więcej

Generał Andrzej Błasik jest niewinny.

Fakt  Fakt |  dodane 2013-01-31 (06:10) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 15 godzin i 42 minuty temu
drukuj


Generał Andrzej Błasik jest niewinny
opinie
Wojskowa prokuratura stwierdziła, że nie ma najmniejszych dowodów na to, by były dowódca polskiego lotnictwa gen. Andrzej Błasik (48 l.) był w czasie lotu do Smoleńska kimś więcej niż jednym z pasażerów.

Nie było kłótni na lotnisku między szefem Sił Powietrznych a dowódcą tupolewa Arkadiuszem Protasiukiem (†36 l.) na płycie lotniska Okęcie. Generał nie wchodził do kokpitu i nie naciskał na pilotów. Nie ma też żadnych dowodów na to, że pił alkohol, co ogłosili Rosjanie w raporcie MAK.

Śledczy ustalili, że zarzuty wobec Błasika, które były w polskim i rosyjskim raporcie o przyczynach katastrofy, a także pojawiały się wielokrotnie w mediach, są bezpodstawne.

„Gen. Błasik nie był członkiem załogi, nie realizował też nadzoru służbowego nad pracą załogi. Był tylko jednym z pasażerów" – napisali prokuratorzy wojskowi. Stwierdzili także jednoznacznie, że nie ma żadnych okoliczności, które mogłyby uprawdopodobniać tezę o wywieraniu przez generała nacisków na pilotów tupolewa. Swoją decyzję przekazali wdowie po generale, Ewie Błasik. A generałowa w specjalnym oświadczeniu podziękowała prokuratorom za ich pracę i zapowiedziała jednocześnie sądowe pozwy wobec tych osób, które nadal będą oskarżały generała o naciski na pilotów. Teza o tym, że gen. Błasik nawet w chwili katastrofy przebywał w kabinie pilotów, była wielokrotnie powtarzana przez polskich ekspertów wypowiadających się o Smoleńsku.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Rolicki: Z mównicy płynęła piana

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1264 89.52%
nie 148 10.48%

Przeczytaj też

Konstruktor Boeinga podważa oficjalne ustalenia ws. Smoleńska

aktualizacja 2013-02-05 (07:47) 1 rok 10 miesięcy 16 dni 14 godzin i 5 minut temu

Tajemnica rejestracji lotu tupolewa na czarnych skrzynkach i urządzeniach TAWS i FMS

dodane 2013-02-05 (06:24) 1 rok 10 miesięcy 16 dni 15 godzin i 28 minut temu

Łukasz Krupski: marzyłem, by pod pomnikiem spotkały się nie tylko rodziny smoleńskie

aktualizacja 2013-02-04 (08:41) 1 rok 10 miesięcy 17 dni 13 godzin i 11 minut temu

Sopot upamiętni Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej

dodane 2013-02-01 (13:40) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 12 minut temu

Kiedy ruszą przesłuchania prokuratorów ws. ewentualnych zaniedbań w Smoleńsku?

aktualizacja 2013-01-31 (05:06) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 16 godzin i 46 minut temu

Lasek: gdyby w Smoleńsku był zamach, raport komisji miałby jedną stronę

dodane 2013-01-30 (21:35) 1 rok 10 miesięcy 21 dni i 17 minut temu

Film National Geographic o Smoleńsku. PiS chce interwencji MSZ

dodane 2013-01-30 (13:30) 1 rok 10 miesięcy 21 dni 8 godzin i 22 minuty temu

Bartosz Kownacki: spekulacje na temat nacisków gen. Andrzeja Błasika - do sądu

dodane 2013-01-29 (18:25) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 3 godziny i 27 minut temu

TVP chce pokazać dwa filmy o katastrofie w Smoleńsku

aktualizacja 2013-01-29 (15:16) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 6 godzin i 36 minut temu

Kpt. Wiesław Jedynak ws. filmu "Śmierć prezydenta": są tam uproszczenia, mogące budzić wątpliwości

dodane 2013-01-28 (09:40) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 12 godzin i 12 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1286)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

61
24
~jan 2013-01-31 (07:18) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 34 minuty temu

Powolutku odszczekają wszystkie kłamstwa. Oliwa sprawiedliwa .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

38
6
~Zadra 2013-01-31 (07:25) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 27 minut temu

Jedno jest pewnie nie brzózka i to ,że nie było to typowy wypadek lotniczy ,Zadałem sobie trud oglądania wszystkich dostępnych materiałów ukazujących się to tu to tam .Nijak się to kupy nie trzyma za dużo kombinacji za dużo wpływu Grasiów i jemu podobnych .Za szybka reakcja Komorowskiego aby dopaść dokumenty WSI trzymane przez kancelarię Śp.Prezydenta do tyczących jego osoby i jakże chlubnych i krystalicznych poczynań w przeszłości .Teza Radka Sikorskiego ,,SMS-y z treścią propagandową .Wreszcie tajemnicze samobójstwa ludzi bezpośrednio lub pośrednio związanych w jakiś sposób z dramatem Smoleńskim .A po któreś nie normalne podległe stanowisko tymczasowych władz Polskich ekipa PO-PSl oddające śledztwo Rosji jest podstawą do snucia teorii spiskowych i temu się akurat nie dziwę .Też uważam ,że dramat Smoleński jest nie wyjaśniony i tuszowany zarówno przez rząd Tuska przy czynnym udziale Komorowskiego i Rosji a to nie jest normalne .

odpowiedz

31
2
akwarium24 2013-01-31 (09:32) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 12 godzin i 20 minut temu

Rozrzucone na obszarze blisko jednego kilometra kwadratowego szczątki rządowego tupolewa, wiszące na drzewach fragmenty samolotu, nieuszkodzone przewody trakcji elektrycznej – to zaledwie kilka z informacji znajdujących się w rosyjskim dokumencie ujawnionym w najnowszym numerze miesięcznika „Nowe Państwo”. polecam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

51
22
~rolo 2013-01-31 (07:18) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 34 minuty temu

Nie dopilnował wprowadzenia procedur bezpieczeństwa po wypadku Casy, zlikwidował szkolenia na symulatorach, pozwalał na fałszowanie książeczek lotów, dopuszczał do pilotowania załogi,które nie miały uprawnień, odsunął od zameldowania o gotowości do lotu dowódcę samolotu, poza tym jest niewinny.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
12
~O 2013-01-31 (12:29) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 9 godzin i 23 minuty temu

Dwóch abstynentów znam: generał Andrzej Błasik oraz generał Sławoj Leszek Flaszka Głódź !

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

47
20
~JURAS 2013-01-31 (07:02) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 50 minut temu

i co głupie i durne palanty z po i innych band. Jeszcze tak niedawno część społeczeństwa przypisywała mu pijaństwo, naciski, spowodowanie katastrofy itd. I jak wam teraz po-łgłówki niedomyte. Jak można być aż takim debilem / z po rp,sld i psl-u/ i opierać się na POMÓWIENIACH RUSKICH. Czy już ludzie nie potrafią myśleć i wierzyć w to co mu ten rząd wciska /ciemnotę - peowcom się nie dziwię , bo już mają wyprane mózgi i samodzielnie nie potrafią myśleć ..... aż szkoda pisać/. ACH , TERAZ PODNIOSĄ SIĘ GŁOSY TYCH ZAKŁAMANYCH DURNYCH LUDZI ---JA TAK NIE MYŚLAŁEM bo oni tak ladnie mówili /czytaj KŁAMALI. Idioci się nie rodzą , IDIOCI SĄ

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

33
7
~grrr 2013-01-31 (10:29) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 23 minuty temu

ekspertów ? Powinno być "EKSPERTÓW" w CUDZYSŁOWIE. Oni nadal są "ekspertami" dla nierządu Tuska. Sam pamiętam jak jeden z "ekspertów" wypowiadał się na łamach TUSK VISION NETWORK 24 jak to brzoza jest drzewem twardym. NIECH SOBIE ZAJRZY DO TYCH SWOICH EKSPERCKICH KSIĄŻEK JESZCZE RAZ, BO BRZOZA JEST DRZEWEM MIĘKKIM W KLASYFIKACJI DRZEW. Dalej, (teraz będzie hardcore) wysokość osiadania samolotu przy prędkości opadania 8m/s wynosi min 30m nawet według raportu MAK(bo to jest poprawna wartość). Tylko dlaczego samolot łamie prawa fizyki i przy tej prędkości osiada 8m? TEGO JEST WIĘCEJ! Jaka jest wysokość lotu samolotu dla długości sygnału 2,5 s markera NDB? notabene był to ostatni zarejestrowanego sygnał tego markera przez rządowy samolot (nie cywilny do cholery, tych dziennikarzy to powinno się zwalniać). Ile powinna wynosić wysokość lotu? 100-120m. A na jakiej wysokości był ten marker zarejestrowany przez tupolewa? 10 m (!!!). Niech się teraz "eksperci" wypowiadają. Bo w moim przekonaniu opierając się na zeznaniach pilotów JAKA 40, BLIŻSZA RADIOLATARNIA NIE DZIAŁAŁA POPRAWNIE, PRZEKAZYWAŁA BŁĘDNE INFORMACJE. I teraz na koniec (PRAWIE) teoria spiskowa: dlaczego dwa ta sama radiolatarnia dwa dni wcześniej działała poprawnie podczas nielotu nierządu tuska? Dziwne? Przeznaczenie? Jestem tylko skromnym inżynierem wydziału lotniczego, dlatego niech "EKSPERCI" się wypowiedzą.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

67
41
~lenmark1 2013-01-31 (09:59) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 53 minuty temu

„Gen. Błasik nie był członkiem załogi, nie realizował też nadzoru służbowego nad pracą załogi. Był tylko jednym z pasażerów" NIEPRAWDA. Leciał jako Dowódca Sił Powietrznych. Był w mundurze. Meldował gotowość samolotu i załogi do wykonania zadania. Był tam służbowo. Ponosi pełną odpowiedzialność za katastrofę.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

