Strona główna serwisu
Feliks Meszka opuszcza szpital psychiatryczny po 11 latach. Trafił tam niezgodnie z prawem

Feliks Meszka opuszcza szpital psychiatryczny po 11 latach. Trafił tam niezgodnie z prawem

78-letni Feliks Meszka, po 11 latach przymusowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, wróci do domu - tak zdecydował rybnicki sąd. Uznał, że umieszczenie Meszki w szpitalu bez jego zgody odbyło się z naruszeniem przepisów - podał jego pełnomocnik.
Meszka nie mógł odzyskać wolności mimo decyzji Sądu Najwyższego, który 10 listopada uchylił postanowienia sądów w sprawie przymusowego leczenia. 12 listopada wobec mężczyzny, zamiast zwolnienia, zastosowano procedurę przyjęcia do szpitala bez jego zgody, z uwagi na rzekome zagrożenie wynikające z jego choroby.

- Orzeczenie sądu jest takie, że pan Feliks został przyjęty do szpitala z naruszeniem przepisów. W związku z tym dzisiaj szpital opuści - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu sądu pełnomocnik Meszki adwokat Piotr Wojtaszak.

Jak podkreślił, olbrzymiej satysfakcji z decyzji sądu towarzyszy "zaduma nad tym, co się tutaj wydarzyło i dlaczego pan Feliks przez okres miesiąca był w pełnej izolacji, faktycznie pozbawiony wolności".


Sam Meszka powiedział dziennikarzom, że bardzo cieszy się z możliwości powrotu do domu. Ma się nim zaopiekować rodzina. - Nie będę siedział za kratami - powiedział z satysfakcją.

Katowiczanin trafił do zamkniętego zakładu po tym, jak był podejrzany o groźby karalne z lat 1998-2003, za co może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Orzeczona w związku z tym detencja (czyli pobyt w zamkniętym zakładzie - przyp. red.) trwała 11 lat.

Mężczyźnie postawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem sąsiadów typu: "pokażę ci!"; "załatwię cię!". W 2004 r., po zasięgnięciu opinii biegłych, na wniosek prokuratora, sąd umorzył postępowanie karne i orzekł o umieszczeniu Meszki, tytułem tzw. środka zabezpieczającego, w zakładzie psychiatrycznym. Został do niego przyjęty w 2004 r.


W opinii Wojtaszaka, pierwotnym błędem było zawierzenie osobom składającym zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Mimo ostatniej decyzji SN lekarze 12 listopada zdecydowali, że Meszka pozostanie w szpitalu. Na mocy przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego uznali, że może stwarzać on zagrożenie dla innych osób. Wojtaszak podkreślił, że podczas 11 lat pobytu Meszki nie odnotowano takiego zachowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich w tej sprawie wniósł kasację do SN

Adwokat podkreśla też, analizując stosowanie środka zabezpieczającego, sąd powinien brać pod uwagę przedawnienie karalności czynu. W przypadku Meszki przedawnił się on po pięciu latach. Tymczasem, gdyby nie interwencja w tej sprawie, Meszka mógłby być przymusowo w szpitalu nawet do końca życia - uważa Wojtaszak.

Mec. Wojtaszak jest też pełnomocnikiem Krystiana Brolla, który w zakładzie psychiatrycznym przebywał ponad 8 lat i teraz domaga się zadośćuczynienia i odszkodowania za bezprawne pozbawianie wolności. To on poprosił swego adwokata, by zajął się sprawą jego kolegi z oddziału.

Sądowemu postępowaniu dotyczącemu Meszki przygląda się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w tej sprawie wniósł kasację do SN. 10 listopada SN uwzględnił w całości kasację RPO, uchylił zaskarżone postanowienia i umorzył postępowanie wobec podejrzanego. SN potwierdził, że doszło do rażącego naruszenia prawa przez "niezwykle powierzchowne odniesienie się" przez sąd okręgowy do zarzutów zażalenia Meszki na decyzję o umieszczeniu go w zakładzie psychiatrycznym.


Według SN sąd II instancji nie zauważył, że sąd rejonowy nie przeprowadził, poza obowiązkowym przesłuchaniem biegłych lekarzy psychiatrów oraz psychologa, jakiegokolwiek postępowania dowodowego, mającego potwierdzić sprawstwo podejrzanego. Sam podejrzany nie został nawet przesłuchany w postępowaniu przygotowawczym.

Nie sposób uznać, aby wypowiadane przez podejrzanego groźby, które nigdy nie weszły w jakąkolwiek fazę realizacji, stanowiły czyn o znacznym stopniu społecznej szkodliwości, uzasadniający bezterminową de facto detencję 78-letniego obecnie człowieka - uznał SN.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (137)
Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
486
~ciekawostkixxx.blogspot.com 2015-12-14 (13:02) 6 godzin i 12 minut temu

Powinien dostać milion złotych odszkodowania za straty moralne a częścią tej sumy należy obciążyć urzedników odpowiedzialnych za jego pobyt w szpitalu.Należy mu się.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
468
~zasan 2015-12-14 (13:44) 5 godzin i 30 minut temu

200 osób siedziało w aresztach do 8 lat bez wyroku aż oskarżenia umorzono. Nawet Staruch siedział 3 lata bez wyroku. 5 mln obywateli dostaje zaoczne nakazy zapłaty, powstał przemysł fabrykowania fałszywych wierzytelności, a na nie e-Sąd wydaje wyroki. Komornicy kradną ludzki majątek i z rechotem bezkarności rekwirują majątek, aby za 10% sprzedać kumplom. 10 tys. ludzi ma kryminał za niezapłacenie grzywny 300 zł, a kilkanaście za kradzież batonika. 10 tys. firm jest w ruinie, bo US nie zwraca podatków i rekwiruje konta. 900 firm budowlanych zbankrutowało bo nie zapłacili inwestorzy w autostradach. Tak wygląda nasze fikcyjne i antyludzkie państwo. 10 mln obywateli jest represjonowanych przez państwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
185
~Wejher. 2015-12-14 (19:12) 2 minuty temu

To w Wejherowie na Kaszubach biegli sądowi psychiatra i psycholog nie widząc na oczy gościa orzekli, że nadaje się do leczenia odwykowego na oddziale zamkniętym i pod nadzorem kuratora. Za taką opinię dostali po 400 zł na łeb. Najśmieszniejsze było to, że oni stwierdzili, iż gościu jest w stadium delirium bo sądzi, że mu po plecach skaczą jakieś koty !!!! Gości zaś jest normalnym wykształconym kumatym facetem, który w ogóle nie ma problemów alkoholowych bo prawie, że nie pije ! Sąd umorzyła sprawę ale nikt nie chce pociągnąć do odpowiedzialności tych pseudobiegłych , których opłaca podatnik. To jest dopiero skandal podobny do tego tu opisywanego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
96
~mac 2015-12-14 (17:11) 2 godziny i 3 minuty temu

Pan Petru i inni pseudodemokraci bronią sędziów , komorników i wszelkiej maści urzędasów , którzy wykorzystując swoje uprawnienia szkodzą wręcz obywatelom , mając za nic uczciwość i przyrzeczenia . Pozwolono na panoszenie się firm odkupujących długi , które nagminnie wyłudzają należności wykorzystując e-Sąd. Każdy ma konstytucyjne prawo do obrony , a dalsze funkcjonowanie e-Sadu takiego prawa obywatela pozbawia. I tak ma być dalej ?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
97
~RL 2015-12-14 (16:35) 2 godziny i 39 minut temu

Resortowym dzieciom i rodzinom nie pasuje zmiana. Brawo PiS!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
77
~Dziadek Tomek 2015-12-14 (17:17) 1 godzinę i 57 minut temu

Sąd rejonowy. Najgorszy sort sędziów. Niedouczki prawne. Powinni płacić z własnych prywatnych pieniędzy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
80
~donat123 2015-12-14 (19:37) 23 godzin i 37 minut temu

Tak wyglądała praworządność w III RP i takie jest sądownictwo, którego tak bronią zwolennicy KOD - ów

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
73
~kris-x83 2015-12-14 (19:53) 23 godzin i 21 minut temu

Polska to chory kraj jesteśmy 100lat za murzynami wstydzę się ze jestem Polakiem swoim dzieciom mowie ucz się i uciekaj z tego kraju bo niczego się tu nie dorobisz a Państwo - rządzący zniszczą cię i twoje marzenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
68
~red 2015-12-14 (19:18) 23 godzin i 56 minut temu

Powinien dostać emerytury tych co go tam wsadzili, a oni najniższe.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
59
~De profundis 2015-12-15 (07:11) 12 godzin i 3 minuty temu

To jest powszechna praktyka w Polsce.Sposób na pozbycie się człowieka.Ofiara nie ma ŻADNYCH możliwości obrony - nie ma żadnych praw.Warunki pobytu w szpitalach gorsze niż w obozach koncentracyjnych.Szpital w Lipnie - podczas pobytu mojego kolego odwiedzałem go i byłem przerażony - rozpieprzone ,obs..."toalety' zimno,posiłki - porcje jak dla małego kotka,czasem tylko dwa na dobę.No i wszechwładni lekarze.Całkowity ZAKAZ kontaktów ze światem zewnętrznym.Pewnego dnia do mojego kolegi,do szpitala przyszła kobieta i podała się za sędzię sądu w Lipnie.Kazała mu coś podpisywać - on odurzony środkami podpisał tym bardziej ,że oszukiwano go obietnicami powrotu do domu.Do dziś nie wie kim ona była.Kolego to nadzwyczaj życzliwy i spokojny człowiek,nigdy nikomu nie groził,dla nikogo nie jest niebezpieczny.Na szczęście po 30 dniach zwolniono go do domu z poleceniem udania się do poradni.Niestety pani doktor wyrzuciła go z gabinetu twierdząc ,że jest zupełnie zdrowy.Naprawdę ,uważajcie proszę i jeśli ktoś z waszych znajomych TAM trafi natychmiast organizujcie "akcję ratunkową" - bo bardzo możliwe,że już tej osoby nie zobaczycie.Pozdrawiam personel Szpitala Psychiatrycznego w Lipnie.Nie zapomnimy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
61
leonidas123454321 2015-12-15 (05:34) 13 godzin i 40 minut temu

