wi阠ej

Druga transza deregulacji - 91 zawod贸w .

PAP |  dodane 2012-10-02 (12:58) 2 lata 3 miesiące 23 dni 20 godzin i 26 minut temu
drukuj

(fot. Thinkstock)


91 zawod贸w z bran偶: finansowej, budowlanej i transportowej, obejmuje druga transza deregulacyjna, kt贸r膮 resort sprawiedliwo艣ci we wtorek skierowa艂 do uzgodnie艅 mi臋dzyresortowych. Najwi臋ksza deregulacja b臋dzie dotyczy膰 zawodu urbanisty.

Ca艂y projekt drugiej transzy zosta艂 zaprezentowany tydzie艅 po tym, jak rz膮d skierowa艂 do Sejmu pierwsz膮, obejmuj膮c膮 ca艂o艣ciowe lub cz臋艣ciowe uwolnienie dost臋pu do 5 zawod贸w. W drugiej, polegaj膮cej na uchyleniu jednej ustawy (dotycz膮cej makler贸w gie艂d towarowych) i nowelizacji 32, resort sprawiedliwo艣ci proponuje zniesienie lub zliberalizowanie wymog贸w, jakie spe艂ni膰 musz膮 kandydaci do 91 profesji.

Jak m贸wi艂 we wtorek minister sprawiedliwo艣ci Jaros艂aw Gowin, zawody, kt贸rych deregulacji chce, pochodz膮 z kr臋g贸w ministerstw finans贸w oraz transportu i budownictwa - wi臋kszo艣膰 z tego drugiego resortu. Jeszcze tego dnia projekt znajdzie si臋 na stronach Rz膮dowego Centrum Legislacji, co oznacza rozpocz臋cie procesu konsultacji spo艂ecznych, kt贸rych termin zaprojektowano na miesi膮c. Do konsultacji uprawnionych jest ponad 300 podmiot贸w i instytucji. Niezale偶nie od tego ka偶dy internauta b臋dzie m贸g艂 wyrazi膰 opini臋 o projekcie, za po艣rednictwem strony www ministerstwa sprawiedliwo艣ci.

Przedstawiony projekt przewiduje m.in., 偶e 艂atwiej by艂oby zosta膰 maklerem papier贸w warto艣ciowych i gie艂d towarowych (tylko wym贸g niekaralno艣ci i zdolno艣ci do czynno艣ci prawnych), us艂ugowo prowadzi膰 ksi臋gi rachunkowe (konieczna pozosta艂aby niekaralno艣膰 i wykupione ubezpieczenie OC), a w ramach pa艅stwowego monopolu przyjmowa膰 zak艂ady wzajemne i prowadzi膰 kolektury gier liczbowych.

Zapowiedziano, 偶e po deregulacji z艂agodz膮 si臋 wymogi wobec doradc贸w podatkowych, bieg艂ych rewident贸w, aktuariuszy. Jeden z pomys艂贸w liberalizacji przepis贸w jest taki, 偶e niekt贸re obecnie obowi膮zuj膮ce wymogi zalicza艂by odpowiedni egzamin zdany w trakcie studi贸w. W innej cz臋艣ci - np. co do pilot贸w samolot贸w, 艣mig艂owc贸w, balon贸w czy wiatrakowc贸w, do uzyskania licencji nie b臋dzie wymagane wykszta艂cenie wy偶sze.

Jak skutecznie szuka膰 pracy?


Bądź na bieżąco z wiadomo禼i.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

W innych serwisach


Opinie (55)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

12
5
~ala 2012-10-02 (19:23) 2 lata 3 miesiące 23 dni 14 godzin i 1 minutę temu

BRAWO Panie Ministrze. Rynek sam sobie poradzi , mo縠 wreszcie b阣zie normalniej. Niech Pan w ko馽u si we糾ie za PRAWNIK覹.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

