Strona główna serwisu
Zachód potrzebuje humanistów

Zachód potrzebuje humanistów

Kierunki humanistyczne mają złą prasę. Jak się jednak okazuje - to tendencja głównie polska, częściowo europejska. Najbardziej rozwinięta gospodarka świata - amerykańska - potrzebuje humanistów i ich docenia.
Unia Europejska promuje przede wszystkim kierunki inżynierskie. Jednak w Europie Zachodniej od niedawna nieśmiało rynek pracy zaczyna doceniać umiejętności i wiedzę absolwentów kierunków humanistycznych. Niektórzy z nich znajdują pracę w zarządach firm, współtworzą plany architektoniczne miast, można ich spotkać w biurach projektowych koncernów samochodowych.

W Polsce nagonka na humanistów trwa w najlepsze. Jednak krytykowanie studiów humanistycznych wcale nie jest powszechne na Zachodzie. Według prof. Marcina Króla ten czarny PR wokół humanistów to moda tylko europejska, gdyż np. w Stanach Zjednoczonych humanistyka rozkwita na nowo. Po latach "technologizacji" szkolnictwa wyższego Ameryka poszła po rozum do głowy. Tamtejsi naukowcy dwa lata temu na zlecenie Kongresu USA wydali raport, w którym przestrzegli, że skutki kształcenia kładącego nacisk prawie wyłącznie na praktyczne umiejętności zawodowe mogą w przyszłości bardzo niekorzystnie wpłynąć na gospodarczą i militarną pozycję Stanów Zjednoczonych.

Za kilka lat może się okazać, że polski i europejski rynek pracy przesyci się inżynierami, tak intensywnie dziś promowanymi. Ameryka już zawraca z błędnej drogi. Strategicznym wyborem może więc okazać się wybór kształcenia humanistycznego, szczególnie na wymagającym międzynarodowym rynku pracy.

Uniwersytet Wrocławski

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (29)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
65
~propozycja 2015-06-26 (11:50) 1 godzinę i 2 minuty temu

Może byście jakieś konkretne informacje przedstawili a nie same ogólniki?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
30
~melasa 2015-06-29 (19:45) 17 godzin i 7 minut temu

współpracuję z humanistą który sprzedaje stacje do oczyszczania ścieków. Dobry z niego handlowiec, choć brakuje mu wiedzy technicznej i doświadczenia. Za parę lat będzie rządził w branży

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
41
~O kurwa... 2015-06-26 (11:31) 1 godzinę i 21 minut temu

Nie wiem nawet jak to skomentować. Rozprawką chleba nie posmarujesz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2