więcej

Ludzie nie będą świętować.

Przekrój |  dodane 2009-06-04 (06:08) 5 lat 4 miesiące 27 dni 9 godzin i 48 minut temu
drukuj


Krytykowałam PRL i może przyczyniłam się do tego, że byliśmy najweselszym barakiem w obozie – mówi Olga Lipińska – ale kapitalizmu też nie lubię. Ostatnie 20 lat spędziliśmy głównie na pogoni za pieniędzmi.

Rozmowa odbyła się 26 maja 2009 roku w Warszawie. Z Olga Lipińską rozmawia Piotr Najsztub.

Będzie pani świętowała rocznicę 4 czerwca?

– Nie. Nie mam powodu do świętowania.

Dlaczego?

– Bo nie jestem zadowolona z tego, co jest.

A 20 lat temu była pani zadowolona z tego, co się dzieje?

– Byłam. Szliśmy na wybory w nastroju radosnego oczekiwania, że wszystko się zmieni, że coś się nareszcie skończyło. Wydawało mi się, że do szczęścia wystarczy, jak zniknie cenzura, beton partyjny, jakaś taka stęchlizna i oczywiście głupota, główna bohaterka moich kabaretów. Wtedy mówiono, że robię kabaret polityczny. To nieprawda.

Tak to odbieraliśmy.

– To był kabaret społeczny. Interesowałam się bardziej społeczeństwem, co ono rozumie z tego, co do niego mówią politycy. Z badań wynikało, że prawie 70 procent widzów nie rozumie prognozy pogody, to pomyślałam, że informacja czy dobre chęci polityków niekoniecznie dochodzą do ludzi. I dziś nie zmieniłam zdania.

„Kabarecik” był dużo trudniejszy do zrozumienia niż prognoza pogody.

– Myli się pan.

Był oglądany, ale czy rozumiany?

– Starałam się go robić tak, żeby jednocześnie był i cyrkiem dla niewykształconych, i miał wyższe piętro dla tych, którzy czegoś od kabaretu satyrycznego oczekują. A w ogóle to chciałam poprawiać świat. I 20 lat temu nie przypuszczałam, że ten radosny 4 czerwca przerodzi się w taki klerykalizm, parafiańszczyznę, że tak wysoko głowę podniesie kołtun. Że dalej będzie cenzura, gorzej – autocenzura, obyczajowa i kościelna.

Ten ukłon wobec Kościoła na początku lat 90. był odreagowaniem PRL, że trzeba Kościołowi, który wspierał przemiany, a był prześladowany, zadośćuczynić.

– Wychowałam się między innymi na Boyu, dość wcześnie zaczęłam czytać takie rzeczy, jak „Dziewice konsystorskie” czy „Nasi okupanci”, nasz dom był tole-rancyjny i obojętny religijnie. Mam bardzo fajną, mądrą mamę, która bardzo wcześnie zauważyła niebezpieczeństwo i nachalstwo kościelne. Zadzwoniła do mnie, gdy po raz pierwszy Glemp wszedł do Sejmu i zaczął śpiewać kolędy. Mama pamiętała czasy przedwojenne, ale powiedziała mi, że nawet wtedy nie było takiego panoszenia się ze strony Kościoła katolickiego. Przerażało ją także częste po 1989 roku chwalenie II Rzeczypospolitej.

Kościół czuł się tym, który pokonał komunizm, więc to był naturalny odruch zwycięzcy.

– Nie oni pokonali komunizm, bo jak pan wie, komunizmu nie było, i chociaż my nie czepiajmy się tego terminu. I nie Kościół tak go znowu pokonał. Klerowi dobrze było za PRL. Kłaniał się tamtej władzy i często blisko z nią współpracował. Realny socjalizm rozleciał się, bo tak chciał Gorbaczow, a nie Kościół. A wracając do „zwycięskiego” Kościoła – jest, jaki jest od wieków: trzyma swoje owieczki w ciemnocie i gusłach, ale dlaczego politycy, przywódcy mojego kraju, tak obrzydliwie, bez honoru czołgają się przed biskupami? Bez różnicy z lewa i prawa podlizują się i kłaniają Kościołowi bez żadnego wstydu.



