Strona główna serwisu
Każdy może się zameldować w mieszkaniu

Każdy może się zameldować w mieszkaniu

W Polsce nie trzeba być właścicielem mieszkania, aby się w nim zameldować. Nie potrzeba nawet jego zgody, aby zameldować się w lokalu ma stałe, a potem mieszkać w nim parę ładnych lat. Bo tyle czasu minie, nim sąd wyda wyrok o eksmisji, a komornik ją zrealizuje - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Polskie prawo uznaje meldunek za administracyjną formalność, która ma tylko potwierdzić, że ktoś faktycznie mieszka pod danym adresem.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że przypadków, że ktoś wdarł się do mieszkania siłą lub podstępem, a następnie się w nim zameldował są setki. Opisuje historię Ewy Kaczmarczyk, która po powrocie ze Stanów Zjednoczonych zastała w warszawskim mieszkaniu, który zapisał jej w testamencie ojciec, swojego brata wraz z rodziną. Nie zamierza się on z niego wyprowadzać, a właścicielka mieszkania nie może go przez to sprzedać, ani wynająć. Zostało jej złożenie pozwu o eksmisję. Sąd przez pięć miesięcy nie wyznaczył terminu pierwszej rozprawy.

W Lublinie Katarzyna J. kupiła mieszkanie, jak się okazało z zameldowanym w nim lokatorem, który zgłosił się do niej, kiedy odnowiła lokal. Z kolei mieszkance Szczecina w mieszkaniu zameldował się były partner jej matki, któremu dała klucze, aby tam chwilę pomieszkał. Teraz nie może się go pozbyć, dopóki nie znajdzie się mu lokalu zastępczego.


IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (154)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Doświadczony 2010-08-20 (08:06) 3 godziny i 53 minut temu

Miałem mieszkanie wynajęte. Małżeństwo płaciło 3 miesiące później przestali. Nie wpuszczali mnie do mieszkania. Gdy wszedłem tam z Policją okazało sie że w mieszkaniu przebywa jeszcze jakaś starsza pani obłożnie chora której nie można ruszyć z domu nawet przez eksmisję. Dogadałem się więc z chłopakami że mi pomogą, zawołałem Policję żeby asystowała bo nie mogę wejść do własnego mieszkania. Koledzy piłą tarczową dzrzwi na pół przecieli i wyrzucili na śmietnik ( odtąd mieszkanie nie miało drzwi! ) Następnie jako właściciel, zgodnie z prawem zacząłem przeprowadzać w mieszkaniu remonty ( ale nie wyganiałem lokatorów ) Kułem w betonie non-stop. Rozprułem rury, instalacje elektryczną w proch. W mieszkaniu nie było ani światła ani wody. Lokatorzy zaczęli załatwiać się na podłogę, myśląc że mnie to wystraszy... ale nie.... zapłaciłem lokalnym lumpom żeby przychodzili tam korzystając z braku dzwi i robili imprezy. Pijackie awantury, kucie w betonie do tego ciągle malowałem sufit w dużym pokoju w taki sposób aby farba chlapała na lokatorów. Cały czas ich nie wyganiałem. Tylko czekałem na rękoczyny ale oni wiedzieli że jak się na mnie rzucą to przegrają. ( poza tym chłopaki czekali ) Trwało to tydzień, oczywiście remontowałem całą dobe... Jak ja szedłem spać to chłopaki remontowali, później oni szli spać a ja remontowałem. Dzicy lokatorzy prawie bez snu wytrzymali 8dni.... Staruszka nagle wyzrrowiała i pierwsza wyszła, klnąc na mnie od najgorszych... Za godzinę wymiękli pozstali.... Założyłem nowe drzwi antywłamaniowe, chłopaki za frak wyrzucili lumpy z mieszkania co się pospali po libacji i spokój... Wszystko sie odbyło zgodnie z prawem bo jak lokatora wyrzucisz który ma umowę najmu to już przegrałeś. Muszą sami wyjść. :))))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 46

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~pol 2010-09-01 (07:48) 4 godziny i 11 minut temu

