więcej

Paweł Załęcki: po abdykacji Benedykta XVI w Watykanie do głosu dojdą skrajności.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-11 (18:46) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 18 godzin i 20 minut temu
drukuj


Benedykt XVI opinie video
Wśród kandydatów na papieża dużą rolę odegrają reprezentanci skrajnych nurtów w Kościele - tradycjonaliści i zwolennicy radykalnych zmian. - To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania - mówi w rozmowie z WP.PL dr Paweł Załęcki, socjolog religii z UMK w Toruniu. W jego opinii na abdykację Benedykta XVI mogły mieć wpływ rozgrywki różnych frakcji w Watykanie i sprawa wycieku tajnych dokumentów. - Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie - zauważa dr Załęcki.

Przeczytaj też:
Benedykt XVI abdykuje: przepraszam za moje błędy


Marcin Bartnicki: Z czego może wynikać decyzja Benedykta XVI o abdykacji?

Dr Paweł Załęcki: Papież nie musi podawać powodów rezygnacji, to jego suwerenne prawo. Do abdykacji dochodzi, gdy papież nie może sprawować swojej funkcji z istotnych powodów. Podawane są względy zdrowotne, ale niespecjalnie ufam tej argumentacji. To powód bezpieczny i nie zachęcający do spekulacji. Nie ma przesłanek, aby wskazywać na którykolwiek z wielu innych prawdopodobnych powodów, ale może być ich wiele.

Rezygnacja Benedykta XVI kontrastuje z postawą Jana Pawła II, który pełnił swoją funkcję do końca, mimo choroby.

Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona dr Paweł Załęcki
- W czasie pontyfikatu Jana Pawła II pojawiały się naciski, aby doszło do abdykacji. To może być wewnętrzna rozgrywka różnych frakcji w Watykanie. Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie. Karol Wojtyła był papieżem niezwykle charyzmatycznym. W sprawach związanych z zarządzaniem Kościołem Ratzinger jest nieco inny. Doskonale sprawdzał się jako teolog - jest w tym wybitny, ale jego funkcjonowanie wygląda dużo słabiej, odkąd zaczął pełnić najwyższą funkcję "administracyjno-duchową". Przed pontyfikatem jego poglądy wyglądały nieco inaczej. Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona.

Na początku jego pontyfikatu przypominano jego twierdzenie, że w krajach dotkniętych epidemią wirusa HIV, stosowanie prezerwatyw w niektórych przypadkach powinno być dopuszczalne. Z czego wynikała zmiana poglądów, gdy został papieżem? Musiał poddać się naciskom ze strony innych duchownych z Watykanu?

- Mogło tak być. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, gdzie dba się o kształt doktryny, zastanawiał się nad różnymi kwestiami, ale w momencie, gdy został papieżem, zaczął pełnić inną funkcję, z zupełnie odmienną odpowiedzialnością, w ramach której podejmowane decyzje posiadają moc sprawczą. Wcześniej mógł spekulować, jako papież już nie. To trochę jak ze ślubem - przed nim jest się kawalerem, a po ślubie mężem. Niby jest się tym samym człowiekiem, ale pewne rzeczy odchodzą, a w ich miejsce pojawiają się nowe obowiązki, które trzeba brać pod uwagę. Tak samo było w przypadku Ratzingera - pojawiła się zupełnie nowa odpowiedzialność i musiał podejmować decyzje biorąc pod uwagę znacznie więcej elementów. Jako papież nie był na tyle odważny, czy rewolucyjny, jak - i tak przecież konserwatywny w wielu kwestiach - Karol Wojtyła. Nie potrafię ocenić, czy Kościół potrzebował konkretnych rewolucji lub zmian i czy papież dostrzega, że pewnych rzeczy nie jest w stanie zrobić.
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat dr Paweł Załęcki


Czy ta zmiana deklarowanych poglądów mogła wynikać z dogmatu o nieomylności papieża w sprawach wiary?

- Tak, w twierdzeniach głoszonych ex cathedra, jeśli oficjalnie występuje jako głowa Kościoła, jego poglądy i oficjalne dokumenty są traktowane jako oficjalny głos i stanowisko Kościoła w sprawach wiary i moralności.

Można spekulować, kto może zostać następcą Benedykta XVI?

- Z punktu widzenia prawa kanonicznego nawet ja mogę zostać wybrany na papieża. To, że nie jestem duchownym, nie stanowi problemu, ponieważ święcenia biskupie otrzymałbym w momencie wyniesienia na tron papieski. Tak na poważnie, nie jestem w stanie wskazać, kto to może być. To tak naprawdę wielka polityka. O tym, kto zgodzi się "wystartować" w wyborach, będziemy dowiadywali się z opóźnieniem. Kościół stoi teraz przed wielkimi wyzwaniami. Pojawia się wielki kryzys wiary, a Kościół działa jeszcze starymi metodami.

Będziemy świadkami, jeśli nie rewolucji, to przynajmniej dużej zmiany w Kościele?

- To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania w różnych obszarach. W wielu rejonach świata - przede wszystkim w Europie i w Ameryce Północnej, nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Ze względu na daleko posunięty tradycjonalizm naszego, polskiego katolicyzmu, mamy trochę spaczoną wizję tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieje się u nas trochę gorzej niż nam się wydaje. W statystykach dobrze wygląda to, że ponad połowa ludzi uczęszcza w niedzielę do kościołów, ale gorzej przekłada się to na "jakość" wiary. Z tych osób, które w praktyce będą brane pod uwagę jako kandydaci na papieża, do głosu dochodziły będą skrajności. Z jednej strony będzie to opcja super konserwatywna, z drugiej opcja nastawiona na bardzo silne zmiany, stawiająca na odnowienie twarzy Kościoła. W jakimś sensie każda z nich byłaby dla Kościoła sensowna.

Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie dr Paweł Załęcki
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat. Z drugiej strony do głosu będzie dochodziła opcja konserwatywna, która będzie stawiała w sposób bardziej radykalny na zgodność funkcjonowania z literą Pisma Świętego i tradycją Kościoła. Z punktu widzenia dalszego przetrwania Kościoła, każda z tych opcji jest dobra. Pierwsza w prosty sposób "przygarnia" ludzi, którzy do tej pory nie brali pod uwagę zaangażowania w wiarę i rozbudza tych, którzy są już w Kościele. Opcja "twardsza" po pewnym czasie również generuje wzrost liczby osób należących do Kościoła i jakości uczestnictwa. Istnieją analizy i badania mówiące o tym, że kościoły i organizacje religijne, które są bardziej restrykcyjne i wymagające, notują w świecie, w kościołach chrześcijańskich, największy wzrost liczby członków. Wynika to z faktu, że w takich kościołach trzeba zainwestować więcej czasu i własnego myślenia, przez co trudniej zrezygnować z uczestnictwa w takiej organizacji. W tym sensie potrzebne są jakieś zmiany. Świat szybko się zmienia i trzeba znaleźć nowy sposób, żeby dotrzeć do ludzi z uniwersalnym nauczaniem Kościoła. Można zrobić to, albo w sposób intensywny, proponowany przez opcję bardziej tradycyjną lub w sposób ekstensywny, przygarniający te grupy społeczne, które w tej chwili są trochę zaniedbywane.

Czy część najbliższego otoczenia papieża mogła wiedzieć wcześniej o tej decyzji? Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia mówił kilka dni temu o swoim poparciu dla praw homoseksualistów do zawierania związków partnerskich.

- Proszę pamiętać, że Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie. W odróżnieniu od innych kościołów, Kościół katolicki jest w tym sensie niezwykle liberalny. Można powiedzieć, w oparciu o oficjalne nauczanie Kościoła, że jest on zainteresowany wszystkimi ludźmi uzasadniając, że Bóg też jest wszystkimi zainteresowany i wszystkich kocha. Właśnie w tym kontekście należy odczytywać słowa arcybiskupa. To nie jest nic nowego, myślę, że niektóre z tych poglądów można by przypisać Ratzingerowi, jako teologowi sprzed pontyfikatu. Przestał to głosić, gdy został papieżem, m.in. ze względu na fakt, na który zwrócił pan uwagę, tzn. głoszenie stanowisk i poglądów ex cathedra jako papież, staje się w określonych sytuacjach obowiązującą interpretacją i obowiązującymi regulacjami.

Joseph Ratzinger po śmierci Jana Pawła II był wymieniany jako główny kandydat na papieża, czy obecnie również można wskazać jedną osobę, która najprawdopodobniej zostanie papieżem?

- W tej chwili nie można wymienić nikogo takiego. Choć jestem przekonany, że będą pojawiały się także kandydatury spoza Europy. Otwartość Watykanu na "szerszą publiczność", nieco przymknęła się w czasie obecnego pontyfikatu, w porównaniu do tego, co działo się za czasów Jana Pawła II. Nie wiadomo, czy i jaki związek z abdykacją może mieć sprawa wyciekania pewnych tajemnic z biura papieskiego. To interesująca sprawa, ponieważ z jednej strony jest związana z wątkami etyczno-kryminalnymi, a z drugiej, o której nie było prawie w ogóle mowy, mogła ujawnić niezwykle wiele informacji na temat funkcjonowania Watykanu i wpływu wielu osób i środowisk na samego papieża. Być może bliżej przyjrzał się on temu, jak funkcjonują rzeczy, na które nie ma wpływu. Benedykt XVI mógł zatem poznać mechanizmy, które rządzą kurią rzymską, temu jakie dokumenty docierają do niego, a jakie nie i to również mogło być w jakiejś części przyczynkiem do abdykacji.