wydanie internetowe: www.przekroj.pl

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 19 82.61%
nie 4 17.39%

Przeczytaj też

"Zupełnie zapomniano o zasługach gen. Jaruzelskiego"

dodane 2009-06-04 (18:00) 5 lat 4 miesiące 26 dni 21 godzin i 56 minut temu

"Chylę głowę przed specjalistami od przeskakiwania płotu"

aktualizacja 2009-06-04 (18:48) 5 lat 4 miesiące 26 dni 21 godzin i 8 minut temu

Jaruzelski obchodzi 4 czerwca na ławie oskarżonych

dodane 2009-06-04 (13:25) 5 lat 4 miesiące 27 dni 2 godziny i 31 minut temu

"Wybory w 1989 r. miały zapewnić rządy komunistom"

dodane 2009-06-04 (09:51) 5 lat 4 miesiące 27 dni 6 godzin i 5 minut temu

Premier: do końca chciałem, by wszyscy byli na Wawelu

dodane 2009-06-04 (08:25) 5 lat 4 miesiące 27 dni 7 godzin i 31 minut temu

Złoci Polacy w złotym samolocie lecą do Brukseli

dodane 2009-06-03 (18:10) 5 lat 4 miesiące 27 dni 21 godzin i 46 minut temu

Wolność to wahanie

dodane 2009-06-04 (06:39) 5 lat 4 miesiące 27 dni 9 godzin i 17 minut temu

"Za zamieszanie wokół 4 czerwca odpowiada premier"

dodane 2009-06-02 (07:30) 5 lat 4 miesiące 29 dni 8 godzin i 26 minut temu

Podziękuj za 20 lat wolności

dodane 2009-05-29 (11:20) 5 lat 5 miesięcy 2 dni 4 godziny i 36 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (57)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~pastis 2009-06-04 (11:13) 5 lat 4 miesiące 27 dni 4 godziny i 43 minuty temu

Przerywam czytanie .
Cóż taki Piotruś i taka Olga mogą mówić o nas, o Polskim społeczeństwie. Żałośni w tych swoich podrygach. Nigdy nie czuli tak naprawdę naszej duszy. Komunizm był dla nas nieszczęściem, a w tamtych czasach robiła to co jej kazano. Wentyl i tyle. Cienka jak Najsztub, Wajda czy Kwasek. Nie widzę sensu czytać tych wypocin. Wiemy swoje!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
1
~sigi46 2009-06-10 (10:12) 5 lat 4 miesiące 21 dni 5 godzin i 44 minuty temu

P.Lipinska
Pani Olgo!!!!!! tylko tak dalej.Prosze o Pani kabarety,poniewarz pokazwaly cala prawde i mentalnosc polaköw.

odpowiedz

0
0
~prosze 2009-06-09 (14:22) 5 lat 4 miesiące 22 dni 1 godzinę i 34 minuty temu

Pani Olgo wroc na scene,pisz,pisz teksty
Twoj kabaret byl wspanialy.Trafial w sedno podlosci.

odpowiedz

0
0
~toja 2009-06-06 (19:09) 5 lat 4 miesiące 24 dni 20 godzin i 47 minut temu

ludzie nie beda swietowac
Pani Olgo - dziekuje

odpowiedz

0
0
~ullka 2009-06-05 (23:37) 5 lat 4 miesiące 25 dni 16 godzin i 19 minut temu

Pani Olgo - Oluniu , Oleńlo , Olu .....
Jestem z tamtego pokolenia i mogę tylko dziękować za te miłe " fajne '" chwile radości . Byłem i jestem " kumaty " tych wszystkich podtekstów w Waszym zespole . Ma Pani jeszcze jedną rację , to będzie smutne świętowanie i było . Ślę z całego serca pozdrowienia .

odpowiedz

0
0
~teodozja 2009-06-05 (07:47) 5 lat 4 miesiące 26 dni 8 godzin i 9 minut temu

Ma Pani rację
Pani i Pani pokolenie nie nadawało się do niczego poza piciem herbaty i taniego wina, a kabaret - o czym wie każde dziecko - był wentylem dla ówczesnej władzy. Jeśli jest Pani religijnie obojętna, to po co wypowiada się na temat Kościoła? Wygląda to na bezsilne plucie z Ziemi na samolot. Straciła Pani apanaże w TV i kopie, gdzie popadnie. Przykre i smutne

