Strona główna serwisu
Katarzyna Bogdańska

oprac.Katarzyna Bogdańska

Ok. 300 amerykańskich żołnierzy wylądowało w nocy na lotnisku w Poznaniu

Ok. 300 amerykańskich żołnierzy wylądowało w nocy na lotnisku w Poznaniu

Ok. 300 amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonowali w Polsce, wylądowało w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu. Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady odbędą się w sobotę w Żaganiu.
Pierwsze grupy żołnierzy USA we Wrocławiu Pierwsze grupy żołnierzy USA we Wrocławiu ()
Informację o przylocie żołnierzy przekazał w środę rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica Błażej Patryn.Jak tłumaczył, przylot żołnierzy z Kolorado początkowo planowany był na wtorkowe południe, jednak ze względu na złe warunki pogodowe lot Jumbo Jeta, czyli samolotu Boeing 747 znacznie się opóźnił. W trakcie podróży odbyło się także międzylądowanie we Frankfurcie w Niemczech.


Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędą się w sobotę w Żaganiu. Tego samego dnia zaplanowano też serię imprez w miastach wojewódzkich.

Pierwsi amerykańscy pancerniacy, na razie tylko z uzbrojeniem indywidualnym, przybyli do Polski w sobotę. Pierwszy ciężki sprzęt, w tym czołgi, dojechał w poniedziałek. Natomiast amerykańskie pododdziały przygotowujące obecność zasadniczych sił są w Polsce od grudnia 2016 r.

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek skierowanego do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej jest przewożony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.


Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii, kolejny batalion będzie stacjonował w bawarskim Grafenwoehr, a do jego zadań będą należeć szkolenia i konserwacja sprzętu.

Element dowodzenia z 4 Dywizji Piechoty będzie stacjonował w niemieckim Baumholder, gdzie od 2015 r. działa jedno z regionalnych dowództw USA w Europie. Brygada pozostanie pod amerykańskim dowództwem. Amerykańskie siły w regionie wzmocni też 10 Brygada Lotnictwa Bojowego, która w lutym rozpocznie przebazowanie z Fort Drum w stanie Nowy Jork. Do brygady dołączy batalion z Fort Bliss z południowego zachodu USA, z ok. 400 ludźmi i 24 śmigłowcami bojowymi Apache. Dowództwo brygady lotniczej będzie się mieścić w bawarskim Illesheim, a wysunięte bazy śmigłowców znajdą się na Łotwie, w Rumunii i Polsce, w Powidzu (Wielkopolskie).


Operacja Atlantic Resolve odbywa się w ramach programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (ang. European Reassurance Initiative, ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Częścią operacji Atlantic Resolve były dotychczasowe pobyty amerykańskich pododdziałów w Polsce i sąsiednich krajach.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (112)
Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
40
~zgryz 2017-01-11 (09:32) 2 godziny i 4 minuty temu

Panowie żołnierze amerykańscy, wracajcie do domu, my nie chcemy więcej wojen. Przez nasz kraj przetoczyło się ich aż zanadto. Jeśli nie wiecie co znaczy pożoga wojenna (bo Wy uciekniecie jak do tej pory uciekacie ze wszystkich Waszych wojen i wojenek) to odsyłam Was do naszej historii. Zaprawdę powiadam Wam, że gdyby Wasz dom palił się wiele razy to teraz chodzilibyście w obdartych gaciach. Zobaczcie jaki piękny jest nasz kraj, nie niszczcie go... Bo MY nie damy go zniszczyć Waszymi rękami...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
30
~ehhh 2017-01-11 (09:07) 2 godziny i 29 minut temu

Ludzie z czego wy się tak cieszycie! to okupanci. Oni nie podlegają jurysdykcji sądów polskich! mogą swobodnie poruszać się z bronią również poza jednostkami wojskowymi... i my mamy się czuć bezpieczni?!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~Dlaczego Żagań?... 2017-01-11 (10:11) 1 godzinę i 25 minut temu

...Po pierwsze, w tym regionie mieści się najsilniejsza polska jednostka pancerna - 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z czołgami Leopard 2A4 i 2A5. Jej jednostki przez co najmniej trzy lata były i są wydzielane do zestawu sił natychmiastowego reagowania NATO (tzw. szpicy). W ubiegłym roku były to - relatywnie niedawno wprowadzone - Leopardy 2A5 z 34. Brygady, a rok wcześniej - Leopardy 2A4 z 10. Brygady. To z kolei daje duże możliwości zarówno jeśli chodzi o ćwiczenia, jak i ewentualne współdziałanie (włączenie części amerykańskiej brygady w pododdziały polskiej dywizji - zwłaszcza w sytuacji, gdy inne oddziały zostałyby zaangażowane operacyjnie np. w regionie Morza Czarnego). W ćwiczeniach w tym regionie brały już wcześniej udział zarówno pododdziały amerykańskie, jak i na przykład te wydzielone przez British Army, a w ramach "szpicy" także Niemcy, Norwegię czy Hiszpanię. Drugi powód jest częściowo powiązany z pierwszym. Jak wskazano wcześniej, Amerykanie wykorzystają istniejącą polską infrastrukturę. W regionie stacjonowania 11. Dywizji znajdują się bowiem zarówno magazyny, jak i poligony, włącznie z ośrodkiem szkolenia poligonowego Żagań-Świętoszów, bardzo przydatnym w szkoleniu wojsk pancernych. Paradoksalnie jednak nie bez znaczenia mogła być też dyslokacja tego rejonu w pewnym oddaleniu od obszaru potencjalnego zagrożenia (granicy zewnętrznej NATO z Rosją czy Białorusią). Wbrew obawom wyrażanym w przestrzeni publicznej nie oznacza to jednak, że brygada będzie służyć ochronie tylko części terytorium NATO (np. Niemiec). Dowodem na to jest choćby decyzja o dyslokacji części jej pododdziałów do krajów bałtyckich...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1