13
6
~Asia 2012-10-02 (17:16) 2 lata 3 miesiące 23 dni 16 godzin i 8 minut temu

ietnie. Wyobra糲ie sobie pani "ksi阦ow", kt髍a pracuje przy uk砤daniu faktur i ju jest nazywana "ksi阦ow". I teraz takie pseudo ksi阦owe b阣 prowadzi rozliczenia firm, podatki, ubezpieczenia i wszystko inne z tym zwi眤ane. Wzro秐ie liczba uchybie, kontrolerzy bed mieli co kontrolowa i 禼iaga do bud縠tu pa駍twa. Bed wyp砤ty z OC a co za tym idzie, kolejne podwy縦i ubezpiecze, czyli kolejne koszty, kt髍e roz硂勘 si na wszystkich za b酬dy cz甓ci. Chore. Nie pot o cz硂wiek studiowa, ko馽zy podyplom體ki, nabiera do秝iadczenia w r髗nych bran縜ch by teraz byle kto, bez szko硑 i do秝iadczenia bra si za co na czym s砤bo si zna. Zacznie przybywa nam g潮b體, bo kto p骿dzie na studia jak one s do niczego ju teraz nie potrzebne? czyli zaczyna si c背y korow骴 - znikn背 nam uczelnie - przynajmniej jaka cz甓c, kto ambitny i tak p骿dzie, ale takich na "skr髏y" b阣zie 90%. Niestety, pa駍two nasze nie idzie do przodu tylko jak zawsze si cofamy. Chyba troch to nie przemy秎ane. I co komu przeszkadzaj takie zasady jak s w tej chwili?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
0
~emeryt 2012-10-02 (15:59) 2 lata 3 miesiące 23 dni 17 godzin i 25 minut temu

Przyjd nowi politycy i zaczn si znowusz Przyjd nowi politycy i wprowadz nowe przepisy, licencje , koncesje,certyfikaty inne utrudnienia.Ju by硂 ''co nie zabronione to dozwolone''.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
2
~ja 2012-10-02 (17:53) 2 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 31 minut temu

a kiedy zabiora si za prawnik體!

odpowiedz

9
3
~ONA 2012-10-02 (16:42) 2 lata 3 miesiące 23 dni 16 godzin i 42 minuty temu

To jest chore Je縠li Gowin uwa縜 縠 OC wystarczy a gdzie wiedza i fachowo舵 STACH SIE BA Powstanie banda 砤piduch體 nie ponosz眂ych odpowiedzialno禼i za spartolenie sprawy Ju widze te listy kto pierwszy si wpisze na liste o zwrot z ubezpieczenia a 25000euro wystarczy dle 1. BO DOTEJ PORY LUDZIE W TYCH ZAWODACH JEDNAK S PRZYGOTOWANI DO ZAWODU poza tym jak nie chce to ko縴sta nie musze A TAK NA MARGINESIE TO PAN MINISTER WSPIERA TYLKO LOBBY UBEZPIECZE

odpowiedz

4
0
~Architektka 2012-10-02 (22:29) 2 lata 3 miesiące 23 dni 10 godzin i 55 minut temu

Gratulacje!!! Ju widz plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin opracowywane przez " ka縟 inn osob", ktora oczywi禼ie przy kasie w supermarkecie zdoby砤 wiedz na temat migracji, socjologii, geografii, warunk體 gruntowo-wodnych, wie dostatecznie du縪 o erozji gleb, drzewostanie chronionym, obszarach archeologicznych, zasadach w砤禼iwej kompozycji przstrzeni, przepustowo禼i uk砤d體 komunikacyjnych, o warunkach technicznych, jakim powinno odpowiada w Polsce w砤禼iwie wszystko itd., itp. A ju zupe硁ie nie wiem, kto Panu Ministrowi przekaza kuriozaln wiedz na temat kierownik體 budowy, kt髍ymi nie mog jakoby by technicy budowlani. Oni po prostu musz mie uprawnienia zawodowe ( kt髍e uzyskuje si po kilku latach udokumentowanej pracy zawodowej) i musz nale縠 do w砤禼iwej izby bran縪wej. I tyle! Ale je縠li kto zechce powierzy budow swojego domu lub nawet stodo硑 osobie, kt髍a nie widzia砤 budowy ( bo sko馽zy砤 technikum, wi阠 jest technikiem), to jak mus si zawali, mo縠 sobie do ministra pisa za縜lenia jedno za drugim.

odpowiedz

6
2
~Kuba 2012-10-02 (22:09) 2 lata 3 miesiące 23 dni 11 godzin i 15 minut temu

Nie znam listy zawod體 do deregulacji, ale powinien si na niej znale兼 rzeczoznawca maj眛kowy a ta ca砤 klika rozwi眤ana.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~kawusia 2012-10-02 (20:02) 2 lata 3 miesiące 23 dni 13 godzin i 22 minuty temu

A co z przepisem utraty prawa do wykonywania zawodu, je秎i si nie podejmie pracy w ci眊u, np 5 lat. A CZY TO MOJA WINA, 疎 NIE MA PRACY?! zr骲cie jaki aneks, ze po zdaniu weryfikuj眂ych egzamin體, te prawa s odzyskiwane. Przecie w ten spos骲 MARNUJECIE SPOCZNE PIENIZE NA EDUKACJ !

odpowiedz

5
2
~filut 2012-10-02 (23:22) 2 lata 3 miesiące 23 dni 10 godzin i 2 minuty temu

A gdzie rzeczoznawca maj眛kowy?!?!?!? To dopiero towarzystwo wzajemnej adoracji i blokady dost阷u do zawodu! Uwalniaj zawody urbanisty, po秗ednika, zarz眃cy, notariusza, adwokata itp. A gdzie rzeczoznawca?!?!?!?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
5
~architekt 2012-10-02 (16:48) 2 lata 3 miesiące 23 dni 16 godzin i 36 minut temu

To, 縠by architekci mogli tworzy plany zagospodarowania przestrzennego to Ok, ale nie "ka縟a inna osoba" !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
7
~studenciak 2012-10-02 (13:59) 2 lata 3 miesiące 23 dni 19 godzin i 25 minut temu

O zgrozo! W砤秐ie ucz si na egzamin na maklera papier體 warto禼iowych, ale wygl眃a 縠 nied硊go taki ju mi nie b阣zie potrzebny. Rynek pracy na pewno na tym skorzysta, ale czy klienci? Czy taki makler bez wyuczonej wiedzy b阣zie wstanie dobrze doradzi jak np. zainwestowa 100 ty z? osobi禼ie s眃z 縠 nie - dla niedowiark體 polecam zapoznanie si z zakresem wiedzy na stronie knf - jest to gruby ogrom materia硊! Rynek instrument體 finansowych jest bardzo skomplikowany, a polacy niestety to ekonomiczni analfabeci - w wi阫szo禼i przynajmniej, znam to z autopsji;/ Jednym s硂wem na gie砫zie b阣zie coraz wi阠ej nieprzemy秎anych transakcji, a jak kto traci, to inni zarabiaj. Traderzy i fundusze si uciesz! :)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
2
~benek50000 2012-10-02 (23:15) 2 lata 3 miesiące 23 dni 10 godzin i 9 minut temu

Nareszcie !!!! Gowin to chyba jedyny polityk PO, kt髍y ma jaja i ma pomys. Dostrzega problemy w gospodarce i chce je pokonywa. Oby tylko mu starczy硂 si !!!! G硂sy krytyki p硑n tylko i wy潮cznie od zapierdzia硑ch biurokrat體, os骲 kt髍ym si wydaje, 縠 posiedli w砤dz dzi阫i piecz眛ce, tytu硂wi itp. Konkurencja to najdoskonalszy mechanizm. Niewidzialna r阫a rynku wychwyci i wynagrodzi najlepsze jednostki w swoim fachu, i doprowadzi do obni縦i cen. Niestety w tym kraju potrzeba oko硂 tuzina ludzi takich jak Gowin, bo czego sie nie dotknie- szkolnictwo, urz阣y skarbowe, opieka zdrowotna - to patologia !!! Mam nadziej 縠 wi阠ej pojawi sie polityk體 takich jak Gowin- takich z jajami, chc眂ych cos zrobi na lepsze, a nie zajmuj眂ych si wojnami po-pis i analizowaniem s硊pk體 wyborczych. Wzorem polityka powinna by Margaret Thatcher- kobieta z jajami, maj眂a cel...

odpowiedz

2
0
~Kris 2012-10-02 (17:51) 2 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 33 minuty temu

,,,eee, i tak si trzeba ca硑 czas uczy (zmiany w przepisach)...Nie papier wa縩y a umiej阾no禼i. Jako by硑 pracownik US i matematyk otwieram natychmiast biuro rachunkowe. Rynek i tak zweryfikuje najlepszych...Nie ka縟y musi o razu prowadzi pe硁 ksi阦owo舵. A ma硑ch przedsi阞iorstw s tysi眂e.

odpowiedz

5
4
~Mario 55 2012-10-02 (21:23) 2 lata 3 miesiące 23 dni 12 godzin i 1 minutę temu