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Kudlatyateista 2009-06-05 (10:09) 5 lat 4 miesiące 26 dni 5 godzin i 47 minut temu

I tak bardzo lajtowo
Mogla troche mocniej objechac galganow na panteonie wladzy. Ale co sie dziwic jaki narod taka wladza.

odpowiedz

0
0
Skurwielek 2009-06-04 (22:52) 5 lat 4 miesiące 26 dni 17 godzin i 4 minuty temu

Jakie to smutne,
bo chociaż nie we wszystkim się zgadzam, to generalnie pani Olga ma rację!

odpowiedz

0
0
~o3 2009-06-04 (20:51) 5 lat 4 miesiące 26 dni 19 godzin i 5 minut temu

nasza chata rozśpiewana
Nasz chata rozśpiewana ,to było COŚ,czy jeszcze będzie pani Olgo?Niestety czarno widzę /nomen omen/. Wyobrażąm sobie jak by wyglądało świętowanie w chacie p.Wściekliców.W tej sytuacji nie mam zamiaru nic świętować.W tv oglądam programy niemieckie..U nas ..ziarno..ple,pleple bania....dosyć!!!

odpowiedz

0
0
~zxv 2009-06-04 (19:46) 5 lat 4 miesiące 26 dni 20 godzin i 10 minut temu

Precz z cenzurą!!!!!!!!!!!!!!!!!!
brawo Pani Olgo, zrób Pani wszystko aby kabaret realizowany przez Panią ,nadal nas cieszył. Władzom TV .....żeby Was zamiast zdejmować lubiane programy; nie wywieziono z TV na jednokołowym pojeżdzie.

odpowiedz

0
0
~bolesławiec 2009-06-04 (09:59) 5 lat 4 miesiące 27 dni 5 godzin i 57 minut temu

Pani Olgo,
sama wysadziła się Pani w powietrze. Zrobiła Pani to samo, co zrobili ze sobą górnicy, hutnicy i stoczniowcy. Świadomie lub nie - zapracowała Pani na to, co jest. Chyba jednak nieświadomie, skoro nie dostała się Pani za to żadna synekura. Po co więc się przechwalać wiedzą i doświadczeniem?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~hutnik 2009-06-04 (18:24) 5 lat 4 miesiące 26 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Taki jak oni
Panu też dołącz Pan do świętujących

odpowiedz

0
1
~ewa 2009-06-04 (12:44) 5 lat 4 miesiące 27 dni 3 godziny i 12 minut temu

Pani Olgo,dlaczego Pani tak pluje na kościół
Czubek własnego nosa jest dla Pani najważniejszy "kościół zdjął za anteny" . Kośiół przetrwał wieki i będzi dalej trwał , a pocątek dali apostoołowie, którzy zapewne inetelktem Pani nie dorastali . Bez srodków masowego przekazu, bez samochodów ,pociagów , samolotów poniesli "Dobrą Nowinę na cały świat". Proszę wybrac się 06.06.09r. na plac Piłsudkiego , a zobaczy Pani Żywy Kościół. Jezus powiedział : "Niebo i ziemia przeminą ale moje słowa nie przeminą" zapewne nie zna Pani tych słów , ale proszę zastanowic się nad nimi. Teksty z Pani kabaretu już odchodzą w zapomnienie , a co będzie za kilka lat. Życzę zdrowia. Kiiedyś tajk bardzo Pania lubiłam. Moja córka nazywa sie dokładnie tak jak Pani O.L. Ma 17 lat i zdolności artystyczne.Radościa dla mnie jest , to że wykorzytuje je wielbiąc Boga .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~z PPS 2009-06-04 (17:59) 5 lat 4 miesiące 26 dni 21 godzin i 57 minut temu

Cała prawda
Zgniły amerykanizm zaścianka +klerykalizm i pazerna zakłamana kołtuneria = III/IV RP Ma Olga Lipińska racje!!!

