Strona główna serwisu

Druga transza deregulacji - 91 zawodów

(fot. Thinkstock)


91 zawodów z branż: finansowej, budowlanej i transportowej, obejmuje druga transza deregulacyjna, którą resort sprawiedliwości we wtorek skierował do uzgodnień międzyresortowych. Największa deregulacja będzie dotyczyć zawodu urbanisty.

Cały projekt drugiej transzy został zaprezentowany tydzień po tym, jak rząd skierował do Sejmu pierwszą, obejmującą całościowe lub częściowe uwolnienie dostępu do 5 zawodów. W drugiej, polegającej na uchyleniu jednej ustawy (dotyczącej maklerów giełd towarowych) i nowelizacji 32, resort sprawiedliwości proponuje zniesienie lub zliberalizowanie wymogów, jakie spełnić muszą kandydaci do 91 profesji.

Jak mówił we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zawody, których deregulacji chce, pochodzą z kręgów ministerstw finansów oraz transportu i budownictwa - większość z tego drugiego resortu. Jeszcze tego dnia projekt znajdzie się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, co oznacza rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych, których termin zaprojektowano na miesiąc. Do konsultacji uprawnionych jest ponad 300 podmiotów i instytucji. Niezależnie od tego każdy internauta będzie mógł wyrazić opinię o projekcie, za pośrednictwem strony www ministerstwa sprawiedliwości.

Przedstawiony projekt przewiduje m.in., że łatwiej byłoby zostać maklerem papierów wartościowych i giełd towarowych (tylko wymóg niekaralności i zdolności do czynności prawnych), usługowo prowadzić księgi rachunkowe (konieczna pozostałaby niekaralność i wykupione ubezpieczenie OC), a w ramach państwowego monopolu przyjmować zakłady wzajemne i prowadzić kolektury gier liczbowych.

Zapowiedziano, że po deregulacji złagodzą się wymogi wobec doradców podatkowych, biegłych rewidentów, aktuariuszy. Jeden z pomysłów liberalizacji przepisów jest taki, że niektóre obecnie obowiązujące wymogi zaliczałby odpowiedni egzamin zdany w trakcie studiów. W innej części - np. co do pilotów samolotów, śmigłowców, balonów czy wiatrakowców, do uzyskania licencji nie będzie wymagane wykształcenie wyższe.
Jak skutecznie szukać pracy?

Gowin powiedział też, że filozofią prowadzonej przez niego deregulacji jest, aby polskie przepisy państwowe nie wymagały od obywateli chcących uprawiać regulowane zawody niczego więcej, niż wymagają w tej materii europejskie przepisy regulacyjne.

W sektorze transportu i budownictwa deregulacja w wielu przypadkach ma polegać na połączeniu różnych inżynierskich specjalności w jedną: np. inżynierów transportu drogowego, budowy dróg, mostów i kolei oraz inżynierów - specjalistów od wyburzania.

W sektorze budowlanym największa zmiana miałaby polegać na całkowitym otwarciu profesji urbanistów - w tej chwili w całym kraju jest ich ok. 1200 i to im samorządy gmin i miast polecają opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego, które następnie samorządy uchwalają. Zmiana polega na tym, że po deregulacji w przetargu samorządu na plan mogliby startować nie tylko urbaniści, ale także każda inna osoba.

Oznacza to, przyznał doradca Gowina Mirosław Barszcz, że dla takich osób przestanie istnieć przymusowe członkostwo w samorządzie zawodu zaufania publicznego urbanistów, który dotąd sprawował konstytucyjną pieczę nad jego wykonywaniem. Za ewentualne uchybienia w działalności autorów planów zagospodarowania, odpowiadaliby oni bezpośrednio przed sądem powszechnym - wynika z projektu. Zdaniem urzędników MS, na deregulacji zawodu urbanisty skorzystają przede wszystkim architekci, których jest kilkanaście tysięcy.

Inna ważna planowana zmiana dotycząca branży budowlanej, to zmiana przepisów dotyczących kierowników budów. Obecnie tę funkcję mogą pełnić osoby z wyższym wykształceniem budowlanym. "Niezależnie od tego, czy jest to budowa biurowca w centrum miasta, czy jakiegoś płotu w małej miejscowości" - podkreślił Barszcz. Deregulacja w tym sektorze miałaby polegać na dopuszczeniu techników budownictwa do możliwości bycia kierownikami budów w pewnym zakresie.

Gowin ma - jak mówił - "optymistyczną nadzieję", że pierwszą, skierowaną właśnie do Sejmu transzę deregulacyjną, uda się uchwalić w parlamencie do końca tego roku. Wtedy do Sejmu mogłaby trafić transza druga. Od przyszłego tygodnia - zapowiedziano we wtorek - resort sprawiedliwości rozpoczyna prace nad trzecią transzą deregulacyjną, obejmującą zawody medyczne (w dopuszczalnym zakresie) oraz z dziedziny gospodarki i środowiska (geologii). Resort liczy, że uda się przygotować listę ok. stu zawodów.

MA

Jak skutecznie szukać pracy?

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (55)
Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
12
~ala 2012-10-02 (19:23) 6 godzin i 4 minuty temu

BRAWO Panie Ministrze. Rynek sam sobie poradzi , może wreszcie będzie normalniej. Niech Pan w końcu się weźmie za PRAWNIKÓW.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
13
~Asia 2012-10-02 (17:16) 8 godzin i 11 minut temu

Świetnie. Wyobraźcie sobie panią "księgową", która pracuje przy układaniu faktur i już jest nazywana "księgową". I teraz takie pseudo księgowe będą prowadzić rozliczenia firm, podatki, ubezpieczenia i wszystko inne z tym związane. Wzrośnie liczba uchybień, kontrolerzy bedą mieli co kontrolować i ściagać do budżetu państwa. Bedą wypłaty z OC a co za tym idzie, kolejne podwyżki ubezpieczeń, czyli kolejne koszty, które rozłożą się na wszystkich za błędy części. Chore. Nie pot o człowiek studiował, kończył podyplomówki, nabierał doświadczenia w róznych branżach by teraz byle kto, bez szkoły i doświadczenia brał się za coś na czym słabo się zna. Zacznie przybywać nam głąbów, bo kto pójdzie na studia jak one są do niczego już teraz nie potrzebne? czyli zaczyna się cąły korowód - zniknął nam uczelnie - przynajmniej jakaś częśc, kto ambitny i tak pójdzie, ale takich na "skróty" będzie 90%. Niestety, państwo nasze nie idzie do przodu tylko jak zawsze się cofamy. Chyba trochę to nie przemyślane. I co komu przeszkadzają takie zasady jak są w tej chwili?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~emeryt 2012-10-02 (15:59) 9 godzin i 28 minut temu

Przyjdą nowi politycy i zaczną się znowusz Przyjdą nowi politycy i wprowadzą nowe przepisy, licencje , koncesje,certyfikaty inne utrudnienia.Już było ''co nie zabronione to dozwolone''.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~ja 2012-10-02 (17:53) 7 godzin i 34 minut temu

a kiedy zabiora się za prawników!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
9
~ONA 2012-10-02 (16:42) 8 godzin i 45 minut temu

To jest chore Jeżeli Gowin uważa że OC wystarczy a gdzie wiedza i fachowość STACH SIE BAĆ Powstanie banda łapiduchów nie ponoszących odpowiedzialności za spartolenie sprawy Już widze te listy kto pierwszy się wpisze na liste o zwrot z ubezpieczenia a 25000euro wystarczy dle 1. BO DOTEJ PORY LUDZIE W TYCH ZAWODACH JEDNAK SĄ PRZYGOTOWANI DO ZAWODU poza tym jak nie chce to kożystać nie musze A TAK NA MARGINESIE TO PAN MINISTER WSPIERA TYLKO LOBBY UBEZPIECZEŃ

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Architektka 2012-10-02 (22:29) 2 godziny i 58 minut temu

Gratulacje!!! Już widzę plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin opracowywane przez " każdą inną osobę", ktora oczywiście przy kasie w supermarkecie zdobyła wiedzę na temat migracji, socjologii, geografii, warunków gruntowo-wodnych, wie dostatecznie dużo o erozji gleb, drzewostanie chronionym, obszarach archeologicznych, zasadach właściwej kompozycji przstrzeni, przepustowości układów komunikacyjnych, o warunkach technicznych, jakim powinno odpowiadać w Polsce właściwie wszystko itd., itp. A już zupełnie nie wiem, kto Panu Ministrowi przekazał kuriozalną wiedzę na temat kierowników budowy, którymi nie mogą jakoby być technicy budowlani. Oni po prostu muszą mieć uprawnienia zawodowe ( które uzyskuje się po kilku latach udokumentowanej pracy zawodowej) i muszą należeć do właściwej izby branżowej. I tyle! Ale jeżeli ktoś zechce powierzyć budowę swojego domu lub nawet stodoły osobie, która nie widziała budowy ( bo skończyła technikum, więc jest technikiem), to jak mus się zawali, może sobie do ministra pisać zażalenia jedno za drugim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~Kuba 2012-10-02 (22:09) 3 godziny i 18 minut temu

Nie znam listy zawodów do deregulacji, ale powinien się na niej znaleźć rzeczoznawca majątkowy a ta cała klika rozwiązana.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~kawusia 2012-10-02 (20:02) 5 godzin i 25 minut temu

A co z przepisem utraty prawa do wykonywania zawodu, jeśli się nie podejmie pracy w ciągu, np 5 lat. A CZY TO MOJA WINA, ŻE NIE MA PRACY?! zróbcie jakiś aneks, ze po zdaniu weryfikujących egzaminów, te prawa są odzyskiwane. Przecież w ten sposób MARNUJECIE SPOŁECZNE PIENIĄDZE NA EDUKACJĘ !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
5
~filut 2012-10-02 (23:22) 2 godziny i 5 minut temu

A gdzie rzeczoznawca majątkowy?!?!?!? To dopiero towarzystwo wzajemnej adoracji i blokady dostępu do zawodu! Uwalniają zawody urbanisty, pośrednika, zarządcy, notariusza, adwokata itp. A gdzie rzeczoznawca?!?!?!?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
8
~architekt 2012-10-02 (16:48) 8 godzin i 39 minut temu

To, żeby architekci mogli tworzyć plany zagospodarowania przestrzennego to Ok, ale nie "każda inna osoba" !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
10
~studenciak 2012-10-02 (13:59) 11 godzin i 28 minut temu

O zgrozo! Właśnie uczę się na egzamin na maklera papierów wartościowych, ale wygląda że niedługo taki już mi nie będzie potrzebny. Rynek pracy na pewno na tym skorzysta, ale czy klienci? Czy taki makler bez wyuczonej wiedzy będzie wstanie dobrze doradzić jak np. zainwestować 100 tyś zł? osobiście sądzę że nie - dla niedowiarków polecam zapoznanie się z zakresem wiedzy na stronie knf - jest to gruby ogrom materiału! Rynek instrumentów finansowych jest bardzo skomplikowany, a polacy niestety to ekonomiczni analfabeci - w większości przynajmniej, znam to z autopsji;/ Jednym słowem na giełdzie będzie coraz więcej nieprzemyślanych transakcji, a jak ktoś traci, to inni zarabiają. Traderzy i fundusze się ucieszą! :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~benek50000 2012-10-02 (23:15) 2 godziny i 12 minut temu

Nareszcie !!!! Gowin to chyba jedyny polityk PO, który ma jaja i ma pomysł. Dostrzega problemy w gospodarce i chce je pokonywać. Oby tylko mu starczyło sił !!!! Głosy krytyki płyną tylko i wyłącznie od zapierdziałych biurokratów, osób którym się wydaje, że posiedli władzę dzięki pieczątce, tytułowi itp. Konkurencja to najdoskonalszy mechanizm. Niewidzialna ręka rynku wychwyci i wynagrodzi najlepsze jednostki w swoim fachu, i doprowadzi do obniżki cen. Niestety w tym kraju potrzeba około tuzina ludzi takich jak Gowin, bo czego sie nie dotknie- szkolnictwo, urzędy skarbowe, opieka zdrowotna - to patologia !!! Mam nadzieję że więcej pojawi sie polityków takich jak Gowin- takich z jajami, chcących cos zrobić na lepsze, a nie zajmujących się wojnami po-pis i analizowaniem słupków wyborczych. Wzorem polityka powinna być Margaret Thatcher- kobieta z jajami, mająca cel...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Kris 2012-10-02 (17:51) 7 godzin i 36 minut temu

,,,eee, i tak się trzeba cały czas uczyć (zmiany w przepisach)...Nie papier ważny a umiejętności. Jako były pracownik US i matematyk otwieram natychmiast biuro rachunkowe. Rynek i tak zweryfikuje najlepszych...Nie każdy musi o razu prowadzić pełną księgowość. A małych przedsiębiorstw są tysiące.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
5
~Mario 55 2012-10-02 (21:23) 4 godziny i 4 minuty temu

No i wrócimy do czasów XIX wieku, zamiast lekarzy będą nas leczyli felczerzy, którzy na każdą dolegliwość będą zalecali jedynie paracetamol, tak jak to się w tej chwili dzieje w UK. Bogaci pójdą do lekarzy specjalistów prywatnie, a biedni będą się leczyli u tych felczerów albo już zwyczajnie u wiejskich babek - zielarek.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~?Budowlaniec? 2012-10-02 (19:13) 6 godzin i 14 minut temu

Należy znieść uprawnienia budowalne w każdym zakresie - wystarczy odpowiednie wykształcenie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Patriota 2012-10-02 (18:16) 7 godzin i 11 minut temu

A Ferdek Kiepski ze swoim wykształceniem roboty nie może znaleźć, teraz już nie będzie się migał od niej - każdy niech robi to co umie i żadnych wymogów, czy zakazów czyli utrudnień.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
6
~awwr 2012-10-02 (16:20) 9 godzin i 7 minut temu

przede wszystkim powinien się wziąć za 'pośredników nieruchomości' bo to są jaja. za to co każdy kowalski może sprawdzić biorą grubą kasę i dostęp do zawodu jest limitowany uprawnieniami!! taksówkarzy, bo to w ogóle jest niezrozumiałe ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
6
~antykomuna 2012-10-02 (17:12) 8 godzin i 15 minut temu

bardzo dobrze. deregulacja poprawi dynamiczność w dostosowaniu się pracowników do rynku pracy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~Stasiek 2012-12-12 (10:24) 15 godzin i 3 minuty temu

Jaki jest powód (a wyobrazam sobie że bardzo istotny dla niektórych grup), że ministerstwo boi się pochylić nad deregulacją zawodu rzeczoznawcy majątkowego przynajmniej w zakresie tych obłędnych egzaminów (zdawanych przez niewielki odsetek). Trudno się dziwić tak małej zdawalności gdy w komisjach egzaminacyjnych zasiadają rzeczoznawcy niezainteresowani dopuszczaniem konkurencji. Uważam, że jak ktoś jest fachowcem to klient go zawsze znajdzie i nie boi się konkurencji. Ostatni zasłyszane - na rzeczoznawcę trudniej się dostać niż na radcę prawnego. ODWAGI!!!!!!!!!!!!!! Może wreszcie będzie normalnie i więcej pracy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
2
~krol 2012-10-06 (09:17) 16 godzin i 10 minut temu

Kiedy wejdzie pierwsza transza,czy klany kolesiowsko-rodzinne mają aż takie przebicie? Natychmiastowej deregulacji,nie od 2013,2014r ale natychmiast,inaczej bezrobocie nas pożre.

odpowiedz