Strona główna serwisu
Przemysław Dubiński

Przemysław Dubiński

Małe wybory o wielkim wizerunkowym znaczeniu. Pierwsze tak poważne starcie PiS ze zjednoczoną opozycją

Małe wybory o wielkim wizerunkowym znaczeniu. Pierwsze tak poważne starcie PiS ze zjednoczoną opozycją

• 6 marca br. w okręgu nr 59 odbędą się wybory uzupełniające do Senatu
• Będzie to pierwsze w tym roku tak poważne starcie PiS ze zjednoczoną opozycją
• Faworytami do zwycięstwa są Anna Maria Anders (PiS) oraz popierany przez PO i .Nowoczesną kandydat PSL - Mieczysław Bagiński
• W kampanię zaangażowali się czołowi politycy wszystkich partii
• Dr Jarosław Flis: to próba generalna i wskaźnik poparcia danych ugrupowań
Okręg nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. W jesiennych wyborach do Senatu zwyciężył w nim kandydat PiS Bohdan Paszkowski. Został on jednak mianowany wojewodą podlaskim, a do wyłonienia jego następcy potrzebne będzie przeprowadzenie wyborów uzupełniających.

Zgłosiło się do nich 6 kandydatów - Anna Maria Anders z PiS, Mieczysław Bagiński z PSL (wspierany przez PO i .Nowoczesną), Jerzy Ząbkiewicz - komitet "Praca i Przyszłość", Szczepan Barszczewski z Partii KORWIN, Andrzej Chmielewski z Samoobrony oraz Sławomir Gromadzki z komitetu "Szary Obywatel".

Faworytami w wyścigu o fotel senatora są Anna Maria Anders oraz Mieczysław Bagiński. Oboje są wspierani przez czołowych polityków swoich partii, przez co lokalne wybory urastają do rangi ogólnopolskiego wydarzenia. Smaczku politycznemu starciu dodaje fakt, że okręg nr 59 jest zaliczany do bastionów PiS.


Siła złego na jednego, czyli lokalny patriotyzm vs znane nazwisko

W ubiegłym roku majowe wybory prezydenckie oraz jesienne wybory parlamentarne zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem PiS, które pod hasłem "dobrej zmiany" realizuje obecnie reformy. Działania partii Jarosława Kaczyńskiego spotykają się jednak ze zdecydowanym oporem opozycji, która podczas wyborów uzupełniających w okręgu nr 59 postanowiła wystawić wspólnego kandydata. Mieczysław Bagiński, bo o nim mowa, startuje pod sztandarem PSL, ale jego kandydaturę poparły również PO i .Nowoczesna.

- Nasz kandydat jest znanym lokalnie działaczem. Był m.in. wojewodą łomżyńskim i wieloletnim radnym sejmiku wojewódzkiego. Dlatego postanowiliśmy go poprzeć. Zawsze lepiej mieć kandydata z regionu niż osobę, która nie jest związana z tą ziemią - mówi w rozmowie z WP szef łomżyńskich struktur PO Cezary Kisiel. - Te wybory są w pewnym sensie naszym sprzeciwem wobec działań PiS, stąd tak szeroka koalicja i wspólny kandydat. Nie ma co ukrywać, że PiS na tych ziemiach jest bardzo mocny. Chcąc walczyć o wygraną, należy więc jednoczyć siły oraz głosy, a nie je dzielić - dodaje.


W rozpoczętej niedawno kampanii wspólny kandydat opozycji mocno akcentował swoje pochodzenie oraz odwoływał się do lokalnego patriotyzmu. - Senat to swego rodzaju puzzle. One nie powinny być jednego koloru, powinny być mozaiką całej Polski. Dlatego montowanie kogokolwiek z zewnątrz, w którymkolwiek okręgu, jest odebraniem godności obywatelom, którzy mieszkają w tym regionie. Czy oni nie mają prawa do własnego, autorskiego puzzla? W Senacie potrzeba osoby, która będzie mówiła głosem swoich wyborców, a nie decydentów. Senator musi oddychać powietrzem regionu i znać jego problemy - przekonywał podczas konferencji prasowej Mieczysław Bagiński, który zapewnił przy tym, że nie startowałby w wyborach, gdyby PiS wystawił kandydata z regionu. - Kandyduję, gdyż nie mogę pogodzić się z taką praktyką. To jest karykatura demokracji - uzasadnił.

Walkę z Bagińskim ma podjąć największa przegrana jesiennych wyborów do Senatu - Anna Maria Anders. Córka gen. Władysława Andersa startując w okręgu nr 44 dostała prawie 155 tysięcy głosów, co stanowiło trzeci wynik w kraju. Senatorem jednak nie została, gdyż jeszcze więcej osób zagłosowało na kandydatkę PO Barbarę Borys-Damięcką.

Później Anna Maria Anders została przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Z marzeń o fotelu senatora jednak nie zrezygnowała, a rozpoczynając kampanię w okręgu nr 59, mocno odwoływała się do polskiego patriotyzmu.

