Strona g丑wna serwisu
Druga transza deregulacji -​ 91 zawod贸w
Druga transza deregulacji -​ 91 zawod贸w

Druga transza deregulacji -​ 91 zawod贸w

(fot. Thinkstock)


91 zawod贸w z bran偶: finansowej, budowlanej i transportowej, obejmuje druga transza deregulacyjna, kt贸r膮 resort sprawiedliwo艣ci we wtorek skierowa艂 do uzgodnie艅 mi臋dzyresortowych. Najwi臋ksza deregulacja b臋dzie dotyczy膰 zawodu urbanisty.

Ca艂y projekt drugiej transzy zosta艂 zaprezentowany tydzie艅 po tym, jak rz膮d skierowa艂 do Sejmu pierwsz膮, obejmuj膮c膮 ca艂o艣ciowe lub cz臋艣ciowe uwolnienie dost臋pu do 5 zawod贸w. W drugiej, polegaj膮cej na uchyleniu jednej ustawy (dotycz膮cej makler贸w gie艂d towarowych) i nowelizacji 32, resort sprawiedliwo艣ci proponuje zniesienie lub zliberalizowanie wymog贸w, jakie spe艂ni膰 musz膮 kandydaci do 91 profesji.

Jak m贸wi艂 we wtorek minister sprawiedliwo艣ci Jaros艂aw Gowin, zawody, kt贸rych deregulacji chce, pochodz膮 z kr臋g贸w ministerstw finans贸w oraz transportu i budownictwa - wi臋kszo艣膰 z tego drugiego resortu. Jeszcze tego dnia projekt znajdzie si臋 na stronach Rz膮dowego Centrum Legislacji, co oznacza rozpocz臋cie procesu konsultacji spo艂ecznych, kt贸rych termin zaprojektowano na miesi膮c. Do konsultacji uprawnionych jest ponad 300 podmiot贸w i instytucji. Niezale偶nie od tego ka偶dy internauta b臋dzie m贸g艂 wyrazi膰 opini臋 o projekcie, za po艣rednictwem strony www ministerstwa sprawiedliwo艣ci.

Przedstawiony projekt przewiduje m.in., 偶e 艂atwiej by艂oby zosta膰 maklerem papier贸w warto艣ciowych i gie艂d towarowych (tylko wym贸g niekaralno艣ci i zdolno艣ci do czynno艣ci prawnych), us艂ugowo prowadzi膰 ksi臋gi rachunkowe (konieczna pozosta艂aby niekaralno艣膰 i wykupione ubezpieczenie OC), a w ramach pa艅stwowego monopolu przyjmowa膰 zak艂ady wzajemne i prowadzi膰 kolektury gier liczbowych.

Zapowiedziano, 偶e po deregulacji z艂agodz膮 si臋 wymogi wobec doradc贸w podatkowych, bieg艂ych rewident贸w, aktuariuszy. Jeden z pomys艂贸w liberalizacji przepis贸w jest taki, 偶e niekt贸re obecnie obowi膮zuj膮ce wymogi zalicza艂by odpowiedni egzamin zdany w trakcie studi贸w. W innej cz臋艣ci - np. co do pilot贸w samolot贸w, 艣mig艂owc贸w, balon贸w czy wiatrakowc贸w, do uzyskania licencji nie b臋dzie wymagane wykszta艂cenie wy偶sze.
Jak skutecznie szuka膰 pracy?

Gowin powiedzia艂 te偶, 偶e filozofi膮 prowadzonej przez niego deregulacji jest, aby polskie przepisy pa艅stwowe nie wymaga艂y od obywateli chc膮cych uprawia膰 regulowane zawody niczego wi臋cej, ni偶 wymagaj膮 w tej materii europejskie przepisy regulacyjne.

W sektorze transportu i budownictwa deregulacja w wielu przypadkach ma polega膰 na po艂膮czeniu r贸偶nych in偶ynierskich specjalno艣ci w jedn膮: np. in偶ynier贸w transportu drogowego, budowy dr贸g, most贸w i kolei oraz in偶ynier贸w - specjalist贸w od wyburzania.

W sektorze budowlanym najwi臋ksza zmiana mia艂aby polega膰 na ca艂kowitym otwarciu profesji urbanist贸w - w tej chwili w ca艂ym kraju jest ich ok. 1200 i to im samorz膮dy gmin i miast polecaj膮 opracowywanie plan贸w zagospodarowania przestrzennego, kt贸re nast臋pnie samorz膮dy uchwalaj膮. Zmiana polega na tym, 偶e po deregulacji w przetargu samorz膮du na plan mogliby startowa膰 nie tylko urbani艣ci, ale tak偶e ka偶da inna osoba.

Oznacza to, przyzna艂 doradca Gowina Miros艂aw Barszcz, 偶e dla takich os贸b przestanie istnie膰 przymusowe cz艂onkostwo w samorz膮dzie zawodu zaufania publicznego urbanist贸w, kt贸ry dot膮d sprawowa艂 konstytucyjn膮 piecz臋 nad jego wykonywaniem. Za ewentualne uchybienia w dzia艂alno艣ci autor贸w plan贸w zagospodarowania, odpowiadaliby oni bezpo艣rednio przed s膮dem powszechnym - wynika z projektu. Zdaniem urz臋dnik贸w MS, na deregulacji zawodu urbanisty skorzystaj膮 przede wszystkim architekci, kt贸rych jest kilkana艣cie tysi臋cy.

Inna wa偶na planowana zmiana dotycz膮ca bran偶y budowlanej, to zmiana przepis贸w dotycz膮cych kierownik贸w bud贸w. Obecnie t臋 funkcj臋 mog膮 pe艂ni膰 osoby z wy偶szym wykszta艂ceniem budowlanym. "Niezale偶nie od tego, czy jest to budowa biurowca w centrum miasta, czy jakiego艣 p艂otu w ma艂ej miejscowo艣ci" - podkre艣li艂 Barszcz. Deregulacja w tym sektorze mia艂aby polega膰 na dopuszczeniu technik贸w budownictwa do mo偶liwo艣ci bycia kierownikami bud贸w w pewnym zakresie.

Gowin ma - jak m贸wi艂 - "optymistyczn膮 nadziej臋", 偶e pierwsz膮, skierowan膮 w艂a艣nie do Sejmu transz臋 deregulacyjn膮, uda si臋 uchwali膰 w parlamencie do ko艅ca tego roku. Wtedy do Sejmu mog艂aby trafi膰 transza druga. Od przysz艂ego tygodnia - zapowiedziano we wtorek - resort sprawiedliwo艣ci rozpoczyna prace nad trzeci膮 transz膮 deregulacyjn膮, obejmuj膮c膮 zawody medyczne (w dopuszczalnym zakresie) oraz z dziedziny gospodarki i 艣rodowiska (geologii). Resort liczy, 偶e uda si臋 przygotowa膰 list臋 ok. stu zawod贸w.

MA

Jak skutecznie szuka膰 pracy?

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materia硑 sygnowane skr髏em "PAP" stanowi element Serwis體 Informacyjnych PAP, b阣眂ych bazami danych, kt髍ych producentem i wydawc jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzib w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powy縮ze materia硑 wykorzystywane s przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez u縴tkownik體 portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyj眛kami, w szczeg髄no禼i dozwolonym u縴tkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, i dalsze rozpowszechnianie materia丑w, o kt髍ych mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (55)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
12
~ala 2012-10-02 (19:23) 10 godzin i 56 minut temu

BRAWO Panie Ministrze. Rynek sam sobie poradzi , mo縠 wreszcie b阣zie normalniej. Niech Pan w ko馽u si we糾ie za PRAWNIK覹.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
13
~Asia 2012-10-02 (17:16) 13 godzin i 3 minuty temu

ietnie. Wyobra糲ie sobie pani "ksi阦ow", kt髍a pracuje przy uk砤daniu faktur i ju jest nazywana "ksi阦ow". I teraz takie pseudo ksi阦owe b阣 prowadzi rozliczenia firm, podatki, ubezpieczenia i wszystko inne z tym zwi眤ane. Wzro秐ie liczba uchybie, kontrolerzy bed mieli co kontrolowa i 禼iaga do bud縠tu pa駍twa. Bed wyp砤ty z OC a co za tym idzie, kolejne podwy縦i ubezpiecze, czyli kolejne koszty, kt髍e roz硂勘 si na wszystkich za b酬dy cz甓ci. Chore. Nie pot o cz硂wiek studiowa, ko馽zy podyplom體ki, nabiera do秝iadczenia w r髗nych bran縜ch by teraz byle kto, bez szko硑 i do秝iadczenia bra si za co na czym s砤bo si zna. Zacznie przybywa nam g潮b體, bo kto p骿dzie na studia jak one s do niczego ju teraz nie potrzebne? czyli zaczyna si c背y korow骴 - znikn背 nam uczelnie - przynajmniej jaka cz甓c, kto ambitny i tak p骿dzie, ale takich na "skr髏y" b阣zie 90%. Niestety, pa駍two nasze nie idzie do przodu tylko jak zawsze si cofamy. Chyba troch to nie przemy秎ane. I co komu przeszkadzaj takie zasady jak s w tej chwili?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~emeryt 2012-10-02 (15:59) 14 godzin i 20 minut temu

Przyjd nowi politycy i zaczn si znowusz Przyjd nowi politycy i wprowadz nowe przepisy, licencje , koncesje,certyfikaty inne utrudnienia.Ju by硂 ''co nie zabronione to dozwolone''.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~ja 2012-10-02 (17:53) 12 godzin i 26 minut temu

a kiedy zabiora si za prawnik體!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
9
~ONA 2012-10-02 (16:42) 13 godzin i 37 minut temu

To jest chore Je縠li Gowin uwa縜 縠 OC wystarczy a gdzie wiedza i fachowo舵 STACH SIE BA Powstanie banda 砤piduch體 nie ponosz眂ych odpowiedzialno禼i za spartolenie sprawy Ju widze te listy kto pierwszy si wpisze na liste o zwrot z ubezpieczenia a 25000euro wystarczy dle 1. BO DOTEJ PORY LUDZIE W TYCH ZAWODACH JEDNAK S PRZYGOTOWANI DO ZAWODU poza tym jak nie chce to ko縴sta nie musze A TAK NA MARGINESIE TO PAN MINISTER WSPIERA TYLKO LOBBY UBEZPIECZE

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Architektka 2012-10-02 (22:29) 7 godzin i 50 minut temu

Gratulacje!!! Ju widz plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin opracowywane przez " ka縟 inn osob", ktora oczywi禼ie przy kasie w supermarkecie zdoby砤 wiedz na temat migracji, socjologii, geografii, warunk體 gruntowo-wodnych, wie dostatecznie du縪 o erozji gleb, drzewostanie chronionym, obszarach archeologicznych, zasadach w砤禼iwej kompozycji przstrzeni, przepustowo禼i uk砤d體 komunikacyjnych, o warunkach technicznych, jakim powinno odpowiada w Polsce w砤禼iwie wszystko itd., itp. A ju zupe硁ie nie wiem, kto Panu Ministrowi przekaza kuriozaln wiedz na temat kierownik體 budowy, kt髍ymi nie mog jakoby by technicy budowlani. Oni po prostu musz mie uprawnienia zawodowe ( kt髍e uzyskuje si po kilku latach udokumentowanej pracy zawodowej) i musz nale縠 do w砤禼iwej izby bran縪wej. I tyle! Ale je縠li kto zechce powierzy budow swojego domu lub nawet stodo硑 osobie, kt髍a nie widzia砤 budowy ( bo sko馽zy砤 technikum, wi阠 jest technikiem), to jak mus si zawali, mo縠 sobie do ministra pisa za縜lenia jedno za drugim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~Kuba 2012-10-02 (22:09) 8 godzin i 10 minut temu

Nie znam listy zawod體 do deregulacji, ale powinien si na niej znale兼 rzeczoznawca maj眛kowy a ta ca砤 klika rozwi眤ana.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~kawusia 2012-10-02 (20:02) 10 godzin i 17 minut temu

A co z przepisem utraty prawa do wykonywania zawodu, je秎i si nie podejmie pracy w ci眊u, np 5 lat. A CZY TO MOJA WINA, 疎 NIE MA PRACY?! zr骲cie jaki aneks, ze po zdaniu weryfikuj眂ych egzamin體, te prawa s odzyskiwane. Przecie w ten spos骲 MARNUJECIE SPOCZNE PIENIZE NA EDUKACJ !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~filut 2012-10-02 (23:22) 6 godzin i 57 minut temu

A gdzie rzeczoznawca maj眛kowy?!?!?!? To dopiero towarzystwo wzajemnej adoracji i blokady dost阷u do zawodu! Uwalniaj zawody urbanisty, po秗ednika, zarz眃cy, notariusza, adwokata itp. A gdzie rzeczoznawca?!?!?!?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
8
~architekt 2012-10-02 (16:48) 13 godzin i 31 minut temu

To, 縠by architekci mogli tworzy plany zagospodarowania przestrzennego to Ok, ale nie "ka縟a inna osoba" !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
10
~studenciak 2012-10-02 (13:59) 16 godzin i 20 minut temu

O zgrozo! W砤秐ie ucz si na egzamin na maklera papier體 warto禼iowych, ale wygl眃a 縠 nied硊go taki ju mi nie b阣zie potrzebny. Rynek pracy na pewno na tym skorzysta, ale czy klienci? Czy taki makler bez wyuczonej wiedzy b阣zie wstanie dobrze doradzi jak np. zainwestowa 100 ty z? osobi禼ie s眃z 縠 nie - dla niedowiark體 polecam zapoznanie si z zakresem wiedzy na stronie knf - jest to gruby ogrom materia硊! Rynek instrument體 finansowych jest bardzo skomplikowany, a polacy niestety to ekonomiczni analfabeci - w wi阫szo禼i przynajmniej, znam to z autopsji;/ Jednym s硂wem na gie砫zie b阣zie coraz wi阠ej nieprzemy秎anych transakcji, a jak kto traci, to inni zarabiaj. Traderzy i fundusze si uciesz! :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~benek50000 2012-10-02 (23:15) 7 godzin i 4 minuty temu

Nareszcie !!!! Gowin to chyba jedyny polityk PO, kt髍y ma jaja i ma pomys. Dostrzega problemy w gospodarce i chce je pokonywa. Oby tylko mu starczy硂 si !!!! G硂sy krytyki p硑n tylko i wy潮cznie od zapierdzia硑ch biurokrat體, os骲 kt髍ym si wydaje, 縠 posiedli w砤dz dzi阫i piecz眛ce, tytu硂wi itp. Konkurencja to najdoskonalszy mechanizm. Niewidzialna r阫a rynku wychwyci i wynagrodzi najlepsze jednostki w swoim fachu, i doprowadzi do obni縦i cen. Niestety w tym kraju potrzeba oko硂 tuzina ludzi takich jak Gowin, bo czego sie nie dotknie- szkolnictwo, urz阣y skarbowe, opieka zdrowotna - to patologia !!! Mam nadziej 縠 wi阠ej pojawi sie polityk體 takich jak Gowin- takich z jajami, chc眂ych cos zrobi na lepsze, a nie zajmuj眂ych si wojnami po-pis i analizowaniem s硊pk體 wyborczych. Wzorem polityka powinna by Margaret Thatcher- kobieta z jajami, maj眂a cel...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Kris 2012-10-02 (17:51) 12 godzin i 28 minut temu

,,,eee, i tak si trzeba ca硑 czas uczy (zmiany w przepisach)...Nie papier wa縩y a umiej阾no禼i. Jako by硑 pracownik US i matematyk otwieram natychmiast biuro rachunkowe. Rynek i tak zweryfikuje najlepszych...Nie ka縟y musi o razu prowadzi pe硁 ksi阦owo舵. A ma硑ch przedsi阞iorstw s tysi眂e.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
5
~Mario 55 2012-10-02 (21:23) 8 godzin i 56 minut temu

No i wr骳imy do czas體 XIX wieku, zamiast lekarzy b阣 nas leczyli felczerzy, kt髍zy na ka縟 dolegliwo舵 b阣 zalecali jedynie paracetamol, tak jak to si w tej chwili dzieje w UK. Bogaci p骿d do lekarzy specjalist體 prywatnie, a biedni b阣 si leczyli u tych felczer體 albo ju zwyczajnie u wiejskich babek - zielarek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~?Budowlaniec? 2012-10-02 (19:13) 11 godzin i 6 minut temu

Nale縴 znie舵 uprawnienia budowalne w ka縟ym zakresie - wystarczy odpowiednie wykszta砪enie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Patriota 2012-10-02 (18:16) 12 godzin i 3 minuty temu

A Ferdek Kiepski ze swoim wykszta砪eniem roboty nie mo縠 znale兼, teraz ju nie b阣zie si miga od niej - ka縟y niech robi to co umie i 縜dnych wymog體, czy zakaz體 czyli utrudnie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
6
~awwr 2012-10-02 (16:20) 13 godzin i 59 minut temu

przede wszystkim powinien si wzi辨 za 'po秗ednik體 nieruchomo禼i' bo to s jaja. za to co ka縟y kowalski mo縠 sprawdzi bior grub kas i dost阷 do zawodu jest limitowany uprawnieniami!! taks體karzy, bo to w og髄e jest niezrozumia砮 ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Poka najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
6
~antykomuna 2012-10-02 (17:12) 13 godzin i 7 minut temu

bardzo dobrze. deregulacja poprawi dynamiczno舵 w dostosowaniu si pracownik體 do rynku pracy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Stasiek 2012-12-12 (10:24) 19 godzin i 55 minut temu

Jaki jest pow骴 (a wyobrazam sobie 縠 bardzo istotny dla niekt髍ych grup), 縠 ministerstwo boi si pochyli nad deregulacj zawodu rzeczoznawcy maj眛kowego przynajmniej w zakresie tych ob酬dnych egzamin體 (zdawanych przez niewielki odsetek). Trudno si dziwi tak ma砮j zdawalno禼i gdy w komisjach egzaminacyjnych zasiadaj rzeczoznawcy niezainteresowani dopuszczaniem konkurencji. Uwa縜m, 縠 jak kto jest fachowcem to klient go zawsze znajdzie i nie boi si konkurencji. Ostatni zas硑szane - na rzeczoznawc trudniej si dosta ni na radc prawnego. ODWAGI!!!!!!!!!!!!!! Mo縠 wreszcie b阣zie normalnie i wi阠ej pracy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
2
~krol 2012-10-06 (09:17) 21 godzin i 2 minuty temu

Kiedy wejdzie pierwsza transza,czy klany kolesiowsko-rodzinne maj a takie przebicie? Natychmiastowej deregulacji,nie od 2013,2014r ale natychmiast,inaczej bezrobocie nas po縭e.

odpowiedz