więcej

Tajemnice Watykanu.

Przekrój |  dodane 2008-12-22 (09:54) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 10 godzin i 59 minut temu
drukuj


To jedyna monarchia absolutna w Europie, jedyne państwo bez analfabetyzmu i jedyne, w którym rocznie jest tyle przestępstw, ilu mieszkańców. Watykan kończy 80 lat. Jak funkcjonuje państwo, które wszyscy znają, a do niczego nie jest podobne?

Na początek wyjaśnienie. Gdy piszemy o Boskim Państwie, raz mamy na myśli Stolicę Apostolską, raz Watykan. Jednak pojęcia te nie są tożsame. Pierwsze oznacza aparat władzy Kościoła rzymskokatolickiego, którego korzenie sięgają średniowiecza. Terytorium, którego Stolica dawniej była suwerenem, to zlikwidowane w 1870 roku Państwo Kościelne. Wtedy zjednoczyły się rozbite na małe państewka Włochy.

Drugie pojęcie, państwo-miasto Watykan, to terytorium wyłonione z Włoch w 1929 roku na mocy traktatów laterańskich. Dały one Stolicy Apostolskiej organizm państwowy, a więc twór, który posiada ludność, terytorium i suwerenność. Tym tworem jest właśnie Watykan – najmniejsze państwo świata, ale działające jak w boskim zegarku.

Kto nim rządzi?

Oczywiście papież – ostatni monarcha absolutny w Europie. Skupia w swych rękach władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Tę pierwszą w jego imieniu sprawuje „rząd” z „premierem” kardynałem Giovannim Lajolem na czele. Resorty różnią się od klasycznych ministerstw: premier ma pod sobą departamenty, takie jak: obsługi technicznej, administracji muzeów czy departament watykańskich willi (rezydencji eksterytorialnej Castel Gandolfo). Za legislatywę można uznać Zgromadzenie Kardynałów, zaś sądownictwo jest w rękach trzech trybunałów rozpatrujących cywilne i karne sprawy Watykanu. O tym później.

Czy Watykan może iść na wojnę?

Nie. Jest neutralny. Zapisano to w traktatach laterańskich. Ze względu na neutralność Stolica Apostolska ma jedynie status obserwatora przy ONZ i nie bierze udziału w głosowaniach Zgromadzenia Ogólnego.

Jak zdobyć obywatelstwo Watykanu?

Jeśli nie mamy w planie kariery duchownego lub duchownej, będzie ciężko. Ponieważ stosunki dyplomatyczne ze światem utrzymuje Stolica Apostolska, to ona wydaje paszporty dyplomatyczne. Aby taki uzyskać, trzeba być nie tylko duchownym, ale i dyplomatą – podwójne utrudnienie. Watykan wydaje natomiast obywatelstwa funkcyjne, na czas pełnienia służby w Boskim Państwie. Przyznanie go oznacza czasową utratę poprzedniego obywatelstwa. Według traktatu laterańskiego, jeśli ktoś ma potem problem z odzyskaniem go po ukończeniu służby, dostanie automatycznie obywatelstwo Włoch.

Paszporty Watykanu mają obecnie 824 osoby: papież, kardynałowie, klerycy pracujący w Watykanie i Gwardia Papieska, reprezentacyjna straż przyboczna. Wstąpienie w jej szeregi też jest trudne: gwardzistów tradycyjnie rekrutuje się spośród Szwajcarów. Cywilów z obywatelstwem Boskiego Państwa jest zaledwie około 50 – to najbardziej niezbędni pracownicy. Trzy tysiące zatrudnionych w Watykanie cywilów pozostaje przy swoich paszportach. I tak mają nieźle: nie płacą podatków i korzystają z bonów do bezcłowych watykańskich sklepów.

wydanie internetowe: www.przekroj.pl

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 15 83.33%
nie 3 16.67%

Przeczytaj też

Benedykt XVI: papież nie jest gwiazdą rocka

aktualizacja 2008-12-22 (12:57) 5 lat 8 miesięcy 11 dni 7 godzin i 56 minut temu

Papież złożył Polakom świąteczne życzenia

aktualizacja 2008-12-21 (13:10) 5 lat 8 miesięcy 12 dni 7 godzin i 43 minuty temu

"Kryzys - okazją do odkrycia prawdziwego wymiaru świąt"

dodane 2008-12-17 (11:50) 5 lat 8 miesięcy 16 dni 9 godzin i 3 minuty temu

"Nie" dla karykatury Benedykta XVI

dodane 2008-12-17 (00:40) 5 lat 8 miesięcy 16 dni 20 godzin i 13 minut temu


Opinie (128)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~ewela 2012-05-15 (20:39) 2 lata 3 miesiące 18 dni i 14 minut temu

Polecam książkę "Watykan zdemaskowany - mafia, zbrodnie, peniądze" Poula L. Wiliamsa, tam jest klarownie opisane jakie "zasługi" ma Kościół katolicki - Watykan

odpowiedz

3
1
~ewa 2012-05-09 (22:58) 2 lata 3 miesiące 23 dni 21 godzin i 55 minut temu

"Bede z Wami, az do konca swiata"To Kociol Jezusa Chrysusa,Kosciol Katolicki trwa 2000 lat, jest jedyny i prawdziwy,bo Jezusa.Tak ma byc, i Boze chron,przed szatenem.

odpowiedz

2
0
~ele 2012-05-09 (22:55) 2 lata 3 miesiące 23 dni 21 godzin i 58 minut temu

Chcialabym tam mieszkac z rodzina, panstwo suwernne, spokoj, i pieknie.Ale jak? Bardzo trudno jst dostac obywatelstwo.

odpowiedz

0
0
~zdziwiona 2011-12-23 (17:33) 2 lata 8 miesięcy 10 dni 3 godziny i 20 minut temu

To przez kler straciliśmy niepodległość ? No popatrz, a ja myślałam, że przez nieudolność naszych polityków ...

odpowiedz

1
0
~rosomak 2008-12-23 (00:39) 5 lat 8 miesięcy 10 dni 20 godzin i 14 minut temu

Watykan
to katolicyzm, a katolicyzm ma na sumieniu więcej niewinnej krwi na rękach niż hitlerowski faszyzm i stalinowski komunizm razem wzięci. Każdy światły i uczciwy człowiek wystrzega się kontaktów z tą ideologią. Anglicy zerwali z tym pierwsi i zbudowali potęgę oraz dobrobyt. Nasi sąsiedzi Czesi zerwali z tym w XVI wieku (Jan Hus), i też mieli komunizm a żyją wiele lepiej. Polacy trwając w tym, już dwa razy utracili niepodległość i jeżeli się nie opamiętają i nie "przepędzą na zbity pysk" agentów Watykanu (kleru krk) to Polska niedługo zostanie przez ten kler rozgrabiona i zniknie z mapy świata.

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

0
0
~~`ailissa 2010-11-12 (20:58) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 23 godziny i 55 minut temu

pobyty na wWatyknie
bywakam tam bardzo czesto-1-2 razy w tygodniu przez ponad 5lat.Z pocztku wielkosc bazyliki , radosc ze gdzies tam za oknami jest "nasz Papiez"i przekonanie ze jest to miejsce niemal mistczne, wypelnialo moje biedne serce. Zbiegiem czasuzaczelam zauwazac ze tak nie jest,zewole swoja cicha wiare w kacie,to rzeczywiscie jest miejsce gdzie robi sie pieniadze na pielgrzymach iprzeslanie Jezusa malo ma z tym wspolnego i pewno nigdy nie mialo.juz pozniej chodzilam w podziemia by popatrzec na mogile Jana Pawla 2

odpowiedz

0
0
~~`ailissa 2010-11-12 (20:57) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 23 godziny i 56 minut temu

pobyty na wWatyknie
bywakam tam bardzo czesto-1-2 razy w tygodniu przez ponad 5lat.Z pocztku wielkosc bazyliki , radosc ze gdzies tam za oknami jest "nasz Papiez"i przekonanie ze jest to miejsce niemal mistczne, wypelnialo moje biedne serce. Zbiegiem czasuzaczelam zauwazac ze tak nie jest,zewole swoja cicha wiare w kacie,to rzeczywiscie jest miejsce gdzie robi sie pieniadze na pielgrzymach iprzeslanie Jezusa malo ma z tym wspolnego i pewno nigdy nie mialo.juz pozniej chodzilam w podziemia by popatrzec na mogile Jana Pawla 2

odpowiedz

0
0
~Karuzel 2009-10-12 (19:14) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 39 minut temu

Watykan?
Ktos mi powie? Jak to jest? W praktycznie kazdym panstwie, mimo, ze niby swieckie to watykan trzyma lape przez swoich ludzi kosciola. Jakies konkordaty, zakazy, bo niezgodne z naukami kosciola itp. itd. A niby jest rozdzielnosc panstwa od kosciola. G... prawda. A Watykan sam sobie jest panstwem i nikogo sie nie slucha.

odpowiedz

0
0
~polak emigrant 2009-01-14 (09:59) 5 lat 7 miesięcy 19 dni 10 godzin i 54 minuty temu

boski artykul :>
ale kto byl ten wie ile tam pychy i hipokryzji

odpowiedz

0
0
~Jo 2009-01-11 (18:55) 5 lat 7 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 58 minut temu

Do Tomasza
Jesli tak prosci ludzie pisuja tu, na forum, jak Kubus, to nie dziw sie, ze daja soba manipulowac przez kler. Natomiast, co do Jego wypowiedzi w sensie ogolnym, to jak najbardziej ma racje! I to jest kolejna, skrzetnie skrywana, "tajemnica Watykanu"!

odpowiedz

0
0
~trzeźwy 2008-12-31 (22:24) 5 lat 8 miesięcy 1 dzień 22 godziny i 29 minut temu

syk węża
... ale was skręca anty-kościelni, a Kościół będzie trwał - choć was już nie będzie!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Czytający 2009-01-07 (13:29) 5 lat 7 miesięcy 26 dni 7 godzin i 24 minuty temu

Co na to Jezus Chrystus???
"Moje królestwo nie jest częścią tego świata." (Jana 18:36)

odpowiedz

0
0
~Brunatne 2009-01-01 (14:46) 5 lat 8 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 7 minut temu

Watykan
Mussolini byl katolikiem?

odpowiedz

1
0
~rob 2008-12-25 (08:49) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 12 godzin i 4 minuty temu

Skąd tyle lewackiej agresji!?
Skąd w komentarzach tyle lewackiej agresji, nienawiści, kłamstw... Taki właśnie jest świat bez chrześcijaństwa. Strach patrzeć w przyszłość z takimi ludźmi.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~nikt 2008-12-26 (02:06) 5 lat 8 miesięcy 7 dni 18 godzin i 47 minut temu

boskie PAŃSTWO :D
Hm..., ciekawe ,boskie państwo a stworzone przez człowieka.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
mieszkańcy 2008-12-27 (22:41) 5 lat 8 miesięcy 5 dni 22 godziny i 12 minut temu

papiez
tak naprawde to - papiez-

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Cycu 2008-12-26 (18:06) 5 lat 8 miesięcy 7 dni 2 godziny i 47 minut temu

Śmieszna tajemnica Vatykanu,
W muzeum na Lateranie jest duży tron z wielką dziurą, gdzie nowo wybrany Papież na nim siadał z opuszczonymi gaciami, a komisja sprawdzała czy ma JAJA i PENISA. Ktoś wie dlaczego ???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
mieszkańcy 2008-12-27 (22:38) 5 lat 8 miesięcy 5 dni 22 godziny i 15 minut temu

papierzak
papierzem mogl byc tylko mezczyzna i to musieli sprawdzac ,bo licho nie spi

odpowiedz

0
0
~cammarata 2008-12-27 (18:58) 5 lat 8 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 55 minut temu

tajemnice?
To przecież zwykłe turystyczne informacje. No, może ciekawostki ale tajemnice? Gdyby Watykan wyjawił swoje tajemnice to katolików krew by zalała i byłby to koniec kościoła katolickiego w Europie. O Afryce i Ameryce nie mówie, bo tam nie dochodzą prawdziwe informacje a misjonarze niechętnie zrezygnowali by ze słodkości misyjnych i oświecili swoje baranki.

odpowiedz

0
0
~kubuś 2008-12-25 (11:03) 5 lat 8 miesięcy 8 dni 9 godzin i 50 minut temu

watykan
dzeje sie w watykanie a w polsce jlu uzbeków nośi sutane

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska polskim kandydatem na komisarza UE
dodane 2014-09-02 (17:34) 3 godziny i 19 minut temu

Kancelaria Prezydenta: rozmowy ws. nowego premiera po dymisji Tuska
dodane 2014-09-02 (13:54) 6 godzin i 59 minut temu

"Rzeczpospolita": NATO wierzy w dobrego Putina
dodane 2014-09-02 (12:47) 8 godzin i 6 minut temu

Indie i Chiny skazane na konflikt? Świat może być dla nich za mały
dodane 2014-09-02 (12:40) 8 godzin i 13 minut temu

Donald Tusk w programie "Tomasz Lis na żywo"
dodane 2014-09-01 (22:03) 22 godziny i 50 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.