Strona gwna serwisu
Każdy może się zameldować w mieszkaniu

Każdy może się zameldować w mieszkaniu

W Polsce nie trzeba być właścicielem mieszkania, aby się w nim zameldować. Nie potrzeba nawet jego zgody, aby zameldować się w lokalu ma stałe, a potem mieszkać w nim parę ładnych lat. Bo tyle czasu minie, nim sąd wyda wyrok o eksmisji, a komornik ją zrealizuje - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Polskie prawo uznaje meldunek za administracyjną formalność, która ma tylko potwierdzić, że ktoś faktycznie mieszka pod danym adresem.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że przypadków, że ktoś wdarł się do mieszkania siłą lub podstępem, a następnie się w nim zameldował są setki. Opisuje historię Ewy Kaczmarczyk, która po powrocie ze Stanów Zjednoczonych zastała w warszawskim mieszkaniu, który zapisał jej w testamencie ojciec, swojego brata wraz z rodziną. Nie zamierza się on z niego wyprowadzać, a właścicielka mieszkania nie może go przez to sprzedać, ani wynająć. Zostało jej złożenie pozwu o eksmisję. Sąd przez pięć miesięcy nie wyznaczył terminu pierwszej rozprawy.

W Lublinie Katarzyna J. kupiła mieszkanie, jak się okazało z zameldowanym w nim lokatorem, który zgłosił się do niej, kiedy odnowiła lokal. Z kolei mieszkance Szczecina w mieszkaniu zameldował się były partner jej matki, któremu dała klucze, aby tam chwilę pomieszkał. Teraz nie może się go pozbyć, dopóki nie znajdzie się mu lokalu zastępczego.


IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (154)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Dowiadczony 2010-08-20 (08:06) 7 godzin i 23 minut temu

Miaem mieszkanie wynajte. Maestwo pacio 3 miesice pniej przestali. Nie wpuszczali mnie do mieszkania. Gdy wszedem tam z Policj okazao sie e w mieszkaniu przebywa jeszcze jaka starsza pani obonie chora ktrej nie mona ruszy z domu nawet przez eksmisj. Dogadaem si wic z chopakami e mi pomog, zawoaem Policj eby asystowaa bo nie mog wej do wasnego mieszkania. Koledzy pi tarczow dzrzwi na p przecieli i wyrzucili na mietnik ( odtd mieszkanie nie miao drzwi! ) Nastpnie jako waciciel, zgodnie z prawem zaczem przeprowadza w mieszkaniu remonty ( ale nie wyganiaem lokatorw ) Kuem w betonie non-stop. Rozpruem rury, instalacje elektryczn w proch. W mieszkaniu nie byo ani wiata ani wody. Lokatorzy zaczli zaatwia si na podog, mylc e mnie to wystraszy... ale nie.... zapaciem lokalnym lumpom eby przychodzili tam korzystajc z braku dzwi i robili imprezy. Pijackie awantury, kucie w betonie do tego cigle malowaem sufit w duym pokoju w taki sposb aby farba chlapaa na lokatorw. Cay czas ich nie wyganiaem. Tylko czekaem na rkoczyny ale oni wiedzieli e jak si na mnie rzuc to przegraj. ( poza tym chopaki czekali ) Trwao to tydzie, oczywicie remontowaem ca dobe... Jak ja szedem spa to chopaki remontowali, pniej oni szli spa a ja remontowaem. Dzicy lokatorzy prawie bez snu wytrzymali 8dni.... Staruszka nagle wyzrrowiaa i pierwsza wysza, klnc na mnie od najgorszych... Za godzin wymikli pozstali.... Zaoyem nowe drzwi antywamaniowe, chopaki za frak wyrzucili lumpy z mieszkania co si pospali po libacji i spokj... Wszystko sie odbyo zgodnie z prawem bo jak lokatora wyrzucisz ktry ma umow najmu to ju przegrae. Musz sami wyj. :))))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 46

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~pol 2010-09-01 (07:48) 7 godzin i 41 minut temu