I co na to komisja Palikota? Podobno w kapitaliźmie własność jest rzecza świętą. Tylko coś ta świętośc nie działa, chroni złodziei własności a nie ich właścicieli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~:D:D hehe dobre :D 2010-08-21 (15:45) 20 godzin i 14 minut temu

ja bym za wczasu pomyslal i jak podpisywal umowe to oni musza zapewnic ze po wygasnieciu umowy maja sie gdzie wyprowadzic i tak prosciej :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~anieta 2010-08-21 (02:46) 9 godzin i 13 minut temu

to dziwne!!moje dziecko urodzilo sie za granica i by dostac numer pesel trzeba bylo zameldowac je w polsce!!oczywiscie bez mojej mamy( wlascicielki domu)nie moglam tego zrobic!!????wiec o co chodzi,jak mozna sie wszedzie i bez zgody wlasciciela zameldowac??nie nie moglam!!chociaz tez tam jestem zameldowana!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~bezwzględny 2010-08-20 (21:31) 14 godzin i 28 minut temu

Konieczność powszechnej dostępności broni problem rozwiążę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~MarekToronto 2010-08-20 (17:46) 18 godzin i 13 minut temu

kazdy potencjalny najemca jest najpierw sprawdzany pod katem historii kredytowej. Osoby nie splacajace kart kredytowych, wystawiajace czeki bez pokrycia, bankruci, dluznicy nie maja zadnych szans na podpisanie umowy. Jak ktos nie placi czynszu, od razu do sadu, eksmisja na ulice po kilku miesiacach i dozywotnio zniszczona historia kredytowa, bez szans na kupno czegokolwiek na raty (telefonu, auta, domu) lub wynajecia nastepnego mieszkania.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~OS 2010-08-20 (16:46) 19 godzin i 13 minut temu

jako najemca TBSu na umowę najmu zameldowałem się w lokalu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~łodzianin 2010-08-20 (11:50) 9 minut temu

Jako ciekawostkę powiem Wam, że we wszystkich podanych w artykule przypadkach ludzie ci mieliby problemy niezależnie od tego czy druga strona ma meldunek czy nie. Mieszkającego lokatora tak samo trudno się pozbyć niezależnie czy jest zameldowany czy nie. Mówię oczywiście o działaniach w ramach obowiązującego prawa z pominięciem czynów niedozwolonych. O tym czy kogoś można eksmitować z mieszkania czy też nie w Polsce decyduje tylko sąd. Przypomnę przypadek (nie pamiętam z jakiego miasta) w którym rodzina samowolnie zajęła lokal komunalny - nie mieli meldunku i co z tego - tylko eksmisja orzeczona przez sąd, pomimo że było to włamanie. Co do meldunku i problemów z nim związanych to proponuję poczytać całą ustawę o ewidencji ludności i dowodach, bo wbrew temu co piszecie można się zameldować w lokalu pomimo tego że jego właściciel nie wyraził zgody - przepraszam - nie potwierdził faktu - Waszego zamieszkiwania w lokalu. Proponuję zapoznac się z art 29-31 wspomnianej ustawy oraz z orzeczeniami sądu np: II SA/Go 77/2009. Ale jak pisałem na wstępie i tak nie ma to większego znaczenia. Wpuściłeś lokatora w celu zamieszkania to i tak masz już problem jeśli nie będzie chciał sam "wyjść".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
1
~czesiu 2012-07-16 (10:26) 1 godzinę i 33 minut temu

bzdurny artykuł. Niech autor spróbuje się zameldować w cudzym mieszkaniu bez zgody właściciela...Podpis właściciela jest potrzebny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~ja 2011-05-24 (09:43) 2 godziny i 16 minut temu

nie kazdy moze sam sie zameldowac musi byc zgoda wlasciela lokalu a gdy ten odmawia choc dał klucze do swojego lokalu od tego jest postepowanie droga administracyjna tylko długo trwa , bo zameldowanie jest obowiazkiem na dzień dzisiejszy , z kolei własciel lokalu najpierw musi uzyskac eksmisję i droga decyzji administracyjnej wymeldować bo zameldowanie nie daje prawa do mieszkania, eksmitowac na bruk nie wolno musi dac lokal tymczasowy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Marta 2010-08-20 (16:05) 19 godzin i 54 minut temu