- To okręg historyczny, który jest połączony z historią mojego ojca. Ludzie mają różne poglądy, ale chodzi o to, by wybrać senatora, który potrafi coś zrobić. Należę do drużyny PiS i dzięki temu będę mogła działać skuteczniej niż pojedynczy senator - mówiła córka gen. Władysława Andersa. Zapewniła przy tym, że jej misją jest poprawienie wizerunku Polaków i Polski na świecie.

Małe wybory o wielkim wizerunkowym znaczeniu


W kontekście pojedynku PiS ze zjednoczoną opozycją, z pozoru lokalne i uzupełniające wybory do Senatu nabrały zupełnie innego wymiaru. Pierwsza kampania w 2016 roku jest wyjątkowo interesująca, gdyż dla rządzącej partii Jarosława Kaczyńskiego stanowi poważny sprawdzian i to we własnym mateczniku.

- Wszystkie wybory uzupełniające traktowane są jako próba generalna i wskaźnik poparcia danej partii. Opozycja lubi patrzeć, jak rządzący przebierają nogami ze strachu i specjalnie mobilizuje się na takie starcia. Ich stawką jest wizerunek danej partii - analizuje w rozmowie z WP politolog Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis.

O wadze marcowych wyborów świadczy również zaangażowanie czołowych polityków poszczególnych partii. Anna Maria Anders może liczyć na wsparcie m.in. Jarosława Kaczyńskiego, który ma pojawić się na wyjazdowych posiedzeniach klubu parlamentarnego PiS, organizowanych w Suwałkach oraz Łomży.

Przed wyborami w regionie mają się zjawić również czołowi politycy PSL: Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Jarosław Kalinowski. O Mieczysławie Bagińskim w swoich wypowiedziach wspominają również Grzegorz Schetyna oraz Sławomir Neumann z PO.

Stawka wyborów jest wysoka, gdyż będzie stanowiła świetną okazję do poprawienia wizerunku poszczególnych partii oraz działań PR. - Są to pierwsze w tym roku wybory. One będą próbą sprawdzenia elektoratów i osiągnięcia jak najlepszych wyników. Stąd bierze się duże zaangażowanie czołowych polityków wszystkich partii. PiS chce również kontynuować passę zwycięstw w kolejnych wyborach. Będzie to w pewnym sensie wotum zaufania wobec hasła "dobra zmiana", które promuje partia Jarosława Kaczyńskiego - przyznaje szef łomżyńskich struktur PO Cezary Kisiel.


Prężenie muskułów i polityczne show

Jednak w opinii dr Jarosława Flisa szum, który zrobił się obecnie wokół wyborów uzupełniających do Senatu, jest nie do końca zrozumiały. - Ta sytuacja przypomina wyścig o pawi ogon. Gdy spojrzymy bowiem na historię wyborów uzupełniających, to nie były one zbyt miarodajnym prognostykiem na przyszłość. W połowie przypadków się sprawdzały, a w połowie nie. Wszystkie partie chcą się pokazać, przez co wyborcy na Podlasiu angażowani są w wielkie przedstawienie polityczne. To jest trochę absurdalne, gdyż rządzący angażując się w tę kampanię, mają jednocześnie do zrobienia wiele ważniejszych rzeczy - ocenia ekspert.

Nasz rozmówca zwraca również uwagę na koszty takiego przedsięwzięcia. - We Francji czy w Niemczech doskonale radzą sobie bez wyborów uzupełniających. Każdy kandydat w jednomandatowym okręgu wskazuje swojego następcę i w razie potrzeby to on zajmuje jego miejsce. Dzięki temu udaje się zaoszczędzić sporo pieniędzy, które u nas są wydawane lekką ręką. Wybory uzupełniające to nic więcej jak show o zerowej mocy przewidywania czegokolwiek, po którym zwycięzca pręży muskuły, a przegrany przekonuje, że nic się nie stało - kończy dr Flis.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (204)
Nie zgadzam się z opinią
98
Zgadzam się z opinią
361
~igła 2016-02-10 (06:52) 17 godzin i 55 minut temu

Czy w Polsce brak pełnych pomysłów ludzi,przyzwoitych,dobrze przygotowanych,że musimy sięgać do ludzi znanych wyłącznie z nazwiska?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
77
Zgadzam się z opinią
336
~GowinŚpioch 2016-02-10 (07:04) 17 godzin i 43 minut temu

za spanie Gowina i innych jego koleżków powinna być kara finansowa co by się ze zwykłym kowalskim stało jak by spał w pracy?zero kultury w sejmie śpią czytają gazety rozmawiają przez telefony !!!!co to jest bufet? zero klasy i kultury!!!Ludzie to widza i oceniają!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
140
Zgadzam się z opinią
331
kubulek0000 2016-02-10 (07:17) 17 godzin i 30 minut temu

Na siłę tę babę chcą wsadzić na stołek senatora.A może wystarczy podjąć stosowną uchwałę i bez wyborów zrobić z niej senatorkę? Czy ona jest tak biedna że chce z 2 stołków braĆ kasę?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
51
Zgadzam się z opinią
150
~aga 2016-02-10 (07:32) 17 godzin i 15 minut temu

