Strona główna serwisu
Putin zmusza Skandynawów do porzucenia neutralności

Putin zmusza Skandynawów do porzucenia neutralności

Pierwszy raz od dwóch wieków Szwecja szykuje się na wojnę. Jej śladem idą inne państwa regionu - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Budżet obrony Norwegii jest ambitny. Ten prawie osiem razy mniej ludny od Polski kraj przeznacza na wojsko tylko trzykrotnie mniej niż my. Ale w Oslo uznano, że groźba ze strony Rosji jest na tyle poważna, iż w przyszłym roku budżet norweskiego MON wzrośnie o kolejne 12 proc., do 5,3 mld euro.

Norwegowie właśnie odebrali od Amerykanów pierwsze supernowoczesne myśliwce F-35. Łącznie zamówili ich aż 52. Dodatkowe środki mają jednak pójść także na wywiad oraz zakup łodzi podwodnych i okrętów walczących z nimi.

- Od pewnego czasu obserwujemy wzmożoną aktywność Rosjan przy granicy z Norwegią na dalekiej północy - podkreśla szef sztabu generalnego norweskiej armii adm. Haakon Bruun-Hanssen.


Choć Norwegia graniczy z Rosją, to jest położona znacznie głębiej w strefie Zachodu niż Finlandia czy Szwecja. Należy do NATO. Może się więc czuć względnie bezpiecznie. W Szwecji poczucie zagrożenia ze strony Kremla jest o wiele poważniejsze. Szwedzi przeżyli szok jesienią ub.r., gdy przez tydzień w okolicy Sztokholmu poruszała się zagraniczna, zapewne rosyjska, łódź podwodna, której armii nie udało się zlokalizować.

- Ludzi uznali, że to sygnał, iż nasz kraj jest zupełnie nieprzygotowany do wojny z Rosją. Tym bardziej że władze nie są w stanie odpowiedzieć na wielokrotne łamanie przez rosyjskie lotnictwo przestrzeni powietrznej Szwecji - mówi „Rzeczpospolitej" Wilhelm Agrell, specjalista ds. bezpieczeństwa na Uniwersytecie w Lundzie.

Najnowszy sondaż opublikowany przez dziennik „Dagens Nyheter" pokazuje, że po raz pierwszy jest więcej Szwedów, którzy chcą przystąpienia kraju do NATO, niż tych, którzy tego nie chcą. Za takim rozwiązaniem opowiada się 41 proc. pytanych, 39 proc. jest mu przeciwna, a 20 proc. nie ma zdania. Przystąpienia do sojuszu chce także koalicja czterech najważniejszych partii konserwatywnych. Co prawda na razie u władzy pozostaje lewica, ale koalicja rządowa się chwieje i przedterminowe wybory są coraz bardziej prawdopodobne. Do przystąpienia do NATO Szwedów paradoksalnie zmobilizował rosyjski ambasador w Sztokholmie, ostrzegając przed „nieprzewidywalnymi konsekwencjami", jeśli Szwecja zrezygnuje z neutralności. Rosyjski wysłannik został wezwany przez szefową szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstrom w celu złożenia wyjaśnień.


Na razie rząd chce zwiększyć przyszłoroczny budżet na obronę o 8,5 proc., do 5,5 mld euro. Podobnie jak Norwegowie Szwedzi stawiają na zakup nowoczesnych łodzi podwodnych, myśliwców i uzbrojenia do błyskawicznej odpowiedzi na atak ze strony Rosji.

- Bezpośrednie uderzenie ze strony Rosji jest w zasadzie wykluczone. Rosyjska armia nie ma możliwości przerzutu tak znacznych sił i starcia z nowoczesnym siłami zbrojnymi. Ale znacznie poważniejsze jest ryzyko wojny hybrydowej w republikach bałtyckich, jak ta na Krymie wiosną 2014 r. To na taki scenariusz przygotowują się kraje skandynawskie - tłumaczy Wilhelm Agrell.

Finlandia zwiększy w przyszłym roku budżet na obronę o 9 proc., do 2,5 mld euro. To dwa razy mniej niż jej sąsiedzi z zachodu, ale jak na kraj tradycyjnie utrzymujący przynajmniej poprawne stosunki z Rosją - bardzo dużo.

