku
• Policjanci znaleźli nabywczynię przedmiotu
Fragment pieczęci Fragment pieczęci ()
Przedmiot, który prawdopodobnie jest połową cennej kilkusetletniej pieczęci z papieskiej bulli, odzyskała gdańska policja. Obiekt ten został wystawiony na internetowej aukcji, a zakupiła go mieszkanka Gdańska.

Jak poinformował Maciej Stęplewski z zespołu prasowego pomorskiej policji, odzyskany przedmiot może pochodzić z XV wieku, a został wykonany najprawdopodobniej z ołowiu. "Widnieje na nim, jak sądzę, wizerunek św. Piotra" - powiedział PAP Stęplewski. Jak dodał, jeśli jego przypuszczenia są słuszne, to na drugiej połowie przedmiotu powinien znajdować się wizerunek św. Pawła.

Na trop przedmiotu, który może okazać się cennym zabytkiem, natrafili policjanci z Podlasia: wypatrzyli go na aukcji internetowej i - podejrzewając, że może pochodzić z nielegalnego źródła - zawiadomili kolegów z Gdańska, dokąd obiekt został sprzedany za 150 zł.


Kryminalni z gdańskiej komendy wojewódzkiej znaleźli nabywczynię, 38-letnią mieszkankę Gdańska, i odzyskali fragment pieczęci. - Wstępnie ustalono, że ślady na przedmiocie wskazują na jego przebywanie w ziemi co oznacza, że najprawdopodobniej jest zabytkiem architektonicznym zgodnie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami i stanowi własność Skarbu Państwa - poinformowała policja.

Znalezisko zostanie przekazane do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który je zbada. Jeśli specjaliści orzekną, że zabezpieczony przedmiot jest faktycznie cennym zabytkiem, sprzedawca i kupujący, mogą odpowiedzieć za paserstwo. Za popełnienie takiego przestępstwa, w przypadku obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury, grozi kara do 10 lat więzienia.

Pochodzące z łaciny słowo "bulla" oznacza niewielki okrągły przedmiot. Słowem tym określało się m.in. okrągłe metalowe płytki, na których odciskano pieczęcie, a które były następnie przymocowywane sznurkiem do ważnych dokumentów papieskich (w celu ich uwierzytelnienia). Z jednej strony pieczęci odciskano wizerunki św. Piotra oraz św. Pawła, a z drugiej - imię papieża. Z czasem "bullą" zaczęto nazywać także same dokumenty papieskie.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (127)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
372
~xzz 2016-02-12 (14:16) 10 godzin i 37 minut temu

Zabrali bez nakazu i na przypuszczenie. Tylko w Polsce (i Rosji )

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
397
~W.G. 2016-02-12 (13:51) 11 godzin i 2 minuty temu

Brawo Policja - tylko dlaczego nie pofatygowaliście się zabrać przedmiot przed końcem aukcji? Zgaduję żeby wsadzić do więzienia tego co kupi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
474
~myślący 2016-02-12 (13:46) 11 godzin i 7 minut temu

Jeżeli masz coś starego i cennego i jest to pamiątka rodzinna to pilnuj !!! Jeżeli ci upadnie na ziemię to stanie się własnością Skarbu Państwa !!! Ot, Polska Prawa i Sprawiedliwa !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5