więcej

Finał gigantycznej afery - staną przed sądem za przywłaszczenie 316 mln zł.

Marcin Bartnicki

WP.PL |  dodane 2012-10-04 (12:46) 2 lata 1 miesiąc 24 dni 7 godzin i 23 minuty temu
drukuj
zobacz galerię
Wiemy, choćby z tak niesławnej historii, jak próba ekstradycji pana Edwarda Mazura, że polska prokuratura nie radzi sobie za dobrze z takimi procedurami i została wyśmiana, jeśli chodzi o jakość materiału dowodowego, który przedstawiła w amerykańskim sądzie

mec. Robert Nogacki

Po siedmiu latach śledztwa, prokuratura skieruje do sądu akt oskarżenia przeciw Maciejowi S. i Łukaszowi K., odpowiedzą za "przywłaszczenie mienia znacznej wartości". Założyciele Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej mieli stworzyć piramidę finansową, przez którą ok. 1,4 tys. osób straciło w sumie 316 mln zł. Maciej S. wrócił już do świata finansów, do 28 września zajmował eksponowaną pozycję w spółce Opulentia S. A. Oskarżeni budowali swoją wiarygodność zapraszając do rady nadzorczej jednej ze spółek polityków i uznanych ekonomistów - m.in. Dariusza Rosatiego i Henrykę Bochniarz.

Sprostowanie firmy Opulentia S. A. oraz odpowiedź Wirtualnej Polski

Łukasz K. nie był ambitnym studentem. Studiujący z nim dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim wspominają, że prawie nigdy nie widzieli go na wykładach. Zapału do pracy nabrał gdy znajomy - Maciej S., student z Wyższej Prywatnej Szkoły Biznesu i Administracji, zaprosił go do wspólnego przedsięwzięcia. Mieli w bardzo krótkim czasie zarobić miliony złotych. Udało się.

Kilka lat później, w 2006 roku, suma roszczeń wierzycieli ich firm sięgała 316 mln zł. Śledztwo wobec młodych przedsiębiorców od siedmiu lat posuwa się leniwie. Mimo zakazu prowadzenia działalności gospodarczej i zasiadania w zarządach spółek, Maciej S. jeszcze w ubiegłym tygodniu pełnił eksponowaną funkcję w firmie Opulentia S. A., sprzedającej klientom obligacje, na których mają zarobić znacznie więcej niż na lokatach bankowych - nawet do 12 proc. w skali roku.

Lokata na Cyprze

W 1999 roku 23-letni Maciej S. i 22-letni Łukasz K. stworzyli swoją pierwszą firmę z grupy WGI. Jak deklarował S., 75 tys. zł potrzebnych do rozpoczęcia działalności pochodziło z kredytu. Wysokie zyski oferowane najpierw przez WGI Consulting, później również przez WGI Dom Maklerski, miały pochodzić z inwestycji na rynku walutowym Forex i z obligacji. Dom maklerski będący pod nadzorem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wzbudzał zaufanie potencjalnych klientów.

- Zadzwonił do mnie człowiek, który był wcześniej moim doradcą w Citibanku i przedstawił mi ofertę jako pracownik WGI. Wynikało z niej, że w tej firmie można stosunkowo bezpiecznie inwestować w obligacje na warunkach lepszych, niż robiłem to wcześniej w Citibanku - mówi Arkadiusz Praglowski ze Stowarzyszenia WGI Wierzyciele. Dwa miesiące przed odebraniem licencji WGI DM, klienci zorientowali się, że z ich pieniędzmi dzieje się coś niepokojącego.

- Dostałem dość dziwną, jak mi się wydawało, propozycję przeniesienia środków z domu maklerskiego WGI do firmy córki, która została założona na Cyprze. Dawała gwarancję rocznego zysku na poziomie 12 proc. w skali roku, nie było żadnego ryzyka inwestycyjnego, ponieważ była to lokata - wspomina Praglowski. Inwestycję oferował osobiście prezes lub wiceprezes. Arkadiusz Praglowski nie skorzystał z propozycji, zamiast tego poinformował o nietypowej ofercie KPWiG zajmującą się nadzorem nad WGI DM. - Przedstawiciel komisji zapewniał, że WGI jest pod nadzorem i wszystko jest w porządku. To samo usłyszałem kilka tygodni później - mówi były klient WGI. Gdy po odebraniu licencji tej firmie próbował wypłacić pieniądze, podobnie jak ponad 1,4 tys. innych klientów odszedł z kwitkiem. Z zainwestowanego miliona złotych, syndyk odzyskał dla niego ok. 1 proc. Mec. Robert Nogacki, radca prawny reprezentujący część wierzycieli zwraca uwagę, że większość z poszkodowanych otrzymała jeszcze mniejszy odsetek swoich pieniędzy, niektórzy nie dostali nawet złotówki. - Jeżeli ktokolwiek otrzymał jakieś pieniądze, to można liczyć je w promilach, a nie w procentach - wyjaśnia.

