Strona główna serwisu
Tomasz Gdaniec

Tomasz Gdaniec

Nowatorski pomysł gdańskich naukowców ułatwi przyjmowanie leków przez chorych

Nowatorski pomysł gdańskich naukowców ułatwi przyjmowanie leków przez chorych

Maszyna będzie przypominać o braniu leków. Grupa doktorantów, absolwentów i studentów Politechniki Gdańskiej wynalazła elektroniczne pudełko na leki, które samo dozuje tabletki, informuje o przeciwwskazaniach oraz kontaktuje się z opiekunem chorego w przypadku problemów.
– Nasz produkt kierujemy do osób regularnie przyjmujących leki oraz ich opiekunów. System dba o to, aby chory przyjął właściwy lek w stosownym czasie, informując go o tym za pośrednictwem telefonu – mówi współtwórca PillBox Sebastian Mul, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Jak działa „pudełko”? Sam sposób przypominania o regularnym przyjmowaniu lekarstw jest bardzo prosty. Gdy nadchodzi pora zażycia tabletek, PillBox emituje głośny dźwięk oraz podświetla odpowiedni pojemniczek. Jeśli chory nie przyjmie leków, wówczas w ciągu kilku minut dowie się o tym jego opiekun – lekarz lub rodzina za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej - „dr Poket”. Podobnie w wypadku, gdy zacznie brakować lekarstw. Dodatkowo dzięki programowi można dodawać do listy przyjmowanych medykamentów nowe pozycje. Wystarczy zeskanować kod kreskowy i ustawić częstotliwość zażywania.

- Nieregularne przyjmowanie leków może wywołać bardzo niekorzystne zmiany stanu zdrowia, np. zmiany ciśnienia krwi. W mojej dotychczasowej praktyce nieregularne branie leków to częste zjawisko. Część pacjentów zapomina o tym. Inni zaś nie biorą ich świadomie. Uważają, że są już zdrowi. Urządzenie to może być pomocne, np. dla rodzin osób chorujących na demencję – mówi Wirtualnej Polsce dr med. Jerzy Foerster z Zakładu Gerontologii Społecznej i Klinicznej GUMED.


Urządzenie posiada dodatkowo ułatwienia dla osób niewidomych. Podczas prób prototypowych dodano specjalne prowadnice, umożliwiające przesunięcie palca bezpośrednio w stronę właściwego pojemnika z lekami. Maszyna posiada też specjalną bazę danych, dzięki której chory może dowiedzieć się o przeciwwskazaniach wynikających z przyjmowania leku oraz konflikcie między składnikami różnych preparatów.

- Kilka razy zdarzyło się, że pomyliłam się przy przyjmowaniu lekarstw. Najgorzej było, gdy zamiast leków na nadciśnienie wzięłam tabletki na odwodnienie. Przyszli do mnie goście, a ja musiałam co chwilę iść do toalety – mówi Wirtualnej Polsce Balbina Myszkowska, starsza mieszkanka Gdańska.

Plany komercjalizacji produktu są już daleko posunięte. Jak deklarują autorzy wynalazku, pierwsza seria elektronicznych dyspenserów powinna zostać wyprodukowana w drugiej połowie 2016 roku.


Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? Wyślij nam zdjęcia. Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Twoim regionie.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (9)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
29
~kangoo 2015-10-06 (12:59) 1 godzinę i 13 minut temu

Przesiedlenie ,wysiedlenie ,emigracja to nic innego jak pozbycie się arabów z ich własnych ziem ,sponsorowanych przez usaisrael w celu powstania Wielkiego Izraela ,takie są plany od wielu lat,a przy okazji Eurokland został ,,rozmontowany" i już nigdy nie będzie tak jak było.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
15
~adere 2015-10-06 (19:17) 18 godzin i 55 minut temu

No i będziesz tu zdrowy !!! Takie cacko bez udziału Wybitnych Polskich Naukowcow chinczyki mogą zrobić za 5 $ tzn jakies 20 zl loco RP (przy większych zamowieniach np jakby NFZ zasponorowalo emerytow i rencistów cena moze być 10 PLN) z dodatkowym kompletem baterii.. a wystarczy im jakiś inżynier majacy kilka dni czasu na opracowanie projektu ! ZENADA ! Jak slysze czy czytam o "osignieciach" polskich "naukowcow" to nie wiem czy plakac czy smiac się..(;

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~pomijając koszty 2015-10-06 (21:43) 16 godzin i 29 minut temu

Chory który ma problem z samodzielnym dawkowaniem sobie tabletek, z takim gadżetem tym bardziej sobie nie poradzi...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Observer 2015-10-08 (01:22) 12 godzin i 50 minut temu

Nie ma co mówić !!!!!....POziom intelektualny dzisiejszych naszych nałukofcuw jest piorunujacy ...toż to geniusze od empatii i kreatywności.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~lol 2015-12-25 (19:00) 19 godzin i 12 minut temu

hehehe tylko nie przewidzieli chyba że staruszkowie biorą po kilkanaście leków dzienne - sąsiadka moja bierze rano 14 wieczorem 11 tabletek!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Jasio 2015-10-07 (19:09) 19 godzin i 3 minuty temu

Weź pigułkę! Weź pigułkę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Gość 2015-10-07 (17:09) 21 godzin i 3 minuty temu

Akcja Senior wigoru.To sama korzyść babcię będą potrzebne w domach dziennego PObytu.To porównuje akcja boiska.Szeroki gest w stronę Wynalazł odpowiedni dla przygotowanego?No tak zamiast rodzi u mamy automat.Jeszcze jak babka z dziadkiem posiadają majątek to może być bez automatu a jak Golec to musi być automat.Automaty automaty SA potrzebne do mej pracy SA niezbędne dla rodziny i zastąpią wszystkich bo kolejność taka jest Ty dla dzieci dajesz wszystko lecz nie czekaj na odwrotnie.Doskonały przykład jest za politykiem blisko tak .To ja więcej mam rozumu wyprzedzam wszystkich i zrobiłam dobry gest pozostanę już bez zmiany.Mam ich w zupie Seniorów.budowniczych .Tak tak roczniki nasze najwięcej wybudowany i mieszkań i zakładów produkcyjnych to teraz można odpocząć.Ach zapomniAłAm to nasze roczniki weterani kilejkowi.Ach ale czas ucieka .I pomyśleć że wnuk jest samodzielnym.mężczyzna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~Gość 2015-10-07 (16:56) 21 godzin i 16 minut temu

Akcja Senior wigoru.To sama korzyść babcię będą potrzebne w domach dziennego PObytu.To porównuje akcja boiska.Szeroki gest w stronę Seniorów.budowniczych .Tak tak roczniki nasze najwięcej wybudowany i mieszkań i zakładów produkcyjnych to teraz można odpocząć.Ach zapomniAłAm to nasze roczniki weterani kilejkowi.Ach ale czas ucieka .I pomyśleć że wnuk jest samodzielnym.mężczyzna.

odpowiedz

zgłoś do moderacji