A prokurator i sędzia podejmujący decyzję nie odpowiedzą ani troszeczkę za zmarnowanie człowiekowi 11 lat życia-ot,Polska demokratycznym państwem prawa gwarantowanym przez UE i Schulza !!! Tylko obecna władza może zmienić ten UKŁAD bezprawia który żeruje na krwi Polaków od ponad 25 lat i teraz atakuje czując ,że może stracić swoje profity i być przez Naród Polski rozliczonym!!!!Dlatego popieram obecna władze ,Kaczyńskiego i Morawieckiego jako gwarantów uczciwych zmian !!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
49
~file 2015-12-15 (06:42) 12 godzin i 32 minut temu

ZADEN URZEDAS ZA TO NIE BEKNIE i to jest ta POlska masakra

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
49
~Piotrek 2015-12-14 (18:41) 33 minut temu

Jeszcze jako student prawa miałem okazję pomagać osobie umieszczonej bez jej zgody w szpitalu psychiatrycznym na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Człowiek został uznany za niebezpiecznego z powodu awantury z sąsiadem. Zauważyłem wtedy, ze sędzia w I instancji podjął decyzję właściwie z automatu tzn. wziął pod uwagę jedynie opinie biegłych i dowody wnioskodawcy. Dopiero sąd II instancji odniósł się całościowo do sprawy tzn. przede wszystkim dokładnie wysłuchał osobę internowaną, uchylił postanowienie sądu rejonowego i człowiek opuścił szpital. Sąd II instancji nie kierował się jedynie opiniami biegłych. Prawdę mówiąc to przepisy pozwalające umieścić człowieka w szpitalu psychiatrycznym bez jego zgody są mało precyzyjne. Nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, kiedy zachowanie jest niebezpieczne. Opinie biegłych też nie są zbyt konkretne, nie mogą być jedynym dowodem, z resztą ciężko ustalić, jak ktoś będzie zachowywał się za pół roku, za rok. Osoba internowana ma ograniczone możliwości obrony m.in. dlatego, że nie ma obowiązku przydzielenia takiemu człowiekowi adwokata. Oczywiście decyzję o internowaniu podejmują sędziowie, mają oni też dyżury w szpitalach psychiatrycznych i mogą kogoś natychmiast zwolnić, jeśli uznają , że dany człowiek jest tam przetrzymywany niesłusznie. W rzeczywistości jednak większość decyzji sądowych w tych sprawach nie jest korzystna dla osób internowanych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
44
~Roman 2015-12-15 (06:59) 12 godzin i 15 minut temu

To jest własnie państwo praw TUSKA <PETRU< KAMYSZA I INNYch

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
41
~kibicka 2015-12-15 (06:17) 12 godzin i 57 minut temu

Panie Kaczyński ! Proszę, błagam - niech pan się weźmie za nieudolne sądy. To co oni robią to skandal. Jak się Polscy sędziowie tak wycwanili, że maja wszystko w d...e i ........ immunitet, to trzeba ściągnąć sędziów z Ukrainy, a naszych w.....ć Mówią, ze służba zdrowia osiągnęła dno w Polsce, a sądy od dawna leżą na dni9e.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
38
~kibicka 2015-12-15 (06:22) 12 godzin i 52 minut temu

a czy ten sędzia, co za takie coś skazał na psychiatryk jest normalny ????????????Chociaż też nie zostało sprawdzono czy to coś, czy w ogóle takie groźby były. Takie groźby to daje co drugi wrzuca sąsiadowi, jak sie wkurzy i co?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
24
~kij 2015-12-15 (08:17) 10 godzin i 57 minut temu

11 lat to jak w wiezieniu??-teraz sazać tych co się tego fałszu dopuścili!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
23
~zielonomitu 2015-12-15 (08:37) 10 godzin i 37 minut temu

ogrom bestialstwa sądowego, urzędniczego i lekarskiego w tej sprawie.....poraża. :( Przyznam, ciężko mi uwierzyć, że to miało miejsce...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
17
~walesol 2015-12-15 (06:44) 12 godzin i 30 minut temu

bajonskie alimenty dla dobrze zarabiajacych ex zon wiezienia za free to jest to o co walczylym

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
26
~NowoczesnyLeming 2015-12-14 (18:42) 32 minut temu

8 lat darmowego mieszkania, prądu, jedzenia, prania, ciuchów i opieki medycznej? W jakiej wysokości fakturę planuje wystawić temu Panu nasza przewielebna 3RP?

odpowiedz