Strona główna serwisu
Tajemniczy pomór wśród zagrożonych wyginięciem suhaków

Tajemniczy pomór wśród zagrożonych wyginięciem suhaków

Ponad 120 tys. suhaków, zwierząt należących do zagrożonego wyginięciem gatunku antylopy europejskiej, z niewyjaśnionych przyczyn padło w ciągu dwóch tygodni na stepach Kazachstanu - poinformowało ministerstwo rolnictwa w Astanie.
W ubiegłym roku populacja suhaków liczyła ok. 300 tys. osobników. 90 proc. zdechłych zwierząt to samice.

Jeszcze tydzień temu władze mówiły o ok. 20 tys. padłych suhaków.

Władze kazachskie starają się ustalić przyczynę pomoru i o pomoc zwróciły się do zespołu specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Ministerstwo rolnictwa wstępnie zakłada, że powodem może być zarażenie niebezpieczną bakterią Pasteurella multocida.


Jeszcze na początku lat 90. na kazachstańskich stepach żyło około miliona suhaków, jednak ich liczba drastycznie spadła na skutek kłusownictwa. Zagrożone są przede wszystkim samce, których rogi uznawane są w tradycyjnej medycynie azjatyckiej za lekarstwo. Obecnie polowanie na suhaki jest w Kazachstanie zabronione.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (23)
Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
21
~donald 2015-05-27 (19:20) 22 godzin i 22 minut temu

Wypuścili jakieś choróbsko i testują.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
14
~szejk 2015-05-27 (20:53) 20 godzin i 49 minut temu

Nie ma samic nie będzie i samców i nikt już nie będzie polował.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~a-z 2015-05-28 (06:33) 11 godzin i 9 minut temu

to wszystko przez yankesow stonke........!

odpowiedz

zgłoś do moderacji