więcej

"Albo Europa przetrwa jako Wspólnota, albo się rozpadnie".

PAP | dodane 2011-12-14 (21:40)
zobacz galerię

fot. PAP/EPA / Christophe Karaba Donald Tusk przemawia w Parlamencie Europejskim

opinie
drukuj

W konflikcie egoizmów Polska nie wygra; szansą Polski jest suwerenność w ramach jednoczącej się coraz bardziej Europy - uważa premier Donald Tusk i to tego - jak mówił - będzie dotyczyła czwartkowa debata w Sejmie nt. przyszłości UE.

Informacji prezesa Rady Ministrów w sprawie przyszłości Unii Europejskiej posłowie wysłuchają w czwartek. Następnie nad informacją odbędzie się dyskusja.

Szansą Polski jest suwerenność w ramach jednoczącej się coraz bardziej EuropyDonald Tusk


Tusk w środę wieczorem w wywiadzie dla TVP1 powiedział, że potrzebna jest poważna debata, jak ma wyglądać Wspólnota, jakie mechanizmy zbudować, żeby narodowe egoizmy nie wzięły góry.

- W konflikcie egoizmów Polska nie wygra. Chcę przekazać tę dla mnie oczywistą myśl PiS-owskiej opozycji w Polsce. (...) Szansą Polski jest suwerenność w ramach jednoczącej się coraz bardziej Europy. To jest mój punkt widzenia: spierajmy się o to w Polsce - jutro zaczyna się debata w Sejmie - ale nie udawajmy, że jest jakiś inny temat tej debaty. Albo Europa przetrwa jako Wspólnota, albo się rozpadnie - zaznaczył.

Plany prezydenta

Tusk był też pytany o plany prezydenta Bronisława Komorowskiego dot. organizacji cyklu spotkań eksperckich, których celem będzie m.in. zapoznanie opinii publicznej z kwestiami dotyczącymi potrzebnego - jego zdaniem - pogłębienia integracji europejskiej.

- Każda współpraca z prezydentem jest z korzyścią, także głos prezydenta w sprawach kluczowych, takich jak miejsce Polski w Unii, kształt Unii, jest głosem niezbędnym - podkreślił.

- Mam pełne zaufanie do intencji i uwag prezydenta Komorowskiego. Jeśli uzna za stosowne być patronem także części tej debaty w Polsce, lepszego gospodarza dla takiej debaty nie znajdziemy - podkreślił premier.

Tusk mówił również o środowej debacie podsumowującej polską prezydencję, która odbyła się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Ci, którzy mówią "nie" dla UE - niestety, słyszeliśmy niektórych polskich eurodeputowanych, którzy mówią bardzo wyraźnie "nie" dla zintegrowanej UE - godzą w absolutnie najczulszy punkt narodowego, polskiego interesu - powiedział.

Oskarżenia wobec prof. Bronisława Geremka

Szef rządu odniósł się także do ostatnich oskarżeń wobec prof. Bronisława Geremka. Chodzi o program "Jan Pospieszalski: Bliżej" wyemitowany z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pokazano w nim fragment filmu Grzegorza Brauna pt. "Towarzysz gene­rał" (o gen. Wojciechu Jaruzelskim) dotyczący doku­mentu - depe­szy amba­sadora komu­ni­stycz­nych Nie­miec (NRD) do kie­row­nic­twa służb spe­cjal­nych tego kraju. Relacjo­nował on roz­mowę, którą przed wpro­wa­dze­niem stanu wojen­nego, jesie­nią 1981 r., miał odbyć z ówcze­snym mini­strem rządu PRL Sta­ni­sła­wem Cio­skiem. Cio­sek miał powiedzieć, że Gere­mek mówił mu, iż "po siło­wej kon­frontacji z wła­dzą Soli­dar­ność mogłaby powstać na nowo, jako rze­czy­wi­sty zwią­zek zawo­dowy, bez Matki Boskiej w kla­pie, bez pro­gramu gdań­skiego, bez poli­tycz­nego obli­cza i ambi­cji się­ga­nia po władzę".

Premier skomentował, że od Geremka, "od jego wizji i odwagi myślenia" zaczęła się "wielka europejska przygoda" naszego kraju. - Kiedy dzisiaj słyszę obrzydliwe insynuacje na temat Bronisława Geremka, to one płyną z ust tych, którzy tak naprawdę nie chcą Europy - mówił.

Informacjom podawanym przez TVP zaprzeczał też Ciosek. - Gdyby TVP zapytała mnie o tę sprawę, chętnie bym odpowiedział, bo dobrze ją pamiętam - mówił po emisji programu "Gazecie Wyborczej" Ciosek. - Przede wszystkim ten dokument to nie jest żadne odkrycie. Znany jest od 15 lat, kiedy po raz pierwszy został opublikowany w Niemczech. Wtedy też wszystko tłumaczyłem. Prof. Geremek nigdy mi czegoś takiego nie mówił. Gdyby tak mówił, to przekazałbym jego stanowisko gen. Jaruzelskiemu i nie byłoby stanu wojennego, bo znaczyłoby to, że jest możliwość porozumienia się - komentował Ciosek.

Jego zdaniem służby specjalne NRD spreparowały rzekomą rozmowę z Geremkiem, by przekazać ją "towarzyszom w Moskwie", chcąc "zmontować jakąś prowokację". - Ten materiał to śmieć. Wytaczanie tak ciężkich oskarżeń i formułowanie skrajnych wniosków na podstawie wtórnej i niezweryfikowanej relacji świadczy o jak najgorszej woli osób, które to zrobiły - mówił Ciosek.

