Strona główna serwisu
Anna Kozińska

oprac.Anna Kozińska

Nowy sondaż CBOS: według Polaków sytuacja w kraju nie jest dobra

Nowy sondaż CBOS: według Polaków sytuacja w kraju nie jest dobra

Większość Polaków uważa, że sytuacja w kraju nie jest dobra – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Tych, którzy oceniają ją pozytywnie jest jednak w lutym więcej niż w styczniu.
43 proc. badanych zadeklarowało, że sytuacja w Polsce nie jest dobra, odmiennego zdania jest zaś 19 proc. Polaków. 32 proc. ankietowanych uznało z kolei, że nie jest ona ani dobra ani zła.

Według 38 proc. badanych sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. To wynik wyższy o 4 pkt. proc. w stosunku do stycznia. Przeciwnego zdania jest 47 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt. proc.), a 15 proc. respondentów nie ma zdania.

Dla porównania w styczniu 15 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło sytuację w Polsce, negatywnie - 49 proc. badanych. Jednoznacznej odpowiedzi nie umiało udzielić 32 proc. respondentów.


W lutym mniej osób zadeklarowało, że ich zdaniem sytuacja w kraju się pogorszy (z 29 proc. do 26 proc.). Wzrósł natomiast odsetek Polaków, według których sytuacja się nie zmieni (z 36 proc. do 40 proc.). Liczba osób przewidujących, że sytuacja w Polsce się poprawi od stycznia pozostała bez zmian (26 proc.).

W lutym Polacy sytuację gospodarczą w Polsce ocenili podobnie jak w styczniu. Niewiele więcej osób uważa, że stan gospodarki nie jest ani dobry ani zły (wzrost z 40 proc. do 43 proc.). 31 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja gospodarcza jest dobra (od stycznia spadek o 2 pkt. proc.), 21 proc. ma odmienne zdanie (taki sam wynik w styczniu).

Jak Polacy oceniają poziom swojego życia i ich rodzin? Większość (54 proc.) badanych określiło go jako dobry (spadek o 5 pkt. proc.). Za zły uznało z kolei 8 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.). 38 proc. zadeklarowało, że żyje przeciętnie (wzrost o 2 pkt. proc.).


Polacy coraz gorzej oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych. Satysfakcję w tej kwestii wyraziło 48 proc. badanych (spadek o 8 pkt. proc.), niezadowolenie – 10 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.). 42 proc. stwierdziło, że ich warunki materialne są przeciętne (wzrost o 4 pkt. proc.).

Gorzej, w stosunku do stycznia, oceniana przez Polaków jest również sytuacja w zakładach pracy. W lutym jako dobrą uznało ją 61 proc. Polaków (spadek o 4 pkt. proc.), za złą – 11 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.), za przeciętną – 27 proc. (bez zmian). Z badania wynika, że oceny zależą od pozycji materialnej pracujących. Lepiej o sytuacji w zakładach pracy wypowiadają się o osoby z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający swoje warunki materialne.

60 proc. Polaków zadeklarowało, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę. Jednak tylko 8 proc. ankietowanych stwierdziło, że łatwo jest znaleźć odpowiednią pracę. 28 proc. badanych uważa z kolei, że trudno znaleźć jakąkolwiek pracę, a kolejne 6 proc. nie widzi szans na zatrudnienie.

68 proc. Polaków jest raczej spokojna o swoje zatrudnienie, podczas gdy 28 proc. pracujących liczy się z możliwością utraty pracy.

Lutowe badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 lutego 2017 roku między na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Wykorzystano metodę wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (228)
Nie zgadzam się z opinią
105
Zgadzam się z opinią
492
~fagocisko 2017-02-17 (13:27) 18 godzin i 51 minut temu

Jeżeli takie są wyniki sondażu, to skąd tak dobre wyniki dla PiS, rządu i pana Dudy notariusza? A przecież badania pochodza z tego samego źródła? Czyli co, robione na zamówienie, dla poprawy wizerunku?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
110
Zgadzam się z opinią
418
~emeryt AM 2017-02-17 (13:37) 18 godzin i 41 minut temu

8 zł waloryzacji emerytury a Rydzykowi, Elbanowskim czy rządowi miliony to z czego się cieszyć. Zapamiętam to sobie przy urnie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
141
Zgadzam się z opinią
357
~ptr 2017-02-17 (13:09) 19 godzin i 9 minut temu

Suweren się budzi, czy jeszcze trzeba nieco poczekać aż się na dobre zawali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14