Strona główna serwisu
W.Brytania: raport o dezinformacji w programach BBC

W.Brytania: raport o dezinformacji w programach BBC

Brytyjska BBC najwyraźniej uważa, że Polacy byli nazistami, prowadzili getta oraz "polskie obozy śmierci" - twierdzą twórcy raportu analizującego sposób przedstawiania przez tę stację II wojny światowej i roli Polaków. Nie mówi się też o Niemcach, jako sprawcach II wojny światowej i Holokaustu, ale "nazistach" - młodsze pokolenia Brytyjczyków nie wiedzą nawet, kim byli owi naziści - stwierdza raport.
BBC uważa, że Polacy byli nazistami BBC uważa, że Polacy byli nazistami ()
W internecie dostępny jest pierwszy raport analizujący sposób przedstawiania w BBC kwestii II wojny światowej, w kontekście okupowanej przez Niemców Polski, Francji i Wysp Normandzkich. Raport opracował lider the Polish Media Issues group - Jan Niechwiadowicz.

- PMI ma na swoim koncie wiele interwencji, na skutek, których zmieniano w artykułach błędne i szkalujące Polaków sformułowania. Po siedmiu latach działalności, mamy już doświadczenie i setki przykładów, aby zacząć walczyć z mediami. Nie chodzi tu o wrogie nastawienie do nich, lecz o edukację. Dlatego rozwijamy stronę internetową (www.germancampspolishvictims.info) i będziemy publikować kolejne raporty - mówi Niechwiadowicz. Jeden z nich, dotyczyć będzie wizerunku polskich Żydów w brytyjskich mediach.

BBC uważa, że Polacy byli nazistami


Pierwszy raport wskazuje na ponad 200 artykułów ze stron internetowych poszczególnych kanałów BBC. Artykułów, z których można wynieść, iż Polacy byli nazistami, prowadzili getta oraz "polskie obozy śmierci", bo tak formułowana rzeczywistość wyziera z tekstów opublikowanych w ostatnich latach przez BBC, niegdyś wyznaczającej standardy dziennikarskiego rzemiosła. Na 237 artykułów dotyczących okresu II wojny światowej, z 83 można było wynieść, że to Niemcy byli agresorami, za to aż w 165 tekstach podaje się już tylko termin "naziści". Niby tożsamy i zrozumiały przez każdego, podobnie jak fakt, że kiedy pisze się o "polskich obozach", ma się wyłącznie na myśli kwestie geograficzne.

W większości tych artykułów, jeśli użyto określenia "nazi", to najczęściej w kontekście polskim. Tymczasem z badań wynika, że młodsze pokolenia nie wiedzą, kim byli naziści. Niechwiadowicz i ludzie, którzy wspierają jego codzienną działalność, biją na alarm: jeśli nie zareagujemy, przyjdzie czas, że to Polacy będą utożsamiani z okrucieństwem tej wojny i jej zbrodniami. Taki trend zauważyć można już dzisiaj.

W 2004 roku, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau wydało oświadczenie, iż określenie "niemiecki obóz" stanowi prawidłową formę nazewniczą. Zapewnienie o zaprzestaniu użycia określeń typu "polski obóz" wystosowało wtedy również BBC: "nasi pracownicy nie będą powtarzać tego nonsensu w przyszłości", brzmiało oświadczenie. Minęło siedem lat, a proces dezinformacji trwa nadal. 2 grudnia 2011 r. PMI odnotowuje ostatni, zawarty w raporcie, przypadek określenia "Polish Ghettos", które padło w artykule "Archbishop Rowan Williams thanks Polish GP for saving his life" zamieszczonym na jednej ze stron BBC.


