Strona główna serwisu
Nie chcemy lekarzy z zagranicy ?

Nie chcemy lekarzy z zagranicy ?

• Specjaliści z zagranicy mają trudności w zdobyciu pracy w Polce
• Lekarze z Ukrainy muszą przechodzić długą procedurę nostryfikacyjną
Chociaż w Polsce brakuje lekarzy, specjaliści z zagranicy, którzy chcą u nas pracować, tracą lata na udowodnienie kim są - informuje "Gazeta Wyborcza".

Na tysiąc mieszkańców przypada u nas 2,2 lekarza co stawia nasz kraj na szarym końcu w Europie. Szczególnie poszukiwani są chirurdzy naczyniowi, transplantolodzy i pediatrzy.

Tymczasem specjaliści z Ukrainy i innych krajów b. ZSRR, mający za sobą długi staż zawodowy, nie mogą w Polsce podjąć pracy ponieważ wymaga to długiej, trudnej i kosztownej procedury nostryfikacyjnej.

W 2004 r. Polska wypowiedziała konwencję praską z 1972 na podstawie której uznawała dyplomy ZSRR.

Zobacz także: #dziejesienazywo: Karczewski zapowiada zmiany w służbie zdrowia

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (82)
Nie zgadzam się z opinią
48
Zgadzam się z opinią
222
remek501 2016-02-22 (06:50) 2 godziny i 14 minut temu

To polscy lekarze boją się konkurencji.Teraz nawet lekarz nieudacznik zarabia krocie.Tu pacjent się nie liczy ,tutaj liczy się kasa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
43
Zgadzam się z opinią
183
~potencjalny pacjent 2016-02-22 (06:45) 2 godziny i 19 minut temu

Kolejna, po prawniczej, kasta zawodowa, która nie chce konkurencji. Po co lekarze z zewnątrz ? Oni (polscy) muszą mieć polskie społeczeństwo na wyłączność.Żadnej konkurencji. Po szantażu: "jak mało zapłacicie to wyjedziemy z kraju" dochodzi kolejny czyli "nie wolno brać lekarzy z zewnątrz", oczywiście wszystko z "dobrego" serca, dla "dobra" polskich pacjentów. Wiem jedno, są lekarze w Polsce z POWOŁANIA, niestety wielu jest takich dla których najważniejsza jest MAMONA a pacjent to jedynie środek do jej osiągnięcia. Wkurza mnie, kiedy ponad połowa społeczeństwa ma problem"co do garnka włożyć" a ich problemem jest żeby kolega nie miał przypadkiem lepszej fury albo:"lepsze będą wczasy na Kanarach czy Bali ?"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
159
~sklave 2016-02-22 (06:39) 2 godziny i 25 minut temu

Najbardziej skorumpowana grupa zawodowa w Polsce lekarze dbają o to by nikt obcy nie psuł im bardzo dobrego interesu. W Polsce chory to kura znosząca złote jajka. Zatem przyjmuje się go na kolejne wizyty i dba by nadal chorował i kolejne złote jajeczko doktorowi znosił. Więcej na sklave.polityka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
31
~Twój nick 2016-02-22 (07:01) 2 godziny i 3 minuty temu

..z powołania?? nawet ksiądz rzadko bywa, wiec po co pisać tak pisać?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
37
~Q 2016-02-22 (07:20) 1 godzinę i 44 minut temu

Posłuchajcie ........pardon za wyrażenie .....BARANY. Lekarze z Unii Europejskiej mogą pracować w Polsce ile i kiedy chcą. Lekarze spoza Unii w Polsce , a więc i w Unii pracować bez nostryfikacji nie mogą. Teraz .......UWAGA MYŚLIMY....... dlaczego pracować w Polsce nie chcą Francuzi, Hiszpanie, Brytyjczycy, Niemcy, Holendrzy, Skandynawowie, nawet Pakistańczycy i Hindusi??????? Bo nie znają polskiego i .........tak jest....... KASA, jak ktoś napisał. Lekarz w Polsce zarabia 4 - 10 x mniej niż na tzw. "zachodzie". I tam wyjeżdżają polscy lekarze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
42
~rysdac 2016-02-22 (06:29) 2 godziny i 35 minut temu

Na Ukrainie dyplomu lekarza sie nie zdobywa, dyplom się kupuje!!!! Na 5 kierowców siedzących przy stole 3 nie wstydzi się przyznać, że nie było na żadnym kursie prawa jazdy itp.Wiem co piszę.Pochwalam ostrożność

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
31
~realista 2016-02-22 (07:28) 1 godzinę i 36 minut temu

Jakim trzeba być naiwnym, żeby wierzyć iż lekarz, który uzyska prawo pracy w Polsce ( a co za tym idzie w całej UE) zostanie w Polsce. Przecież od razu wyjedzie czy to do Niemiec czy do Holandii, Francji, Skandynawii. Podstawowa pensja lekarza w Polsce jest mniej więcej 6 razy niższa niż w tamtych krajach. To kto przy zdrowych zmysłach wybierze pracę w kraju gdzie zarobki są najniższe??????? Nawet na Słowacji średnia pensja lekarza jest 2 razy wyższa niż w Polsce!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
fokar 2016-02-22 (08:27) 37 minut temu

Byłem pacjentem takiego zza granicy. Pytał się tak że nie rozumiałem pytania ,Na koniec wizyty zalecił : Śmalować , dużo śamlować , będzie dobra.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
30
~zen 2016-02-22 (07:54) 1 godzinę i 10 minut temu

polscy lekarze blokują bo boją się konkurencji i obniżenia ich wielotysięcznych zarobków

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
18
~barbara 2016-02-22 (08:21) 43 minut temu

A ja i tak wolę iść do Polskiego lekarza, chociaż mam do nich tysiące obiekcji. Na Ukrainie ludzie w różnymi sposobami zdobywali dyplomy i ie masz gwarancji ,że to akurat ten, który zdobył dyplom uczciwie . dlatego nie dziwi tak długie udowadnianie ,że jest się dobrym lekarzem. Tak samo my musieliśmy udowadniać kiedyś na Zachodzie ,że jesteśmy dobrzy. Nic nowego. Chcą pracować u nas , muszą się poświęcić taj jak my w innych krajach. Dlaczego Ukraina ma być wyjątkiem. Chodzi przecież o zaufanie pacjentów. A na kaste zawodową i tak nic nie pomoże. Dochodzi juz do tego, że zwalniają polskich pracowników i zatrudniają Ukraińców bo oni wezmą umowę o dzieło. Zapomnijcie o patriotyzmie pracodawców. Chodzi tytko o kasę.Jak wie ,że więcej zaoszczędzi to resztę ma w d...e .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
30
~alik 2016-02-22 (07:53) 1 godzinę i 11 minut temu

Po skończeniu studiów / darmowych, opłacanych przez podatników / lekarz chcący wyjechać za granicę do pracy powinien wpłacić WYSOKĄ kaucję za studia lub podpisać oświadczenie o odpracowaniu tychże w Polsce przez następne np. 5 lat, pod groźbą unieważnienia dyplomu !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
17
~k 2016-02-22 (08:27) 37 minut temu

Spoko resortowy Michnik: owi ukraińscy lekarze do niczego się nie nadają, nawet na ratowników medycznych. W świdnickim szpitalu, pacjentowi z zapaleniem woreczka zaaplikował na izbie przyjęć taki lek, że przez 12 godzin musiano u niego neutralizować działanie leku, po czym przewieziono go do lubelskiego szpitala MSW, odratowano i przeprowadzono operację. Podobnie, jest lekarzami arabskimi. Jeśli stalinowiec Michnik jest zatroskany losem ukraińskich lekarzy, to nich zatrudni ich u siebie na Czerskiej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~zen 2016-02-22 (07:14) 1 godzinę i 50 minut temu

Boże, głupota tego tekstu PORAZA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
MOLLI 2016-02-22 (08:36) 28 minut temu

Kto z lekarzy zarabia krocie to zarabia. Większość młodych ludzi po specjalizacji ma trudności ze znalezieniem pracy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
36
~YOZEF 2016-02-22 (06:11) 2 godziny i 53 minut temu

nieprawda ze nie chcemy lekarzy z zagranicy ,,,,,,,,,,powinnismy ich przyjmowac wszystkich ,,,to LOBBY LEKARSKIE NIE CHCE BO IM UCIEKA KASA ,,,,,,,,,,,NAWET NIE WYOBRAZACIE SOBIE JAKA,JAK DLUZEJ TAK MOZNA TO LEKARZE CHCA ZEBY TAK BYLO JAK JEST ,,OKOPALI SIE I BRONIA SIEBIE ,,JEZCZE TYLKO BRAKOWALO PRYWATYZACJI SZPITALI KUPILI BY ZA GROSZE PEWNIE PO ODDZIALE ,,,,,,,,,OJ MOJA POLSKO ,,,,,,NA SZCZESCIE LUDZIE ZROZUMIELI PROSTY LUD POSZEDL DO WYBOROW I WYBRAL DUDE I PIS ,,,,,,,,,,,,I BRAWO TERAZ POJDZMY WSZYSCY NIECH MAJA 50 PROCENT A CI PANOWIE CO TAK BRONIA BOGACZI I PO ROBCIE TAK DALEJ JEDNOCZCIE NAS OPLUWAJAC PREZXYDENTA DUDE I KACZYNSKIEGO ,,,,,,,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~34rt 2016-02-22 (09:51) 23 godzin i 13 minut temu

Takie są zasady na CAŁYM ŚWIECIE i dobrze musi znać JĘZYK ( podstawa) I FACH.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~Kaszub 2016-02-22 (09:17) 23 godzin i 47 minut temu

I bardzo dobrze. Prawo jest prawem. Specjalizacje z krajów wschodnich nie są uznawane, a dyplom lekarza można uzyskać po zdaniu państwowego egzaminu z języka polskiego i lekarskiego egzaminu państwowego z medycyny (LEP). A granice dla lekarzy są otwarte (ale z krajów Unii Europejskiej) - zatrudnijmy Niemców, Włochów, Greków, Czechów i Słowaków. Proszę bardzo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
23
~negew 2016-02-22 (07:28) 1 godzinę i 36 minut temu

Pamiętam jak lekarze strajkowali. Stać ich było na to żeby odejść od łóżka chorego. Oczywiście wiedzieli, że zajmą się nim "wołki robocze" czyli pielęgniarki. Jak to się ma do przysięgi Hipokratesa ? Na pewno nie HIPO ale MAMONA jest dla wielu , z tego "towarzystwa", najważniejsza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~polak1 2016-02-22 (10:42) 22 godzin i 22 minut temu

Wczasach ,kiedy Polska nie nalezala do Uni Europejskiej,wszyscy specjalisci we wszystkich zawodach tez musieli nostryfikowac dyplom,by mogli pracowac na zachodzie w swoim zawodzie.Bylo to dlugotrwale i bardzo kosztowne a wiec nic sie nie zmienilo wiec skad to zdziwienie.Widac wiec golym okiem,ze wpisy dokonali ludzie od lopaty,ktorzy nie maja zielonego pojecia o stanie prawnym Uni Europejskiej i jest to zalosne. Do nauki chlopcy,do nauki! To nie konkurencja,to o jakos c chodzi.Wiem,jak sie w tych krajach leczy ludzi bo nie raz bylem pacjentem.Prosilem Boga ,by jak najszybciej do Polski.

odpowiedz