Zeby sie zameldowac na stale w swoim wlasnym mieszkaniu musialam przedstawic akt notarialny oraz zaswiadczenie ze nikt inny nie jest zamwldowany wydany przez spoldzielnie. Chyba ze to rodzina, a takie przypadki sa tu opisane - no to juz nie jest problem systemu ale gogadania sie w rodzinie...NIKT nie zamelduje Cie TYLKO na akt najmu! Co za bzdura! Akt najmu nie potweirdza praw do lokalu a jedynie daje prawo do czasowego przebywania w nim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~jełop 2010-08-20 (10:54) 1 godzinę i 5 minut temu

Może jeszcze wziął pieniądze? Meldunek nie ma żadnego znaczenia a jak ktoś nie mieszka, to sie go wymeldowuje w bardzo prosty sposób. Od kiedy bez zgody właściciela można się meldować? Tak, to każdy z nas miałby swego lokatora, nawet o tym nie wiedząc. Podany przykład może ma inne tło, może brat tej baby jest nieprawnie wydziedziczony i sąd to bada.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~xyzed 2010-08-20 (09:00) 2 godziny i 59 minut temu

albowiem w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych jest wprost powiedziane ,że wymagana jest zgoda właściciela lub tytuł prawny do lokalu : art.9 pkt2a. Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Inez 2010-08-20 (08:20) 3 godziny i 39 minut temu

Żeby się zameldować na stałe, trzeba udowodnić prawo użytkowania lokalu. AKt własności, zgoda właściciela (ten okazuje akt własności), umowa uzyczenia - nikt nie zamelduje na stałe osoby, która sobie tylkowejdzie do urzędu i powie, że chce się gdzieś zameldować.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~ja 2010-08-20 (08:01) 3 godziny i 58 minut temu

żeby bratanica zameldowna została u mnie na tymczasowo!!!!!musiałam być przy tym obecna w urzędzie i złożyć podpis

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~gleen 2010-08-20 (07:37) 4 godziny i 22 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~berberys1 2011-05-24 (09:52) 2 godziny i 7 minut temu

Po co tyle zachodu, wystarczy odciąć prąd i gaz a sami się wyniosą w parę tygodni. Wody nie wolno odcinać bo służy do celów higienicznych

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~dziki lokator 2010-08-31 (00:45) 11 godzin i 14 minut temu

A, kto ich sprawdzi, czy każdy zameldowany płaci za wywóz nieczystości ? Nikt tej kwestii nie kontroluje w spóldzielniach, dlatego odchodzą w temacie przekręty... Wyjściem z sytuacji powinien być, płacony od każdej osoby podatek od śmieci , ale też idzie oszukać.. Przecież obowiązek meldowania został zniesiony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Adrian 2010-08-29 (20:33) 15 godzin i 26 minut temu

Pomóc mu wyskoczyc przez okno.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~lokator 2010-08-24 (18:30) 17 godzin i 29 minut temu

A ja mam taką sytuację Dom jest współwłasnością kilku osób.Umówiliśmy się z nimi na spłatę. Jak się okazało jeden z nich, a konkretnie WUJEK stwierdził,że musimy mu zapłacić określoną sumę, on zrobi dla nas darowiznę (żeby nie płacił podatku).Jeśli się nie zgodzimy na postawione warunki to zgłosi na Policję, że mieszkamy nielegalnie, bez jego zgody.My się nie zgodziliśmy na pozaprawne rozwiązanie, więc dzisiaj odwiedziła nas Policja.Ponieważ jesteśmy zameldowani w domu Policja nie musi wystawiać mandatu. A teraz się zapytam: jeśli chcemy wziąć kredyt i spłacić współwłaścicieli na sumy, które sobie zażyczyli, a WUJEK nasyła Policję, straszy ciężarną siostrzenicę sądem i nie chce wziąć pieniędzy w sposób legalny TO CO MAMY ZROBIĆ?I co mamy sądzić o tym WUJKU?

odpowiedz