Strona główna serwisu
ONZ: całkowite zwalczenie epidemii AIDS możliwe do 2030 roku

ONZ: całkowite zwalczenie epidemii AIDS możliwe do 2030 roku

Świat może zwalczyć epidemię AIDS do 2030 roku - oceniła ONZ w raporcie opublikowanym w Etiopii. Organizacja wskazała na globalny sukces, jakim jest rozwój w ciągu ostatnich 15 lat leków ratujących życie.
- Zakończenie do 2030 roku epidemii AIDS, która stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, jest planem ambitnym, ale realistycznym, jak pokazuje historia ostatnich 15 lat - powiedział sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w raporcie przedstawionym na konferencji w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Liczba zgonów związanych z AIDS spadła od 2004 roku o ponad 40 proc. do 1,2 mln rocznie - głosi raport. Od 2001 roku o 35 proc. zmalała liczba nowych zakażeń wirusem HIV i wyniosła w 2014 roku 2 miliony rocznie. Jednym z najbardziej znaczących sukcesów jest spadek liczby zakażeń wśród dzieci, aż o 58 proc. w ciągu 14 lat. Osiągnięto to poprzez zapewnienie zakażonym HIV kobietom będącym w ciąży leków, które uniemożliwiają przekazanie wirusa dziecku.

W zeszłym miesiącu Kuba stała się pierwszym krajem na świecie, gdzie wyeliminowano przekazywanie wirusa HIV z matki na dziecko.


Milenijny cel rozwoju zakładający powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby został osiągnięty - potwierdziła UNAIDS, agenda ONZ ds. AIDS. UNAIDS zabiega o to, by do 2030 roku każdy chory miał dostęp do zapobiegania, leczenia i wsparcia i liczy na to, że do 2030 roku liczba zarówno nowych zachorowań jak i zgonów spadnie do 200 tys. rocznie.

Jak wynika z raportu ONZ, nakłady na walkę z HIV/AIDS wzrosły w latach 2001-2015 o ponad 17 mld dolarów rocznie i wyniosły blisko 22 mld dolarów w 2015 roku. Postuluje się zwiększenie ich o dalsze 8-12 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Obecnie około 15 mln ludzi otrzymuje leki antyretrowirusowe. Jest to duży postęp od 2000 roku, kiedy leczeniu było poddawanych mniej niż 700 tys. osób. Wtedy chory musiał przyjmować leki, których roczny koszt wynosił 10 tys. dolarów. Obecnie cena lekarstw powstrzymujących namnażanie się wirusa HIV wynosi 100 dolarów rocznie. Oczekiwana długość życia osób zakażonych wirusem HIV wzrosła od 2000 roku z 36 do 55 lat.


- Niewiele dało się zrobić dla osoby umierającej na AIDS podczas pierwszej dekady epidemii. Można było mieć tylko nadzieję, że rodzina jej nie wyrzuci - wskazał w raporcie dyrektor wykonawczy UNAIDS Michel Sidibe. Podkreślił przy tym, że kluczem do zmiany było przełamanie polityki przemysłu farmaceutycznego dotyczącej m.in. cen leków. Decydujące było wprowadzenie zapisu o zniesieniu praw patentowych, co pozwoliło krajom rozwijającym się na wytwarzanie tańszych zamienników.

Międzynarodowa organizacja Lekarze bez Granic ostrzegła jednak przed wpadaniem w samozadowolenie, wskazując w wydanym oświadczeniu, że ponad połowa z prawie 37 mln osób na świecie zakażonych HIV nie ma dostępu do leków.

Raport ONZ został przedstawiony podczas spotkania w Addis Abebie, gdzie około 5 tys. delegatów ze 193 państw dyskutuje na temat strategii finansowania nowych globalnych celów rozwoju.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
17
~m. 2015-07-14 (19:15) 8 godzin i 58 minut temu

Problem AIDS jest rozdmuchany. Wielokrotnie wiecej ludzi umiera na WZW i nowotwory.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
5
~mazur 2015-07-14 (19:01) 9 godzin i 12 minut temu

Na chudy byk tam się pchają. Kto ich tam chce ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
0
~aa1 2015-07-15 (17:09) 11 godzin i 4 minuty temu

afera magnańska to mniejszy problem, ale jednak większy. pomiar czasu względem moniki tarasiuk nie jest potrzebny: zawsze czujesz zło bez granic, krzywdy niezapomniane, zło ukrywane za pomocą sądu. ogólnie himery mają ciężkie życie - muszą non stop wsadzać do więzienia kalekie osoby. Takie życie wiedzie monika tarasiuk - kadrowa firmy magna z Dabrowy Górniczej. Notuje już sukcesy, a najmniejszym z nich jest to, że Krzysiek kulawy impotent nie może rozpocząć leczenia impotencji, ponieważ monika tarasiuk zabrała jemu możliwość poznania kogoś, kto mógłby go do tego namówić. Ale to tylko ten jeden sukces ma ich znacznie więcej i to dużo większych anty sukcesów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji