więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1058823solidarnych Solidarni z Ukrainą

Generał Andrzej Błasik jest niewinny.

Fakt  Fakt |  dodane 2013-01-31 (06:10) 1 rok 2 miesiące 18 dni 19 godzin i 5 minut temu
drukuj


Generał Andrzej Błasik jest niewinny
opinie
Wojskowa prokuratura stwierdziła, że nie ma najmniejszych dowodów na to, by były dowódca polskiego lotnictwa gen. Andrzej Błasik (48 l.) był w czasie lotu do Smoleńska kimś więcej niż jednym z pasażerów.

Nie było kłótni na lotnisku między szefem Sił Powietrznych a dowódcą tupolewa Arkadiuszem Protasiukiem (†36 l.) na płycie lotniska Okęcie. Generał nie wchodził do kokpitu i nie naciskał na pilotów. Nie ma też żadnych dowodów na to, że pił alkohol, co ogłosili Rosjanie w raporcie MAK.

Śledczy ustalili, że zarzuty wobec Błasika, które były w polskim i rosyjskim raporcie o przyczynach katastrofy, a także pojawiały się wielokrotnie w mediach, są bezpodstawne.

„Gen. Błasik nie był członkiem załogi, nie realizował też nadzoru służbowego nad pracą załogi. Był tylko jednym z pasażerów" – napisali prokuratorzy wojskowi. Stwierdzili także jednoznacznie, że nie ma żadnych okoliczności, które mogłyby uprawdopodobniać tezę o wywieraniu przez generała nacisków na pilotów tupolewa. Swoją decyzję przekazali wdowie po generale, Ewie Błasik. A generałowa w specjalnym oświadczeniu podziękowała prokuratorom za ich pracę i zapowiedziała jednocześnie sądowe pozwy wobec tych osób, które nadal będą oskarżały generała o naciski na pilotów. Teza o tym, że gen. Błasik nawet w chwili katastrofy przebywał w kabinie pilotów, była wielokrotnie powtarzana przez polskich ekspertów wypowiadających się o Smoleńsku.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Rolicki: Z mównicy płynęła piana

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 1264 89.52%
nie 148 10.48%

Przeczytaj też

Konstruktor Boeinga podważa oficjalne ustalenia ws. Smoleńska

aktualizacja 2013-02-05 (07:47) 1 rok 2 miesiące 13 dni 17 godzin i 28 minut temu

Tajemnica rejestracji lotu tupolewa na czarnych skrzynkach i urządzeniach TAWS i FMS

dodane 2013-02-05 (06:24) 1 rok 2 miesiące 13 dni 18 godzin i 51 minut temu

Łukasz Krupski: marzyłem, by pod pomnikiem spotkały się nie tylko rodziny smoleńskie

aktualizacja 2013-02-04 (08:41) 1 rok 2 miesiące 14 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Sopot upamiętni Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej

dodane 2013-02-01 (13:40) 1 rok 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 35 minut temu

Kiedy ruszą przesłuchania prokuratorów ws. ewentualnych zaniedbań w Smoleńsku?

aktualizacja 2013-01-31 (05:06) 1 rok 2 miesiące 18 dni 20 godzin i 9 minut temu

Lasek: gdyby w Smoleńsku był zamach, raport komisji miałby jedną stronę

dodane 2013-01-30 (21:35) 1 rok 2 miesiące 19 dni 3 godziny i 40 minut temu

Film National Geographic o Smoleńsku. PiS chce interwencji MSZ

dodane 2013-01-30 (13:30) 1 rok 2 miesiące 19 dni 11 godzin i 45 minut temu

Bartosz Kownacki: spekulacje na temat nacisków gen. Andrzeja Błasika - do sądu

dodane 2013-01-29 (18:25) 1 rok 2 miesiące 20 dni 6 godzin i 50 minut temu

TVP chce pokazać dwa filmy o katastrofie w Smoleńsku

aktualizacja 2013-01-29 (15:16) 1 rok 2 miesiące 20 dni 9 godzin i 59 minut temu

Kpt. Wiesław Jedynak ws. filmu "Śmierć prezydenta": są tam uproszczenia, mogące budzić wątpliwości

dodane 2013-01-28 (09:40) 1 rok 2 miesiące 21 dni 15 godzin i 35 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1286)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
7
~gosy 2013-02-05 (11:40) 1 rok 2 miesiące 13 dni 13 godzin i 35 minut temu

ale niestety general Blasik ponosi pelna odpowiedzialnosc za szkolenie sil powietrznych, rowniez za to, ze piloci pilotujacy ten nieszczesny samolot nie powinni zasiadac za jego sterami, gdyz ich uprawnienia byly sfalszowane, w polskim lotnictwie wojskowym pod rzadami Blasika panowal bajzel

odpowiedz

5
10
~<OO> 2013-02-05 (11:27) 1 rok 2 miesiące 13 dni 13 godzin i 48 minut temu

KTO JEST TAK GŁUPI ŻE WIERZY IŻ GENERAŁ LECIAŁ Z BISKUPAMI I PREZYDENTEM NA MSZĘ ŚW , I BYŁ PIJANY ?? POMIJAJĄC TO ŻE BYŁA 8 RANO ...... KIEDYŚ W KOMUNIE TREPY PIŁY ALE DZIŚ W WOJSKU TO JEST NIEMOŻLIWE!

odpowiedz

8
1
~seroo1 2013-02-05 (10:44) 1 rok 2 miesiące 13 dni 14 godzin i 31 minut temu

Tylko idiota nie rozumie różnicy między "naciskiem" a "presją". Tylko idiota będzie twierdził, że nie było presji, skoro przez połowę czasu lotu piloci obgadują generała i jego natowskie aspiracje. Prokuratura jasno powiedziała - generał nie był członkiem załogi więc nie ma sensu przesłuchiwać świadków, którzy opowiedzą o jego psychice czy zdolnościach kierowniczych. Prokuratura nie wypowiada się na temat przyczyn katastrofy tylko na temat winnych jej zaistnienia. Tylko idiota nie zrozumie różnicy.

odpowiedz

8
1
~kanrob 2013-02-05 (10:27) 1 rok 2 miesiące 13 dni 14 godzin i 48 minut temu

To ja się pytam kto jest winny za ten bajzel jaki panował w 36 pułku. nie dowódca który tak chętnie odbierał medale od prezydenta.Za co te medale to nie wiem,bo chyba nie za poziom wyszkolenia swoich pilotów i ogólny stan tego pułku.Bo efekty jego działań lub zaniedbań do dziś są opłakiwane.Ale zawsze tak jest że prawda boli.Chyba że się tą prawdę lekko nagina dla czyiś potrzeb.Tylko kto ma oceniać tych co tą prawdą sterują ,jak nie opinia publiczna.

odpowiedz

2
2
~sęk 2013-02-05 (10:12) 1 rok 2 miesiące 13 dni 15 godzin i 3 minuty temu

Przecież generał nie leciał tym samolotem. Widziałem Go w minioną sobotę, jak przechadzał się po Krupówkach.

odpowiedz

2
1
~docent % 2013-02-05 (08:35) 1 rok 2 miesiące 13 dni 16 godzin i 40 minut temu

a moj brat jak umarl tez alkoholik to ZADEN alkohol mu sie po smierci nie ujawnił - - a tu CUD - moze to tylko dotyczy wyzszych ranga ??????????

odpowiedz

4
4
~No to siup! 2013-02-05 (06:50) 1 rok 2 miesiące 13 dni 18 godzin i 25 minut temu

No to siup!

odpowiedz

13
3
~kuba1221 2013-02-04 (10:31) 1 rok 2 miesiące 14 dni 14 godzin i 44 minuty temu

Czy na pewno nie winny ? Komu zależy by do uniewinnić ?

odpowiedz

12
1
~kanrob 2013-02-04 (10:06) 1 rok 2 miesiące 14 dni 15 godzin i 9 minut temu

Jakie to wszystko śmieszne.Okazuję się że z takiej tragedii można zrobić komedię.A scenarzystą będzie prokuratura wojskowa.Czego nie da się zrobić ,okazuje się że można wszystko.To tylko kwestia ceny.

odpowiedz

27
10
~wladek 2013-02-01 (15:05) 1 rok 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 10 minut temu

"Generał Andrzej Błasik jest niewinny"...(nie był winny katastrofy(?..). Gdyby to był człowiek mądry, rozważny i przewidujący(w dodatku był dowódcą-pilotem z ogromnym doświadczeniem)..., - na pewno by nie dopuścił do tak "szaleńczego" lądowania. Będąc dowódcą wojsk lotniczych, w mundurze i składając na płycie lotniska meldunek prezydentowi(zamiast kapitana załogi), przyjął dodatkowo odpowiedzialność za lot... Tak należy postrzegać oczywiste realia w cywilizowanych strukturach dowodzenia ludźmi w armii. Dyskusje są zbędne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
12
~wder 2013-02-02 (11:52) 1 rok 2 miesiące 16 dni 13 godzin i 23 minuty temu

to PO jakiego grzyba oczerniliście go i te ruskie głupki

odpowiedz

17
9
~ewka 2013-02-01 (14:30) 1 rok 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 45 minut temu