- Musimy zapewnić ochronę całego naszego terytorium, łącznie z Wyspami Alandzkimi - zapowiada Jussi Niinisto, minister obrony. Sam wywodzi się z ultraprawicowej partii Finowie, która nie zamierza być uległa wobec Moskwy.
Jędrzej Bielecki

Zobacz także: Putin oskarża Polskę

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (107)
Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
361
~bźk 2015-10-13 (08:32) 5 godzin i 9 minut temu

Normalni ludzie chcą spokojnie żyć czy to francuz, rosjanin, polak czy szwed. Niestety zawsze znajdzie się jakiś warchoł który namąci ludziom w głowach, zaszczepi nienawiść i w końcu wywoła wojnę. Dlatego jeżeli będziemy pozwalać mącić sobie w głowach i wybierać takich ... to będziemy mieć wojny!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10

Nie zgadzam się z opinią
67
Zgadzam się z opinią
263
~Dtt 2015-10-13 (10:38) 3 godziny i 3 minuty temu

"Tygodnik w sieci" podał, że Ewa Kopacz zgodziła sie na 100 tys imigrantów!!! Tylko ukrywają to ze względu na wybory !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
56
Zgadzam się z opinią
131
~whocares 2015-10-13 (10:35) 3 godziny i 6 minut temu

Jak widać USA doprowadza do tego, że europa się boi rosji i zaczyna kupować od nich sprzęt a przecież o to chodziło... jeszcze tylko sprowokować wojnę z rosją tak by osłabić i europe i Rosję i mają świat w garci a lemingi nawet tego nie zauważą...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
50
~Rodzice walczcie o swoje dzieci ! 2015-10-13 (10:44) 2 godziny i 57 minut temu

Rodzice ? rodzice dzisiaj gonią, aby przeżyć, mało kto ma taką pracę, żeby miał czas dla swoich dzieci. Przeciętny Kowalski jest niewolnikiem, pracuje od rana do wieczora za pieniądze, które zazwyczaj starczają na opłaty i marne wyżywienie. Świat zmierza do depopulacji zniewolenia i inwigilacji.Rządy ogłupiają społeczeństwo wykorzystując do tego celu media. Zwykły człowiek zalatany tego nie spostrzega, żyje w Matrixie. Coraz młodsze dzieci obejmuje się obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym, aby poprzez narzucone programy móc sterować ich myśleniem. Zauważ, że dzisiaj duża grupa ludzi nie potrafi myśleć samodzielnie, myślą tak jak chcą tego media , programy o bardzo niskim poziomie, seriale, reklamy, - "chcesz mieszkanie bierz kredyt " - nikt nie mówi ile ludzi nie jest w stanie tego kredytu spłacać, ilu popełniło już samobójstwo; "kupuj leki", które zamiast pomagać w dużej mierze szkodzą. Wymyśla się głupie przepisy dotyczące zdrowego jedzenia w stołówkach i szkole, a z drugiej strony w żywności sprzedawanej w marketach jest coraz więcej chemii. Każe nam się pracować do późnej starości a w rzeczywistości na raka umiera coraz więcej młodych ludzi. Kłamstwo goni kłamstwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
56
~212 2015-10-13 (10:50) 2 godziny i 51 minut temu

co to za straszenie znowu? tak tak, Rosja chce wojny z całym światem.cóż za śmieszna propaganda

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
48
~szczery 2015-10-13 (10:54) 2 godziny i 47 minut temu

Psychozę wojenna zawsze rozsiewają lobby zbrojeniowe to jest zmowa niektórych przywódców tak samo jak szczepionki lobby farmaceutyczne społeczeństwo teraz jest zabiegane zamiast odżywiać się zdrowo łyka różne suplementy myśli ze w ten sposób zastąpi różne nie dobory witamin a tak faktycznie łyka szajs nie długo będzie znowu kryzys i trzeba będzie oszczędzać a kto na tym straci najsłabszy to wszystko jest ręcznie sterowane społeczeństwo wystraszone łatwiej ulega manipulacji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
41
~Wojtek 2015-10-13 (11:10) 2 godziny i 31 minut temu

Przestańcie zadawać się z USA-Izrael a będzie spokojniej na świecie. Rosja ma dość swojego terytorium a reaguje na zaczepki i prowokacje jankesów ,którzy nie przestrzegają umów zawartych z Rosją. A kto tego nie rozumie niech odejdzie z polityki, lub jest zakłamany i oszukuje swoje społeczeństwo. Ameryka to jest taka głowa którą kręci Izrael.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
38
~Krasnal 2015-10-13 (11:09) 2 godziny i 32 minut temu

Proszę zwrócić uwagę na staranną, aczkolwiek naiwną manipulację faktami w artykule: "Putin zmusza" A w jaki sposób, jeśli wolno spytać? Szwecja pierwsza wyraziła wole przyłączenia się do agresywnego ostatnio paktu NATO oraz chęć rezygnacji z neutralności. Dopiero po tej deklaracji Rosja poinformowała, iż podejmie stosowne kroki. Typowa nagonka propagandowa pod kątem zakupu złomu wątpliwej jakości od USA, przykładem niech będzie zakup przez Norwegię samolotów F-35 przez samych amerykanów uważanych za jeden z najgorszych projektów ostatnich lat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
37
~chestos 2015-10-13 (11:10) 2 godziny i 31 minut temu