Rozmawiał Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 184 73.02%
nie 68 26.98%

Przeczytaj też

Patriarchat Moskiewski wyraża wdzięczność papieżowi

dodane 2013-02-11 (16:45) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 20 godzin i 21 minut temu

Prezydent Bronisław Komorowski dziękuje Benedyktowi XVI za stosunek do Polski

dodane 2013-02-11 (16:30) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 20 godzin i 36 minut temu

Abdykacja Benedykta XVI: Niemcy są zaskoczeni i wstrząśnięci

dodane 2013-02-11 (16:02) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 21 godzin i 4 minuty temu

Papież Benedykt XVI abdykuje. Tzw. papabile: kardynałowie Scola, Piacenza, Schoenborn

dodane 2013-02-11 (15:00) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 22 godziny i 6 minut temu

materiał foto

Papież Benedykt XVI abdykuje

dodane 2013-02-11 (12:22) 1 rok 11 miesięcy 17 dni i 44 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (751)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

67
7
~ona 2013-02-11 (20:55) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 16 godzin i 11 minut temu

Wielki papiez,nie chcial byc marionetka w rekach otoczenia,szanuje GO!!!

odpowiedz

75
16
~Marek 2013-02-12 (09:31) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 3 godziny i 35 minut temu

A Tusk zadłużył Polskę do ponad 900 miliardów i ani myśli odejść.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

56
8
~Jasio 2013-02-14 (22:20) 1 rok 11 miesięcy 13 dni 14 godzin i 46 minut temu

Cztery katoliczki piją kawę. Pierwsza mówi: - Mój syn jest księdzem. Kiedy wchodzi do pokoju, ludzie mówią: "Ojcze". Druga mówi: - Mój syn jest biskupem, kiedy wchodzi do pokoju, ludzie mówią: "Wasza miłość". Trzecia na to: - Mój syn jest kardynałem, kiedy wchodzi do pokoju, ludzie mówią: "Wasza ekscelencjo". Ponieważ czwarta w milczeniu sączy kawę, delikatnie ją zachęcają: - No...? - Mój syn jest wspaniale umięśnionym tancerzem. Kiedy wychodzi na scenę, kobiety wołają: "O mój Boże!"

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

93
48
~gosc 2013-02-11 (21:02) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 16 godzin i 4 minuty temu

Kosciol ma stac na strazy wiary i tradycji.Jesli nastapi unowoczesnie Kosciola stanowic to bedzie katastroficzny koniec i zepchniecie wiernych do podziemia. Kroloj nam Chryste zawsze i wszedzie

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

45
8
~zabajone 2013-02-12 (17:54) 1 rok 11 miesięcy 15 dni 19 godzin i 12 minut temu

Dlaczego aktualny papież abdykował a nasz nie?... bo Niemcy pracują do emerytury a Polacy do śmierci.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

48
11
~JUL 2013-02-12 (10:34) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 2 godziny i 32 minuty temu

W Watykanie jest mafia kościelna która nie pozwoli na jakiekolwiek zmiany i sprzeciwy.Warto zobaczyć tylko na poczynania władz polskiego kościoła weżmy biskupów żyją jak książęta w dworkach i pałacykach oni żyją ubogo jak JEZUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

46
10
~ofi 2013-02-11 (22:00) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 15 godzin i 6 minut temu

Cud w kościele. Przestali truć papieży a wysyłają ich na emeryturę.

odpowiedz

38
5
~bh 2013-02-11 (20:54) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 16 godzin i 12 minut temu

Papież nie abdykuje. To określenie nie jest znane w prawie kanonicznym.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

40
8
~antyz 2013-02-11 (20:29) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 16 godzin i 37 minut temu

Oby tylko dożył do ogłoszonego dnia abdykacji. W historii papiestwa notowano różne "ciekawe" odejścia papieży.

odpowiedz

40
8
~j23 2013-02-11 (19:44) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 17 godzin i 22 minuty temu

Ciekawe pół roku temu czytałem że dobiorą się do papieża miał wybor zostac otrutym czy życ na emeryturze.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

31
1
~Inge 2013-02-12 (09:16) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 3 godziny i 50 minut temu