Nigdy nie słyszeli o Auschwitz

W 2005 r. BBC zbadało świadomość istnienia i roli Auschwitz. Aż 45 proc. dorosłych Brytyjczyków nigdy o nim nie słyszało. Polska jest traktowana inaczej w porównaniu z państwami, które BBC opisuje w kontekście niemieckiej okupacji i odpowiedzialności za popełnione w czasie ostatniej wojny zbrodnie. Brytyjski nadawca regularnie, jak podsumowuje raport, zapomina o Polakach, jako ofiarach niemieckich obozów śmierci, chociaż fakty przeczą przecież takiej postawie. Fakt, iż Polacy, jako druga po Żydach nacja, byli najbardziej wyniszczani w obozach śmierci, powinien być artykułowany z należytym dla tej sytuacji naciskiem. Między innymi tę kwestię autor raportu w nim monitoruje, próbując nakreślić zręby polityki BBC realizowanej w procesie budowania obrazu II wojny światowej.

To nie Polacy, a Niemcy są odpowiedzialni

Celem tego działania jest zyskanie pewności, iż BBC nie zamierza przesuwać ciężaru winy z Niemiec na Polskę, oraz że brytyjska opinia publiczna nie będzie wprowadzana w błąd, co do kwestii odpowiedzialności za okrucieństwa II wojny.

- Myślimy o tym, by skontaktować się z organizacjami i podmiotami, które mogłyby być zainteresowane historyczną polityką informacyjną mediów - mówi Niechwiadowicz. Wymienia British Legion, organizacje żydowskie. Tematem zainteresowane mogą być także reprezentacje niepełnosprawnych, społeczności Romów, czy homoseksualistów, czyli grup całkowicie marginalizowanych w kwestii doświadczeń obozowych, a przecież również, celowo w nich eksterminowanych.


Na początek, sto egzemplarzy raportu trafi do BBC, kluczowych skupisk Polonii i związanych z nią instytucji, takich jak Biblioteka Polska w POSK-u. - 130 osób już pobrało raport ze strony internetowej. Na razie można to zrobić za darmo, ale docelowo chcielibyśmy wprowadzić jakąś opłatę. 50 egzemplarzy raportu przeznaczamy do sprzedaży, z której dochód powinien sfinansować powstanie kolejnych raportów. Nigdy nie będziemy w stanie całkowicie wykluczyć używania tych określeń, ale możemy proces ten ograniczyć. Statystyki sporządzone przez PMI pokazują, że media edukują się w tych newralgicznych dla Polaków, ale przede wszystkim dla prawdy historycznej, kwestiach. Od dwóch lat liczba błędów spada - mówi Jan Niechwiadowicz.

Kto jest odpowiedzialny za Holokaust?

W 2009 r. Stephen Fry, brytyjski aktor pochodzenia żydowskiego, w wywiadzie dla programu Channel 4 News zasugerował, że Polacy współdziałali w popełnianiu zbrodni Holokaustu, oraz że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau został nieprzypadkowo wybudowany w okupowanej Polsce. - Auschwitz był dziełem Niemców. Zanim został rozszerzony i zaadaptowany do masowego wyniszczania europejskich Żydów, zmarły w nim dziesiątki tysięcy katolickich Polaków. Wyjściową funkcją tego obozu było sterroryzowanie polskiej populacji - podkreślił wtedy na łamach Guardiana David Cesarani, brytyjski historyk żydowskiego pochodzenia specjalizujący się w problematyce Holokaustu.

Głos europejskich, choć może przede wszystkim, polskich Żydów, powinien zabrzmieć w tej sprawie donośniej. Bo przecież wszystkim nam zależy na prawdzie.

Elżbieta Sobolewska
Dziennik Polski (UK)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (179)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
91
~Stef 2012-06-19 (18:27) 4 godziny i 43 minut temu

Jak to czym tłumaczyć rosnący antypolonizm??? Przecież amerykańscy żydzi w połowie lat dziewięćdziesiątych zapowiedzieli że do czasu gdy nie odzyskają utraconych w Polsce majątków będą robić naszemu krajowi czarną opinie."Jak mówią tak robią"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
58
~Sulivan 2012-06-19 (18:24) 4 godziny i 46 minut temu

Przez glupote angolow polacy zaplaci az nadto.Przedewszystkim przedluzyli trwanie 2 wojny swiatowej i i zwiekszyli ilosc ofiar bo Montgomery rywalizowal z Eisenhoverem i Patonem Po drugie sprzedaklui w niewole ruska polakow aby miec swiety spokoj i nie splacac dlugow wobecPolski za obrone angli walki przy boku sprzymierzonyyh Po wojnie bohaterow wygonili z angli lub zrobili z oficerow pomywaczy w knajpach.Nie pozwolili wojskom polskim uczestniczyc w defiladzie zwyciecow a defilowali marokanczycy i inni ktorzy nie mieli zandych zaslug w walce.Anglicy sa znani z tego ze dbaja tylko o wlasny interes kosztem innych narodow i nie nalezy im ufac

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
44
~303 2012-06-19 (18:19) 4 godziny i 51 minut temu

jeszcze trochę a wyjdzie na to że Anglię przed polskimi bombowcami ratowała luftwaffe

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
42
~... 2012-06-19 (18:27) 4 godziny i 43 minut temu

Nie o to chodzi, w co wierzy BBC. Chodzi o to, co rozpowszechnia. A rozpowszechnia to, co jest akurat korzystne dla GB. Anglia nie ma wrogów, ani przyjaciół. Anglia ma interesy. To dobrze, że ludzie przestają już bezkrytycznie "połykać" wszystkie newsy i zaczynają się zastanawiać nad tym, KOGO reprezentują poszczególne media.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
40
~Derk 2012-06-20 (08:27) 14 godzin i 43 minut temu

Czasami to się zastanawiam nawet, czy Brytyjczycy nie byli i nie są dla nas większymi wrogami niż sami Niemcy. Bez przerwy zniekształcają historię. Tak jak np. w przypadku Enigmy, gdzie zasługi przypisują wyłącznie sobie. Na dodatek wypuszczając w świat film "Enigma", gdzie Polaka przedstawia się jako tego "złego". Ich udział w sprawie generała Sikorskiego też jest niejasny. No i w końcu Jałta. A teraz, podczas imprezy Euro nie kto inny jak BBC rzuciło się na Polskę ze spreparowanymi paszkwilami medialnymi, ukazujących nas jako rasistów i bandytów stadionowych we współpracy z prawicowym dziennikiem holenderskim, który zarzucał kibicom polskim udawanie odgłosów małp, podczas treningu Holendrów. MAm nadzieję, że polskie media również wypuszczą parę kaczek dziennikarskich w świat z okazji olimpiady w Londynie...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
42
~gaz 2012-06-20 (08:02) 15 godzin i 8 minut temu

To angole wynaleźli obozy koncentracyjne w czasie wojny burskiej na terenach dzisiejszego RPA. To angole strzelali do stad bydła w Indiach, Afganistanie z samolotów aby zagłodzić niepokorne plemiona. To angole okupowały Indie i ograbiały je. Podobnie było z Egiptem i Grecją. To angole ukrywali komunistycznych zbrodniarzy w tym kobietę która skazała generała NILA. To angol Kim Philby był szpiegiem działającym dla Sowietów. To angole o mało co nie byli by sojusznikami Hitlera. To angole ukrywają prawdę o śmierci gen. Sikorskiego. Fałszują historię twierdząc, że złamali kod Enigmy. To angole wynaleźli ruch skinheadów. Królowa nie jest wybierana w wyborach więc nie ma tam demokracji. To Angole okupują Malwiny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
39
~fifi 2012-06-19 (19:50) 3 godziny i 20 minut temu

A ten dywizjon 303 to walczył obok Luftwaffe czy obok RAFu ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
40
~pukpuk 2012-06-19 (17:20) 5 godzin i 50 minut temu

Wieloletnia kampania Niemiec , aby swoje zbrodnie przypisać innym narodom już od dawna przynosi efekty (polskie obozy śmierci, Erika i jej wysiedlenia ) Cytując mojego dziadka (który w czasie II wojny "dobrowolnie" udał się do Rzeszy aby wspomagać gospodarkę nazistowską) " Dobry nazista to martwy Niemiec"

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
41
~Rene Artois 2012-06-19 (18:28) 4 godziny i 42 minut temu

Upływ czasu robi swoje. Za następne 50 lat mało kto będzie wiedział, kto II WŚ zaczął, kto przegrał, kto wygrał ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
37
~xyz 2012-06-19 (19:58) 3 godziny i 12 minut temu

Ja od kilku lat mieszkam w angli..POWIEM JEDNO...CZY ONI COKOLWIEK WIEDZA????ONI CALY CZAS MYSLA ZE U NAS JESZCZE LUDZIE BEZ PRADU ZYJA!!!A CO DO RASIZMU TO WIEKSZEGO JAK W UK NIE WIDZIALEM!!!USMIECHAJA SIE DO CIEBIE A Z 2 STRONY OBRABIAJA WSZYSTKIM TYLKI NAWET SOBIE!!!DZIEKUJE TO BYLEM JA JARZABEK;)))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
35
~Polak 2012-06-19 (22:31) 39 minut temu

Nie o Janie Karskim, kurierze Armi Krajowej, albo Sendlerowej ratujacej Żyddów, czy też setkach tysięcy bezimiennych polskich patriotach i katolikach co to bohatersko ratowali Żydów przed Niemcami w czasie II wojny światowej, nakręcili Żydzi film, który dostał Oskara w USA. Nam uparcie wmawiają polskie obozy śmierci, wykorzystując do tego nawet prezydenta USA Obamę, oraz największe wpływowe media na Świecie. Z rozmysłem i perfidią robią ukłon w stronę dobrej opinii dla Niemiec, bo Niemcy im dobrze zapłacili za tą wrogą i szkodzącą Polsce propagandę, a pośrednio chronią w ten sposób nazistów i Hitlera. Ot taka to żydowska wdzięczność za tysiące zamordowanych Polaków, którzy złapani przez hitlerowców na ukrywaniu Żydów w czasie II wojny światowej, byli mordowni lub wywożeni do niemieckich obozów koncentracyjnych. Patriota

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
40
~Jacek 2012-06-19 (19:47) 3 godziny i 23 minut temu

No i co z tego. Kto by się przejmował nieukami z Anglii. Przecież wiadomo już dawno, że edukacja w Anglii jest na bardzo niskim poziomie, a wykształceni są tylko bogaci. Anglicy to w większości analfabeci i totalne nieuki. Kinematografia w Anglii opiera się obecnie wyłącznie na przemocy bo mają społeczeństwo do którego przemawia tylko prostota i przemoc. Królową traktują jak jakieś bóstwo - paranoja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
34
~Marta 2012-06-20 (09:07) 14 godzin i 3 minuty temu

Podać BBC o wielomilionowe odszkodowanie i tyle w temacie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
34
~Tadi 2012-06-19 (18:20) 4 godziny i 50 minut temu

To jest wina naszej dyplomacji zagranicznej czyli Min.Sikorskiego!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
31
~kibic 2012-06-20 (07:41) 15 godzin i 29 minut temu

Anglicy to ludzie, którzy we wrześniu 1939 roku mimo zawartych porozumień wojskowych czekali, aż Niemcy nas wykończą. A potem wykorzystywali politycznie Polaków do swoich, brudnych celów. Którzy w niewyjaśnionych okolicznościach pozbyli się niewygodnego dla siebie generała Sikorskiego, bo psuł im stosunki z Sowietami. Oni są twórcami rasizmu, handlu niewolnikami, pierwsi założyli Obozy Koncentracyjne w podbitej i okupowanej Afryce Południowej gdzie torturowali i mordowali Murzynów. Obecnie przyjeżdżają do Polski chleją na umór, uciekają z knajp nie płacąc rachunków, a kąpiąc się w fontannach z lubością się obnażają.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
29
~Topas 2012-06-19 (23:01) 9 minut temu

No cóż, niestety uczy nas to jednego ani jednej kropli krwi za naród bez honoru, ani jednej kropli krwi za naród koninkturalnych egoistow. Gdyby nie polscy piloci Londyn wyglądałaby jak Warszawa po powstaniu. I teraz plują nam w twarz, oczerniaja. Jestem pewny że historia im za to odpłaci, że zostaną sami. Sprzedać pół Europy Stalinowi, nie tylko Polaków, ale Wegrow, Czechów, Słowaków, itd... Jak ci ludzie mogą patrzeć w lustra. Typowy syndrom winnego, przerzucić odpowiedzialność na innych. A tym co to piszą jak to Polacy chcieli a nie mogli to chciałbym przypomnieć że w okupowanej Polsce były Niemieckie obozy koncentracyjnego, ze drugim narodem który najbardziej ucierpiał byli właśnie Polacy, to tylko w Polsce za ukrywanie Żydów była kulka w głowę dla całej rodziny. Tak się złożyło ze moi pradziadkowie ukrywali rodzine żydowską. Ale któregoś dnia przyjechali Niemcy i dom po domu szukali Żydów. Jednej rodzinie się nie udało i chyba 11 osób bez żadnego zastanowienia zabili, pradziadką się udało bo u nich była mała rodzina żydowska chyba 4 osobowa i wszyscy schowali się pod podłoga. Po tej łapance poproszono rodzine żydowska o wyjechaliśmy bo ryzykowali życiem 14 osób. Pradziadek sam osobiście zawiózł ich do oddalonego o 25 km miasteczka gdzie udalo im sie przezyc. Jeśli by go złapano wszyscy z mojej rodziny by zginęli. Oczywiście trafiały się łajdacy, ale to były wyjątki. Proszę rownież pamiętać co robili Żydzi zaraz po wojnie na usługach Stalina, wymordowali inteligencję która pozostała po zakończeniu wojny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
27
~szukacz 2012-06-19 (18:20) 4 godziny i 50 minut temu

A może by tak przygotować i wyświetlić brytyjczykom film o ich rodzimych faszystach. To dość ignorancka nacja która pokazała jaki ma stosunek do Polaków po zakończeniu II wojny światowej gdy zakazali im udziału w defiladzie aby nie drażnić Stalina. Jedyne nad czym sie zastanawiam to czy oni uczyli sie ignorancji od amerykanów czy też odwrotnie amerykanie od nich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
27
~RYŚ 2012-06-20 (00:00) 23 godzin i 10 minut temu

Wielka Brytania była i jest do dziś największym okupantem kontynentów, ich kolonie podbite krwawymi metodami są przykładem. Jednym z największych wrogów Polski w walce o niepodległość po 123 latach niewoli była właśnie W.Brytania ( kieruję do R.Dmowskiego - " Polityka Polska i Odbudowanie Państwa"). Polacy doświadczyli w historii wiele : Trzy rozbiory, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Insurekcja Kościuszkowska, agresja Niemiec i Rosji na Polskę po podpisaniu paktu Ribbentrop - Molotow, Powstanie Warszawskie, Oświęcim, gdzie do 1943r. Niemcy zamordowali przeszło 150 tyś. Polaków, Katyń, itd. W.Brytania tymczasem potajemnie w czasie II Wojny Światowej prowadziła rozmowy (?) z Geringiem. Polacy muszą oprzeć się oczernianiu jak nigdy dotąd. Siła argumentów jest po stronie Polski, o czym wiedzą Jej wrogowie mówiący i piszący po polsku, Pełniący Obowiązki Polaków ( POP) oraz V -kolumna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~Anna 2012-06-19 (21:10) 2 godziny temu

Nie tylko Anglicy tak uważają, Amerykanie również. A wszystkie pomyłki w gazetach prostowane są.. z polskich obozów na nazistowskie, nie niemieckie. Dlaczego?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
29
~jac 2012-06-19 (20:28) 2 godziny i 42 minut temu

Oni doskonale wiedzą i znają historię. Robią to celowo a wpisuje się to w akcję biznes holokaust organizacji żydowskich i rządu Izraela, mającego na celu zmuszenie Polski do wypłacenia im 65 mld $ za tzw. mienie żydowskie utracone w wyniku II wojny i nacjonalizacji komunistów. Żadne edukowanie nic tu nie pomoże, jak również protesty. Obama dał sygnał. To dopiero początek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3