I co na to komisja Palikota? Podobno w kapitalimie wasno jest rzecza wit. Tylko co ta witoc nie dziaa, chroni zodziei wasnoci a nie ich wacicieli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~:D:D hehe dobre :D 2010-08-21 (15:45) 23 godzin i 44 minut temu

ja bym za wczasu pomyslal i jak podpisywal umowe to oni musza zapewnic ze po wygasnieciu umowy maja sie gdzie wyprowadzic i tak prosciej :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~anieta 2010-08-21 (02:46) 12 godzin i 43 minut temu

to dziwne!!moje dziecko urodzilo sie za granica i by dostac numer pesel trzeba bylo zameldowac je w polsce!!oczywiscie bez mojej mamy( wlascicielki domu)nie moglam tego zrobic!!????wiec o co chodzi,jak mozna sie wszedzie i bez zgody wlasciciela zameldowac??nie nie moglam!!chociaz tez tam jestem zameldowana!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~bezwzgldny 2010-08-20 (21:31) 17 godzin i 58 minut temu

Konieczno powszechnej dostpnoci broni problem rozwi!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~MarekToronto 2010-08-20 (17:46) 21 godzin i 43 minut temu

kazdy potencjalny najemca jest najpierw sprawdzany pod katem historii kredytowej. Osoby nie splacajace kart kredytowych, wystawiajace czeki bez pokrycia, bankruci, dluznicy nie maja zadnych szans na podpisanie umowy. Jak ktos nie placi czynszu, od razu do sadu, eksmisja na ulice po kilku miesiacach i dozywotnio zniszczona historia kredytowa, bez szans na kupno czegokolwiek na raty (telefonu, auta, domu) lub wynajecia nastepnego mieszkania.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~OS 2010-08-20 (16:46) 22 godzin i 43 minut temu

jako najemca TBSu na umow najmu zameldowaem si w lokalu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~odzianin 2010-08-20 (11:50) 3 godziny i 39 minut temu

Jako ciekawostk powiem Wam, e we wszystkich podanych w artykule przypadkach ludzie ci mieliby problemy niezalenie od tego czy druga strona ma meldunek czy nie. Mieszkajcego lokatora tak samo trudno si pozby niezalenie czy jest zameldowany czy nie. Mwi oczywicie o dziaaniach w ramach obowizujcego prawa z pominiciem czynw niedozwolonych. O tym czy kogo mona eksmitowa z mieszkania czy te nie w Polsce decyduje tylko sd. Przypomn przypadek (nie pamitam z jakiego miasta) w ktrym rodzina samowolnie zaja lokal komunalny - nie mieli meldunku i co z tego - tylko eksmisja orzeczona przez sd, pomimo e byo to wamanie. Co do meldunku i problemw z nim zwizanych to proponuj poczyta ca ustaw o ewidencji ludnoci i dowodach, bo wbrew temu co piszecie mona si zameldowa w lokalu pomimo tego e jego waciciel nie wyrazi zgody - przepraszam - nie potwierdzi faktu - Waszego zamieszkiwania w lokalu. Proponuj zapoznac si z art 29-31 wspomnianej ustawy oraz z orzeczeniami sdu np: II SA/Go 77/2009. Ale jak pisaem na wstpie i tak nie ma to wikszego znaczenia. Wpucie lokatora w celu zamieszkania to i tak masz ju problem jeli nie bdzie chcia sam "wyj".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~czesiu 2012-07-16 (10:26) 5 godzin i 3 minuty temu

bzdurny artyku. Niech autor sprbuje si zameldowa w cudzym mieszkaniu bez zgody waciciela...Podpis waciciela jest potrzebny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~ja 2011-05-24 (09:43) 5 godzin i 46 minut temu

nie kazdy moze sam sie zameldowac musi byc zgoda wlasciela lokalu a gdy ten odmawia choc da klucze do swojego lokalu od tego jest postepowanie droga administracyjna tylko dugo trwa , bo zameldowanie jest obowiazkiem na dzie dzisiejszy , z kolei wasciel lokalu najpierw musi uzyskac eksmisj i droga decyzji administracyjnej wymeldowa bo zameldowanie nie daje prawa do mieszkania, eksmitowac na bruk nie wolno musi dac lokal tymczasowy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Marta 2010-08-20 (16:05) 23 godzin i 24 minut temu

Zeby sie zameldowac na stale w swoim wlasnym mieszkaniu musialam przedstawic akt notarialny oraz zaswiadczenie ze nikt inny nie jest zamwldowany wydany przez spoldzielnie. Chyba ze to rodzina, a takie przypadki sa tu opisane - no to juz nie jest problem systemu ale gogadania sie w rodzinie...NIKT nie zamelduje Cie TYLKO na akt najmu! Co za bzdura! Akt najmu nie potweirdza praw do lokalu a jedynie daje prawo do czasowego przebywania w nim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~jeop 2010-08-20 (10:54) 4 godziny i 35 minut temu

Moe jeszcze wzi pienidze? Meldunek nie ma adnego znaczenia a jak kto nie mieszka, to sie go wymeldowuje w bardzo prosty sposb. Od kiedy bez zgody waciciela mona si meldowa? Tak, to kady z nas miaby swego lokatora, nawet o tym nie wiedzc. Podany przykad moe ma inne to, moe brat tej baby jest nieprawnie wydziedziczony i sd to bada.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~xyzed 2010-08-20 (09:00) 6 godzin i 29 minut temu

albowiem w ustawie o ewidencji ludnoci i dowodach osobistych jest wprost powiedziane ,e wymagana jest zgoda waciciela lub tytu prawny do lokalu : art.9 pkt2a. Przy zameldowaniu na pobyt stay lub czasowy trwajcy ponad 3 miesice naley przedstawi potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgaszajcej pobyt stay lub czasowy trwajcy ponad 3 miesice, dokonane przez waciciela lub inny podmiot dysponujcy tytuem prawnym do lokalu, oraz, do wgldu, dokument potwierdzajcy tytu prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzajcym tytu prawny do lokalu moe by umowa cywilno-prawna, wypis z ksigi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sdu lub inny dokument powiadczajcy tytu prawny do lokalu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Inez 2010-08-20 (08:20) 7 godzin i 9 minut temu

eby si zameldowa na stae, trzeba udowodni prawo uytkowania lokalu. AKt wasnoci, zgoda waciciela (ten okazuje akt wasnoci), umowa uzyczenia - nikt nie zamelduje na stae osoby, ktra sobie tylkowejdzie do urzdu i powie, e chce si gdzie zameldowa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~ja 2010-08-20 (08:01) 7 godzin i 28 minut temu

eby bratanica zameldowna zostaa u mnie na tymczasowo!!!!!musiaam by przy tym obecna w urzdzie i zoy podpis

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~gleen 2010-08-20 (07:37) 7 godzin i 52 minut temu

Poka najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~berberys1 2011-05-24 (09:52) 5 godzin i 37 minut temu

Po co tyle zachodu, wystarczy odci prd i gaz a sami si wynios w par tygodni. Wody nie wolno odcina bo suy do celw higienicznych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~dziki lokator 2010-08-31 (00:45) 14 godzin i 44 minut temu

A, kto ich sprawdzi, czy kady zameldowany paci za wywz nieczystoci ? Nikt tej kwestii nie kontroluje w spldzielniach, dlatego odchodz w temacie przekrty... Wyjciem z sytuacji powinien by, pacony od kadej osoby podatek od mieci , ale te idzie oszuka.. Przecie obowizek meldowania zosta zniesiony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Adrian 2010-08-29 (20:33) 18 godzin i 56 minut temu

Pomc mu wyskoczyc przez okno.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~lokator 2010-08-24 (18:30) 20 godzin i 59 minut temu

A ja mam tak sytuacj Dom jest wspwasnoci kilku osb.Umwilimy si z nimi na spat. Jak si okazao jeden z nich, a konkretnie WUJEK stwierdzi,e musimy mu zapaci okrelon sum, on zrobi dla nas darowizn (eby nie paci podatku).Jeli si nie zgodzimy na postawione warunki to zgosi na Policj, e mieszkamy nielegalnie, bez jego zgody.My si nie zgodzilimy na pozaprawne rozwizanie, wic dzisiaj odwiedzia nas Policja.Poniewa jestemy zameldowani w domu Policja nie musi wystawia mandatu. A teraz si zapytam: jeli chcemy wzi kredyt i spaci wspwacicieli na sumy, ktre sobie zayczyli, a WUJEK nasya Policj, straszy ciarn siostrzenic sdem i nie chce wzi pienidzy w sposb legalny TO CO MAMY ZROBI?I co mamy sdzi o tym WUJKU?

odpowiedz