Może po prostu nie chciał być marionetką w rękach watykańskich intrygantów? Lubię tego papieża za jego spokój, powagę stałość i godność. Przecież papież nie jest showmenem i nie musi ciągle przypochlebiać się wiernym, a już w ogóle niewierzącym - nie taka jest jego rola. Takie ciągłe porównywanie Benedykta do "naszego" papieża świdczy tylko o naszych kompleksach i zaściankowości, a najbardziej chyba o niedojrzałości jako ludzi wierzących (opinie niewierzących nie mają tu znaczenia). Zresztą każdy człowiek jest przecież inny i każdy ma do odegrania w życiu inną rolę. Tak czy owak - należy mu się wielki szacunek za odważną bezprecedensową decyzję, pokazującą w jak odejść z najwyższego urzędu we właściwym momencie i w godny sposób. PS. Przerażające są te prymitywne komentarze. Czy WP czyta tylko, za przeproszeniiem "bydło" wyhodowane na Idolach, Big Brather, Rozmowach w toku, sitcomach czy płytkich audycjach (naparzankch) pseudospołecznych w TVN ? Ludzie - "młodzi wykształceni intelektualiści" w pierwszym pokoleniu - z wielkich miast (czyt. z awansu społecznego- ze wsi do miast, studia dla wszystkich. itp.) - opamiętajcie się. Czy nie widzicie, że jesteście tylko mięsem armatnim dla kilkunastu cwaniaków rządzących w mediach i polityce? Zróbcie coś dla siebie - poczytajcie, pomyślcie , oceniajcie sprawy SWOIM rozumem i sercem i we własnym sumieniu, a potem ewntualnie sie wypowiadajcie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

46
18
~antypapiez 2013-02-12 (10:17) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 2 godziny i 49 minut temu

Az dziw ze jeszcze go w Watykanie nie otruli tak jak zrobili to z innymi papiezami ... Tron papieski czeka na nastepnego demona ... ;-))

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

33
5
~j23 2013-02-11 (19:44) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 17 godzin i 22 minuty temu

Ciekawe pół roku temu czytałem że dobiorą się do papieża miał wybor zostac otrutym czy życ na emeryturze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

36
10
~GREGOR 2013-02-12 (09:05) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 4 godziny i 1 minutę temu

ZBLIŻA SIĘ KONIEC WATYKANU,PAPIESTWA I KOŚCIOŁA KAT.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

29
4
~anja 2013-02-11 (20:14) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 16 godzin i 52 minuty temu

zaraz zaczna sie szarpania o stołek!!!

odpowiedz

29
5
jedras06 2013-02-14 (22:02) 1 rok 11 miesięcy 13 dni 15 godzin i 4 minuty temu

Mądry Papież . Nie mógł dalej na to patrzeć ,SODOMA I GOMORA

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

27
4
~synek 2013-02-12 (15:52) 1 rok 11 miesięcy 15 dni 21 godzin i 14 minut temu

Ciekawe, że w takich sytuacjach, co jest dobre dla Kościoła najlepiej wiedzą ludzie, którzy znajdują się poza Kościolem, a często wręcz wrogowie Kościoła.

odpowiedz

34
11
~Małgosia 2013-02-12 (08:52) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 4 godziny i 14 minut temu

Aby nie zasiadł na Stolicy Apostolskiej Antypapież i Antychryst w jednej osobie, bo czasy obecnie są piekielne, wszędzie wolna amerykanka i róbta co chceta. Chociażby w Polsce brak prawa, bezkarnosc, a rząd swawoli, Tusk za pieniądze podatników jeździ helikopterem do Gdańska....

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

29
6
~dm 2013-02-11 (23:19) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 13 godzin i 47 minut temu

wszedzie jest walka o wladze

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
16
~NWO 2013-02-11 (19:45) 1 rok 11 miesięcy 16 dni 17 godzin i 21 minut temu

Masoni mu grozili to zrezygnował! Teraz NWO tryumfuje, a reformy ostatniego soboru pójdą dalej, kobiety będą księżmi, a na Mszy będzie techno, albo hip hop! New World Order nastąpił

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Szef administracji Putina skrytykował Komorowskiego
dodane 2015-01-27 (22:35) 14 godzin i 31 minut temu

Pisarz, który ustalił skład Cyklonu B
dodane 2015-01-28 (02:22) 10 godzin i 44 minuty temu

Pierwszy dzień w Auschwitz
dodane 2015-01-28 (05:20) 7 godzin i 46 minut temu

Rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego nie zaproszono na uroczystości w Auschwitz
dodane 2015-01-27 (14:36) 22 godziny i 30 minut temu

Przyjaciółka premier Kopacz nowym GIODO? Watchdog Polska żąda wyjaśnień
dodane 2015-01-27 (14:08) 22 godziny i 58 minut temu

"Wciąż widzę przed oczami trupy". Wstrząsające wyznania ocalonych z Auschwitz
dodane 2015-01-27 (09:20) 1 dzień 3 godziny i 46 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 24908