Strona główna serwisu

oprac.Michał Kurek

Zmarł popularyzator nauki profesor Hans Rosling

Zmarł popularyzator nauki profesor Hans Rosling

Zmarł Hans Rosling - szwedzki badacz, profesor zdrowia międzynarodowego w Instytucie Karolinska w Sztokholmie, popularyzator nauki. W 2009 roku został umieszczony na liście stu czołowych myślicieli świata, opracowanej przez czasopismo "Foreign Policy". Miał 68 lat.
W 1981 roku Hans Rosling odkrył w Afryce ognisko choroby porażeniowej konzo. Badania z tym związane pozwoliły mu uzyskać stopień doktora na uniwersytecie w Uppsali. Spędził dwie dekady, badając ogniska tej choroby na odosobnionych obszarach Czarnego Lądu.

Badania Roslinga skupiały się również na innych powiązaniach między rozwojem gospodarczym, rolnictwem, ubóstwem i zdrowiem w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Był doradcą w kwestiach zdrowotnych dla WHO, UNICEF-u i agencji pomocowych.

Wspólnie ze swoim synem i synową założył Fundację Gapminder. Wynikiem działania fundacji jest Trendalyzer - oprogramowanie, które międzynarodowe statystyki przedstawia w formie ruchomych, interaktywnych wykresów. Celem Trendalyzera jest promocja obrazu świata opartego na faktach, a nie stereotypach, poprzez wykorzystanie i zrozumienie wolnodostępnych, publicznych statystyk.


Hans Rosling wykorzystywał Trendalyzer podczas swoich prelekcji. Interaktywne animacje są dostępne za darmo na stronie fundacji.

Profesor Rosling był również znany ze swojej oryginalnej pasji - połykania mieczy.

Zobacz także: Największe odkrycia 2016


IAR