Strona główna serwisu
Zachód potrzebuje humanistów

Zachód potrzebuje humanistów

Kierunki humanistyczne mają złą prasę. Jak się jednak okazuje - to tendencja głównie polska, częściowo europejska. Najbardziej rozwinięta gospodarka świata - amerykańska - potrzebuje humanistów i ich docenia.
Unia Europejska promuje przede wszystkim kierunki inżynierskie. Jednak w Europie Zachodniej od niedawna nieśmiało rynek pracy zaczyna doceniać umiejętności i wiedzę absolwentów kierunków humanistycznych. Niektórzy z nich znajdują pracę w zarządach firm, współtworzą plany architektoniczne miast, można ich spotkać w biurach projektowych koncernów samochodowych.

W Polsce nagonka na humanistów trwa w najlepsze. Jednak krytykowanie studiów humanistycznych wcale nie jest powszechne na Zachodzie. Według prof. Marcina Króla ten czarny PR wokół humanistów to moda tylko europejska, gdyż np. w Stanach Zjednoczonych humanistyka rozkwita na nowo. Po latach "technologizacji" szkolnictwa wyższego Ameryka poszła po rozum do głowy. Tamtejsi naukowcy dwa lata temu na zlecenie Kongresu USA wydali raport, w którym przestrzegli, że skutki kształcenia kładącego nacisk prawie wyłącznie na praktyczne umiejętności zawodowe mogą w przyszłości bardzo niekorzystnie wpłynąć na gospodarczą i militarną pozycję Stanów Zjednoczonych.

Za kilka lat może się okazać, że polski i europejski rynek pracy przesyci się inżynierami, tak intensywnie dziś promowanymi. Ameryka już zawraca z błędnej drogi. Strategicznym wyborem może więc okazać się wybór kształcenia humanistycznego, szczególnie na wymagającym międzynarodowym rynku pracy.

Uniwersytet Wrocławski

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (29)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
65
~propozycja 2015-06-26 (11:50) 1 godzinę i 35 minut temu

Może byście jakieś konkretne informacje przedstawili a nie same ogólniki?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
30
~melasa 2015-06-29 (19:45) 17 godzin i 40 minut temu

współpracuję z humanistą który sprzedaje stacje do oczyszczania ścieków. Dobry z niego handlowiec, choć brakuje mu wiedzy technicznej i doświadczenia. Za parę lat będzie rządził w branży

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
41
~O kurwa... 2015-06-26 (11:31) 1 godzinę i 54 minut temu

Nie wiem nawet jak to skomentować. Rozprawką chleba nie posmarujesz.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~?????? 2015-06-26 (13:30) 23 godzin i 55 minut temu

Nie samym chlebem człowiek żyje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~NexoN 2015-06-30 (12:06) 1 godzinę i 19 minut temu

Jestem humanistą i jestem z tego dumny! A praca? - cóż... Wszak nie od dziś wiadomo, że nie sam dyplom determinuje powodzenie w zawodowym sukcesie. Jest jeszcze coś takiego jak życiowa zaradność. :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~bulszit 2015-06-29 (21:25) 16 godzin temu

już widzę te ogłoszenia "Aaa przyjmiemy humanistę po studiach do pracy w zarządzie". to że humaniści pracują w koncernach samochodowych to nic nowego. wszak tam też są działy marketingu i sprzedaży

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Gość 2015-06-27 (14:14) 23 godzin i 11 minut temu

U nas ten humanizm często przejawia się na niekonstruktywnym znęcaniu się nad celebracją nieergonomicznych konstrukcji wymiany humanistycznych treści.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Gość 2015-06-27 (14:11) 23 godzin i 14 minut temu

Kto mirażowi wierszyk zabroni napisać? Humaniście przyda się umieć położyć cegłę :) Potem mamy niehumanistyczne konstrukcje i niekonstruktywnych humanistów :)))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
9
~Adam 2015-06-26 (13:48) 23 godzin i 37 minut temu

Gnebiło się w Polsce zawody techniczne, to się ma.. Humaniści na zmywaku muszą pracować tyle tego sie naplągnęło.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
ikielich 2015-06-30 (21:18) 16 godzin i 7 minut temu

Wykształćmy więcej humanistów a dobrych inżynierów, ślusarzy mechaników samochodowych brak w kraju lub ich jest niewiele albo pracują w UK.Zlikwidowaliśmy szkoły zawodowe uważane za mało wartościowe bo dobry fachowiec to powinien być dobrze wykształcony a nie ukierunkowany na konkretna dziedzinę. Więc mamy to co mamy dużo humanistów mało fachowców i artykuły z palca wyssane patrz powyżej

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~tomasz 2015-07-12 (23:01) 14 godzin i 24 minut temu

Zachód potrzebuje humanistów - my również, ponieważ w Polsce od 1989r. czci się tylko mamonę i poważa się tylko takich cyników jak Balcerowicz. Europa nie chce iść w te ślady.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~vacek 2015-06-30 (21:30) 15 godzin i 55 minut temu

Czy ten trend dotyczy też historyków? Nie wiem, w którym kraju miałby znaleźć pracę historyk wykształcony w Polsce, bo w każdym kraju historia nauczana jest inaczej - w każdym patrzą na nią z punktu widzenia własnego narodu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Uczniak 2015-06-30 (20:45) 16 godzin i 40 minut temu

Politykier, partyjny lizus to kiepski materiał na ministra i późniejszy minister!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~gość 2015-06-30 (18:20) 19 godzin i 5 minut temu

to czemu bezrobocie rośnie wszędzie w UE?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~Zenek 2015-06-30 (16:28) 20 godzin i 57 minut temu

Ciekawe jak doceniaja? Jakie maja oferty dla produkowanych corocznie tlumow geografow i historykow? I za jakie pieniadze? Raczej chodzi tu o to, ze Ameryka przestala juz cokolwiek produkowac wiec na robotnikow i technikow skonczyl sie popyt. Inzynierow i technikow importuja milonami, bo nie sa w stanie sami ich wychowac. Zreszta nie maja dostatecznej liczby zdolnych ludzi. Zostaje marketing, sprzedaz i rozrywka. No i oczywiscie kierowanie zespolami zagranicznych fachowcow. Tu nie wymaga sie logiki lecz "kreatywnosci". Nie solidnej wiedzy lecz "miekkich umiejetnosci". I w tych "zawodach" sredniacy po studiach "humanistycznych" dobrze sobie radza. Zazwyczaj opierajac kariere na lizusowstwie i wiernopoddanstwu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~laila 2015-07-14 (12:29) 56 minut temu

Chodzi o to żeby polacy byli wykształciuchami w wąskich dziedzinach, a humanistyka poszerza horyzonty myślowe- zaś władzy zależy aby naród zbyt wiele nie myślał. Dotychczasowe sukcesy polskich informatyków czy twórców gier komputerowych wynikają min z ich szerokiego wykształcenia humanistycznego, które dotychczas było w polskich szkołach na dobrym i szerokim poziomie. Za kilka lat będa same tępe chomąty co z klapkami na oczach nic nowego nie wymyślą bo nie będą mieć do tego zasobów umysłowych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~baba 2015-06-30 (19:59) 17 godzin i 26 minut temu

CO to znaczy "kierunki humanistyczne" ? Filologie , filozofia, psychologia ,socjologia ,historia - jakich specjalistów będą potrzebowali?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~inspektor 2015-06-30 (11:47) 1 godzinę i 38 minut temu

PIP nie kontroluje i nie rozstrzyga o mobbingu, więc argument jakoby PIP nie wykrył mobbingu, nie oznacza, że mobbingu nie ma, ani że jest. O mobbingu może rozstrzygną wyłącznie sąd !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~c. 2015-08-03 (15:20) 22 godzin i 5 minut temu

To chyba jakiś niedowartościowany humanista pisał - znalazł wyniki jakiegoś badania i już podciąga całe kraje, a nawet kontynenty pod to. Wyższe Szkoły Tego i Owego naprodukowały humanistów tyle, że ich na najbliższe trzydzieści lat wystarczyłoby, gdyby nie to, że oni (OK, większość, nie wszyscy) tak naprawdę niczego nie umieją.

odpowiedz