No i wr骳imy do czas體 XIX wieku, zamiast lekarzy b阣 nas leczyli felczerzy, kt髍zy na ka縟 dolegliwo舵 b阣 zalecali jedynie paracetamol, tak jak to si w tej chwili dzieje w UK. Bogaci p骿d do lekarzy specjalist體 prywatnie, a biedni b阣 si leczyli u tych felczer體 albo ju zwyczajnie u wiejskich babek - zielarek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~?Budowlaniec? 2012-10-02 (19:13) 2 lata 3 miesiące 23 dni 14 godzin i 11 minut temu

Nale縴 znie舵 uprawnienia budowalne w ka縟ym zakresie - wystarczy odpowiednie wykszta砪enie

odpowiedz

1
0
~Patriota 2012-10-02 (18:16) 2 lata 3 miesiące 23 dni 15 godzin i 8 minut temu

A Ferdek Kiepski ze swoim wykszta砪eniem roboty nie mo縠 znale兼, teraz ju nie b阣zie si miga od niej - ka縟y niech robi to co umie i 縜dnych wymog體, czy zakaz體 czyli utrudnie.

odpowiedz

6
5
~awwr 2012-10-02 (16:20) 2 lata 3 miesiące 23 dni 17 godzin i 4 minuty temu

przede wszystkim powinien si wzi辨 za 'po秗ednik體 nieruchomo禼i' bo to s jaja. za to co ka縟y kowalski mo縠 sprawdzi bior grub kas i dost阷 do zawodu jest limitowany uprawnieniami!! taks體karzy, bo to w og髄e jest niezrozumia砮 ...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
6
~antykomuna 2012-10-02 (17:12) 2 lata 3 miesiące 23 dni 16 godzin i 12 minut temu

bardzo dobrze. deregulacja poprawi dynamiczno舵 w dostosowaniu si pracownik體 do rynku pracy

odpowiedz

0
1
~Stasiek 2012-12-12 (10:24) 2 lata 1 miesiąc 13 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Jaki jest pow骴 (a wyobrazam sobie 縠 bardzo istotny dla niekt髍ych grup), 縠 ministerstwo boi si pochyli nad deregulacj zawodu rzeczoznawcy maj眛kowego przynajmniej w zakresie tych ob酬dnych egzamin體 (zdawanych przez niewielki odsetek). Trudno si dziwi tak ma砮j zdawalno禼i gdy w komisjach egzaminacyjnych zasiadaj rzeczoznawcy niezainteresowani dopuszczaniem konkurencji. Uwa縜m, 縠 jak kto jest fachowcem to klient go zawsze znajdzie i nie boi si konkurencji. Ostatni zas硑szane - na rzeczoznawc trudniej si dosta ni na radc prawnego. ODWAGI!!!!!!!!!!!!!! Mo縠 wreszcie b阣zie normalnie i wi阠ej pracy.

odpowiedz

2
3
~krol 2012-10-06 (09:17) 2 lata 3 miesiące 20 dni i 7 minut temu

Kiedy wejdzie pierwsza transza,czy klany kolesiowsko-rodzinne maj a takie przebicie? Natychmiastowej deregulacji,nie od 2013,2014r ale natychmiast,inaczej bezrobocie nas po縭e.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najwa縩iejsze wiadomo禼i

Przyw骴cy europejscy zaniepokojeni sytuacj na wschodzie Ukrainy
dodane 2015-01-25 (21:20) 12 godzin i 4 minuty temu

Sonda縠 exit poll: wybory wygra砤 lewicowa Syriza
dodane 2015-01-25 (18:15) 15 godzin i 9 minut temu

Og髄nopolski Dzie Transplantacji
dodane 2015-01-26 (03:36) 5 godzin i 48 minut temu

wrow: za zaostrzenie sytuacji odpowiada Ukraina
dodane 2015-01-25 (16:25) 16 godzin i 59 minut temu

Trzy ataki separatyst體 na Mariupol. Jest wiele ofiar i rannych
dodane 2015-01-24 (10:20) 1 dzień 23 godziny i 4 minuty temu

wi阠ej wiadomo禼i

Wy秎ij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdj阠ia film. Wy秎ij do nas.

wy秎ij

Najlepsze materia硑 publikujemy na stronie g丑wnej serwisu.

Sonda

Czy pigu砶a "dzie po" powinna by dost阷na bez recepty?

liczba oddanych g硂s體: 15239