Jeżeli to był zamach jak chce Macierewicz , to cała wina spada na Błasika ! To on meldował Prezydentowi , że samolot jest sprawny i gotowy do lotu !!!

odpowiedz

20
16
~Hubal 2013-01-31 (10:19) 1 rok 2 miesiące 18 dni 14 godzin i 56 minut temu

Ci co BEZPODSTAWNIE atakowali generała i poniżali godność Wojska Polskiego powinni zostać UKARANI. Nie można tak BEZKARNIE szargać polskiego munduru ! ! ! .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

15
5
~maggie 2013-01-31 (22:06) 1 rok 2 miesiące 18 dni 3 godziny i 9 minut temu

powiem tylko jedno "jesteście na kursie" - powtórzone dwa razy podczas gdy na kursie nie byli. I w nosie mam czy samolotem leciał prezydent, czy wojskowi czy Matka Teresa albo wujek Trotyl czy seryjny samobójca. NIE BYLI NA KURSIE!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

53
66
~megasceptyk 2013-01-31 (12:29) 1 rok 2 miesiące 18 dni 12 godzin i 46 minut temu

A gdzie znaleziono ciało generała? Tam gdzie pilotów. Dlaczego podważane są badania krwi na zawartość alkoholu? To prosta i nie budząca wątpliwości procedura. Tak więc takie stwierdzenia prokuratury to chyba z kurtuazji i szacunku dla zmarłego. Prawda jest inna.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

17
17
~Tak myślę 2013-01-31 (14:07) 1 rok 2 miesiące 18 dni 11 godzin i 8 minut temu

Myślę, że całe zło tkwi w tym diabełku w czerwonej czapeczce (na powyższym zdjęciu), który stoi za plecami i namawia do złego.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

34
19
~oficer 2013-01-31 (09:18) 1 rok 2 miesiące 18 dni 15 godzin i 57 minut temu

Dowódca Sił Powietrznych lecący samolotem wojskowym WIDZIAŁ I NIE REAGOWAŁ na drastyczne naruszanie procedur i przepisów obowiązujących na statkach powietrznych Sił Zbrojnych RP. Pozwalał na to, aby do kabiny pilotów wchodziły osoby postronne. GENERAŁ BŁASIK JEST WINNY POWSTANIU SYTUACJI ZAGROŻENIA NA STATKU POWIETRZNYM SIŁ ZBROJNYCH RP. No chyba, że jest prawo dla zwykłych ludzi i dla prominentów.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

7
5
~kaczor 2013-01-31 (13:57) 1 rok 2 miesiące 18 dni 11 godzin i 18 minut temu

No to Pan Generał odetchnął....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
13
von basior 2013-01-31 (11:38) 1 rok 2 miesiące 18 dni 13 godzin i 37 minut temu

Fakt - to to piśmidło w którym piloci wołali "O Boże" a potem wyszło że chodziło o panienkę lekkich obyczajów?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

9
2
~red. 2013-01-31 (17:54) 1 rok 2 miesiące 18 dni 7 godzin i 21 minut temu

Jeżeli chodzi o kłótnie na lotnisku to sprawie ukręcono łeb ze względów prestiżowych i zrobiono z tego tajemnicę państwową.Swiadków zaprzysiężono do zachowania tajemnicy państwowej.Sprawa i tak ujrzy światło dzienne.Owi prokuratorzy chyba nie przesłuchali taśm.Oni lecą z nami w bambuko.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Motolotnia uderzyła w dom. Nie żyją pilot i pasażer
dodane 2014-04-18 (20:51) 4 godziny i 24 minuty temu

materiał wideo

MSZ Rosji: USA próbują "wybielić" władze w Kijowie i grozić sankcjami
dodane 2014-04-18 (17:30) 7 godzin i 45 minut temu

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie: pieniądz nowym wcieleniem szatana
dodane 2014-04-18 (18:00) 7 godzin i 15 minut temu

XXI Centralna Droga Krzyżowa
dodane 2014-04-18 (20:55) 4 godziny i 20 minut temu

Areszt dla rodziców zagłodzonego dziecka z Brzeznej
dodane 2014-04-18 (18:49) 6 godzin i 26 minut temu

Iran pręży muskuły
dodane 2014-04-18 (14:54) 10 godzin i 21 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.