Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Sensacyjne znalezisko na dnie Bałtyku. Dzięki niemu wiadomo więcej o gdańskim handlu

Sensacyjne znalezisko na dnie Bałtyku. Dzięki niemu wiadomo więcej o gdańskim handlu

Gdańscy archeolodzy podmorscy zbadali wrak XVII-wiecznego okrętu handlowego F53.30 „Szklany”. W nietkniętej ładowni znaleziono dobrze zachowane towary oraz armaty. Choć położenie wraku było znane od dwóch lat, to dopiero teraz możliwe było jego zbadanie.
Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni odkryli XVII-wieczny wrak, oznaczony symbolem F53.30, podczas badań prowadzonych na wodach Zatoki Gdańskiej dwa lata temu. Na miejscu pojawili się płetwonurkowie z muzeum morskiego. Jednocześnie okazało się, że we wraku znajduje się fragment torpedy. Tym samym z badaniami trzeba było się wstrzymać do czasu jej usunięcia.

Podwodne badania wraku trwały od marca do czerwca tego roku. Brał w nim udział zespół archeologów morskich na czele z Januszem Różyckim. Towarzyszyli mu Wojciech Joński i Zbigniew Jarocki.

– Ustaliliśmy, że „Szklany” jest pozostałością statku handlowego z drugiej połowy XVII wieku i przewoził beczki ze sztabami żelaznymi i butelkami szklanymi różnych wielkości i kształtów. Butelki mają cynowe zakrętki, a na niektórych widnieją punce jednego z XVII-wiecznych gdańskich konwisarzy – mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Bednarz, kierownik zespołu prowadzącego badania nad wrakiem.


Wiele emocji wzbudza płyn znajdujący się w zamkniętych, wydobytych butelkach. Niebawem zajmą się nim analitycy. Specjaliści chcą na podstawie badań wieku drewna ustalić wiek leżącego na dnie „Szklanego”. Na wydobytych beczkach znajdują się znaki kupieckie. Ich identyfikacja pozwoli określić skąd i jaki towar wiózł okręt. Ponadto na wraku odkryto trzy armaty o długości od 1,5 do 2 metrów, które zostały wydobyte.

- Wartość naukowa obiektu porównywalna jest z innymi wrakami badanymi dotychczas na polskim wybrzeżu Bałtyku, jak "Solen", "General Carleton of Whitby" czy "De Jonge Seerp". Jednak jedynym wcześniej badanym wrakiem z ładunkiem gdańskim był XV-wieczny "Miedziowiec", teraz dołączył do niego "Szklany", który dostarczył dodatkowych informacji o XVII-wiecznym frachcie z Gdańska – mówi dr Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

Badanie wraku jest kolejnym elementem budowy „Wirtualnego Skansenu”. Jest to projekt realizowany przez Narodowe Muzeum Morskie. Jego celem jest przygotowanie 120 trójwymiarowych modeli wraków. Obrazy będą przedstawiać faktyczny widok, nie zaś wygenerowane komputerowo tekstury. Pozwoli to osobom, które nie nurkują, zobaczyć wraki w całej okazałości. Stworzenie projektu wymaga zrobienia kilku tysięcy zdjęć każdemu ze statków.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (36)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
81
dumny rzemieslnik 2015-07-01 (12:39) 22 godzin i 22 minut temu

i to sie nadaje do prasy :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
67
pilatus 2015-07-01 (14:49) 20 godzin i 12 minut temu

Domyslam sie, ze chlopcy juz sie ciesza na organoleptyczna metode identyfikacji zawartosci butelek :-) Zycze dalszych sukcesow!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
44
~damsaw 2015-07-01 (15:09) 19 godzin i 52 minut temu

To torpedy były już w XVII wieku?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~dsa 2015-07-01 (15:35) 19 godzin i 26 minut temu

niech w koncu wykopia z baltyku bomby biologiczne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Michu 2015-07-02 (07:57) 3 godziny i 4 minuty temu

Muzeum w Gdańsku jest genialne! Byłem w zeszłym roku. Naprawdę polecam!!! Ehhh... Gdańsk, uwielbiamy to miasto. Żeby była możliwość zamieszkać w Gdańsku... to bez wahania, przenoszę się z rodziną.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
5
~nie wierzę 2015-07-01 (16:00) 19 godzin i 1 minutę temu

Rewelacyjny film... Jak faktycznie tyle widać w Bałtyku to po tam nurkować??? Jak wsadzę głowę do pobliskiej sadzaki to też tyle widzę i nie muszę wywalać kasy na sprzęt i tlen. Sport dla nowobogackich snobów!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~lesm 2015-07-01 (15:38) 19 godzin i 23 minut temu

Co to w końcu jest statek czy okręt, bo jest to duża różnica

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
4
~wraceq 2015-07-01 (15:08) 19 godzin i 53 minut temu

Tymczasem po kraju podróżuje wrak umysłowy z tłustymi kłakami,a nikt nie chce go zamknąć w muzealnym magazynie... Obrazu 3d nie polecałbym...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~kupiec 2015-07-02 (21:22) 13 godzin i 39 minut temu

Jeżeli chodzi o handel gdański , to we wraku mogły być chińskie tenisówki , podkoszulki a może i smarfony .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~cha cha cha 2015-07-02 (00:17) 10 godzin i 44 minut temu

Podobno szogun strasznie się ucieszył, że nasza armia wzbogaci się o te 3 znalezione armaty...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Olo 2015-07-01 (21:13) 13 godzin i 48 minut temu

W butelkach jest XVII w "Goldwasser".....Pan tu Panie Pogorzelski winko ......... A JA GORE !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3
~prawuwierny 2015-07-01 (18:03) 16 godzin i 58 minut temu

Gdańsk, Państwo Krzyżackie, Państwo Polsko-Litewskie - dla kogo, albo od kogo są te towary???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~arche-- 2015-07-01 (17:32) 17 godzin i 29 minut temu

NO PATRZCIE ! BYLY TYLKO SZTABKI ZELAZA CO ZA PECH !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
3
fred.fred7 2015-07-01 (15:55) 19 godzin i 6 minut temu

Te armaty moga sie przydac,he,he

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
2
~yayas 2015-07-01 (15:23) 19 godzin i 38 minut temu

A ja ślizgnąłem się po kłaku na pewnym,jeszcze nie tak starym wraku...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
~EWA 2015-07-02 (15:52) 19 godzin i 9 minut temu

WÓDKA GDAŃSKA WYBOROWA. TO JUŻ W XVII ZNALI ZAKRĘTKI DO BUTELEK!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
4
~RealTime 2015-07-01 (15:20) 19 godzin i 41 minut temu

No no no w XVII zostali storpedowani ;o)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
3
~Hanza rules 2015-07-01 (16:16) 18 godzin i 45 minut temu

a kto go storpedował w tym XVII wieku :) - Hanza już wtedy testowała pierwsze U-booty?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
0
~Leon 2015-07-01 (15:45) 19 godzin i 16 minut temu

I gdzie to sensacyjne odkrycie?

odpowiedz