To nazwisko nie może kłamać

Nowa nieznana grupa finansowa, prowadzona przez młodych ludzi bez doświadczenia, wzbudziła zaufanie inwestorów dzięki pozyskaniu znanych osobistości świata finansów i polityków, którym zaproponowano miejsca w radach nadzorczych spółek. W ich składach znaleźli się m.in. Dariusz Rosati, Henryka Bochniarz oraz ekonomiści: prof. Witold Orłowski, prof. Tomasz Szapiro i dr Bohdan Wyżnikiewicz, a wśród ekspertów domu maklerskiego był m.in. Richard Mbewe.
Czy panowie S. i K., byli realnymi właścicielami spółki WGI? Dla mnie oni od początku byli osobami, które firmowały tylko to przedsięwzięcie, a kto naprawdę inwestował te pieniądze i wymyślał kolejne przedsięwzięcia, tego pewnie nigdy się nie dowiemy Arkadiusz Praglowski, Stowarzyszenie Wierzyciele WGI


Jak Łukasz K. i Maciej S. przekonali znane osoby do firmowania nazwiskami tego przedsięwzięcia? Według informacji opublikowanych przez "Newsweek" w 2006 roku, mogły w tym pomóc koneksje ojca Macieja S., który miał być współwłaścicielem najstarszego w Polsce klubu golfowego "First Warsaw Golf & Country Club" w Rajszewie. Według tygodnika, WGI była firmą "sponsorującą wielkie polityczne rauty, jak choćby międzynarodowy turniej golfowy w Rajszewie o Puchar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ale też zaprzyjaźnioną z wieloma postaciami z pierwszych stron gazet".

Siedem lat śledztwa

Dla prokuratury przekucie oskarżeń wierzycieli w przedstawienie zarzutów przed sądem okazało się bardzo trudne. Pierwsze zarzuty twórcy domniemanej piramidy usłyszeli dopiero po siedmiu latach śledztwa, 14 czerwca 2012 roku. Poszkodowani klienci WGI oceniają pracę prokuratury wyjątkowo krytycznie. - Całą amunicję prokuraturze dostarczają prawnicy wynajęci przez klientów. Gdyby nie kolosalna praca naszych prawników, którzy przygotowali pani prokurator gotowy akt oskarżenia, podejrzewam, że ta praca trwałaby jeszcze dłużej - twierdzi Arkadiusz Praglowski.

- Kolejna kuriozalna sprawa, to że opinia biegłych była gotowa już kilka lat temu, ale pani prokurator prowadząca sprawę powołała biegłego w charakterze świadka, czym zdyskwalifikowała przygotowaną przez niego opinię i jej wydanie trzeba było zlecić nowym biegłym - opowiada Praglowski. Pierwsze zarzuty stawiane Maciejowi S. i Łukaszowi K. przedawnią się w 2015 roku. Jeśli proces potrwa tak długo jak śledztwo prokuratury, oskarżeni mogą spać spokojnie. - Prokuratura zapewnia, że do przedawnienia nie dojdzie, natomiast ja bym powiedział, że nie można tego wykluczyć - mówi mec. Nogacki.

Wierzyciele WGI DM mieli pecha również do syndyka. Do 2007 roku był nim radca prawny Jacek M., oskarżony dwa lata później o oszukanie na 5 mln zł ambasady Egiptu, która chciała kupić działkę w Warszawie. M., który prywatnie był wspólnikiem w kancelarii prawnej Marcina Dubienieckiego, przyznał się do korupcji w sprawie zakupu działki. Według wierzycieli WGI, również jako syndyk M. miał źle wywiązywać się ze swojej pracy. Jak twierdzą poszkodowani, syndyk i prokuratura mogli doprowadzić do zajęcia pieniędzy WGI znajdujących się na kontach w USA, m.in. w Wachovia Securities LLC, zanim część z nich zniknęła.

Maciej S. i Łukasz K. są oskarżeni o łamanie przepisów ustawy o rachunkowości, fałszowanie ksiąg rachunkowych i nieprowadzenie ewidencji obligacji oraz o faworyzowanie 14 wierzycieli, którym wypłacili ok. 3 mln zł. Ponadto Maciej S. i Arkadiusz R. odpowiedzą także za to, że nie sporządzili sprawozdania finansowego spółki za rok 2005 oraz o to, że nie ogłosili upadłości, gdy okazało się, że firma jest niewypłacalna.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura zaznacza, że prokuratura postawiła zarzuty Maciejowi S. i Łukaszowi K. również za przywłaszczenie mienia znacznej wartości. - W chwili obecnej trwają czynności kończące postępowanie. Do końca roku zostanie w tej sprawie skierowany akt oskarżenia. Wobec tych podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 200 tys. złotych i zakazu opuszczania kraju. Ponadto na mieniu podejrzanych na poczet przyszłych kar stosowane są zabezpieczenia majątkowe - informuje Dariusz Ślepokura.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 238 88.81%
nie 30 11.19%

Przeczytaj też

Dariusz R. nie oszukał 800 osób? Koniec 11-letniego śledztwa

dodane 2012-09-04 (10:40) 2 lata 2 miesiące 24 dni 9 godzin i 29 minut temu

Marcin P. odbywał areszt w ośrodku wczasowym

dodane 2012-09-03 (06:04) 2 lata 2 miesiące 25 dni 14 godzin i 5 minut temu

Wszczęto śledztwo ws. oszustwa turystów przez Sky Club

dodane 2012-07-20 (15:55) 2 lata 4 miesiące 8 dni 4 godziny i 14 minut temu

FBI aresztowało brata Madoffa

dodane 2012-06-29 (15:35) 2 lata 4 miesiące 30 dni 4 godziny i 34 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (605)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~cv 2013-12-27 (23:06) 11 miesięcy 21 godzin i 3 minuty temu

tak platforma ochrania obywatela

odpowiedz

0
0
~finał 2013-04-10 (12:39) 1 rok 7 miesięcy 18 dni 7 godzin i 30 minut temu

Pierwsze posiedzenie w sprawie karnej przeciwko zarządowi WGI DM w trybie art. 349 kpk odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Warszawie, XII Wydział Karny, w dniu 27 czerwca 2013r. o godz. 12:00 sala 230 (sygn. XII K 294/12).

odpowiedz

3
0
~Kosmos 2012-11-29 (10:13) 1 rok 11 miesięcy 30 dni 9 godzin i 56 minut temu

Najwyraźniej pieniądze ukradzione przez Macieja Soporka z jego poprzedniej "pracy" w WGI są głównymi finansami Opulentii - ciekawe czy przyzna się do tego obecny szef Sebastian Filaber. No bo jak inaczej tłumaczyć że Filaber nie wyrzuca Soporka na bruk i nie myje rąk tylko go przesuwa na inny fotel? Czy nie widać wyraźnie że to Soporek jest tutaj szefem a nie Filaber? Kto wam da oczy ludzie?

odpowiedz

2
0
~agaga 2012-10-26 (11:14) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 8 godzin i 55 minut temu

Jeśli tym panom się upiecze, to ja zachęcam tych poszkodowanych, żeby wnosili oskarżenia przeciwko państwu polskiemu o odszkodowania. Takiego bezprawia, partactwa i to przy tak dużej bandzie darmozjadów urzędasów utrzymywanych przez obywateli, to daleko i ze świecą szukać!!! Wszyscy zajmujący się tą sprawą prokuratorzy, sędziowie i inne urzędasy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej i odszkodowawczej za zaniedbania i nieróbstwo (jak i każdą inną, gdzie z powodu ich partactwa obywatel ponosi szkody)!!!

odpowiedz

0
0
~mat. 2012-10-23 (11:35) 2 lata 1 miesiąc 5 dni 8 godzin i 34 minuty temu

lewackie bagno !!!!!!!!!!!!

odpowiedz

10
0
~obserwator 2012-10-11 (22:31) 2 lata 1 miesiąc 16 dni 21 godzin i 38 minut temu

widać, że osoby w tzw.Radzie Nadzorczej także brały pieniądze z tych operacji więc także ponoszą odpowiedzialność tym większą, że firmowali to swiomi nazwiskami jako politycy, tylko teraz zastanowć się należy o jakiej wiarygodności a więc osób prawych czy też zwykłych oszustów wspópracujących z pozostalymi osobami, które siedzą na ławie oskarżonych w poństwie prawa to i te osoby tam siedzieć powinne ale czy my mamy takie państwo widać , że nie.Tutaj widzę totalną porażkę państwa , śledczych i systemu- on jest dla wybranych.

odpowiedz

8
0
~NW 2012-10-10 (18:30) 2 lata 1 miesiąc 18 dni 1 godzinę i 39 minut temu

Czy chce nam się wmówić że zasiadający w zarządzie spółki ,Rosatii i Bochniarz nie wiedzieli o całych tych machlojach,trudno w to uwierzyć.

odpowiedz

6
0
~lusterko* 2012-10-08 (22:34) 2 lata 1 miesiąc 19 dni 21 godzin i 35 minut temu

czyli, na razie Sp.Opulencja nie ma nic poza... wydzierżawioną kopertą na weksle i możliwym kredytem na 0,10 zł !!!

odpowiedz

6
1
~Clara Veritas 2012-10-08 (17:11) 2 lata 1 miesiąc 20 dni 2 godziny i 58 minut temu

Niech ktoś zaprzeczy, że to nie jest BANDYCKI KRAJ !!!

odpowiedz

6
0
~politykier 2012-10-05 (14:08) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 6 godzin i 1 minutę temu

czy Richard Mbewe to też POlak ???? bo reszta to na pewno

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~lapaber 2012-10-06 (15:51) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 4 godziny i 18 minut temu

Z jednej strony geniusze, znajdź 1400 frajerów , co ci da średnio po 300 tysięcy , z drugiej chciwość doprowadziła ich do tego, że pójdą siedzieć. Co prawda za tę kasę się opłaca ale nie mogli mając np. 100 melonów wyjechać do Brazylii i żyć szczęśliwie?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
0
~KUBA 2012-10-08 (10:05) 2 lata 1 miesiąc 20 dni 10 godzin i 4 minuty temu

Przecież w telewizorni za rządów miłościwie nam panującej wtedy opozycji, to znaczy PiS i spółka, było poruszane uwikłanie niejakiej Bochniarz i imć "pana" Rosatiego w tym szambie... Kiedy to ta para na zarzuty dziennikarza, że pobierają apanaże w zasiadaniu w radzie nadzorczej rzeczonej spółki parsknęła oburzeniem i pogroziła palcem!!! No! Ale kto by ruszył "wielkiego ekonomistę' i "biznes łomem" przecież nastały rządy "wielce szanowanej" PO... A oni chronią takich "obywateli"!!!!!! Czyż byśmy już o tym zapomnieli???!!!

odpowiedz

71
0
~Ted75 2012-10-05 (13:38) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 6 godzin i 31 minut temu

Czy polscy Prokuratorzy są tak beznadziejnie głupi i niekompetentni, że nasuwa się podejrzenie, że swoje dyplomy kupili na bazarze, czy też są tak cwani, skorumpowani i dyspozycyjni wobeć przestępców którzy im dają w łapę, że każde śledztwo utyka w martwym punkcie? Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

15
0
~Midast 2012-10-07 (12:01) 2 lata 1 miesiąc 21 dni 8 godzin i 8 minut temu

Rosatii, Bochniarz. Znowu ludzie PZPR, SLD ,PO, UW powiązani z piramidami. Czy dziwi, że inni ludzie zich otoczenia powiązani z Amber Gold

odpowiedz

8
0
~Radomir 2012-10-07 (07:01) 2 lata 1 miesiąc 21 dni 13 godzin i 8 minut temu

Obie łapy im na pieniek i siekira.

odpowiedz

17
1
~małgorzata 2012-10-05 (14:54) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 5 godzin i 15 minut temu

To wszystko jest chore. Zamiast ratować kraj przed przepaścią, wszyscy starają się dorżnąć Polskę. Nie tylko w Europie ale też w prawie całym świecie wszyscy boją się Polaków. Takiego złodziejstwa, chamstwa, arogancji, cwaniactwa, rozwydrzenia, snobizmu, bezczelności, głupoty, zarozumialstwa a zarazem zakompleksienia i prymitywizmu, dotąd w Polakach nie było na taka skalę. Nie wiem czy to przykład zdziczenia, zachowania, nauk i przykładu kleru negującego naukę i zdobycze współczesnej cywilizacji, hamującego rozwój intelektualny naszej młodzieży, narzucającego Polakom odpowiedni poddańczy i bezkrytyczny model zachowania, żerującego na głupich naiwnych, lub na zaprzedanych ale cynicznych, cwanych politykach rządzących, starających się ugrać przy kościele ogromnych korzyści, czy też patologicznych polityków, złodziei, kłamców, cwaniaków, arogantów, hipokrytów i obłudników na wszystkich szczeblach machiny urzędniczej kraju, od nawiedzonego wójta do obłudnego ministra, czy też doprowadzenie przez nich do potwornej biedy Polaków, do wyzysku, braku jakichkolwiek perspektyw na normalne, godne życie w kraju. Wszyscy na potęgę kradną, kłamią i upodlają nasz kraj, zajmują się tylko i wyłącznie swoją prywatą w dupie mając dobro kraju i godne życie zwykłych, normalnych, ciężko tyrających za ochłapy, obywateli. Gdzieś tu musi być przyczyna tego, co się obecnie dzieje w Polsce, co doprowadziło ludzi do takiego stanu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
1
~Maria 2012-10-06 (04:32) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 15 godzin i 37 minut temu

No i proszę! rada nadzorcza z PO dopilnowała, żeby zniknęły nastepne pieniądze. Czy wy myslicie,ze prokuratura się muli z robotą, bo nie maja czasu? Prokuratura chroni nadrzędne ASY z PO. Ileż to spraw było umorzonych, gdy sie okazało, że po nitce do kłębka doszli do ASÓW. I wiecie co? oni maja waszą kasę wpłaconą realną, a wy wirtualną- w niebycie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

42
0
~Jle jeszcze? 2012-10-04 (21:55) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 22 godziny i 14 minut temu

To jest taki Amber Gold z Kwaśniewskim i jego sitwą w tle:) Ile ten naród potrzebuje jeszcze przykładów swojej głupoty, żeby wreszcie zagłosować na uczciwych polityków?:)

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

14
2
~raz23 2012-10-05 (14:06) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 6 godzin i 3 minuty temu

316 000 000zl podzielic przez 1400 osob to 225714,286 zl,skad oni mieli taka kase?pewnie zlodzieje okradli innych zlodzieji tylko ze ci wy...bani mieli lepsze plecy u innych cwanych filutkow

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
1
~ewa 2012-10-05 (09:34) 2 lata 1 miesiąc 23 dni 10 godzin i 35 minut temu

Czy wszyscy nagle oślepli i nie widzą, że prokurator Ślepokura staje się coraz bardziej niewiarygodny, a jego wypowiedzi w telewizji każą powątpiewać w jego profesjonalizm , najdelikatniej mówiąc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

Najważniejsze wiadomości

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
dodane 2014-11-26 (15:02) 2 dni 5 godzin i 7 minut temu

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 2 dni 5 godzin i 42 minuty temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 2 dni 5 godzin i 45 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 2 dni 6 godzin i 23 minuty temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 3 dni 2 godziny i 20 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 3 dni 2 godziny i 54 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: dobry gambit Jarosława Kaczyńskiego

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważny ruch. Przecież według....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: oto przyczyny porażki SLD

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego cała Polska nagle pochyla się z troską nad Państwową Komisją....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Prof. Norbert Maliszewski: to nie jest dowód na sfałszowane wybory

Czy istnieje "dziwna zależność" między okręgami, w których było najwięcej głosów nieważnych a tymi....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Robert Cheda dla WP.PL: Rosja przygotowuje dla Gruzji scenariusz ukraiński

- Rosja przechodzi do stawiania własnych warunków i kreowania własnej obecności w świecie - mówi w....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Robert Cheda Robert Cheda

Trzeci Majdan. Jaka jest realna siła ukraińskich nacjonalistów?

Ukraińscy nacjonaliści nie wygrali wyborów parlamentarnych, ale mocno zaznaczają obecność na scenie....

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy prezydent Zambii wywołał dyskusję o sytuacji białych w Afryce

Kiedy niedawno (i na niedługo, bo trzy miesiące) prezydentem Zambii, państwa w Afryce....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Oczy Zachodu zwrócone na rozmowy z Iranem. Konsekwencje mogą być poważne

Dziś uwagi całego Zachodu nie skupiała ani Ukraina, ani Państwo Islamskie, lecz gorączkowe rozmowy....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Żonę tanio kupię - jak dysproporcja płci napędza handel żywym towarem w Chinach

Wiele z nich trafia do burdeli, choć prostytucja w Państwie Środka jest surowo karana, ale - co....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Kto straci, a kto zarobi na awarii PKW? Radca prawny dla WP: sprawa skończy się w sądzie

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że wobec firmy Nabino, która....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Jacek Sasin dla WP.PL: to kampania desperatów

Nie mam wiedzy o tym, jak wyglądają sprawozdania z wyborów, ile jest nieprawidłowości, kto i na....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Prof. Norman Davies: życie polityczne w Polsce byłoby zdrowsze, gdyby lewica była mocniejsza

Opozycja w Polsce jest chora. Cały czas negacja. Potencjalnie konstruktywna krytyka i kontrola....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....