odpowiedz

0
0
~Paweł 2009-06-04 (16:43) 5 lat 4 miesiące 26 dni 23 godziny i 13 minut temu

Swięte Słowa
Pani Olgo napisała pani prawde tak to wyglonda w tym chorym kraju kler na wszystkich kanałach tv normalnie zaraza Po programach widac kto komu d...... lize i kto tu trzyma władze Dziekuje Pani za odwage tak trzymac ! Wszedzie cenzura tu zobaczymy czy te słowa sie ukazą ?

odpowiedz

0
0
~Edward 2009-06-04 (14:32) 5 lat 4 miesiące 27 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Opinia
Gratuluję Pani Olgo trafnych ocen minionego 20-lecia. Dziś Ci co mieli bronic robotników zajmują kierownicze funkcje w państwie, rządzie, a o losie tych którzy ciężko pracują zapomnieli. Dla zwykłych ludzi to okres spadku poziomu życia, likwidacji miejsc pracy, wzrost bezrobocia i ciągły stres tych co jeszcze pracują za minimum płac, aby tylko nie stracić pracy. Mam nadzieję że społeczeństwo obudzi się z letargu i upomni się o swoje prawa. Emeryt z Rudy Śląskiej.

odpowiedz

0
0
~stanley 2009-06-04 (13:54) 5 lat 4 miesiące 27 dni 2 godziny i 2 minuty temu

Pani Olgo jest Pani wspaniałym i mądrym człowiekiem
W calości się z Panią zgadzam nie wiem co za "patryiota" dziennikarz prowadził z Panią wywiad chyba z Wybiórczej.Tęsknię za Pani Kabaretem i wspanialymi niepowtażalnymi aktorami mamy nadal cenzurę tylko że kościelną.Może jeszcze dożyjemy Pani tryufalnego powrotu do TV. Serdecznie panią pozdrawiamy ja i moja rodzna Pani kabaret dawł nam nadzieję na lepsze jutro ale jutro jest dla ldzi złych

odpowiedz

0
1
~Nika 2009-06-04 (08:28) 5 lat 4 miesiące 27 dni 7 godzin i 28 minut temu

a ja będę
A ja będę świętować...bo w przeciwoeństwie do tej Pani nie cieszyłam się przwywilejami komuny. Pani Olga nie stała w upokarzających kolejkach, nie wystawała po poszport... Dla mnie świat był niedościgłym marzeniem. Nie powiem, że bogato żyję, ale godnie. Kupuje sobie 10 dkg szynki jak mam ochotę. Oszczędzam i udalo mi się sporo zobaczyć. Skończyłam studia i w miare przyzwoicie zarabiam. A partyjni kacykowie, panowie zycia i śmierci w zakładach pracy zniknęli. Pani Olga nie ma pojęcia ile upokorzeń przeżył mój ojciec, oficer WP- bezpartyjny antykomunista. Pani Olga cieszyła się przywilejami władzy i z nich korzystała, a teraz co, jak każdy? Tacy płaczą za komuną.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~alamo 2009-06-04 (09:14) 5 lat 4 miesiące 27 dni 6 godzin i 42 minuty temu

Pani Olgo
jestem ciekawa ile osób myśli tak jak Pani.Kabarecik i to co Pani mówi dziś to niestety jest smutna prawda i realia ale jest nas za mało żżeby coś z tym zrobić ma Pani we wszystkim rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Leszek 2009-06-04 (12:12) 5 lat 4 miesiące 27 dni 3 godziny i 44 minuty temu

DZIĘKUJĘ PANI OLGO
Dziekuję Pani Olgo za te mądre słowa. Wydrukowałem sobie ten wywiad z Pania, żeby delektować się Pani słowami zawsze wtedy gdy poczuję tego potrzebę. Już myślałem, że jestem osamotniony w swoich ocenach. Miło wiedzieć, że jest nas więcej, takich, którzy nie zatracili rozsądku do końca. Jeszcze razd DZIĘKUJĘ.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 8 godzin i 51 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 7 godzin i 11 minut temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 8 godzin i 11 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 6 godzin i 50 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 1 godzinę i 49 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 11 godzin i 1 minutę temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.