więcej

O polityce prorodzinnej - po zapowiedziach premiera.

PAP |  dodane 2012-10-12 (16:55) 2 lata 1 miesiąc 11 dni 2 godziny i 43 minuty temu
drukuj

(fot. sxc.hu)


Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku. Zapewnił też, że będzie więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach. Obecnie urlop wynosi pół roku, a w największych miastach na miejsce w żłobkach czekają tysiące dzieci.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie - 20 tygodni urlopu podstawowego i cztery tygodnie urlopu dodatkowego (od 2014 r. - sześć tygodni). Po 14 tygodniach matka może wrócić do pracy, a pozostałą część urlopu przekazać ojcu. Oprócz tego są dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, które może wykorzystać tylko ojciec.

Premier chce, by od 2013 r. urlop macierzyński mógł trwać 12 miesięcy. W przypadku urlopu półrocznego rodzic otrzymywałby 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia (tak, jak obecnie), a w przypadku rocznego - 80 proc. tej kwoty.

Premier podkreślił, że gdy mowa o bezpieczeństwie rodziny, to trzeba w Polsce przerwać "wieloletnie cząstkowe i nieprzynoszące właściwych efektów działania". Przyznał, że jest to rewolucja, ale jego zdaniem takiej rewolucji na rzecz dzietności Polska potrzebuje.


Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz uznał, że to inwestycja w rodzinę, która jest konieczna. - To jest propozycja, która zmienia podejście do polityki rodzinnej - podkreślił. Dodał, że chodzi o możliwość wyboru: czy rodzic korzysta z sześciomiesięcznego urlopu, czy wydłuża go do roku i wtedy wartość wypłacanego świadczenia wynosi 80 proc.

- W wielu debatach podkreśla się, że brakuje inwestycji w politykę rodzinną, że grozi nam kryzys demograficzny, dzietność jest niska, utrzymuje się na poziomie 1,38, który nie zapewnia zastępowalności pokoleń. To jest odpowiedź na te problemy. Ja - jako minister odpowiedzialny za politykę rodzinną - mogę się z tych zapowiedzi tylko cieszyć. To jest polityka długofalowa: najpierw opieka nad najmłodszymi, potem dostępność do żłobków, klubów dziennych, zmiana finansowania tych form opieki i wsparcie w tym względzie samorządów - dodał.

Przypomniał, że składka chorobowa jest opłacana przez pracownika, z tego jest finansowany urlop macierzyński i zaznaczył, że nie ma planów podnoszenia składki. - Środki na urlopy macierzyńskie idą z funduszu ubezpieczeń społecznych. Myślę, że nie byłoby zapowiedzi pana premiera, gdyby nie było szans na realizację. Jest zapewnienie ze strony ministra finansów, że te pieniądze się znajdą - podkreślił minister.

Zaznaczył, że od kiedy został ministrem pracy, jest pytany, dlaczego tak mało środków przeznaczanych jest na politykę rodzinną. - Chcemy teraz zwiększyć te środki, chcemy zmienić jakościowo podejście i jest tylko pytanie: skąd wziąć na to środki? Nikt nie pyta, co to oznacza dla rodziny i dzietności. Jeżeli sobie uświadomiliśmy w trakcie debaty emerytalnej, że mamy problem z dzietnością i musimy coś z tym zrobić, to teraz mamy odpowiedź - powiedział.

W piątkowym wystąpieniu premier oświadczył także, że liczy na to, iż w 2015 r. problem opieki nad dzieckiem w Polsce zostanie "rozwiązany definitywnie". W tym celu rząd zaproponował zmianę finansowania żłobków i dodatkowe środki na przedszkola. Samorząd, decydując się na budowę żłobka, będzie musiał wyłożyć 20 proc. środków, resztę dołoży budżet państwa (obecnie koszty rozkładają się po połowie). Oznacza to potrzebę zwiększenia wydatków na żłobki o 50 mln zł wobec 2013 r., zaś w 2014 r. środków musi być jeszcze więcej. Rząd zdecydował też o przekazaniu dodatkowych 320 mln zł na przedszkola w 2013 r. Premier podkreślił, że dostępność miejsc w przedszkolu powinna oznaczać także dostępną cenę.

Z danych MPiPS z czerwca wynika, że żłobki są w co dziesiątej gminie w Polsce (646 placówek)i mieszczą się w większości w dużych aglomeracjach. 60 proc. żłobków została utworzona przez gminy, 30 proc. przez osoby fizyczne, a 5,7 proc. przez inne podmioty. 77 proc. żłobków otrzymywało dotacje z budżetów gmin. W największych miastach, gdzie żłobki są najbardziej potrzebne, na miejsce czekają tysiące dzieci, np. Warszawie brakuje ok. 6 tys. miejsc, w Krakowie - 1,5 tys., w Trójmieście - 1,3 tys., w Poznaniu 1,8 tys.

W konsultacjach społecznych jest projekt nowelizacji ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, która m.in. zmieni zasady przyznawania dotacji, co ma pomóc biedniejszym gminom.

Zgodnie z projektem budżetu na 2013 r. 320 mln zł ma zostać przeznaczonych na dofinansowanie wychowania przedszkolnego; środki te zostały zapisane w formie dotacji celowej. MEN chce, by 1/3 tej kwoty została przeznaczona na zrekompensowanie samorządom niższych opłat wnoszonych przez rodziców (od września opłaty za szóstą i siódma godzinę pobytu dzieci w przedszkolu mają nie przekroczyć jednego złotego), a 2/3 stanowić ma dotacja dla samorządów (za miesiące od września do grudnia wyniesie ona 333 zł za każde dziecko chodzące do przedszkola).

Jak skutecznie szukać pracy?





Bądź na bieżąco z wiadomo¶ci.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

W innych serwisach


Opinie (50)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~aga 2012-10-15 (11:11) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 27 minut temu

i co códak tylko tyle planuje zrobić?? wybudowac fikcyjne żłobki i przedszkola?? których przez 5 lat nie potrafił wybudować? a gdzie reszta dziedzin na czele z gospodark±, przemysłem, technologiami, by dac ludziom pracę, bo strategiczne dla kraju obszary s± kompletnie zniszczone

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
5
~grabarz 2012-10-15 (10:27) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 9 godzin i 11 minut temu

Czy i ile razy spotkali¶cie się z zapytaniem przy rozmowie typu ma pani rodzinę, kiedy zmierza pani mieć dzieci, albo "klauzura" że nie będzie pani w ci±ży... tragedia!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~Fic 2012-10-15 (11:14) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Mam nadzieje ze wejd± w życie te urlopy !!! To szczę¶cie ze byłby wybór a ja wolałabym być z moja dzidzia chociaż przez rok!!! Plis plis plis

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
0
~Ole 2012-10-15 (11:14) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Po sze¶ciu latach się obudzili i znaleĽli 300 miliardów na bierz±ce wydatki. Samorzadu obudz± się tak za 2 lata i też znajd± 200 miliardów na politykę prorodzinn±.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~lama 2012-12-13 (07:48) 1 rok 11 miesięcy 10 dni 11 godzin i 50 minut temu

Te "Nik-t"ty nie tlumacz sie ze nie zatrudnisz mlodej kobiety, bo najprawdopodobniej nie zatrudnisz żadnej,mlodej bo moze miec dzieci, w srednim wieku to zapowietrzona t± "zaraza" dziecmi wiec tez nie ,a stara jest stara i ma juz wymagania, nie zyczy sobie byc przeciagnieta przez pracodawce przez stanowisko pracy jak scierka do podlogi, chce byc ubezpieczona jak nalezy i takie tam rozne inne nie stworzone wymagania wiec tez odpada i nie chrzan tu publicznie ze nie zatrudnisz mlodej NIE ZATRUDNISZ ŻADNEJ KOBIETY.

odpowiedz

3
15
~Nik 2012-10-15 (10:58) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 40 minut temu

Będ±c prywatnym przedsiębiorc±, nigdy nie zatrudnię młodej kobiety, która nie ma jeszcze dziecka. Zatrudnienie jej wi±załoby się z ryzykiem jej legalnej ponadrocznej niebecno¶ci w pracy z powodu urodzenia dziecka. Je¶li ten przepis wejdzie w zycie oczywiscie...

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
0
~KAAH81 2012-10-30 (14:26) 2 lata 24 dni 5 godzin i 12 minut temu

ciekawe czy zmiana obejmie kobiety, które już s± na macierzyńskim, który kończy się w 2013 ??? czy my będziemy miały możliwo¶ć przedłużenia urlopu.

odpowiedz

2
0
~. 2012-10-25 (09:14) 2 lata 29 dni 10 godzin i 24 minuty temu

jak to bylo? T.U.S.K. -teraz uslsyzycie same klamstwa.HA,ha ha pobozne zyczenia kolejnych rzadow my wam zacisniemy pasa na szyi a wy powolujcie kolejnych obywteli na swiat,a co obywatele nie biora sie z pieniedzy.

