Strona główna serwisu
Byli prezydenci w USA prywatnie, ale z ochroną BOR

Byli prezydenci w USA prywatnie, ale z ochroną BOR

MSW nie ujawnia, na jakiej podstawie zapewniło ochronę byłym prezydentom, którzy za oceanem wzięli udział w imprezie prywatnej firmy - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Byli prezydenci w czasie uroczystości Byli prezydenci w czasie uroczystości ()
Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski polecieli do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie polskiej firmy Cinkciarz.pl zajmującej się internetową wymianą walut. Podpisała ona umowę ze słynnym zespołem Chicago Bulls (zgodnie z nią szczycić się może mianem oficjalnego serwisu wymiany walut tego koszykarskiego klubu). Udział byłych głów państwa w ceremonii towarzyszącej zawarciu kontraktu wywołał konsternację w sieci i wśród publicystów.

Firma nie ujawniła, czy i ile zapłaciła prezydentom. - Za występ tak znanych osób w takim wydarzeniu rachunek może wynieść nawet setki tysięcy złotych - wyjaśnia osoba z branży eventów.

Choć zgodnie z obowiązującą od 1996 r. ustawą o uposażeniu byłego prezydenta ochrona przysługuje byłej głowie państwa tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wałęsie i Komorowskiemu towarzyszyli w Stanach funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu.


- Objęcie ochroną byłych prezydentów poza granicami Polski uregulowane jest poufną decyzją ministra spraw wewnętrznych, wydaną na podstawie ustawy o BOR - tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSW.

Nie ma więc odpowiedzi na pytanie o roczny koszt takiej ochrony, nawet w ogólnym zakresie. - Informacje dotyczące szczegółowych form i metod działania Biura Ochrony Rządu stanowią tajemnicę państwową - mówi Woźniak, ale przyznaje, że wydatki te są pokrywane z budżetu państwa.

MSW nie chce odpowiedzieć na pytania, od kiedy takie decyzje są wydawane przez szefa resortu i dlaczego nie wpisano tego obowiązku do ustawy z 1996 r.


Nieoficjalnie wiadomo, że koszty zagranicznej ochrony są kilkusettysięczne.

- Prezydent leci na zaproszenie, klasą biznesową, mieszka w najlepszym hotelu. My musimy mu towarzyszyć, ale płacić publicznymi pieniędzmi. Nie możemy kupić biletów taniej, w promocji, bo często wyjazdy są niespodziewane. Bywa, że wykład zostaje odwołany, a koszty trzeba pokryć - przyznaje nam funkcjonariusz BOR.

Wyjazdy zagraniczne Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego są bardzo częste. Kilka miesięcy temu ten pierwszy pochwalił się na blogu, że za wykład czy spotkanie bierze od 10 do 100 tys. dol., a więc nawet ponad 320 tys. zł. Był m.in. w Japonii, Arabii Saudyjskiej, Meksyku.

Niezwykle aktywny jest Kwaśniewski, który często podróżuje na Wschód z racji prowadzonej działalności, m.in. jest członkiem międzynarodowego ciała doradczego przy prezydencie Kazachstanu Nursułtanie Nazarbajewie, pracuje też w radzie dyrektorów ukraińskiego przedsiębiorstwa branży gazowej.

Informacji na temat kosztów ochrony zagranicznej od 1996 r. do dziś zażądał poseł Stanisław Pięta (PiS). Zapytał też, w jakim akcie prawnym szef resortu spraw wewnętrznych zapisał procedurę podejmowania decyzji MSW o zabezpieczeniu wizyt zagranicznych byłych prezydentów RP.


Biuro Ochrony Rządu przygotowało odpowiedź, ale jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", nałożono na nią klauzulę „zastrzeżone". Teraz MSW zdecyduje, czy ujawni dane posłowi czy nie.

Pięta postanowił złożyć w prokuraturze zawiadomienie o niedopełnieniu obowiązków przez szefów BOR i MSW. - Ustawa pozwala chronić byłych prezydentów tylko w kraju, poza granicami jest to działanie nielegalne - wskazuje poseł.

Dodaje, że zarabiający na takich wyjazdach prezydenci powinni sami płacić za ochronę.

Izabela Kacprzak , Rzeczpospolita

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (184)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
407
~reflex 2015-10-07 (09:58) 21 godzin i 13 minut temu

I to byli prezydenci?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
136
~matys 2015-10-07 (11:04) 20 godzin i 7 minut temu

dwa pajace .... żenada...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
96
~DO BUDY 2015-10-07 (11:03) 20 godzin i 8 minut temu

obraz nędzy i rozpaczy ..to jest własnie obraz PO..DWAJ GĘSIARZE BULLS

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1