Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Szokujące dane. Każdego roku 15 tys. polskich nastolatek zachodzi w ciąże

Szokujące dane. Każdego roku 15 tys. polskich nastolatek zachodzi w ciąże

„Mamo, tato, wpadłam. Będziecie dziadkami”. Z ostatnich danych z 2013 roku wynika, że 15 tys. polskich nastolatek przekazało taką wiadomość swoim rodzicom. Towarzyszył im lęk przed odtrąceniem i reakcją otoczenia. Traumy udałoby się uniknąć, gdyby Polki miały większą świadomość seksualną.
Dziecko z przypadku

Z Magdą spotykam się w jednej z trójmiejskich kawiarni. 20-letnia matka przychodzi na spotkanie ze swoją 2-letnią córką Antosią. Burza blond loków, niebieskie oczy, żywiołowe ruchy i ulubiona przytulanka to jej znaki rozpoznawcze. Jej mamę wiele kosztował poród. W pierwszej klasie liceum przespała się z Tomkiem, kolegą z klasy. Nie zabezpieczyli się. Magda jest szczupła. Udało się jej przez dwa miesiące ukryć ciążę. Jednak brzuch nabrzmiewał, a wraz z nim trudna do ukrycia prawda. W końcu zdecydowała się powiedzieć rodzicom do czego doszło. Ojciec - lekarz oraz matka - architekt nie planowali takiego życia dla córki. Wybrali dla niej inną drogę. Miała zostać stomatologiem.

- To był straszny dzień. Rodzice źle to przyjęli. Matka zaczęła płakać, a ojciec zaproponował załatwienie aborcji. Na początku pewnie bym się zgodziła, ale zżyłam się już z myślą o dziecku. Dziadek zaproponował usunięcie własnego wnuka. Nie mogłam się na to zgodzić – mówi Wirtualnej Polsce Magda, która w wieku 16 lat zaszła w ciążę.


Od tego momentu wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Rodzice poczekali, aż Magda stanie się pełnoletnia, wtedy kazali jej się wyprowadzić z domu. Od kobiety odwrócił się również partner. Nie ma z czego płacić zasądzonych alimentów, bo nie pracuje. Mama Antosi wyprowadziła się do dalekiej ciotki. Dzięki jej pomocy udało się skończyć technikum. Poznała Pawła. Planują ślub. Oboje uczą się angielskiego. Chcą wyemigrować do Wielkiej Brytanii i zamknąć za sobą przeszłość. Magda od opuszczenia domu nie kontaktowała się z rodzicami.

Agata miała więcej szczęścia. Zaszła w ciążę w wieku 17 lat, jak twierdzi przez przypadek. Podczas stosunku pękła prezerwatywa. Wynik testu ciążowego przyjęła z niedowierzaniem. Pojawiły się myśli o usunięciu ciąży, samobójstwie. Natychmiast o sprawie powiedziała swoim rodzicom oraz partnerowi. Obyło się bez krzyków i frustracji. Matka zaprowadziła ją do ginekologa, który potwierdził wynik. Michał, jej partner cały czas jej towarzyszył. Dziewczyna dostała w szkole trzy miesiące urlopu macierzyńskiego. Poród przeszedł spokojnie. Mała Kasia urodziła się zdrowa. Po przerwie Agata wróciła do szkoły i zaczęła zaliczać opuszczony materiał. W opiece nad dzieckiem pomagać chcieli wszyscy – dziadkowie, dalsi krewni. W szkole budziła zdziwienie, ale też sympatię. Do matury podeszła razem z kolegami z klasy. Dzisiaj jest wykształconym, dobrze zarabiającym inżynierem. Dwa lata temu wzięła ślub z Michałem.

Czasami świadomie zachodzą w ciążę


- Jedną z moich pacjentek jest 16-letnia dziewczyna wywodząca się z patologicznego środowiska. Ojciec alkoholik, zniknął zaraz po narodzinach dziewczyny. Matka prostytutka. Nastolatka twierdzi, że zaszła w ciążę całkowicie świadomie, bo chciała czuć się potrzebna. Na razie nie wiadomo, co dalej z nią będzie, bo matka wyrzuciła ją z domu – mówi Wirtualnej Polsce Wojciech Mróz, psycholog.

Takie przypadki należą jednak do wyjątków.

Wiele niechcianych ciąż jest efektem braku należytej edukacji. Jak wynika z raportu opublikowanego niedawno przez Grupę Edukatorów Seksualnych „Ponton” większość nastolatków nie ma żadnego pojęcia o antykoncepcji. Edukatorzy podkreślają, że nasila się tzw. paranoja ciążowa. Wątpliwości co do zajścia w ciążę zgłaszały dziewczęta, które nigdy nie miały kontaktów seksualnych i „odkrywały” u siebie objawy ciąży po lekturze forów internetowych. Inną grupą były nastolatki, które miały za sobą stosunkowo bezpieczne formy kontaktów np. przytulały się ze swoim chłopakiem w ubraniu.

- Miesiączka spóźnia mi się trzy tygodnie. Nigdy nie uprawiałam seksu, jednak nieraz się masturbowałam. Pobolewa mnie podbrzusze, a jak czytałam w internecie, to jest objaw ciąży. Czy mogę być w ciąży? – pytała edukatorów jedna z dziewcząt kontaktująca się z telefonem zaufania.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku 15 tys. Polek poniżej 18 roku życia zaszło w ciążę. Wydaje się, że to dużo. Jednak jeszcze w 1990 roku nastoletnich mam było trzy razy więcej. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia w tym niechlubnym rankingu Polskę wyprzedzają tylko nastolatki z Wielkiej Brytanii. W 2013 roku 27 tys. młodych Brytyjek urodziło dziecko.


Jak zauważają edukatorzy „Pontonu” dla młodzieży głównym źródłem wiedzy o seksualności jest grupa rówieśnicza i kultura masowa, często pornografia. Szczególnie młode dziewczęta podlegają ogromnej presji – według lansowanego w mediach modelu kobiecości, wartość dziewczyny zależy od jej atrakcyjności fizycznej oraz walorów i umiejętności seksualnych. W domu zaś słyszą, że seks łączy się tylko z niechcianą ciążą, a w konsekwencji zniszczonym życiem.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (323)
Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
538
~Abc 2015-10-16 (08:37) 12 godzin i 58 minut temu

"dziatkami "?! Litości! Panie redaktorze.... Zanim poczyta pan o ciążach nastolatek radzę poczytać ich podręczniki do ortografii....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 20

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
523
~Pronciu 2015-10-16 (08:59) 12 godzin i 36 minut temu

Ma 20 lat i 2-letnie dziecko, a "wpadła" w 1-szej klasie liceum? Drugoroczna była czy nawet kilkukrotnie klasy powtarzała. Dobrze, że ta nielogika na poczatku artykułu sie znalazła i oszczędziłem sobie dalszego czytania. Tragedia, jakby pisał gimnazjalista.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
294
~1 gksc 2015-10-16 (08:35) 13 godzin temu

No Dziatki Dziadki beds szczesliwe....kto pisze te artykuly???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
164
~SS 2015-10-16 (12:40) 8 godzin i 55 minut temu

to nie edukacja seksualna zawodzi, tylko brak wartości plus slabe wiezi rodzinne, brak czasu dla dorastających dzieci itp.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
149
~mi 2015-10-16 (09:15) 12 godzin i 20 minut temu

nie czytajcie tych głupot, "ponton" i wszystko jasne. Ciąże nastolatek zawsze będą się zdarzać, ale najwięcej ich pojawia sie w rodzinach rozbitych i takich, gdzie rodzice nie interesują się córką. Nie chodzi o opłacanie angielskiego i kupowanie markowych ciuchów, chodzi o poświęcony czas. Czytać się nie da o braku edukacji seksualnej- autor artykułu niech zaznajomi się ze statystykami np. w Wlk. Brytanii czy USA- najwięcej "edukacji seksualnej" na świecie- co z tego wynika? Podpowiem, bo pewnie nie będzie się chcialo zadać trudu poszukac- najwiecej ciąż u nastolatek, najwiecej aborcji na świecie, najwiecej rozwodów na świecie itd. Ja stawiam na tradycyjne wychowanie z głową na karku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
144
~nick 2015-10-16 (14:03) 7 godzin i 32 minut temu

To nie brak wiedzy (jedna chciała, drugiej pękło, o trzeciej nie wiadomo). To wynik "zachęcania" młodzieży do podjęcia aktywności seksualnej (w mediach, na PDZwR, rodzice też często przymykają oko). Nie mówcie, że to nieprawda

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
132
~lekarz 2015-10-16 (13:00) 8 godzin i 35 minut temu

Wszędzie na świecie powtarza się ten sam scenariusz: wczesna "edukacja" seksualna -> więcej wczesnych ciąż i więcej zakażeń wenerycznych -> więcej bezpłodnych kobiet -:> mniej dzieci -> więcej imigrantów -> KONIEC.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
135
~teresa 2015-10-16 (11:25) 10 godzin i 10 minut temu

Wszyscy powinni nastolatkom mówić: seks zasadniczo jest dla dorosłych. Jeśli uprawiasz seks to żeby nie wiem co jest zawsze szansa , że zajdziesz w ciążę - i stajesz się dorosła. Musisz podjąc obowiązki osoby dorosłej - i cóz w tym takiego złego? Czy lepiej się ubezpładniać latami za pomocą pigułek hormonalnych, żeby potem pod czterdziestkę rozpaczać, że sie nie może zajść w ciążę i brać się za in vitro ? Wiedza o zajściu w ciążę jest w programie biologii w szkołąch i wystarczy, w szkole maja uczyc tylko0 nauczyciele, nie jakies pontony!!! Natomiast namawianie jeszcze troche dzieci do uprawiania seksu jak najwcześniej - to błąd. Ale ciąża nastolatki z kochanym chłopakiem - TO NIE JEST TRAGEDIA. TO JEST ŻYCIE.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
114
Moher Power 2015-10-16 (09:19) 12 godzin i 16 minut temu

Szokująca dana to jest taka; w Polsce jest kryzys demograficzny. Nastolatki zawsze zachodziły w ciążę, teraz zachodzą i będą zachodziły w przyszłości. Ważne, żeby rodziły zdrowe i żeby te dzieci miały dobre warunki rozwoju.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
108
~sad 2015-10-16 (18:47) 2 godziny i 48 minut temu

kiedys były jakieś zasdy - a teraz róbta co chceta, chlanie, ćpanie i bzykanie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
104
~AS 2015-10-17 (01:45) 19 godzin i 50 minut temu

Jakoś dziwnym dziwnym trafem, za moich młodych lat, było mniej edukacji seksualnej, a dziewczyny zachodziły w ciąże nieporównywanie rzadziej. Może jest dokładnie odwrotnie, jak ktoś edukuje seksualnie to trzeba praktykować, a młode umysły najpierw w efori działają, no i kto tam myśli o zabezpieczeniach, a później to już jest za pózno.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
79
~Ja 2015-10-16 (20:56) 39 minut temu

Może napiszecie ile procent uświadomionych szwedek wpada.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
63
~Maksyma 2015-10-16 (19:16) 2 godziny i 19 minut temu

Gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
68
~Al Lach 2015-10-16 (15:29) 6 godzin i 6 minut temu

"Dziatkami"?! Już wiem, dlaczego boicie się rządów PiSu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
59
~barman 2015-10-16 (12:35) 9 godzin temu

ORTOGRAFIA! Wy dziady!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
57
~Kaliopik 2015-10-16 (15:34) 6 godzin i 1 minutę temu

Małolaty się prują na potęgę i na ,,chybcika". Cóż, popęd seksualny rozumu nie słucha.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
38
~mikolaju 2015-10-16 (16:07) 5 godzin i 28 minut temu

Dziatki poczynają dziatki. Co na to dziadkowie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
29
~oko 2015-10-16 (10:55) 10 godzin i 40 minut temu

dziatki. Słownik języka polskiego. dziatki daw. ÂŤdzieciÂť

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
36
~malkontent 2015-10-16 (22:18) 23 godzin i 17 minut temu

nasto- to panie reduktorzyno 18-nasto i 19-nasto latka. Też nastolatki i w ciąży. I co w tym dziwnego ? N.b. najlepszy wiek dla ciąży.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
30
~Anita 2015-10-16 (09:01) 12 godzin i 34 minut temu

Dziatkami? Kto to pisał ?!

odpowiedz

zgłoś do moderacji