Co może wiedzieć pani Anders o problemach Polaków? To, ze jest córka znanej osoby nie powinno byc zadnym atutem,zwłaszcza że całe swoje życie mieszkała poza granicami kraju.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
54
Zgadzam się z opinią
149
~Arama 2016-02-10 (07:24) 17 godzin i 23 minut temu

Anders przeszła już PiS-owską lobotomię. Nie idzie tej kobiety słuchać. Nie ma pojęcia o współczesnej Polsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
112
Zgadzam się z opinią
191
~Jan III 2016-02-10 (06:40) 18 godzin i 7 minut temu

ani Anna, ani Maria, ani Anders...tylko wyciągnięta z szafy i otrzepana z kurzu cwaniaczka pisowska

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
72
Zgadzam się z opinią
150
~markus44 2016-02-09 (15:48) 8 godzin i 59 minut temu

Przyznajmy pani Anders punkty za pochodzenie, jak w PRLu przyznawane były kandydatom na studia ze wsi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
28
Zgadzam się z opinią
104
~Ir. 2016-02-10 (07:40) 17 godzin i 7 minut temu

Szanowni dziennikarze i politycy proszę nie oszukiwać Polaków . Sztandarową obietnicą Prezydenta i PiS-u była OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
95
~andy 2016-02-10 (07:20) 17 godzin i 27 minut temu

To ta Anders pochodzi z Podlasia?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
102
Zgadzam się z opinią
174
~OBSERWATOR 2016-02-09 (15:48) 8 godzin i 59 minut temu

Obywatele -macie okazję podziękować PiS za OBIECANKI-CACANKI PANI SZYDŁO !!! a może już coś wzieliście 'a konto ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
96
~Piotr 2016-02-10 (07:33) 17 godzin i 14 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
103
sokolontek 2016-02-09 (15:37) 9 godzin i 10 minut temu

Szary Obywatel pełen pomysłów W kampanii zaistniał też Sławomir Gromadzki, rolnik z powiatu kolneńskiego, były radny wojewódzki. Choć w przeszłości związany był z Samoobroną oraz PO, teraz kandyduje jako niezależny. Swój komitet nazwał „Szary Obywatel”. Gromadzki wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o udzielenie pomocy polskim przewoźnikom, którzy jeżdżą do Rosji. W naszym regionie chodzi o około 70 firm. Gromadzki zaproponował także wojewodzie podlaskiemu, by pieniądze, jakie wpłyną ze sprzedaży około 40 tys. odstrzelonych dzików trafiły do rolników, u których te zwierzęta wyrządziły największe szkody. Domaga się również przyspieszenia wypłat obszarowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
61
Zgadzam się z opinią
120
~Kpina 2016-02-09 (22:15) 2 godziny i 32 minut temu

Ta TVPis, do tego wywalą niepoprawnych i nowa rada "narodowa" jest na SZEŚĆ LAT i nie do ruszenia przez sejm czy senat! A jej przewodniczący może powoływać na stanowiska dyrektorskie - BEZ KONKURSÓW czy wymaganego doświadczenia - kogokolwiek! Nawet sprzątaczka byle swoja może zarządzać telewizją, radiem, przyznawać koncesje itd!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
91
~fakt 2016-02-10 (07:46) 17 godzin i 1 minutę temu

Baba ,która ma przerost ambicji Co ona może wiedzieć jakie są problemy tego regionu? Tylko koryto!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
35
Zgadzam się z opinią
87
~osa 2016-02-09 (20:35) 4 godziny i 12 minut temu

Czy ta Anders wie ilu bohaterów armii Andersa zamordował żyd Świątkowski wuj rodu Kaczyńskich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
81
~cewaK 2016-02-10 (08:13) 16 godzin i 34 minut temu

Oj zawzięta na posadki ta baba- wstydu i honoru nie ma. Polskę po raz wtóry prezesina chce potraktować z buta

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
71
Zgadzam się z opinią
118
~iks77 2016-02-10 (07:22) 17 godzin i 25 minut temu

Ksiądz dobrodziej z ambony powie na kogo głosować (na PiS) i wynik jest raczej oczywisty. To kościół katolicki jest winien rzadów PiS i mam nadzieję że kiedyś za to odpowie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
41
Zgadzam się z opinią
86
~-cybulancik- 2016-02-10 (08:02) 16 godzin i 45 minut temu

Jeżeli wybory wygra niejaka Anders która ,bez pojęcia o Polsce chce wjechać do senatu po plecach zasłużonego obywatela Polski,to znaczy że w Polsce mamy dyktaturę i oszustwo wyborcze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
61
~oj 2016-02-10 (08:14) 16 godzin i 33 minut temu

Jaruś chce i tak ma być !!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
42
Zgadzam się z opinią
73
elek2496 2016-02-10 (06:25) 18 godzin i 22 minut temu

Oczywiście jak to mówił prezes TVP Kurski " ciemny lud to kupi| I Polacy nie wybiorą człowieka od Korwina tylko kogoś z PO lub PiS. Bo Polacy kochają bolszewicką maść. Polak nie obraża się jak go od świń wyzywają i gestapowców. Polak ułożony jest zgodnie z pierwszą zasadą demokracji, najważniejsza jest poprawność polityczna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji