więcej

Szybcy, grubi i... wściekli - co jemy, że tyjemy?.

Logo dostawcy  wp.pl |  dodane 2009-05-07 (09:04) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 13 godzin i 40 minut temu
drukuj


Niemal połowa Internautów Wirtualnej Polski odżywia się niezdrowo – tak wynika z najnowszej ankiety. - W Polsce, podobnie jak na świecie, od 30 lat narasta epidemia otyłości. Wyniki badań są alarmujące. W 2005 r. tempo wzrostu otyłości u dzieci było 10-krotnie większe niż w 1970 roku – mówi Wirtualnej Polsce prof. dr hab. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Tylko 37% Internautów Wirtualnej Polski dba o odpowiednią dietę, 15% nie ma wiedzy, czy odżywia się zdrowo czy niezdrowo. Czy jest nam wszystko jedno, co jemy? - Diagnoza Instytutu Żywności i Żywienia jest bardzo niepokojąca – mówi prof. Mirosław Jarosz. – Szczególnie zagrożone są dzieci. W Polsce coraz więcej ludzi cierpi na otyłość, odnotowujemy też stały wzrost odsetka osób z tzw. otyłością olbrzymią.

Za mało warzyw, za dużo mięsa

- Nadmierne spożycie tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, sacharozy, sodu i fosforu, zbyt mała zawartość w diecie żelaza, miedzi, wapnia, magnezu, witaminy C i D oraz błonnika pokarmowego – to główne nasze grzechy - wylicza Jarosz.

- Przede wszystkim jemy za mało warzyw - powinniśmy spożywać je regularnie, do każdego posiłku. Niestety, nawet gdy je kupujemy, często są wyrzucane, bo tracą świeży wygląd. Poza tym rzeczywiście jemy za dużo mięsa, tłuszczów zwierzęcych, przetworzonej żywności - przyznaje dr Dariusz Włodarek, kierownik Zakładu Dietetyki SGGW.

Jemy za dużo mięsa, tłuszczów zwierzęcych, przetworzonej żywności Dr Dariusz Włodarek
Jemy, jemy i... chorujemy

Jakie są konsekwencje niezdrowego odżywiania? Wykazano ponad wszelką wątpliwość, że otyłość jest nie tylko bardzo trudną do leczenia chorobą, ale także zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób niezakaźnych, tj. chorób układu krążenia (choroby niedokrwiennej serca, udaru, zawału serca, nadciśnienia tętniczego), cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz nowotworów złośliwych (zwłaszcza raka jelita grubego, raka sutka, raka macicy).

- Otyłość ma też wpływ na rozwój wielu innych chorób, jak: bezdech nocny, zaburzenia hormonalne, niepłodność, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba stłuszczeniowa wątroby i wiele innych. Nadmierna masa ciała może być także przyczyną zaburzeń psychicznych i inwalidztwa - podkreśla prof. Jarosz.

Konsekwencje nadwagi i otyłości dla rozwoju gospodarczego i społecznego są olbrzymie. Choroba ta odpowiada za 6-10% wydatków na ochronę zdrowia. Koszty pośrednie są jeszcze większe. Związane są one z utratą życia, produktywności i dochodu.

Co robić, żeby nie tyć?

Polacy lubią fast foody, ale czy takie jedzenie jest zdrowe? - Można zjeść hamburgera czy pizzę raz w tygodniu, ale nie częściej. Szczególnie młodzi ludzie – ze względu na brak czasu – jedzą w fast foodach zbyt często - podkreśla dr Włodarek. - Pragnienie najlepiej zaspokajać wodą, jednak niestety często sięgamy po słodkie napoje i soki. Polacy uwielbiają też białe pieczywo – zapominając, że lepsze dla zdrowia jest pieczywo razowe i wcale nie jest mniej smaczne.

W Polsce coraz więcej ludzi cierpi na otyłość prof. Mirosław Jarosz
Zdaniem dr. Włodarka walcząc z otyłością przede wszystkim trzeba kierować się wskazówkami prof. Stanisława Bergera (łatwo je zapamiętać, bo wszystkie zaczynają się na literę "u"): urozmaicanie na talerzu, umiarkowanie w jedzeniu, uregulowanie czyli stałe pory posiłków, unikanie soli, cukru, nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, umiejętne przygotowanie potraw oraz uprawianie sportu czyli regularna aktywność fizyczna.

Warto pamiętać, by nie przesadzać z wykluczaniem tłuszczów z diety. Tłuszcze roślinne mają korzystne znaczenie dla zdrowia. Zbytnie „odchudzenie” diety oznacza nadmierne zwiększenie ilości zjadanych w ich miejsce węglowodanów, co też nie jest zdrowe, zwłaszcza, gdy są to cukry proste.

- Najkrócej mówiąc: jedzmy warzywa i owoce, pijmy dużo wody, wybierajmy pełnoziarniste produkty zbożowe, oleje roślinne, ryby morskie - podsumowuje dr Włodarek.

Adam Przegaliński, Wirtualna Polska

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 46 80.7%
nie 11 19.3%

Przeczytaj też

Wolą jeść kurczaki, bo są zdrowe i tanie

dodane 2010-03-12 (22:15) 4 lata 9 miesięcy 5 dni i 29 minut temu

Parówki z owsem, czyli jak jeść zdrowo wg naukowców

dodane 2009-07-03 (00:35) 5 lat 5 miesięcy 14 dni 22 godziny i 9 minut temu

Nie jesz mięsa? Masz ciężkostrawne życie

dodane 2009-05-08 (16:29) 5 lat 7 miesięcy 9 dni 6 godzin i 15 minut temu

Obywatelu! Nie jedz bez sensu!

dodane 2009-05-05 (10:52) 5 lat 7 miesięcy 12 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Ani dieta, ani cud

dodane 2009-04-29 (10:06) 5 lat 7 miesięcy 18 dni 12 godzin i 38 minut temu

Antykryzysowa dieta

dodane 2009-04-28 (20:32) 5 lat 7 miesięcy 19 dni 2 godziny i 12 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (221)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~gizzela 2009-09-14 (13:31) 5 lat 3 miesiące 3 dni 9 godzin i 13 minut temu

oswiecenie
jak ze wszystkim w Polsce, tak i w sprawie otyłosci duzo sie mowi i pisze ze Polacy zle sie odzywiaja ale czy ktos uczy dzieci w szkole jak zdrowo sie odzywiac?, poza tym na zdrowe odzywianie trzeba miec kase a Polacy zbyt malo zarabiaja zeby fundowac sobie zdrowa diete, ja sma i moja rodzina zdrowo sie odzywiamy i wiem ile to kosztuje (w Polsce produkty bio sa bardzo drogie nawet w Czechach mozna je taniej kupic)

odpowiedz

0
0
~mariu 2009-06-14 (22:46) 5 lat 6 miesięcy 2 dni 23 godziny i 58 minut temu

jedzenie a mieszkanie
ff zależne są głównie od stylu życia w mieście się jada oczywiście na full, żyje się szybszym tempem więcej się oszczędza na czasie niż na zdrowym jedzeniu więc takie MC są jak najbardziej oblegane szybko i do zapchania

odpowiedz

0
0
~emma 2009-05-08 (02:34) 5 lat 7 miesięcy 9 dni 20 godzin i 10 minut temu

do wszystkich myślących
nadmiar mięsa, tłuszczy zwierzęcego pochodzenia ,cukru ,żywności wysoko przetworzonej pełnej polepszaczy i konserwantów rzeczywiście szkodzi i to bardzo szkodzi,udowoniło to samo życie ;przepełnione szpitale, kolejki do specjalistów,choroby serca,, rak ,cukrzyca,alergie,astma,infekcje zbierają swoje żniwo;a jak odżywia się większość społeczeństwa, kotlet szyneczka paróweczka to podstawa, surówka to tylko dodatek, skutki każdy widzi, a więc kochani więcej warzyw i owoców to naprawdę dobry pomysł,

odpowiedz

0
0
~A.G. 2009-05-08 (00:20) 5 lat 7 miesięcy 9 dni 22 godziny i 24 minuty temu

haha
Zabawne... czytam ten tekst, a na górze strony wyświetla mi się reklama restauracji McD :D

odpowiedz

0
0
~Bonifacy 2009-05-07 (22:33) 5 lat 7 miesięcy 10 dni i 11 minut temu

Syr
20 lat, 185 cm, 85 kg 15% masy tluszczowej W normie ;)

odpowiedz

0
0
~zbig 2009-05-07 (19:56) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 2 godziny i 48 minut temu

inny sposob jest
tzn. pic duzo płynów i nie wody bynajmniej i nie jakis cudownych ziolek . i co wazne -przed posiłkiem a nie po. to chroni przed otyłością i przed gromadzeniem szkodliwych składnikow ew. zawartych w pozywieniu. proste i skuteczne. duzo to ok 2,5 do 3l dziennie. Co do tresci artukułu to zupelnie nie polecam tłuszczów roslinnych , nie wiem o co chodzi moze to kwestia technologii ich produkcji bo zupełnie nie ma sensu spozywac w dużej ilosci chyba ze stanowia składnik diety srodziemnomorskiej . Problem naszej diety to raczej błąd łaczenia skrobi i produktów zwięrzęcych. albo nabiał lub ryby i warzywa i słodycze albo mieso i mniej warzyw i owoce i mało zbozowych-w jednym dniu, albo albo. NIe jest tez prawda ze duzo ruchu wpłynie korzystnie przy zlej diecie wrecz przeciwnie gdyz zazwyczaj zla dieta prowadzi do oslabienia np. stawów.wiec dodatkowe obciazenie tylko zaszkodzi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~realista 2009-05-07 (18:55) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 3 godziny i 49 minut temu

Smieszne Mcdonaldy zawsze sa pelne
Zal mi tych ludzi,a widze tam cale rodziny-obrzydzenie.

odpowiedz

0
0
~lykos4 2009-05-07 (17:51) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 4 godziny i 53 minuty temu

Co robić żeby nie tyc???
Więcej żreć!!! Jak świnie przy korycie chrum chrum ciam ciam

odpowiedz

0
0
~zipe99 2009-05-07 (17:45) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 4 godziny i 59 minut temu

otyłość
19 lat 182cm 74kg

odpowiedz

0
0
~yat 2009-05-07 (17:41) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 3 minuty temu

give me some fish:P
a mi się podoba ta reklama. według mnie nie znaczy to, że mamy obżerać się rybami, ale tak średnio, ile razy w tygodniu ktoś sięga po ryby? może raz na tydzień? dwa tygodnie? trzy? w tej skali, "jedz ryby codziennie" wg mnie ma oznaczać po prostu "często". a reklama i muzyczka jak najbardziej fajna :D give me some fish give me give some fish :D:D

odpowiedz

0
0
~barbie_girl 2009-05-07 (17:41) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 3 minuty temu

a ja chciałabym przytyć!
nie jem fast foodów i może to jest mój problem?

odpowiedz

0
0
~stokłosa 2009-05-07 (17:39) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 5 minut temu

ja ważę 107 kg
Jem golonkę ze smażonymi ziemniaczkami do tego duże piwo 0,6l,na deser lodyz bakaliami potem szklaneczka whisky i dobre cygarko.A wy się odżywiajcie warzywami i owocami.

odpowiedz

0
0
~sid 2009-05-07 (17:37) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 7 minut temu

PIECZYWO RAZOWE
jest mniej smaczne.

odpowiedz

0
0
zoika 2009-05-07 (17:22) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 22 minuty temu

gdyby wszyscy jednakowo reagowali na to co jedzą
to dla naukowców świat byłby piękny, jednakowa dieta i już .... a mam kolegę w pokoju, który pochłania straszne ilości jedzenia i jest chudy jak patyk, za to koleżanka, która je tyle co ptaszek, gruba jest ; )P

odpowiedz

0
0
~grrrrrrrrrrrrrr 2009-05-07 (17:13) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 31 minut temu

do narodu
Ludzie ja wam mówię nie dajcie się zwariować! Takie artykuliki to jest indoktrynacja w czystej postaci- mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego traktuje się jak największe zło, tymczasem to wszyscy "warzywno-owocowi" chorują na wszelkie możliwe choroby, nikt jeszcze nie udowodnił, że jedzenie tłuszczów zwierzęcych szkodzi, a wręcz odwrotnie, są dowody na jego zbawienne działanie na organizm ludzki. Ale jak wolicie był królikami to wasza strata...

odpowiedz

0
0
~grrrrrrrrr 2009-05-07 (17:09) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 35 minut temu

o matko
Ja wam mówię wszyscy się wykończymy za kilka lat: nie jeść mięsa, tłuszcze zwierzęce beee, za to cukier, soja, warzywa i owoce mają stanowić nasz jedyny jadłospis. To może od razu się wystrzelajmy, nie będziemy musieli długo chorować z braku składników odżywczych czyli z głodu. Bo nie oszukujmy się-na warzywkach i owockach to jedyne co się osiągnie to cukrzyca i związane z nią powikłania. Człowiek jest drapieżcą i tylko niedouczeni ignoranci mogą twierdzić, że jest inaczej. Ale oni kochają nam wmawiać takie bzdury, bo sami w nie święcie wierzą.

odpowiedz

0
0
~BEE 2009-05-07 (17:07) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 37 minut temu

100
A JA MAM 20 KAT I WAŻE 120 KG

odpowiedz

0
0
2009-05-07 (17:04) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 40 minut temu

zdrowe ryby?
Miejmy trochę swojego rozumu. Pomyślcie chwilę, morze bałtyckie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Uważacie, że ryby żyjące w takim morzu są w 100% zdrowe? A tańsze ryby pochodzące z nieznanych hodowli gdzieś w Azji? Też są super zdrowe?

odpowiedz

0
0
~GrubyAhmed 2009-05-07 (17:01) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 43 minuty temu

Naukowcy zawsze wiedzą najlepiej..
Tak to jest jak naukowcy bombardują nas coraz to nowymi odkryciami co należy a czego nie należy spożywać. Raz nie wolno jeść jajek bo to śmierć cholesterolowa, potem można bo zawierają mnóstwo składników odżywczych a cholesterol niekoniecznie jest zły... Raz trzeba jeść soję bo zawiera cudownie przyswajalne białko i niedużo kalorii, drugi raz nie należy bo zawarte w niej izoflawoidy są toksyczne i mogą rozregulować organizm.... Jeść mnóstwo błonnika bo zdrowy, ale też ograniczać bo może powodować wzdęcia i nie ma żadnej wartości odżywczej... Jeść mnóstwo ryb morskich bo mają trans-kwasy-omega-gamma-hipersuper ale uważać bo stężenie trujących substancji w rybach bałtyckich może przekraczać normy... Itd itd A prawda jest taka że jak masz odpowiednie geny to możesz jeść wszystko ciesząc się długo zdrowiem. Jak masz nie odpowiednie to musisz pilnować reżimu kalorycznego by nie wyglądać jak zawodnik sumo Moje motto: jeść różnorodnie, nie obżerać się i systematycznie być w ruchu. (I modlić się by twoje geny były odpowiednie dla naszej cywilizacji nadmiaru kalorii)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~takajedna 2009-05-07 (16:59) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 5 godzin i 45 minut temu

odp
kobieta lat 20, 168cm - 60 kg i niestety aż 26 % tłuszczu w organizmie...bmi nie jest obiektywny niestety , bo mam za dużo tłuszczyku...zmierzcie to, nawet człowiek z niedowagą może być gruby

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 10 godzin i 44 minuty temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 10 godzin i 14 minut temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 11 godzin i 44 minuty temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 11 godzin i 54 minuty temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 10 godzin i 17 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 26844