38
13
~tfu 2013-01-31 (12:56) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 56 minut temu

Ale tu tej żydoswieckiej swołoczy pełno!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

28
3
~Sokrates 2013-01-31 (11:54) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 9 godzin i 58 minut temu

Wyglada na to, ze "prawda" zawsze zalezy od tego, kto ja "bada". Zwlaszcza w Polsce. To jest smieszne i tragiczne zarazem, bo pokazuje, ze NIKOMU W TYM KRAJU NIE WOLNO WIERZYC. A brak zaufania czlowieka do czlowieka rodzi szereg absolutnie zgubnych dla Narodu skutkow. Czego Polska jest wspanialym przykladem. Rozklad zycia spolecznego, ktore powinno byc oparte na wzajemnym zaufaniu i szacunku, prowadzi do kompletnej degrengolady moralnej i totalnego upadku...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

44
19
~Grzenek 2013-01-31 (08:22) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 13 godzin i 30 minut temu

więc kim była niezidentyfikowana osoba w kokpicie ? jest przecież jeszcze jeden niezidentyfikowany głos który rzekomo miał należeć do gen. Błasika ?

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

26
2
akwarium24 2013-01-31 (13:38) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 14 minut temu

Tak się zastanawiam ,za co oni biorą kasę ? Po 3 latach dochodzą do tak oszałamiających wniosków .... ?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

39
15
~zenek ~ 2013-01-31 (11:13) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 10 godzin i 39 minut temu

Wystarczyło że był na pokładzie samolotu. Kiedy meldował prezydentowi gotowość do lotu przejął dowództwo nad lotem. Trzeba służyć w wojsku żeby to zrozumieć. Jeżeli nawet nie było bezpośredniego nacisku to zadziałała psychika.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

29
5
~ginger 2013-01-31 (07:00) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 52 minuty temu

to wszystko za mało, chcę aby zdarzenie w Smoleńsku zbadała niezależna, międzynarodowa komisja.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

38
15
~pan55 2013-01-31 (10:40) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 12 minut temu

Oczywiście , od razu widać że był abstynentem.Tam nikt nie pił wszyscy się modlili.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

38
15
~Roch 2013-01-31 (10:21) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 31 minut temu

Jak się czują te świnie, które pisały i mówiły o "pijanym generale wywierającym naciski na pilotów" ? ? ? Czy odszczekają te wstrętne POmówienia? Czy przeproszą wdowę po Generale i wszystkich Polaków za szkalowanie? ? ? .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
3
~Apel do rodziców 2013-01-31 (13:41) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 11 minut temu

Po wielu wpisach na forum od kilku dni widać że w Mazowieckim rozpoczęły się ferie. W związku z tym apeluję do was rodzice żebyście trochę bardziej zajęli się wychowaniem własnych dzieci. Pod tym artykułem wasze niewątpliwe urocze pociechy obrażają zmarłych i używają plugawego języka wobec rodzin ofiar. Prosty język jakim się posługują oraz nadużywanie przekleństw i wyzwisk wobec ludzi o odmiennych poglądach wskazują że nie wyrosną z nich myśliciele, naukowcy czy inżynierowie. Jako rodzice sami już o tym wiecie i pewnie dziękujecie co rano że choć sznurowadła potrafią sobie same zawiązać. Mimo to nie poddawajcie się i nauczcie ich choćby odrobiny kultury. Może dzięki temu społeczeństwo będzie ich jakoś tolerowało w przyszłości i da im okazję samym pracować na swoje utrzymanie gdy was już zabraknie. Będą to oczywiście tylko proste prace fizyczne ale przynajmniej nie umrą z głodu a wasze geny przetrwają by może w przyszłości połączyć się w zestaw, który ponownie będzie przynajmniej przypominał człowieka rozumnego. Z góry dziękuję za spełnienie mojej prośby!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

25
3
~wróżka 2013-01-31 (10:01) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 11 godzin i 51 minut temu

i gazeta tych co wydawali opinie o generale Błasiku nazywacie ekspertami?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

26
4
antoneso 2013-01-31 (07:31) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 14 godzin i 21 minut temu

Czy w związku z tym Gazeta Wyborcza, TVN, Polsat, TVP1, TVP2 i TVP Info zostaną zamknięte?

odpowiedz

26
5
~miotacz prawdy 2013-01-31 (12:55) 1 rok 10 miesięcy 20 dni 8 godzin i 57 minut temu

Już mija 3 lata od "katastrofy" . NIK w wyniku kontroli sporządził Raport, w którym stwierdził KARYGODNE zaniedbania w przygotowaniu i zabezpieczeniu wizyty! ŻADNA osoba odpowiedzialna za ten stan NIE PONIOSŁA żadnych konsekwencji! Ba! Osoby, które winny być ukarane, zostały uhonorowane i nagrodzone premiami i awansami. Według sprawujących władzę "państwo zdało egzamin " .... . I to jest SKANDAL i HAŃBA !.

odpowiedz