(ekb)

oceń
0
8
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~piti [2011-12-19 19:30]

Europa to już zoombie... zacznij ratować Polskę po to cię ludzie wybrali , nie widzisz że nasz piękny kraj "gnije"? Kiedyś przyjdzie za to odpowiedzieć a wtedy nie liczyłbym na pobłażanie narodu...ale to kolejna i bardzo popularna "pomroczność jasna" ktora was politykierow charakteryzuje ...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~emerytka [2011-12-16 17:09]

a niech się ta unijka rozpada i to jak najszybciej ,za dużo darmozjadów tam się znajduje i okradają państwa jak mogą ,płacimy ogromne składki po to ,żeby darmozjady otrzymywali gaże wielkości apanaży królewskich i sztucznie wywoływali kryzys bo na kryzysie najlepiej wychodzą złodzieje,oszuści i kłamcy w POLSCE już dawno jest kryzys tylko trzyma władzunia to w tajemnicy żeby jak najwięcej uszczknąć jeszcze dla siebie - złodzieje i kłamcy!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~zetop938 [2011-12-16 08:49]

Madrosc tkwi w szczegolach. Z tytulu! "Albo Europa przetrwa jako Wspolnota, albo sie rozpadnie" czyli to jak: "Na swietego Nikodema, jest pogoda, albo nie ma"

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~WAGA [2011-12-15 09:51]

Ale może funkcjonować jako wspólnota niepodległych państw. Bierzmy przykład z demokratycznych krajów: Rosji i Ameryki! I trzeba wrócić karę śmierci by rozliczyć euroburżuazje!

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~nowojorczyk [2011-12-15 00:00]

Panie premierze niech Pan nie zwraca uwagi na pisowskie szambo i jego prezesa, polglowka Jaroslawa Kaczynskiego. To czlowiek bardzo prymitywny.Choc szczyci sie dyplomem dr. prawa, to tak naprawde tego prawa sie nie douczyl.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ekonomista [2011-12-15 08:14]

Obudził się po czterech latach rwania kryzysu i odkrył Amerykę. Było się uczyć ekonomii to byś dzisiaj nie był taki zdziwiony Panie Tusk

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lex [2011-12-15 08:08]

To nie będzie Europy? Będzie Afryka?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zwolennik [2011-12-15 07:09]

jeżeli nie ma trzeciej drogi to na 100% się rozpadnie. Jestem ZA.

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~Kasia [2011-12-15 06:03]

Nas twoj chory punkt widzenia szwabie nie interesuje,marzy ci sie posada w uni ale Polacy cie predzej czy pozniej postawia przed trybunalem

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~max8 [2011-12-15 06:01]

nie zapominaj oszalaly trampkarzu ze miales tylko lekka przewage w wyborach

odpowiedz

Ocena: 0 [4]
~Pol.Can. [2011-12-15 04:23]

Dzis z wielka radoscia Tusk i jego swita oznajmili ze "jestesmy w pierwszej lidze"(do tej pory czekali za drzwiami gdzie radzili wielcy) O ile mi wiadomo to wejscie do I ligi zdobywa sie w uczciwej rywalizacji,a Tusk kupil sobie to wejscie do I ligi za pieniadze polskich emerytow i rencistow ,biorac przyklad od PZPN.Swoja droga dlaczego polski emeryt majacy 300 euro emerytury ma sie dorzucac do emerytury Greka ktorego emerytura to min. 1200 euro.To ratowanie zadluzonych krajow strefy euro,to tak naprwde jest ratowanie"biednych" bankow ktore im tych pozyczek udzielily.Ciekawe kto dorzuci sie do ratowania polskiego zadluzenia?.Jednego potencjalnego frajera Chorwacje, juz dorwali,przymirzaja sie do Ukrainy,tylko ukraincow jeszcze tak bardzo nieudalo sie oglupic,jak zrobiono to z wieksza czescia Polakow.Nie oszukujmy sie to musi sie rozwalic,przeciez to zwyczajna "piramida"(z reszta niedozwolona) a naiwnych na nowych czlonkow coraz mniej.Wszystko co stworzyli komunisci i socjalisci na dluzsza mete sie nie utrzyma.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Hold on! [2011-12-15 03:16]

Moj sasiad tez mowil "Albo bedzie padac albo nie".I nikt mu za to nie placil. Ot chlop byl taki "fenomenalny" charytatywnie.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Leon [2011-12-15 01:26]

albo przetrwa, albo się rozpadnie. odkrycie ameryki!

odpowiedz

Ocena: 0 [4]
~tt [2011-12-15 00:46]

Krzyżyk na drogę UE.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~oko [2011-12-14 23:37]

Ciekawe co ujawnia o Wałęsie gdy umrze

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~cosa nostra. [2011-12-14 23:08]

Życie Cioska jest w niebezpieczeństwie. Dlatego tak energicznie zaprzecza.

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~Hubal. [2011-12-14 23:07]

Trudno dziwić się Cioskowi. Lepiej trochę jeszcze pożyć niż "dyndać" we własnym mieszkaniu na sznurku.

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~goj. [2011-12-14 23:05]

Ciosek po prostu się boi o własne życie, dlatego zaprzecza.

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~zez. [2011-12-14 23:04]

Ciosek musi zaprzeczać, bo ma przed oczami .... wiszącego Andrzeja Leppera.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 944