Pan prezydent Putin nikogo do niczego nie zmusza. Pan prezydent Putin jedynie zapobiega i powstrzymuje agresywny amerykańsko-żydowski imperializm, który zagraża nie tylko Rosji, ale wszystkim krajom, które chcą prowadzić samodzielną, niezależną politykę. To może dziwne, ale w dzisiejszym świecie, to jedynie Rosja staje się gwarantem utrzymania się niezależnym, narodowym państwom.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
36
~Maruda 2015-10-13 (11:07) 2 godziny i 34 minut temu

Ostatnie dni widac nagonke na Putina-wszystko dlatego - ze wzial sie za zrobienie porzadku w Syrii!! I to mu sie udaje, w przeciwienstwie do zniewiescialych nieudacznikow ze znakiem NATO!! Zazdrosc ma olbrzymie oczy!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
32
~Todo115 2015-10-13 (11:00) 2 godziny i 41 minut temu

Ależ to politycy z USA sieją czarną propagandę wojny, a niektórzy z Europy Zachodniej im wtórują - to już jest żałosne. Myślę, że Ci ze Skandynawii to naprawdę mądrzy ludzie i nie wierzą w te śmieszności. To jest absurd - Rosja nie ciągnie do żadnej wojny, no po jaką cholerę - ale USA i NATO ten kraj ciągle prowokuje i wymyśla ciągle śmieszne powody niezbędne do tej propagandy i do wyścigu zbrojeń, tylko że USA są oddalone od Europy o tysiące km. i praktycznie Im nic nie grozi, oprócz ...... bogacenia się na sprzedaży wszelakiego uzbrojenia. Cała Europa chce spokojnie żyć - przestańmy się bawić w wojenki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
23
~efer 2015-10-13 (11:28) 2 godziny i 13 minut temu

Ludzi którzy dbają o prawdę nazywacie wrogami a tych którzy wkładają nam nóż pod żebra - przyjaciółmi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
26
~obserwator 2015-10-13 (10:56) 2 godziny i 45 minut temu

Wojna to biznes. Na tym gdzie głupi giną inteligentni się bogacą, mądrzy siedzą cicho i przekazują swoje geny. Na tym polega selekcja naturalna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
28
~rompot 2015-10-13 (10:40) 3 godziny i 1 minutę temu

Na świecie obowiązuje dziś propaganda rodem z czasów Bieruta ale dziś skierowana przeciwko Rosji.. Pewnie robią ją potomkowie ,,naszej'' UB-ecji z tamtych lat zatrudnieni w bratniej USA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
24
~ffffff 2015-10-13 (10:42) 2 godziny i 59 minut temu

Oni się szykują, ale przede wszystkim na wojnę domową.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~Putin oddaje przysługę Amerykańskim interesom 2015-10-13 (11:01) 2 godziny i 40 minut temu

jak na razie Amerykanie znakomicie korzystają na sprzedaży broni i wyposażenia wojskowego różnym krajom na świecie - posunięcia rosyjskie służą dorabianiu się na sprzedaży militariów, Amerykanie powinni być zadowoleni - biznes się kreci, wydatki na wojsko wysokie ale i duże dochody są !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~dr 2015-10-13 (11:33) 2 godziny i 8 minut temu

I znowu bezczelna śmierdząca propaganda.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
18
~Ffhj 2015-10-13 (10:42) 2 godziny i 59 minut temu

ewa kopacz zgodzila sie na 100 tys imigrantów tak podaje tygodnik w sieci. Tylko milczy o tym bo wybory !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
34
~miasto portowe i żeglarskie bez portu umiera 2015-10-13 (10:45) 2 godziny i 56 minut temu

Elbląg jako miasto portowe i żeglarskie bez portu umiera "Do przekopania kanału nie potrzebujemy zblazowanej koalicji popslsldpalikot !!!! NIE Lewakom. Gdyby nie oni przekop by juz był skończony w 2013 r przez PIS"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
16
~Elbląg musi miec wyjście na morze 2015-10-13 (10:45) 2 godziny i 56 minut temu

Gdańskowi nie pasuje Przekop Mierzei i współpraca z Elblągiem? Aha chcą być jedynym portem i boja się konkurencji? To jest taka sama solidarność jak UE z Polską(niby się solidaryzują a rurociąg Niemcy z Rosją kładą aby ominąć Polskę i inne kraje europejskie) Każde miasto portowe bez portu umiera. A Elbląg był zawsze miastem portowym. Niestety nie może liczyć wciąż na dobre i złe humory Rosji. Musi mieć swoje wyjście na Morze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji