Strona główna serwisu
W zespole, który zdobył Nobla, pracowali Polacy

W zespole, który zdobył Nobla, pracowali Polacy

Za odkrycie oscylacji neutrin Noblem nagrodzono szefa zespołu Takaakiego Kajitę, ale wkład w badania mieli też polscy naukowcy - powiedział, współpracujący z noblistą, dr Piotr Mijakowski. - Kajita to bardzo skromny i sympatyczny człowiek - dodał.
We wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski poinformował, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę.

Nagrodę Nobla przyznano za pomiar, który miał miejsce w 1998 roku podczas eksperymentu Super-Kamiokande. - Nagrodę dostał szef grupy, ale na wynik pracował cały zespół. Z Polski swój wkład wniósł Uniwersytet Warszawski. Grupę prowadziła wtedy prof. Danuta Kiełczewska, która była zaangażowana w eksperyment Super-Kamiokande i wprowadziła do niego innych Polaków - powiedział dr Piotr Mijakowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Podczas eksperymentu nagrodzonego Noblem odkryto właściwie to, że neutrina zmieniają swój rodzaj. Z tym z kolei wiąże się fakt, że neutrina mają masę. Początkowo model fizyki cząstek elementarnych, nazywany mądrze modelem standardowym, mówił, że neutrina to cząstki bezmasowe jak cząstki światła - fotony. To odkrycie zaprzeczyło tym przewidywaniom, całkowicie zmieniając dogmaty modelu standardowego - wyjaśnił rozmówca PAP.


Zaznaczył, że odkrycie dało nam głębsze rozumienie praw natury. - To jest nauka bardzo podstawowa. Dzięki tego typu pomiarom coraz więcej wiemy na temat istoty Wszechświata, struktury materii. Co nam to da w praktycznym wymiarze, tego nie jesteśmy w stanie chyba na razie stwierdzić - podkreślił dr Piotr Mijakowski.

Od 2011 roku w Super-Kamiokande współuczestniczą kolejni polscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Jest to kontynuacja badań, które rozpoczęto pod koniec lat 90. Efekt został wtedy odkryty, ale cały czas prowadzimy pomiary i trwa analiza oscylacji neutrin atmosferycznych - powiedział Mijakowski.

- Dla mnie jest to niezwykłe, bo z Takaakim Kajitą współpracuję na co dzień. Widzimy się przy różnych okazjach. Trzy tygodnie temu byliśmy razem na konferencji, spotkaliśmy się na lotnisku, jechaliśmy razem taksówką, za którą on nawet za mnie zapłacił, bo akurat nie miałem drobnych - wspomniał.


Kajita - podkreślił - jest bardzo sympatyczną i skromną osobą. - Często się tak mówi o Japończykach, ale to rzeczywiście prawda. To człowiek, który ma ogromną wiedzę i autorytet, ale nie afiszuje się z tym - powiedział Mijakowski.

Zobacz też: Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki za 2015 rok
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (16)
Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
47
~Zenek 2015-10-06 (20:18) 22 godzin i 3 minuty temu

Oczywiście bo jesteśmy zdolni i pracowici a nie jak inne nacje (w szczególności Niemcy, Ruski) chcą nas widzieć złodzieje i faszyści. Jedynym naszym problemem jest brak gotówki abyśmy mogli to robić we własnym kraju. Za to odpowiedzialni są nasi politycy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
27
~Taka prawda! 2015-10-06 (20:46) 21 godzin i 35 minut temu

Polacy to mają dosyć partyjnego belkotu i w d.....e mają całą ta politykę! Polacy chca wreszcie normalnie żyć! Przynajmniej na poziomie sprzed 89 roku! Ta niby wojna to wyłącznie próby osiągnięcia celu roznymi sposobami, bo na drodze nibyprawa i niby nibydemokracji, nie jest to możliwe !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
14
~Aborygen z Kaszub 2015-10-07 (13:42) 4 godziny i 39 minut temu

"Trzy tygodnie temu byliśmy razem na konferencji, spotkaliśmy się na lotnisku, jechaliśmy razem taksówką, za którą on nawet za mnie zapłacił, bo akurat nie miałem drobnych - wspomniał." GRUBYCH TEŻ NIE MIAŁ, bo wszyscy wiedzą, jak w Polsce zarabiają naukowcy... :-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1