więcej

Druga transza deregulacji - 91 zawodów .

PAP |  dodane 2012-10-02 (12:58) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 9 godzin i 20 minut temu
drukuj

(fot. Thinkstock)


91 zawodów z branż: finansowej, budowlanej i transportowej, obejmuje druga transza deregulacyjna, którą resort sprawiedliwości we wtorek skierował do uzgodnień międzyresortowych. Największa deregulacja będzie dotyczyć zawodu urbanisty.

Cały projekt drugiej transzy został zaprezentowany tydzień po tym, jak rząd skierował do Sejmu pierwszą, obejmującą całościowe lub częściowe uwolnienie dostępu do 5 zawodów. W drugiej, polegającej na uchyleniu jednej ustawy (dotyczącej maklerów giełd towarowych) i nowelizacji 32, resort sprawiedliwości proponuje zniesienie lub zliberalizowanie wymogów, jakie spełnić muszą kandydaci do 91 profesji.

Jak mówił we wtorek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, zawody, których deregulacji chce, pochodzą z kręgów ministerstw finansów oraz transportu i budownictwa - większość z tego drugiego resortu. Jeszcze tego dnia projekt znajdzie się na stronach Rządowego Centrum Legislacji, co oznacza rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych, których termin zaprojektowano na miesiąc. Do konsultacji uprawnionych jest ponad 300 podmiotów i instytucji. Niezależnie od tego każdy internauta będzie mógł wyrazić opinię o projekcie, za pośrednictwem strony www ministerstwa sprawiedliwości.

Przedstawiony projekt przewiduje m.in., że łatwiej byłoby zostać maklerem papierów wartościowych i giełd towarowych (tylko wymóg niekaralności i zdolności do czynności prawnych), usługowo prowadzić księgi rachunkowe (konieczna pozostałaby niekaralność i wykupione ubezpieczenie OC), a w ramach państwowego monopolu przyjmować zakłady wzajemne i prowadzić kolektury gier liczbowych.

Zapowiedziano, że po deregulacji złagodzą się wymogi wobec doradców podatkowych, biegłych rewidentów, aktuariuszy. Jeden z pomysłów liberalizacji przepisów jest taki, że niektóre obecnie obowiązujące wymogi zaliczałby odpowiedni egzamin zdany w trakcie studiów. W innej części - np. co do pilotów samolotów, śmigłowców, balonów czy wiatrakowców, do uzyskania licencji nie będzie wymagane wykształcenie wyższe.

Jak skutecznie szukać pracy?


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Najbardziej romantyczny zawód na świecie?

Opinie (55)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
4
~Mario 55 2012-10-02 (21:23) 1 rok 11 miesięcy 29 dni i 55 minut temu

No i wrócimy do czasów XIX wieku, zamiast lekarzy będą nas leczyli felczerzy, którzy na każdą dolegliwość będą zalecali jedynie paracetamol, tak jak to się w tej chwili dzieje w UK. Bogaci pójdą do lekarzy specjalistów prywatnie, a biedni będą się leczyli u tych felczerów albo już zwyczajnie u wiejskich babek - zielarek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
3
~starsza 2012-10-02 (21:58) 1 rok 11 miesięcy 29 dni i 20 minut temu

Asiu ,po co to komu??/, po to by nie bylo profesjonalizmu, zeby tak jak już ktos napisał leczyli nas felczerzy, wozili taksowkami w kolo pseudo przewoxnik i tak dalej. Mam wrażenie , że dąży ,władz dąży do tego ,zeby otumanić nas wszystkich

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
6
~Asia 2012-10-02 (17:16) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 5 godzin i 2 minuty temu

Świetnie. Wyobraźcie sobie panią "księgową", która pracuje przy układaniu faktur i już jest nazywana "księgową". I teraz takie pseudo księgowe będą prowadzić rozliczenia firm, podatki, ubezpieczenia i wszystko inne z tym związane. Wzrośnie liczba uchybień, kontrolerzy bedą mieli co kontrolować i ściagać do budżetu państwa. Bedą wypłaty z OC a co za tym idzie, kolejne podwyżki ubezpieczeń, czyli kolejne koszty, które rozłożą się na wszystkich za błędy części. Chore. Nie pot o człowiek studiował, kończył podyplomówki, nabierał doświadczenia w róznych branżach by teraz byle kto, bez szkoły i doświadczenia brał się za coś na czym słabo się zna. Zacznie przybywać nam głąbów, bo kto pójdzie na studia jak one są do niczego już teraz nie potrzebne? czyli zaczyna się cąły korowód - zniknął nam uczelnie - przynajmniej jakaś częśc, kto ambitny i tak pójdzie, ale takich na "skróty" będzie 90%. Niestety, państwo nasze nie idzie do przodu tylko jak zawsze się cofamy. Chyba trochę to nie przemyślane. I co komu przeszkadzają takie zasady jak są w tej chwili?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
3
stonka stonka 2012-10-02 (23:39) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 22 godziny i 39 minut temu

Panie Ministrze postuluję zniesienie obowiązku nauki poczynając od szkół podstawowych, zniesienie matur, likwidację szkół wyższych - wszystko załatwi praktyka i wolny rynek. Wiadomo powszechnie, że wszystkie dyplomy, certyfikaty i świadectwa rozdawane są za łapówki, po uważaniu i po rodzinie. Ileż to lat człowiek traci w szkołach , od np. 7 roku życia do 22 lub więcej. Przecież w tym czasie można praktykować na żywym organizmie społecznym a te tam certyfikaty itp. można wydrukować na zapas i rozdawać każdemu kto chce, w końcu to tylko świstek papieru. Niech nam żyje wolny rynek i niech każdy robi co chce! A jak komuś coś nie pasuje zawsze może pójść do konkurencji, która dopiero teraz ma szansę się rozwinąć! A ja idę na sędziego albo na adwokata a jak mi się nie uda to na doradcę podatkowego. Od dawna słyszę, ze w ciągu życia zawodowego trzeba zmieniać zawód kilka razy. Jak pomyślę jakie perspektywy przede mną to aż nie wiem co wybrać, moze wszystko naraz? A co, Polak potrafi!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
7
~studenciak 2012-10-02 (13:59) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 8 godzin i 19 minut temu

O zgrozo! Właśnie uczę się na egzamin na maklera papierów wartościowych, ale wygląda że niedługo taki już mi nie będzie potrzebny. Rynek pracy na pewno na tym skorzysta, ale czy klienci? Czy taki makler bez wyuczonej wiedzy będzie wstanie dobrze doradzić jak np. zainwestować 100 tyś zł? osobiście sądzę że nie - dla niedowiarków polecam zapoznanie się z zakresem wiedzy na stronie knf - jest to gruby ogrom materiału! Rynek instrumentów finansowych jest bardzo skomplikowany, a polacy niestety to ekonomiczni analfabeci - w większości przynajmniej, znam to z autopsji;/ Jednym słowem na giełdzie będzie coraz więcej nieprzemyślanych transakcji, a jak ktoś traci, to inni zarabiają. Traderzy i fundusze się ucieszą! :)

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Stasiek 2012-12-12 (10:24) 1 rok 9 miesięcy 19 dni 11 godzin i 54 minuty temu

Jaki jest powód (a wyobrazam sobie że bardzo istotny dla niektórych grup), że ministerstwo boi się pochylić nad deregulacją zawodu rzeczoznawcy majątkowego przynajmniej w zakresie tych obłędnych egzaminów (zdawanych przez niewielki odsetek). Trudno się dziwić tak małej zdawalności gdy w komisjach egzaminacyjnych zasiadają rzeczoznawcy niezainteresowani dopuszczaniem konkurencji. Uważam, że jak ktoś jest fachowcem to klient go zawsze znajdzie i nie boi się konkurencji. Ostatni zasłyszane - na rzeczoznawcę trudniej się dostać niż na radcę prawnego. ODWAGI!!!!!!!!!!!!!! Może wreszcie będzie normalnie i więcej pracy.

odpowiedz

0
0
~ewer 2012-11-04 (19:29) 1 rok 10 miesięcy 27 dni 2 godziny i 49 minut temu

Pracownik ochrony-uwolniony od (to nie zart) 2014r !!! Kto ma agencje ochrony? Czyje interesy są ważniejsze,bo napewno nie bezrobotnych? Nadzieja w rozumie posłów.

odpowiedz

2
3
~krol 2012-10-06 (09:17) 1 rok 11 miesięcy 25 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Kiedy wejdzie pierwsza transza,czy klany kolesiowsko-rodzinne mają aż takie przebicie? Natychmiastowej deregulacji,nie od 2013,2014r ale natychmiast,inaczej bezrobocie nas pożre.

odpowiedz

1
2
~imć 2012-10-03 (10:41) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 11 godzin i 37 minut temu

Sprawa jest oczywista. Silne lobby deweloperów chce pozbyć się ostatniego problemu, czyli jedynej grupy zawodowej, która ma dbać o ład przestrzenny. Aby nie mieć przeciw sobie dużo liczniejszych architektów, Gowin da im możliwość robienia planów miejscowych (to ochłap, bo ustawa o przetargach publicznych powoduje, że plany kosztują gorsze, ale w kryzysie i to dobre). Za jakiś czas będzie szukanie winnych kompletnego chaosu przestrzennego w Polsce. I za wielkie pieniądze od nowa zacznie się organizować uczelnie kształcące urbanistów. Jesteśmy jedynym europejskim krajem, w którym nie będzie tego zawodu.

odpowiedz

7
0
~emeryt 2012-10-02 (15:59) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 6 godzin i 19 minut temu

Przyjdą nowi politycy i zaczną się znowusz Przyjdą nowi politycy i wprowadzą nowe przepisy, licencje , koncesje,certyfikaty inne utrudnienia.Już było ''co nie zabronione to dozwolone''.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
3
~kafel 2012-10-03 (00:05) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 22 godziny i 13 minut temu

JESZCZE RZECZOZNAWCA MAJĄTKOWY DO DEREGULACJI !!!!

odpowiedz

6
2
~Kuba 2012-10-02 (22:09) 1 rok 11 miesięcy 29 dni i 9 minut temu

Nie znam listy zawodów do deregulacji, ale powinien się na niej znaleźć rzeczoznawca majątkowy a ta cała klika rozwiązana.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
5
~ala 2012-10-02 (19:23) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 2 godziny i 55 minut temu

BRAWO Panie Ministrze. Rynek sam sobie poradzi , może wreszcie będzie normalniej. Niech Pan w końcu się weźmie za PRAWNIKÓW.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
2
~filut 2012-10-02 (23:22) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 22 godziny i 56 minut temu

A gdzie rzeczoznawca majątkowy?!?!?!? To dopiero towarzystwo wzajemnej adoracji i blokady dostępu do zawodu! Uwalniają zawody urbanisty, pośrednika, zarządcy, notariusza, adwokata itp. A gdzie rzeczoznawca?!?!?!?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~poll 2012-10-02 (20:33) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 45 minut temu

a co z zarządcami nieruchomości

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
5
~awwr 2012-10-02 (16:20) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 5 godzin i 58 minut temu

przede wszystkim powinien się wziąć za 'pośredników nieruchomości' bo to są jaja. za to co każdy kowalski może sprawdzić biorą grubą kasę i dostęp do zawodu jest limitowany uprawnieniami!! taksówkarzy, bo to w ogóle jest niezrozumiałe ...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
2
~benek50000 2012-10-02 (23:15) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Nareszcie !!!! Gowin to chyba jedyny polityk PO, który ma jaja i ma pomysł. Dostrzega problemy w gospodarce i chce je pokonywać. Oby tylko mu starczyło sił !!!! Głosy krytyki płyną tylko i wyłącznie od zapierdziałych biurokratów, osób którym się wydaje, że posiedli władzę dzięki pieczątce, tytułowi itp. Konkurencja to najdoskonalszy mechanizm. Niewidzialna ręka rynku wychwyci i wynagrodzi najlepsze jednostki w swoim fachu, i doprowadzi do obniżki cen. Niestety w tym kraju potrzeba około tuzina ludzi takich jak Gowin, bo czego sie nie dotknie- szkolnictwo, urzędy skarbowe, opieka zdrowotna - to patologia !!! Mam nadzieję że więcej pojawi sie polityków takich jak Gowin- takich z jajami, chcących cos zrobić na lepsze, a nie zajmujących się wojnami po-pis i analizowaniem słupków wyborczych. Wzorem polityka powinna być Margaret Thatcher- kobieta z jajami, mająca cel...

odpowiedz

0
0
~1104 2012-10-02 (22:27) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 23 godziny i 51 minut temu

PANIE MINISTRZE ZLIKWIDOWAĆ WSZELKIE KASTY POKOLENIOWE,KTÓRE ROBIĄ WIĘCEJ CZĘSTO ZŁEGO NIŻ DOBREGO.PROSZĘ ZROBIĆ PORZĄDEK Z PRAWNIKAMI,SĘDZIAMI I PROKURATORAMI--ZNIEŚĆ IMMUNITETY,A WTEDY CI LUDZIE WYKONUJĄCY SWOJE OBOWIĄZKI BĘDĄ NORMALNIE ODPOWIADAĆ JAK KAŻDY OBYWATEL.OSOBA NIE MAJĄCA TYTUŁU MAGISTRA PRAWA JEST CZĘSTO LEPIEJ ZNAJĄCA TE PRZEPISY NIŻ TEN W/W PRAWNIK,KTÓREGO CHRONI IMMUNITET---I TO PANIE MINISTRZE JEST C H O R E .ZA TO PROSZĘ JAK NAJSZYBCIEJ SIĘ ZABRAĆ!!!!!!!TO NIE SĄ ŚWIĘTE KROWY ----WSZYSCY SĄ R Ó W N I .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
5
~architekt 2012-10-02 (16:48) 1 rok 11 miesięcy 29 dni 5 godzin i 30 minut temu

To, żeby architekci mogli tworzyć plany zagospodarowania przestrzennego to Ok, ale nie "każda inna osoba" !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~Architektka 2012-10-02 (22:29) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 23 godziny i 49 minut temu

Gratulacje!!! Już widzę plany zagospodarowania przestrzennego miast i gmin opracowywane przez " każdą inną osobę", ktora oczywiście przy kasie w supermarkecie zdobyła wiedzę na temat migracji, socjologii, geografii, warunków gruntowo-wodnych, wie dostatecznie dużo o erozji gleb, drzewostanie chronionym, obszarach archeologicznych, zasadach właściwej kompozycji przstrzeni, przepustowości układów komunikacyjnych, o warunkach technicznych, jakim powinno odpowiadać w Polsce właściwie wszystko itd., itp. A już zupełnie nie wiem, kto Panu Ministrowi przekazał kuriozalną wiedzę na temat kierowników budowy, którymi nie mogą jakoby być technicy budowlani. Oni po prostu muszą mieć uprawnienia zawodowe ( które uzyskuje się po kilku latach udokumentowanej pracy zawodowej) i muszą należeć do właściwej izby branżowej. I tyle! Ale jeżeli ktoś zechce powierzyć budowę swojego domu lub nawet stodoły osobie, która nie widziała budowy ( bo skończyła technikum, więc jest technikiem), to jak mus się zawali, może sobie do ministra pisać zażalenia jedno za drugim.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

14. premier III Rzeczypospolitej wygłosiła exposé
dodane 2014-10-01 (10:05) 12 godzin i 13 minut temu

Bronisław Komorowski: dobre expose
dodane 2014-10-01 (11:40) 10 godzin i 38 minut temu

Dreamliner zawrócił do Warszawy. Na pokładzie zmarł pasażer
dodane 2014-09-30 (20:11) 1 dzień 2 godziny i 7 minut temu

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 1 dzień 6 godzin i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 5504