więcej

Paweł Załęcki: po abdykacji Benedykta XVI w Watykanie do głosu dojdą skrajności.

Marcin Bartnicki

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-02-11 (18:46) 1 rok 9 miesięcy 16 dni i 29 minut temu
drukuj
zobacz galerię
Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona

dr Paweł Załęcki

Wśród kandydatów na papieża dużą rolę odegrają reprezentanci skrajnych nurtów w Kościele - tradycjonaliści i zwolennicy radykalnych zmian. - To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania - mówi w rozmowie z WP.PL dr Paweł Załęcki, socjolog religii z UMK w Toruniu. W jego opinii na abdykację Benedykta XVI mogły mieć wpływ rozgrywki różnych frakcji w Watykanie i sprawa wycieku tajnych dokumentów. - Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie - zauważa dr Załęcki.

Przeczytaj też:
Benedykt XVI abdykuje: przepraszam za moje błędy


Marcin Bartnicki: Z czego może wynikać decyzja Benedykta XVI o abdykacji?

Dr Paweł Załęcki: Papież nie musi podawać powodów rezygnacji, to jego suwerenne prawo. Do abdykacji dochodzi, gdy papież nie może sprawować swojej funkcji z istotnych powodów. Podawane są względy zdrowotne, ale niespecjalnie ufam tej argumentacji. To powód bezpieczny i nie zachęcający do spekulacji. Nie ma przesłanek, aby wskazywać na którykolwiek z wielu innych prawdopodobnych powodów, ale może być ich wiele.

Rezygnacja Benedykta XVI kontrastuje z postawą Jana Pawła II, który pełnił swoją funkcję do końca, mimo choroby.

- W czasie pontyfikatu Jana Pawła II pojawiały się naciski, aby doszło do abdykacji. To może być wewnętrzna rozgrywka różnych frakcji w Watykanie. Nie było by to nic nowego. Takie rzeczy działy się wcześniej wielokrotnie. Karol Wojtyła był papieżem niezwykle charyzmatycznym. W sprawach związanych z zarządzaniem Kościołem Ratzinger jest nieco inny. Doskonale sprawdzał się jako teolog - jest w tym wybitny, ale jego funkcjonowanie wygląda dużo słabiej, odkąd zaczął pełnić najwyższą funkcję "administracyjno-duchową". Przed pontyfikatem jego poglądy wyglądały nieco inaczej. Rzeczy, które teologicznie dopuszczał wcześniej jako profesor i teolog, porzucił, gdy został biskupem Rzymu. To Ratzinger czterdzieści lat temu mówił, że celibat jest sprawą tradycji, a nie niezmienialnej doktryny, jednakże za jego pontyfikatu ta tematyka została porzucona.

Na początku jego pontyfikatu przypominano jego twierdzenie, że w krajach dotkniętych epidemią wirusa HIV, stosowanie prezerwatyw w niektórych przypadkach powinno być dopuszczalne. Z czego wynikała zmiana poglądów, gdy został papieżem? Musiał poddać się naciskom ze strony innych duchownych z Watykanu?

- Mogło tak być. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, gdzie dba się o kształt doktryny, zastanawiał się nad różnymi kwestiami, ale w momencie, gdy został papieżem, zaczął pełnić inną funkcję, z zupełnie odmienną odpowiedzialnością, w ramach której podejmowane decyzje posiadają moc sprawczą. Wcześniej mógł spekulować, jako papież już nie. To trochę jak ze ślubem - przed nim jest się kawalerem, a po ślubie mężem. Niby jest się tym samym człowiekiem, ale pewne rzeczy odchodzą, a w ich miejsce pojawiają się nowe obowiązki, które trzeba brać pod uwagę. Tak samo było w przypadku Ratzingera - pojawiła się zupełnie nowa odpowiedzialność i musiał podejmować decyzje biorąc pod uwagę znacznie więcej elementów. Jako papież nie był na tyle odważny, czy rewolucyjny, jak - i tak przecież konserwatywny w wielu kwestiach - Karol Wojtyła. Nie potrafię ocenić, czy Kościół potrzebował konkretnych rewolucji lub zmian i czy papież dostrzega, że pewnych rzeczy nie jest w stanie zrobić.
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat dr Paweł Załęcki


Czy ta zmiana deklarowanych poglądów mogła wynikać z dogmatu o nieomylności papieża w sprawach wiary?

- Tak, w twierdzeniach głoszonych ex cathedra, jeśli oficjalnie występuje jako głowa Kościoła, jego poglądy i oficjalne dokumenty są traktowane jako oficjalny głos i stanowisko Kościoła w sprawach wiary i moralności.

Można spekulować, kto może zostać następcą Benedykta XVI?

- Z punktu widzenia prawa kanonicznego nawet ja mogę zostać wybrany na papieża. To, że nie jestem duchownym, nie stanowi problemu, ponieważ święcenia biskupie otrzymałbym w momencie wyniesienia na tron papieski. Tak na poważnie, nie jestem w stanie wskazać, kto to może być. To tak naprawdę wielka polityka. O tym, kto zgodzi się "wystartować" w wyborach, będziemy dowiadywali się z opóźnieniem. Kościół stoi teraz przed wielkimi wyzwaniami. Pojawia się wielki kryzys wiary, a Kościół działa jeszcze starymi metodami.

Będziemy świadkami, jeśli nie rewolucji, to przynajmniej dużej zmiany w Kościele?

- To nie jest dobry czas na wybranie drogi środka, tzn. na trzymanie się utartych schematów w przekładaniu doktryny na działania w różnych obszarach. W wielu rejonach świata - przede wszystkim w Europie i w Ameryce Północnej, nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Ze względu na daleko posunięty tradycjonalizm naszego, polskiego katolicyzmu, mamy trochę spaczoną wizję tego, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieje się u nas trochę gorzej niż nam się wydaje. W statystykach dobrze wygląda to, że ponad połowa ludzi uczęszcza w niedzielę do kościołów, ale gorzej przekłada się to na "jakość" wiary. Z tych osób, które w praktyce będą brane pod uwagę jako kandydaci na papieża, do głosu dochodziły będą skrajności. Z jednej strony będzie to opcja super konserwatywna, z drugiej opcja nastawiona na bardzo silne zmiany, stawiająca na odnowienie twarzy Kościoła. W jakimś sensie każda z nich byłaby dla Kościoła sensowna.

Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie dr Paweł Załęcki
Opcja modernistyczna, jeśli będzie realizowana mądrze, będzie objawiała się "ludzką", uśmiechniętą twarzą Kościoła, która zapewne będzie pozwalała na więcej zmian. Pierwszymi tematami, będą te poruszające opinię publiczną - dopuszczenie używania prezerwatyw, celibat. Z drugiej strony do głosu będzie dochodziła opcja konserwatywna, która będzie stawiała w sposób bardziej radykalny na zgodność funkcjonowania z literą Pisma Świętego i tradycją Kościoła. Z punktu widzenia dalszego przetrwania Kościoła, każda z tych opcji jest dobra. Pierwsza w prosty sposób "przygarnia" ludzi, którzy do tej pory nie brali pod uwagę zaangażowania w wiarę i rozbudza tych, którzy są już w Kościele. Opcja "twardsza" po pewnym czasie również generuje wzrost liczby osób należących do Kościoła i jakości uczestnictwa. Istnieją analizy i badania mówiące o tym, że kościoły i organizacje religijne, które są bardziej restrykcyjne i wymagające, notują w świecie, w kościołach chrześcijańskich, największy wzrost liczby członków. Wynika to z faktu, że w takich kościołach trzeba zainwestować więcej czasu i własnego myślenia, przez co trudniej zrezygnować z uczestnictwa w takiej organizacji. W tym sensie potrzebne są jakieś zmiany. Świat szybko się zmienia i trzeba znaleźć nowy sposób, żeby dotrzeć do ludzi z uniwersalnym nauczaniem Kościoła. Można zrobić to, albo w sposób intensywny, proponowany przez opcję bardziej tradycyjną lub w sposób ekstensywny, przygarniający te grupy społeczne, które w tej chwili są trochę zaniedbywane.

Czy część najbliższego otoczenia papieża mogła wiedzieć wcześniej o tej decyzji? Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia mówił kilka dni temu o swoim poparciu dla praw homoseksualistów do zawierania związków partnerskich.

- Proszę pamiętać, że Kościół katolicki prowadzi na różnych obszarach w świecie, w tym również w Polsce, katechizację i formację duchową dla osób w sytuacjach trudnych, np. dla rozwodników pozostających w związkach nieformalnych, dla osób homoseksualnych, także dla par homoseksualnych. O tym się nie mówi i tego się nie nagłaśnia, dlatego większość z nas o tym nie wie. W odróżnieniu od innych kościołów, Kościół katolicki jest w tym sensie niezwykle liberalny. Można powiedzieć, w oparciu o oficjalne nauczanie Kościoła, że jest on zainteresowany wszystkimi ludźmi uzasadniając, że Bóg też jest wszystkimi zainteresowany i wszystkich kocha. Właśnie w tym kontekście należy odczytywać słowa arcybiskupa. To nie jest nic nowego, myślę, że niektóre z tych poglądów można by przypisać Ratzingerowi, jako teologowi sprzed pontyfikatu. Przestał to głosić, gdy został papieżem, m.in. ze względu na fakt, na który zwrócił pan uwagę, tzn. głoszenie stanowisk i poglądów ex cathedra jako papież, staje się w określonych sytuacjach obowiązującą interpretacją i obowiązującymi regulacjami.

Joseph Ratzinger po śmierci Jana Pawła II był wymieniany jako główny kandydat na papieża, czy obecnie również można wskazać jedną osobę, która najprawdopodobniej zostanie papieżem?

- W tej chwili nie można wymienić nikogo takiego. Choć jestem przekonany, że będą pojawiały się także kandydatury spoza Europy. Otwartość Watykanu na "szerszą publiczność", nieco przymknęła się w czasie obecnego pontyfikatu, w porównaniu do tego, co działo się za czasów Jana Pawła II. Nie wiadomo, czy i jaki związek z abdykacją może mieć sprawa wyciekania pewnych tajemnic z biura papieskiego. To interesująca sprawa, ponieważ z jednej strony jest związana z wątkami etyczno-kryminalnymi, a z drugiej, o której nie było prawie w ogóle mowy, mogła ujawnić niezwykle wiele informacji na temat funkcjonowania Watykanu i wpływu wielu osób i środowisk na samego papieża. Być może bliżej przyjrzał się on temu, jak funkcjonują rzeczy, na które nie ma wpływu. Benedykt XVI mógł zatem poznać mechanizmy, które rządzą kurią rzymską, temu jakie dokumenty docierają do niego, a jakie nie i to również mogło być w jakiejś części przyczynkiem do abdykacji.

Rozmawiał Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 184 73.02%
nie 68 26.98%

Przeczytaj też

Patriarchat Moskiewski wyraża wdzięczność papieżowi

dodane 2013-02-11 (16:45) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 2 godziny i 30 minut temu

Prezydent Bronisław Komorowski dziękuje Benedyktowi XVI za stosunek do Polski

dodane 2013-02-11 (16:30) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 2 godziny i 45 minut temu

Abdykacja Benedykta XVI: Niemcy są zaskoczeni i wstrząśnięci

dodane 2013-02-11 (16:02) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 3 godziny i 13 minut temu

Papież Benedykt XVI abdykuje. Tzw. papabile: kardynałowie Scola, Piacenza, Schoenborn

dodane 2013-02-11 (15:00) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 4 godziny i 15 minut temu

materiał foto

Papież Benedykt XVI abdykuje

dodane 2013-02-11 (12:22) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 6 godzin i 53 minuty temu

W innych serwisach

Andrzej Pągowski

Andrzej Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Zobacz prace naszego rysownika!

zobacz więcej

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (751)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
1
~Bolko1 2013-02-17 (11:33) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 7 godzin i 42 minuty temu

No teraz zapanuje w Watikano trend Owsiaka, "róbta co chceta", wszak ostatniego sprawiedliwego się już pozbyli. Ciekawy jestem na kogo teraz będzie donosił dziwisz??? Ex "anioł stróż" JP II. Na jego gesicht wystarczy popatrzeć i wszystkao jasne.

odpowiedz

7
2
~mki 2013-02-17 (08:52) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Wygląda na to że Benedykt chociaż późno poznał mechanizmy ,,podprowadzania" papieża do spraw kurii Rzymskiej selektywne udostępnianie mu wiadomości a podejrzewam że nasz papież w ogóle nie był świadom że jest przez najbliższe grono manipulowany do końca , był wygodniejszy jak tracił siły . To ,,wybitnie" perfidne grono któremu Polska jako demokratyczny kraj dobrowolnie , za czy przez Suchocka przekazuje finanse z naszych podatków .

odpowiedz

2
10
~pikuś 2013-02-15 (01:27) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 17 godzin i 48 minut temu

Kto jesest - papież? Wiem! Kto jest - Złęski? ...uj raczy wiedzieć!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

84
71
~obserwator 2013-02-12 (17:27) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Całe szczescie ze koscioly pustoszeją. 2 tys lat zciemy-wystarczy !

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

20
4
~myślący 2013-02-15 (07:33) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 11 godzin i 42 minuty temu

wszystkie religie to sekty.są większe i mniejsze,zamulają nam mózgi żeby nas kontrolować,czemu jedne religie są zakazane a inne nie? chodzi jak zwykle o władzę i kasę.a tak działa mafia,ja wierzę w to co widzę.nie będę czcił kogoś bo tak mi mówią i kogo na oczy nie widziałem,jak zobaczę to uwierzę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
9
~ANIA 2013-02-16 (19:40) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 23 godziny i 35 minut temu

OJ LUDZISKA BLUŻNICIE.KSIĘŻA TO KSIĘŻA BĘDĄ ODPOWIADAĆ ZA SIEBIE.ZDAJCIE SOBIE SPRAWE ŻE JEST BÓG KTÓRY NAS KIEDYŚ ROZLICZY.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~konrad 2013-02-16 (22:12) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 21 godzin i 3 minuty temu

Nie słyszałem, żeby niejaki załęcki był biskupem i był wtajemniczony w sprawy WATYKANU. mały człowiek chce wyjść na powierzchnię i powtarza to, co już mówili inni już wcześniej. kolego załęcki - nie prorokuj i zajmij się tym, co naprawdę potrafisz, jeśli potrafisz..

odpowiedz

6
6
~Doggood 2013-02-16 (12:24) 1 rok 9 miesięcy 11 dni 6 godzin i 51 minut temu

Benek się wreszcie obudził. Niestety trochę za późno na seks..

odpowiedz

25
10
~ok 2013-02-15 (08:38) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 10 godzin i 37 minut temu

Jezus chodził na piechotę albo jeździł na osiołku, nie jeździł rydwanami, służył ludziom, wybaczał od razu, tępił lichwę, żył w ubóstwie. Panowie w Watykanie: jeżdżą limuzynami, rządzą nie służą, przez pół roku trzymali kamerdynera w areszcie, mają swój bank, żyją otoczeni bogactwem. Czy ktoś może mi wytłumaczyć co Watykan ma wspólnego z naukami Jezusa, przy założeniu że "przykład powinien iść z góry"? Jakiś teolog, może proszę mnie oświeci?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

10
14
~katolik 2013-02-14 (22:36) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 20 godzin i 39 minut temu

Czy nikt nie pamięta co powiedział Jezus św. Piotrowi gdy ten chciał opuścić Rzym ?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

1
3
~jarek k. 2013-02-15 (19:40) 1 rok 9 miesięcy 11 dni 23 godziny i 35 minut temu

CO ZA GLUPOTY, NIBY JAK MEZCZYZNA MOZE DOKONAC ABORCJI?????

odpowiedz

26
12
~ala 2013-02-15 (07:20) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 11 godzin i 55 minut temu

Życie katolickiego księdza to ciągłe udawanie, ciągłe kłamstwa, mataczenie lawirowanie i gigantyczna hipokryzja. Czy gdyby wierzyli w bajki, które głoszą tak wyglądałoby ich życie? Czy gdyby byli uczciwymi ludźmi ukrywaliby pedofilów w swoich szeregach? Zwykły przeciętny Kowalski jest dużo bardziej poczciwym człowiekiem od niejednego księdza. Ludzie nie dajcie się robić w jajo, społeczeństwa w europie zachodniej już dawno to zrozumiały Polska jest ostatnim bastionem katolickiej ciemnoty i panowania Watykanu. Zastraszyli was i żerują teraz na tych waszych lękach. Wmówili wam, że jak nie będziecie w niedzielę na mszy to spotka was kara od Boga teraz na ziemi i potem po śmierci. Wodzą was za nos zamieniając wasze lęki na gotówkę. Wmówili wam, że kościół jest wam niezbędny do życia, ale prawda jest inna to wy jesteście potrzebni kościołowi do życia. Bez waszych pieniędzy kościół padnie i nawet trójca święta i wszyscy święci na czele z JP II go nie uratują. Kościół bez waszych pieniędzy nie istnieje. Kościół istnieje tylko po to by żywić się waszymi lękami i zamieniać je na gotówkę. Cała instytucja kościelna pasożytuje na społeczeństwie oraz na państwie Polskim. Ciągnie pieniądze skąd się tylko da. I zawsze im mało i ciągle trzeba jeszcze trochę więcej.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

25
5
~Loli 2013-02-15 (07:40) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 11 godzin i 35 minut temu

Co do przepychu i bogactwa Watykanu to myślę że słowa Jezusa o "wielbłądzie przechodzącym przez ucho igły" są wciąż aktualne. Gdyby nie Reformacja pewnie odpusty można by było teraz nabyć w sklepie internetowym.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

28
15
~Zbigniew 2013-02-14 (23:00) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 20 godzin i 15 minut temu

Papież Benedykt XVI był przyjacielem Polaków. Był również orędownikiem swojego poprzednika Jana Pawła II. Intrygi , spiski i inne nieporozumienia występują wszędzie tam gdzie jest władza. Tak było ,tak jest i tak pozostanie. Za wszystkie wpisy, które ukazały się na tym forum przeciwko papieżowi jako zwykły katolik PRZEPRASZAM.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

4
15
~pedarasta 2013-02-15 (08:52) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Jestem pedarastą dlaczego zabraniają mi się ożenić z moim sąsiadem ,bardzo się kochamy dodam jeszcze że mój sąsiad jest ze mna w ciąży w 7 miesiącu chcę żeby nasze dziecko urodziło się już w normalnej rodzinie jąką chcemy stworzyć wspólnie moim sąsiadem nukowcy jasno się wypowiedzieli że pedaraści i lesbi to normalna norma!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
4
~maryja n 2013-02-15 (10:11) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 9 godzin i 4 minuty temu

dobrze , że Beno zrezygnował, uniknął być może czegoś straszniejszego, ale musi uważać....... Janek I , .....itd itp

odpowiedz

21
8
~root 2013-02-15 (07:12) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 12 godzin i 3 minuty temu

10 największych zbrodni Kościoła rzymskokatolickiego Prześladowanie tzw. pogan: od chwili, gdy za sprawą Konstantyna Krk stał się religią panującą, przez kolejne wieków prześladował wszystkich bez wyjątku innowierców; w ten sposób eksterminował całe narody. Całkowita zagłada dotknęła m.in. Prusów i Jaćwingów; Prześladowanie heretyków, tj. chrześcijan ewangelicznych, m.in. krwawe łaźnie zgotowane waldensom,katarom, protestantom, noc św. Bartłomieja w Paryżu, czyli słynna rzeź 3 tys. hugenotów z podjudzenia papieża Grzegorza XIII; Krucjaty, nie tylko przeciwko muzułmanom (ok. 1 mln ofiar), bo nawet przeciw katolikom (krucjata aragońska), gdy chodziło o pieniądze i wpływy; Święta Inkwizycja, czyli zbrodniczy system śledczo-sądowy; szacunki minimalne mówią o dziesiątkach tysięcy,a szacunki maksymalne o liczbie przekraczającej milion straceń; Wojny religijne: dziesiątki milionów ofiar – np. podczas katolicko-protestanckiej wojny trzydziestoletniej (1618–1546) na wielu obszarach Europy wyginęło ponad 50 proc. populacji. Prześladowania Żydów: od czasów Konstantyna na mocy kolejnych edyktów papieskich byli eksterminowani, traktowani jako niewolnicy i podludzie, okradani z majątków, pozbawiani potomstwa. W ciągu 15 wieków – ok. 10 mln ofiar; Eksterminacja Indian: po odkryciu Ameryki uznani przez Krk jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy) chrześcijańscy konkwistadorzy i misjonarze wymordowali ponad 70 milionów Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości; Poparcie niewolnictwa: Kościół rzymski nie tylko popierał niewolnictwo, ale też czerpał zyski z niewolniczejpracy. Bulla papieża Mikołaja V (styczeń 1455 r.) stwierdza, że niewolnictwo jest rzeczą właściwąi miłą Bogu; Wspieranie faszyzmu i dyktatur: wszelkie prawicowe dyktatury były miłe papiestwu; tym milsze, im dyktaturabyła silniejsza. Salazar, Franco, Hitler, Mussolini – wszyscy ci krwawi dyktatorzy mogli liczyć na względyWatykanu. Papież JPII nie ukrywał swoich sympatii do ludobójcy z Chile – gen. Augusta Pinocheta. Wykorzystywanie seksualne dzieci. W USA, gdzie wybuchła afera, co 20 ksiądz katolicki wykorzystywał seksualnie małych chłopców i dziewczynki. Przyjmuje się, że skala zjawiska molestowania seksualnego przez kler Krk dotyczy nawet 5 milionów dzieci.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
2
~kibic 2013-02-15 (08:33) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 10 godzin i 42 minuty temu

B XVI ofiarą rozgrywek w Watykanie. Jakiej rundy, czy już wiosennej?

odpowiedz

6
2
~PPP 2013-02-15 (08:13) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 11 godzin i 2 minuty temu

VERITAS VINCIT .... PRAWDA ZWYCIĘŻY .... POKONYWAŁA NIE TAKIE MAFIE I SEKTY I NIE Z TAKIMI DAWAŁA SOBIE RADĘ ...... ZATRZYMAŁA SŁOŃCE , BYŁA NA KSIĘŻYCU BEZ CUDÓW , POLECI NA MARSA , ..... POKONA RÓWNIEŻ PANBUCZKÓW , ALLACHÓW , BUDDÓW I INNYCH FIKCYJNYCH BOŻKÓW I CUDAKÓW STWORZONYCH W UMYSŁACH LUDZKICH ....... PRAWDA JEST NIEZWYCIĘŻONA

odpowiedz

8
15
~ISSA 2013-02-15 (06:41) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 12 godzin i 34 minuty temu

WIDZĘ,ŻE ŚWIADKOWIE JEHOWY ZIONĄ NIENAWIŚCIĄ DO KATOLIKÓW OD RANA DO WIECZORA,A ICH ZAŁOŻYCIEL ROBIŁ NIEZŁE PRZEKRĘTY.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

Najważniejsze wiadomości

KBW: test wyborczego systemu informatycznego wykrył łatwy do skorygowania błąd
dodane 2014-11-26 (15:02) 1 dzień 4 godziny i 13 minut temu

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 1 dzień 4 godziny i 48 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 1 dzień 4 godziny i 51 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 1 dzień 5 godzin i 29 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 2 dni 1 godzinę i 26 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 2 dni 2 godziny i 1 minutę temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: dobry gambit Jarosława Kaczyńskiego

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważny ruch. Przecież według....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Hanna Gronkiewicz-Waltz: nie wyobrażam sobie życia na świeczniku

Kandydat z zewnątrz zawsze może powiedzieć, że sam zrobi więcej i lepiej wyda pieniądze. Jako były....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Patryk Vega o Stanisławie Mikulskim: był niemal bogiem, to był zaszczyt z nim pracować

27 listopada zmarł w Warszawie w wieku 85 lat Stanisław Mikulski, legendarny J-23, jeden z....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy prezydent Zambii wywołał dyskusję o sytuacji białych w Afryce

Kiedy niedawno (i na niedługo, bo trzy miesiące) prezydentem Zambii, państwa w Afryce....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Oczy Zachodu zwrócone na rozmowy z Iranem. Konsekwencje mogą być poważne

Dziś uwagi całego Zachodu nie skupiała ani Ukraina, ani Państwo Islamskie, lecz gorączkowe rozmowy....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Kto straci, a kto zarobi na awarii PKW? Radca prawny dla WP: sprawa skończy się w sądzie

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że wobec firmy Nabino, która....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Robert Cheda dla WP.PL: Rosja przygotowuje dla Gruzji scenariusz ukraiński

- Rosja przechodzi do stawiania własnych warunków i kreowania własnej obecności w świecie - mówi w....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: oto przyczyny porażki SLD

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego cała Polska nagle pochyla się z troską nad Państwową Komisją....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Żonę tanio kupię - jak dysproporcja płci napędza handel żywym towarem w Chinach

Wiele z nich trafia do burdeli, choć prostytucja w Państwie Środka jest surowo karana, ale - co....

Robert Cheda Robert Cheda

Trzeci Majdan. Jaka jest realna siła ukraińskich nacjonalistów?

Ukraińscy nacjonaliści nie wygrali wyborów parlamentarnych, ale mocno zaznaczają obecność na scenie....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Prof. Norman Davies: życie polityczne w Polsce byłoby zdrowsze, gdyby lewica była mocniejsza

Opozycja w Polsce jest chora. Cały czas negacja. Potencjalnie konstruktywna krytyka i kontrola....