więcej

Bp Jan Bagiński: przeżyłem rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów.

Marcin Bartnicki

WP.PL |  dodane 2013-07-14 (12:00) 1 rok 3 miesiące 6 dni 7 godzin i 56 minut temu
drukuj
zobacz galerię Bp Jan Bagiński
Sąsiad Ukrainiec odważył się posłać swoją kilkunastoletnią córeczkę do nas, żeby przekazać, abyśmy natychmiast uciekali, dlatego że tej nocy zginiemy. Bez zastanowienia spakowaliśmy się i uciekaliśmy

bp Jan Bagiński

Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy - wspomina swojego wujka ks. Jan Bagiński, biskup senior z diecezji opolskiej, który przeżył rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów. Po latach dowiedział się, jak ginęła jego rodzina. - Musieli kilka razy wbić jej nóż w brzuch. Bo szkoda kuli dla Polaka - wspomina biskup.

Marcin Bartnicki: Co ksiądz biskup pamięta z dzieciństwa na Wołyniu? Jakie były relacje z ukraińskimi sąsiadami?

Bp Jan Bagiński: W 1943 roku miałem 11 lat, trochę pamiętam, ale jest to wiedza dziecięca i fragmentaryczna. W naszej wiosce relacje z sąsiadami były bardzo dobre. Do tego stopnia, że również w czasie, gdyśmy już przez ten 1943 rok nocami musieli uciekać z domu, obawiając się, że to właśnie tej nocy przyjdą nas zamordować, nocowaliśmy, albo na polu w zbożu, albo u życzliwych sąsiadów Ukraińców, którzy narażali się w ten sposób. Gdyby wykryto, że mają u siebie polską rodzinę Bagińskich, to by się skończyło tragicznie również dla nich.

Kim byli ludzie, którzy przyszli mordować polskich mieszkańców wsi Kamionka? Był tam ktoś z najbliższego otoczenia, czy wszyscy byli zupełnie obcy?

- To byli ludzie z innych miejscowości, przynależący do banderowców. Oczywiście, ta tragiczna noc, kiedy już zniszczono i wymordowano tę nieliczną kolonię polską Kamionka, rozpoczęła się od tego, że w domu ukraińskich sąsiadów, przygotowywano plan eksterminacji rodzin polskich. Ten sąsiad Ukrainiec odważył się posłać swoją kilkunastoletnią córeczkę do nas, żeby przekazać, abyśmy natychmiast uciekali, dlatego że tej nocy zginiemy. Bez zastanowienia spakowaliśmy się i uciekaliśmy w kierunku miejscowości Bystrzyce nad rzeką Słucz, bo tam stacjonowali jeszcze Niemcy. Na tym etapie, jeszcze nas bronili.

Po drodze do Bystrzyc, gdy przechodziliśmy przez wioskę Rudnia Pohoryłowska, zostaliśmy ostrzeżeni przez ukraińskiego gospodarza, który miał dom przy drodze: wam to nie ujdzie, oni przecież są na koniach, dogonią was i zabiją, dlatego lepiej będzie, jak schowacie się w mojej stodole za słomą. Nie wiem, ile myśmy tam czekali, ale rzeczywiście stało się tak, jak ten człowiek przewidywał. Kilkunastu uzbrojonych mężczyzn pędziło w kierunku Bystrzyc, tą drogą, którą przypuszczali, że uciekamy. On oczywiście, siedząc lub stojąc przy płocie, pytany czy nie widział Bagińskich, powiedział: ależ tak, widziałem, to już trochę minęło, musicie szybko jechać, jeżeli chcecie ich dopaść przed Bystrzycami. Popędzili jak potrafili szybko. Oczywiście, jak już nas nie dopadli, wrócili. Zjedli posiłek u tego gospodarza, on postawił im wódkę i pojechali. Wtedy wyszliśmy ze stodoły i udaliśmy się w kierunku Bystrzyc, dzięki temu, nasza rodzina się uratowała.

Pamięta ksiądz nazwiska ludzi, którzy wam pomogli - sąsiada i gospodarza?

- Nie, nazwisk nie pamiętam, tylko nazwy miejscowości. Byłem za mały, żeby znać ludzi z innych wsi.

Co w tym czasie działo się we wsi, z której ksiądz uciekł?

- Z mojej wioski uciekliśmy my, wcześniej jeszcze jedna rodzina. Resztę wybili. Otoczyli naszych sąsiadów i wymordowali wszystkich, w tym rodzinę babci - Burawskich, siedem osób. Z naszej rodziny nie chciała uciekać tylko nasza prababcia. Powiedziała, że takiej staruszki nie zabiją. Nie chciała z nami jechać. Zabili ją.

Kto był w grupie, która się uratowała?

- To był dziadek, babcia, mama, ojciec i ja, mój stryj Kazimierz z żoną i trójka ich dzieci. Były też dwie siostry ojca. Mieszkaliśmy w dużej, patriarchalnej rodzinie i wspólnie udało nam się uratować.

Nadal was ścigano. Dokąd uciekaliście?

Wykopano bardzo potężny dół. Do mężczyzn strzelano pojedynczo. Kto uciekał do lasu, to Ukraińcy zastrzelili, bo obstawili wieś dookoła. Na koniec, starców, kobiety i dzieci - modlących się i płaczących rozstrzelano z broni maszynowej bp Jan Bagiński
- Po przekroczeniu rzeki, znaleźliśmy się w miejscowości Bronisławka - to już była całkowicie polska wioska. Takich wsi było w tej okolicy chyba pięć - tam byli już ludzie z Armii Krajowej, przerzuceni w celu stworzenia samoobrony. Nasi ojcowie stworzyli taką samoobronę - cały potężny oddział. Którejś nocy, banderowcy, przy pomocy miejscowych Ukraińców, którzy chcieli wziąć udział w tej wielkiej rzezi Polaków, zaatakowali tych pięć naszych polskich wiosek. Pierwsze szeregi Ukraińców szły w mundurach niemieckich. Nasi strażnicy sądzili, że to idą Niemcy, którzy wtedy stwarzali nam opiekę, więc mogli podejść dosyć blisko. Gdy już znaleźli się niedaleko naszych ludzi okopanych w lasku, krzyknęli po ukraińsku: hurra, rezat Lachow! Nasza ochrona, mając broń maszynową, karabiny i granaty, broniła się jak mogła, a oni byli jak lawina. Różne podawali potem liczby tych bandytów, że ich mogło być 700, 800. Nie wiadomo, czym by się ten ogromny napad skończył, gdyby nagle z boku nie uderzył w tych Ukraińców jakiś oddział uzbrojony po zęby.

Kto to był?

- Okazało się, że partyzanci rosyjscy koczujący w lasach, po dwóch, trzech godzinach tego strzelania, zaatakowali Ukraińców, którzy przez to się cofnęli. Ukraińców zginęło wtedy dużo. Później Rosjanie zrobili razem z naszą lokalną partyzantką przyjęcie i w czasie tego przyjęcia, partyzanci rosyjscy aresztowali dowództwo akowskie, które kierowało tym wszystkim i zabrali ich. W tej sytuacji, nasi miejscowi, rozeszli się do domów, ale mając przy sobie broń. W zasadzie, na naszych pięć wiosek, za mojej pamięci, takiego totalnego ataku nie było, tylko takie podjazdowe. Nie było co jeść, bo w tych wioskach zgromadzili się polscy uciekinierzy z okolic no i trzeba było robić wypady po jakąś żywność, i wtedy oni naszych ludzi zabijali.

Co stało się z akowcami zatrzymanymi przez Rosjan?

- Zabrano ich w głąb Rosji. To był kapitan o pseudonimie "Bomba" (kpt. Władysław Kochański - przyp. red.). Znaleźli się w więzieniu rosyjskim. Ich los nie jest mi znany, ale nie rozstrzelali ich natychmiast, tylko po prostu uwięzili (kpt. Kochański został odeskortowany do Kijowa, następnie trafił do Moskwy, został zesłany do kopalni na Kamczatce, wrócił do Polski dopiero w 1956 roku - przyp. red.).

Kiedy trafiliście do Polski?

- Ja wcześniej wyjechałem z mamą w lubelskie, do Chełma. Mój wujek i ojciec zostali wzięci do wojska polskiego na terenie ZSRR. Wujek był w ochronie generała i zorganizował wyjazd swojej drugiej żony (pierwszą mu zamordowali), mnie i mojej mamy. Dzięki temu nie byłem już na Kresach, gdy wywożono całą moją pozostałą rodzinie.

Jak radzili sobie ludzie, którzy przeżyli tę zbrodnie? Szukali zemsty, czy próbowali jakoś ułożyć sobie życie?

Bulbowcy byli o tyle łagodniejsi, że zabijali od razu. Natomiast banderowcy mieli jakieś niesamowite upodobanie w takich nieprawdopodobnych scenach, rozrzynania dzieci, nabijania na widły, wrzucania do studni, odcinania ludziom rąk, języków. Coś potwornego bp Jan Bagiński
- Zemsty? Myślę, że takie odwety mogły mieć miejsce, gdy Ukraińcy atakowali Polaków. Przecież te większe wioski polskie broniły się. Tego chyba nie można uznać za zemstę. Wspomniałem o wujku, którego żonę zabili. Tego dokonali wcześniej, w roku 1942, 16 grudnia. Też nie wiadomo, kto to zrobił. To była wielka polska wioska, nazywała się Jezierce. Miała 360-370 mieszkańców, była położona na leśnej polanie. Przejeżdżał tamtędy konwój niemieckich żołnierzy. Ktoś rzucił w ten konwój kilka granatów i ostrzelał ich bronią maszynową. Prawdopodobnie zginął jeden lub dwóch Niemców. To była taka prowokacja, żeby Niemcy wybili wieś przy pomocy ukraińskiej policji, która jeszcze wtedy była z Niemcami. I tak to zrobiono.

Na drugi dzień otoczono wieś. Przyjechało kilkunastu Niemców, ale z ogromnym oddziałem Ukraińców. Jak już zabrali dobra materialne, zboże, bydło, podpalili wszystko, a ludzi spędzili do środka wsi. Wykopano bardzo potężny dół. Do mężczyzn strzelano pojedynczo. Kto uciekał do lasu, to Ukraińcy zastrzelili, bo obstawili wieś dookoła. Na koniec, starców, kobiety i dzieci - modlących się i płaczących rozstrzelano z broni maszynowej. Za ręce i nogi wrzucano do tego dołu. I tak zamordowano około 350-360 osób. W tym grobie znalazła się cała rodzina mojej matki, to znaczy, mój dziadek, ciotki, żona wujka.

Jak udało się przeżyć wujkowi?

- Gdy to się działo, wujka nie było we wsi. Jak już odjechały oddziały mordujące, to wujek będący poza domem, z kolegą poszli na ten grób. Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy. Matka podeszła, wzięła te włosy i wrzuciła do pieca. Kazała mu się rozebrać. Przez jakieś cztery dni wyglądał ciągle jak nienormalny.

Potem przyszedł do normy i poszukał jeszcze kilku mężczyzn, tak jak on nieobecnych we wsi Jezierce w czasie mordu. Stworzyli taki malutki oddział polski, który straszył Ukraińców. Chodzili po wioskach, szukali i pytali, czy jest ktoś należący do bandy. To wywołało strach. Jeśli mowa o odwecie, to takie sceny miały miejsce, w tej formie - szukali bandytów, którzy brali udział w rozstrzeliwaniu polskich rodzin. Ten wujek, jak już wcześniej wspomniałem, został wzięty do wojska, do ochrony generała i zginął w czasie wojny.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 779 96.05%
nie 32 3.95%

Przeczytaj też

materiał wideo

Prezydent Bronisław Komorowski uderzony jajkiem podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej

aktualizacja 2013-07-14 (17:34) 1 rok 3 miesiące 6 dni 2 godziny i 22 minuty temu

Janusz Palikot: partie są o krok od faszyzmu, przejmują język i retorykę nacjonalistyczną

aktualizacja 2013-07-13 (17:53) 1 rok 3 miesiące 7 dni 2 godziny i 3 minuty temu

Ukraińcy o rzezi na Wołyniu: tam wszystko przepadło, został tylko zły osad

dodane 2013-07-11 (09:30) 1 rok 3 miesiące 9 dni 10 godzin i 26 minut temu

Wieliczka-Szarkowa: zbrodnia wołyńska była szczególnie okrutnym ludobójstwem

dodane 2013-07-11 (09:05) 1 rok 3 miesiące 9 dni 10 godzin i 51 minut temu

Świadek zbrodni ukraińskich nacjonalistów: Wołynia nie da się zapomnieć

aktualizacja 2013-07-11 (05:16) 1 rok 3 miesiące 9 dni 14 godzin i 40 minut temu

Trudna pamięć: Wołyń 1943 - sondaż CBOS

dodane 2013-07-05 (10:51) 1 rok 3 miesiące 15 dni 9 godzin i 5 minut temu

W innych serwisach


Opinie (1048)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~spawacz 2013-12-09 (03:47) 10 miesięcy 11 dni 16 godzin i 9 minut temu

Mam kolegów po fachu z ukrainy. sa tacy jak my lepsi i gorsi. kazdy ma swoje sumienie a ci co mordowali to po prostu był psi pomiot nie ludzie tylko wilki. takich znajdziemy w każdej narodowości. Trzeba żyć dalej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
0
~Horst 2013-09-12 (08:37) 1 rok 1 miesiąc 8 dni 11 godzin i 19 minut temu

Takich przypadków jest sporo.Moja rodzina z Tarnopola też się uratowała dzięki życzliwości UKRAIŃCA.Jeżeli będziemy tolerować reaktywację nastrojów banderowskich u Nas w Kraju i dalej patrzeć przez różowe okulary,czyli tzw. poprawność polityczną.To za kilka lat wejdą Nam na głowę bez pardonu.

odpowiedz

4
2
~napoleon 2013-09-12 (07:20) 1 rok 1 miesiąc 8 dni 12 godzin i 36 minut temu

CZY KTOŚ ZADAŁ PYTANIE DLACZEGO TO SIĘ WYDARZYŁO - CO BYŁO PRZYCZYNĄ OKRUTNEJ RZEŹI . DLACZEGO TEGO NIKT NIE WYTŁUMACZY. TYLKO BICIE PIANY

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~GALL 2013-09-12 (08:13) 1 rok 1 miesiąc 8 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Pan Bagiński trafił na przyzwoitych ludzi,ale tysiące Polaków właśnie zgineło z rąk ukraińskich sąsiadów.Panie Bagiński "jedna jaskółka wiosny nie czyni"

odpowiedz

21
119
~Kozak 2013-07-14 (14:41) 1 rok 3 miesiące 6 dni 5 godzin i 15 minut temu

Piszcie co chcecie wasza wola. Nie macie jedynie naszej zgody na jakiekolwiek wstrzymywanie Procesu Stowarzyszeniowego Naszego Kraju - Ukrainy, z Unią Europejską. Wspomaganie Nas w tym to wasze Prawo i pierwszy wasz Obowiązek, bo My was osłoniliśmy przed nawałą turecką i arkanami Tatarów.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

5
0
~TEDE 2013-08-29 (18:30) 1 rok 1 miesiąc 21 dni 1 godzinę i 26 minut temu

UKAZAŁA SIĘ POWIEŚĆ "NAD RZEKĄ NIEPAMIĘCI" O TYCH CZASACH. WARTO PRZECZYTAĆ.

odpowiedz

169
10
~Ona 2013-07-12 (17:51) 1 rok 3 miesiące 8 dni 2 godziny i 5 minut temu

A w Polsce Akcja Wisła-przewieźli ich, żeby skończyć ludobójstwo na Warmie i Mazury. Po uciekinierach niemieckich pozostały murowane domy(nie słomiane lepianki z glinianą polepą), dobra ziemia, hektary, lasy, maszyny i całe wyposażenie domów.Dostali autonomię.Cały północny wschód to ukraińskie enklawy. Ze swoimi szkołami pałacami- patrz zespół Szkół w Górowie Iławeckim, którego dyrektorem był poseł Miron Szyc , a teraz jego żona.I oni nazywają to ludobójstwem? Marszałek woj Warm-Mazurskiego-ukrainiec, prezydent m Olsztyn- ukrainiec, szef oswiaty Olsztyn-ukrainka, marszalek woj W_M ukrainiec, Szef szem MPB- ukrainiec, wymieniac dalej?

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

1
4
~rea 2013-08-09 (23:16) 1 rok 2 miesiące 10 dni 20 godzin i 40 minut temu

Dziadek mówił że podczas Akcji Wisłą można było brać co się chciało. Szedłeś brałeś krowę i nic Ci nie mogli zrobić bo wojsko nie reagowało, potem z opuszczonych chałup mogłeś brać co chciałeś. A teraz towarzystwo za pewnie czuje się i już stawiają podwójne nazwy swoich wiosek. Ale dobrze że się oznaczają, w przyszłości będzie wiadomo gdzie można iść i brać.

odpowiedz

4
7
~jjj 2013-08-08 (14:50) 1 rok 2 miesiące 12 dni 5 godzin i 6 minut temu

Polacy czy wam ciężko zrozumieć że dla Ukraińców zawsze byliście ciemiężcami?

odpowiedz

2
2
erems 2013-07-31 (05:45) 1 rok 2 miesiące 19 dni 14 godzin i 11 minut temu

Ukraincy mówią (robotnicy, rok 1996) a wśród nich inteligencja, pracująca jako robotnicy. Że rosjanie wcześniej określili, jak będzie wyglądała państwowość na tych terenach, po wyparciu wojsk niemieckich. Rosjanie określili, że taka będzie państwowość na określonym terenie, jaka będzie większość narodowa. Czy trzeba lepszego powodu?

odpowiedz

57
239
~Iv 2013-07-12 (18:09) 1 rok 3 miesiące 8 dni 1 godzinę i 47 minut temu

Mój, szef (były), już zmarły też mi opowiadał dziwna historię. Przeżył rzeż wołyńską, a jego brata zabili koledzy Ukraińcy, ale ... on twierdził, że tamtejsi Polacy, to też anioły nie były. Panowie-szlachta. Dla Ukraińców -obcy. Nie wiem ile w tym prawdy, ale zapamiętałam jego opowieść, tym bardziej, że starał się o odszkodowania za krzywdy wołyńskie i zdaje się, że je dostał...? Nie będę się kłóciła o fakty ( bo nie znam), ale wyznanie mojego byłego ( szefa) było dziwne... tam był jakiś konflikt na linii-Polacy i Ukraińcy i chyba Polacy nie byli takimi niewinnymi owieczkami...?

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

13
29
wrock 2013-07-18 (16:16) 1 rok 3 miesiące 2 dni 3 godziny i 40 minut temu

Po co to judzić, nasilać nienawiść, to niczego nie zmieni, to się już stało. Tak na zdrowy rozum, kto z nas czuje się winny śmierci obywatela Iraku, Afganistanu, Jugosławii, zamordowanego przez naszych najemników? Jaki wpływ na zbrodnie katyńską mieli obywatele Rosji , ZSRR? Jaki wpływ mieli na zbrodnię wołyńską postronni Ukraińcy nie biorący udziału w tej zbrodni? Naród Ukraiński liczył w tedy ponad 30 milionów obywateli , udział w zbrodni brało ok 5 tysięcy pozostali nawet nie wiedzieli o zbrodni. Nie da się żyć rozliczeniami za przeszłość, której nie da się zmienić!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~jerry q 2013-07-29 (23:30) 1 rok 2 miesiące 20 dni 20 godzin i 26 minut temu

a ilu było dobrych Niemców którzy ratowali Polaków przed wysiedleniem i obozami........

odpowiedz

49
0
~Wojciech 2013-07-15 (14:12) 1 rok 3 miesiące 5 dni 5 godzin i 44 minuty temu

Szowinistom spod znaku OUN i UPA chodziło o to, żeby pomiędzy Polakami a Ukraińcami wzbudzić taką nienawiść, która wykopie taką przepaść której nie będzie można przekroczyć. Terroryzowali i mordowali wszystkich, którzy się temu sprzeciwiali. W międzywojniu zabijali osoby które czyniły starania w celu normalnych przyjaznych stosunków między dwoma narodami. Zastanówmy się kto i dlaczego zasiał ludziom takie zło w głowie. Dla wielu to zło w czasie II wojny światowej było na rękę, ale kto zasiał nienawiść w umysłach ludzkich i kto próbuje ją dziś podtrzymywać? Odpowiedź na to jest kluczem do przyszłości.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

13
0
~Polak 2013-07-27 (18:14) 1 rok 2 miesiące 23 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Święte słowa księdza, że na fałszowaniu historii nigdy nie zbudujemy dobrych relacji z ukraincami. Nie mogę pojąć tego,że nasz prezydent i sejm wstydzi się powiedzieć prawdę mimo wielu relacji osób, które były naocznymi świadkami tego ludobójstwa. Strach ich obleciał biedaków. Precz z nimi!

odpowiedz

51
1
~ef 2013-07-14 (15:36) 1 rok 3 miesiące 6 dni 4 godziny i 20 minut temu

a komorowski pojechał i przeprosił, teraz ukraincy będą mówić że to Polacy mordowali, jak już mówią za granicą...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
3
~Realista 2013-07-14 (18:21) 1 rok 3 miesiące 6 dni 1 godzinę i 35 minut temu

ZARZEWIEM WSZELKICH NIESZCZĘSC W EUROPIE XX w...byli i pozostają niemcy !!!!!!!! To co się działo wtedy, ale też i to co teraz się dzieje - jest pochodną szwabskiej buty i szwabskiego parcia na wschód wtedy i teraz !! Szwabi w wycwaniony sposób podpuszczają a to Żydów, a to Ukraińców, rzadziej Rosjan, przujmując obecnie wredną i zdradliwą / jak zawsze zresztą / pozę cichego, niemego niewiniątka...Szkopy - w/g wszelkich znaków na niebie i ziemi - jeszcze raz podgrzeją Europę, bowiem nie mogą zdzierżyc utraty terytorialnej ! To tylko kwestia krótkiego czasu..Czy tak trudno skontastowac, że trzymanie tej nacji za pysk jak w kagańcu, skutkuje 70 - letnim okresem spokoju bez większych konfliktów wojennych w Europie ? W czym wielka, ale to naprawdę wielka zasługa Rosji !! A nie Francji i Anglii.....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
48
~czuprynka 2013-07-14 (16:37) 1 rok 3 miesiące 6 dni 3 godziny i 19 minut temu

Proszę księdza a nie pamięta ksiądz jak w tej samej wiosce Kamionce zabito na śmierć 12-letniego Ukraińca bijąc go batem do nieprzytomności za odmowę za darmo pracy dla polskiego Pana? Oj tego już nie ma w naszej tak światowej historii? szkoda . Jestem Polakiem a zonę mam Ukrainkę znam historię Polski i Ukrainy - jakoś nikt mnie tam nie prześladuje, co innego moja babka która w grobie musi się przekręcać zaraz po żydach najbardziej nienawidziła ukrainców. Babcia trzymaj się tam u Pana Boga.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

65
3
~Student 2013-07-15 (08:13) 1 rok 3 miesiące 5 dni 11 godzin i 43 minuty temu

A w POlsce wnuki banderowców dostają stypendia i studiują na polskich uczelniach, państwo polskie takim ukraińskim studentom daje darmowy akademik i pieniądze na utrzymanie za nic, co jest bardzo dziwne bo polscy studenci z biednych rodzin nie mogą liczyć nawet w połowie na taką pomoc państwa. Pamiętam jak kiedyś taki ukrainiec opowiadał i wychwalał dzielnych bohaterów z UPA a jak ja wspomniałem że to byli bandyci to był wielce oburzony. Szkoda że wtedy nic nie wiedziałem o bandytach z UPA, kim byli i co robili, bo to wszystko było tajne, słyszałem jedynie o bandach UPA, bo gdybym teraz wiedział to co teraz to takiemu bydlakowi bym ryja obił za bezczelne opowiadanie takich kłamstw w Polsce Polakom !!! Te bydlaki, pomioty banderowców masowo studiują w najlepszych polskich uczelniach, po studiach dostają polskie obywatelstwo bo mieli niby dziadka polaka (chyba tego którego cała rodzinę zamordowali) i pracują spokojnie w Polsce i dalej głoszą chwałę i bohaterstwo swoich pobratymców z UPA. Pamiętajcie o tym gdy spotkacie ukraińca w Polsce !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

216
30
~roma 2013-07-12 (20:13) 1 rok 3 miesiące 7 dni 23 godziny i 43 minuty temu

Mam wielka nadzieje ze po dzisiejszym zeszmaceniu sie sikoeskiego,zostanie on wypieprzony na zbita morde ze stanowiska ministra.On zeszmacil te okrutnie szakatowanwe i zbesczeszczone istoty ludzkie.Jak ma chec lizac srake ukraincom to wynocha z Polski.Jask moze taki smarkacz wydziczac sie publicznie.O Parlamencie tez to nie swiadeczy dobrze ,bo natychmiast powinien byc zdymisjonowany za takie wypowiedzi.Tusk tez bral slub koscielny zeby dupe utrzymmac na korycie,a Mordowanie zwierzat przez hamow wioskowych jest mu bliskie.%Ten rzad jest do dupy i nalezy go szybko rozwiazac.On szkodzi Polsce.Tysk juz nie panujke nad sytuacja,Tusk sie gubi.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

Najważniejsze wiadomości

Rosyjska prasa: Szwedzi znaleźli powód, żeby się zbroić
dodane 2014-10-20 (09:35) 10 godzin i 21 minut temu

Zmarł znany astronom i astrofizyk prof. Janusz Gil
dodane 2014-10-20 (09:30) 10 godzin i 26 minut temu

materiał wideo

Wypadek w Rakoniewicach. Osiem osób rannych
dodane 2014-10-20 (09:17) 10 godzin i 39 minut temu

Marek Sawicki: za "frajerów" przepraszam, ale nie podam się do dymisji
dodane 2014-10-20 (08:37) 11 godzin i 19 minut temu

Dziesiątki tysięcy wiernych na mszy beatyfikacyjnej Pawła VI
dodane 2014-10-19 (10:50) 1 dzień 9 godzin i 6 minut temu

Wypadek w Zieleńcu. Zginęli kobieta w ciąży i jej mąż
dodane 2014-10-19 (12:30) 1 dzień 7 godzin i 26 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Polacy wierzą, że Unia Europejska uratuje gospodarkę... przed polskim rządem?

Ponad połowa Polaków widzi w Unii Europejskiej światowe mocarstwo. Polskie społeczeństwo, jako....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Patryk Vega dla WP.PL: dziennikarze dostali embargo na mój film. To zasługa służb

- Telewizyjni dziennikarze polityczni dostali embargo na mój film. Kilka stacji TV w ciągu jednego....

Robert Cheda Robert Cheda

Czy Państwo Islamskie zagrozi Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw?

Rosja niejednokrotnie ostrzegała Zachód przed globalną niestabilnością, którą niesie ze sobą....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Globalne nuklearne rozbrojenie to utopia. Atomowy wyścig zbrojeń trwa w najlepsze

Podjęta kilka tygodni temu przez USA decyzja o wartej bilion dolarów modernizacji arsenału jądrowego....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Agnieszka Kasińska-Metryka o wpadce Sawickiego: PSL jest silny, sprawa rozejdzie się po kościach

- Wpadka Marka Sawickiego przypomina gafę Włodzimierza Cimoszewicza sprzed lat. Tyle że Cimoszewicz....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Lokatorzy z piekła rodem. Jak pozbyć się nieuczciwego najemcy?

W dobie coraz bardziej powszechnego wśród Polaków wynajmu mieszkań nieuczciwi najemcy to prawdziwa....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski dla WP.PL: Mocne słowa Kopacz. Tusk się zdziwił i uniósł brwi

- Donald, to ja stoję na czele rządu, nowego polskiego rządu i biorę za ten rząd pełną....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Każdy z nas jest złodziejem

Znakomity amerykański pisarz SF Philip K. Dick opisał w powieści "Raport mniejszości" świat, w....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szkocja będzie niepodległa? Referendum zaważy na przyszłości bazy podwodnych okrętów atomowych

To głosowanie może zmienić mapę Europy - już w czwartek, 18 września, mieszkańcy Szkocji zdecydują....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Prof. Janusz Danecki o dżihadzie: ekstremiści nie mają szans w tym świecie

Ekstremiści zajmują kolejne terytoria, mordują nie-muzułmanów. Czy dżihad dotrze również do Europy....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

To nie jest region dla chrześcijan. Exodus wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie

Zero. Tyle już za pokolenie-dwa może zostać po chrześcijanach na Bliskim Wschodzie. Padają oni....

Michał Staniul Michał Staniul

Nieprzewidywalna karuzela wyborcza w Brazylii. Jeden z najważniejszych krajów świata na rozdrożu

"Nowym prezydentem Brazylii na pewno będzie kobieta" - stwierdzała amerykańska telewizja CNN tuż....