odpowiedz

2
0
~Iza 2012-10-21 (15:52) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 3 godziny i 46 minut temu

a może tak zerowy vat na ubranka dziecięce? jka w Wlk Brytanii

odpowiedz

4
0
~Emigrant 2012-10-15 (12:00) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 7 godzin i 38 minut temu

Tusk kogo ty chcesz oszukać. Sam sobie dałem w mordę kiedy na ciebie głosowałem!! Teraz muszę pracować na zachodzie dzięki twojej polityce!!!!!!!!!!

odpowiedz

6
0
~juziu b±k 2012-10-15 (11:40) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 7 godzin i 58 minut temu

Kłamliwa ruda kreatura

odpowiedz

2
0
ryszard.podolak 2012-10-15 (11:39) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 7 godzin i 59 minut temu

Tusk obiecuje kolejne gruszki na wierzbie roczny urlop tylko kto będzie płacił to już nie powiedział........

odpowiedz

5
0
~Jasiu 2012-10-15 (11:35) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Jak słyszę to pierlodenie pana Tuska natychmiast mam odruch wymiotny. Czy ten człowiek zastanawia się w ogóle nad tym co mówi czy po prostu mówi cokolwiek aby utrzymać siebie i kolesiów przy żłobie. "... będzie więcej miejsc w żłobkach i przedszkolach..." Kruwa mać - przecież takie zdanie może wypowiedzieć przedszkolak... "Będzie pokój na ¶wiecie, wszyscy ludzie będ± równi i będ± się kochać". Panie Donaldzie - niech pan przestanie pierodlić puste frazesy bo one już nie działaj± na potencjalnych wyborców. Prawda - Polak m±dry dopiero po szkodzie - możesz nas raz okłamać ale na kolejn± szansę nie licz.

odpowiedz

4
0
~gaj 2012-10-15 (11:26) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 12 minut temu

proszę was , przestańcie chociaż go pokazywać !

odpowiedz

7
0
~nc 2012-10-15 (11:20) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 18 minut temu

TUSK I KŁAMLIWY.. W POlsce nie ma polityki prorodzinnej tylko zagłado-rodzinna!!!

odpowiedz

5
0
~Teraz ja 2012-10-15 (11:16) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 22 minuty temu

A ja widzę 50 kwadratów :)

odpowiedz

5
0
~lol 2012-10-15 (10:44) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 54 minuty temu

I co to da jak osoby boja się zachodzić w ci±żę bo do pracy mog± nie wrócić. U mnie w mie¶ci w pewnym urzędzie ( miasto Chojnice) dziewczyny które urodziły dziecko chciały wrócić do pracy bo przecież kasa potrzebna na maluszka to dyrektor zwolnił kilka dziewczyn kila miało wybór albo urlop wychowawczy albo do zwolnienia a jedn± przyj±ł mimo krótszego stażu od tych innych dziewczyn bo to rodzina burmistrza. Tusk zagwarantuj pracę po urodzeniu dziecka a wypchaj się tym dodatkowym urlopem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Gandalf 2012-10-15 (11:14) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Bzdura, lecz± pacjenta tłuk±c termometr. Permanentnie myl± skutek z przyczyn±. Od mieszania herbata nie robi się słodsza.

odpowiedz

2
1
~loko 2012-10-15 (11:13) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 25 minut temu

Rudy jak cie słucham to s..ć mi się chce

odpowiedz

20
4
~matka 2012-10-15 (10:52) 2 lata 1 miesiąc 8 dni 8 godzin i 46 minut temu

Mam nadzieję, że młodzi nie uwierz± w te brednie. Do tej pory nic nie zrobili to zrobi± póĽniej?. Tusk przed wyborami też co¶ obiecał przedsiebiorcom ¶ciganym prze ZUS i do tej pory nie ma odzewu. Młodzi powinni jak najszybcjej wyjechać z tego bagna chc±c uchronić siebie i swoje rodziny. TU SIĘ NIE DA ŻYĆ CHYBA, ŻE JESTE¦ KRĘTACZEM!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomo¶ci

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 5 godzin i 4 minuty temu

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech. 22 osoby ranne
dodane 2014-11-23 (08:16) 11 godzin i 22 minuty temu

materiał wideo

Tysi±ce domów na Podlasiu bez pr±du
dodane 2014-11-22 (08:41) 1 dzień 10 godzin i 57 minut temu

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 2 dni 5 godzin i 58 minut temu

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-22 (22:50) 20 godzin i 48 minut temu

Rosyjskie pociski spadaj± na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 2 dni 6 godzin i 36 minut temu

więcej wiadomo¶ci

Wy¶lij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wy¶lij do nas.

wy¶lij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorz±dowe?

liczba oddanych głosów: 12279